חיפוש | הודעות אחרונות | הודעות פרטיות | לוח בקרה אישי

פורום ת"ש - פתיחה ונהלים. חובה לקרוא. מאת המנהלת.   נכתב בתאריך 05-12-11 בשעה 16:17
<phrase 1=
הסגולה לא מחובר הסגולה
צוות האתר
שלח/ה 113 הודעות
שלח הודעה פרטית

שלום לכל גולשי הפורום הנכבדים.

אני אשמח אם תקדישו כמה דקות לקריאת המאמר הזה. הוא חשוב להבנת נושא הת"ש בכללותו, ובהבהרת הנהלים כאן בפורום. ואל תגידו שלא אמרתי.

אז קודם כל - ברוכים הבאים לפורום ת"ש. פורום העוסק בגיבוש והמלצות תנאי שירות של החייל, מרגע גיוסו ועד רגע שחרורו. תנאי שירות קיימים בכל זרוע, פיקוד, אגף או חיל בצבא הגנה לישראל, ומתייחסים לכל חייל, חיילת, קצין, קצינה, נגד, נגדת, מתנדבים, עולים וכו'. אף אחד לא נשאר מקופח ואין כזה דבר שבתפקיד או בהצבה מסויימים אין תנאי שירות.
למה אני מתכוונת כשאני אומרת "תנאי שירות"? בגדול, הכוונה היא לאופן בו החייל משרת. כלומר - תנאי שירות רגילים לדוגמא, הם של חייל גולני, שחוזר חמשו"שים, לפעמים סוגר שבתות. מקבל משכורת של לוחם. יש לו הורים ומשפחה בבית שמחכים לו, והוא תורם את חלקו לצה"ל. אלו תנאי שירות של חייל רגיל, שאין לו חריגים בנושאים מסויימים. אך לא בשביל זה התכנסנו כאן.
מערך תנאי השירות בצה"ל עוסק במה שנקרא "הקלות" בתנאי שירות. כלומר בא במגע ומטפל באוכלוסיית המשרתים להקלות מסויימות בתנאי השירות הכביכול רגילים. חשוב להדגיש - הקלות ניתנות רק לאחר בירור מקיף של הבקשה. מכיוון שבעבר חיילים נהגו "לסבן" מש"קיות או קצינות ולכן המערך דואג לכך שההקלות יינתנו רק לחיילים בעלי קשיים אמיתיים ושכל תשומת הלב תופנה אליהם בלבד.

כיצד מתנהל המערך? הוא מורכב מטיפול באוכלוסיית מלש"בים, שחלקם מגיעים לגיוס עם קשיים סוציאליים לרוב בבית. עם תסבוכות כלכליות, ולעיתים גם ללא קשרי משפחה. מלש"בים אלו מטופלים ע"י מיטב באופן נפרד ומוקדשות להן מש"קיות וקצינות ת"ש המטפלות בהליך גיוסם באופן אישי ופרטני, כך שמייד עם הגיוס, יקבלו הת"ש (הקלות בתנאי שירות) ויוצבו בתפקידים המאפשרים את המשך שירותם התקין מחד, יחד עם תיאום ההקלות אותן קיבלו מאידך. אוכלוסייה נוספת ועיקרית בה מטפל המערך הוא משרתים סדירים (לא רק חוגרים, כולל קצינים, נגדים ואנשי קבע). הסמכויות בהן מטפל המערך הן לרוב טיפול בבעיות הנוצרות בגלל השירות (אמא חד הורית ואין מי שיטפל בה) (שינוי שיבוץ) (בעיה חברתית). קשיים פתאומיים שקרו לחייל (קרוב משפחה נפטר) (פציעה קשה). או הקלות ת"ש שלא ניתנו מאיזו שהיא סיבה בלשכת הגיוס (בגלל אי דיווח).
החיילות המטפלות באוכלוסיית הסדיר נקראות "מש"קיות ת"ש", הן מוצבות בכל יחידה צבאית בארץ, אחראיות על הטיפול בפרט בכלל ובת"ש בפרט. הן ערוץ הקשר הישיר של החפ"ש. ניתן לפנות אליהן בכל זמן ובכל נושא. כמו שידוע, הן מזוהות ע"י השרוך הסגול (ראה ערך "סגולה") שעטוף סביב זרוען השמאלית, ורוב הסיכויים שלא ניתן לפספס אותן.

אילו סוגים של בקשת הקלות ניתן להפנות ועל אילו הייתי ממליצה לוותר מראש? ככלל, הבעיות הקשורות למצבים משפחתיים סבוכים, כגון אמא חד הורית שאיננה מתפקדת ללא הבן. סבא נכה בבית. אין מי שידאג לאחים הקטנים - כל אלו הינן בעיות סוציאליות על רקע משפחתי, והן קבילות למתן הקלות. כמו כן קשיים כלכליים שבגינם החייל מבקש העלאה במשכורת או היתר לאישור עבודה. כל אלו - סיבות הגיוניות שייבחנו אחת לאחת.

בקשות שלא כדאי להפנות מראש למש"קיות הת"ש הן מצבים משפחתיים בהם יכול מאד להיות שהרכב המשפחה הוא לא מושלם, והאבא בחו"ל והדודה בכלא... אמנם לא פשוט, אבל כל עוד הבית מתפקד בזמן שהות החייל ביחידתו ולא "קורס" - אין על מה לדבר. גם שינוי שיבוץ. כל עוד אין סיבה אמיתית ומהותית להעביר חייל בסיס, כמו אי הסתגלות/התאמה חברתית קשה, פטירה פתאומית שמצריכה העברת החייל קל"ב - אין על מה לדבר. ולא, "אי מילוי פוטנציאל ומימוש עצמי" לא נכלל בגורמים לשינוי שיבוץ.
ישנה איזושהי דעה רווחת שבסיטואציות מסוימות הקלות ניתנות באופן אוטומטי, רק כי החייל תחת הגדרה כזו או אחרת. טעות גדולה מאד, ואני אסביר. בן להורים גרושים. אח לאחים חורגים. בן יחיד. חייל נשוי. חייל בודד וכו' אינם מקבלים הקלות אוטומטיות. אמנם הסיכוי שלהם לקבל גבוה יותר כי הם נמצאים במצבים רגישים. אך עליהם להגיש בקשות הגיוניות וסיבות בעלות מסה מוצדקת כדי לקבל את ההקלות הנ"ל.

אתם בטח שואלים את עצמכם - "לעזאזל, היא כבר שעה חופרת על הקלות, אבל מה זה בתכלס נותן לי?" אני אסביר. הקלות הן כל שינוי סטטוס בתנאי השירות של החייל על מנת להקל עליו בזמן הצבא כדי שיוכל לשרת בצורה טובה יותר (יש כאן איזושהי סגירת מעגל. שימו לב).
הקלות ניתנות באופן מעשי. העברת חייל לבסיס קל"ב (קרוב לבית) ע"מ שיוכל לשוב לעיתים קרובות לביתו. אישור עבודה הוא גם בגדר הקלה, מכיוון שהחייל משלים משכורת שאמורה לכסות ולו במעט את המינוס הכלכלי בו שרוי החייל. כל החופשות למיניהן, מיוחדת, משפחתית וכו' הן הקלות אמנם לא קבועות, אך זמניות שניתן להפיק מהן הרבה מאד.
בקשר לתנאי שירות החייל ביחידתו, כלומר משך הזמן שהוא שוהה בה מתחלק לכמה חלקים בהתאם לדרגת ההקלות שקיבל.
הת"ש 1 – החייל לא ישובץ במערך הלוחם.
הת"ש 2 – החייל יישן לפחות שני לילות בבית בשבוע.
הת"ש 3 – החייל יישן לפחות שלושה לילות בבית בשבוע ולא ישובץ ביחידה שמרחקה עולה מרדיוס 100 ק"מ ממרחק הבית של החייל.
הת"ש 5 – החייל זכאי ללינת בית קבועה ולא ישובץ ביחידה שמרחקה עולה מרדיוס 100 ק"מ ממרחק הבית של החייל; החייל יכול לעשות תורנות לילה בבסיס.
הת"ש 7- יומיות. החייל יישן 7 לילות בבית, ללא תורנות לילה בבסיס. החייל לא ישובץ ביחידה שמרחקה עולה על 100 ק"מ מהבית של החייל.
הלילות שבין שישי-שבת-ראשון נחשבים כלילה אחד ולא כשניים.
כמו כן אין קשר בין רמת הת"ש לבין פטור משמירות. חיילים עם הת"ש 5 מבצעים שמירות בשבוע בו הם לא סוגירם שבת. חיילים עם הת"ש 7 מבצעים שמירות באופן בו מקפידים שהם ישובו לביתם עד השעה 20:00.
לסיכום, מעל הת"ש 3 חייל לא יוצב בבסיס שהוא יותר מ- 100 ק"מ מביתו.
אם ההת"ש שונה, לדוגמא, במהלך השירות להת"ש 5 (יציאות יומיות) והחייל כבר נמצא בבסיס הקרוב לביתו ואופי התפקיד מאפשר יציאות יומיות, הוא ישרת בתנאי "יומית" ולא בטוח שייפלט מהיחידה.
אך אם אופי התפקיד לא מאפשר זאת יש 2 אלטרנטיבות:
1. ינסו למצוא לחייל תפקיד אחר ביחידה.
2. החייל ייפלט מהיחידה.
כמו כן, יש אופציה לשבוע-שבוע במקרים מיוחדים, ויש לקחת בחשבון שמי שעושה שירות כזה ישובץ רק בתפקידים של טבח, מאבטח מתקנים וכבאי בחיל האוויר.

הדרכה מעשית להפניית בעיות:
בעיות כלכליות
כדי להיות זכאים להקלות מטעמים כלכליים עליכם להוכיח מצוקה כלכלית. הת"ש כלכלי ניתן רק אם יש חובות של מעל 100,000 שקלים בבנק ותיקים בהוצאה לפועל. הת"ש כלכלי לא מאושר תמיד, וזוהי בקשה שמוגשת לעיתים רחוקות.
תצטרכו להמציא אישורים על חובות, להביא תדפיסי בנק ותלושי משכורת של ההורים. כל אלו צריכים להיות עדכנים – תדפיסי בנק ותלושי משכורת הם לשלושה חודשים אחרונים, והאישור על החוב צריך להיות מהשנה האחרונה.
אם תהיו מוכרים להת"ש כלכלי תהיו זכאים אוטומטית להיתר עבודה פרטית. כל מה שתצטרכו לעשות – לגשת למש"קית הת"ש לאחר הגיוס, ולמצוא מקום עבודה. אם תסתבכו, המ"שקית תעזור לכם למצוא מקום.
את האישורים תוכלו להביא אתכם כבר לזימון למדור פרט, זה יחסוך לכם ולנו הרבה זמן ותזכורות.
אם תדרשו להביא אישורים, ינתנו לכם 10 ימים להביא אותם. הקפידו להשאיר פרטים עדכניים ולהיות זמינים, למקרה שנצטרך אתכם.

בעיות סוציאליות
הת"ש מטעמים סוציאלים ניתן לפי הקריטריונים שפורטו למעלה. תצטרכו להמציא אישורים רפואיים על בן המשפחה עליו מדובר, להחתים טפסים שינתנו לכם במדור פרט (לא להביא מהאינטרנט, אנחנו לא מקבלות את זה), להביא צילום ת.ז של אחד ההורים, דו"ח עובדת סוציאלית – אם יש ועוד אישורים שיתמכו במה שאתם אומרים.
זכרו – אנחנו לא מאשרות את הבקשה שלכם, אלא רק ממליצות, והגורם המאשר מבקש לראות כמה שיותר אישורים על מנת שיוכל לאשר את הבקשה.
אני חייבת לציין – לא כדאי להביא אישורים רפואיים כשאתם באים לראיון – אנחנו לא יכולות לקחת אותם לפני שבן המשפחה עליו מדובר חותם על ויתור סודיות.
במקרה של הת"ש אוטומטי (משפחות שכולות, נפגעות איבה, 100% נכות צה"לית ופטירה טרייה) – גשו למדור הפרט. תעברו ראיון ותוגש אתכם הבקשה. לגבי פטירה טרייה יש דרישה לתעודת פטירה.
נניח שהבקשה שלכם נשללה, או שמידת ההת"ש שקיבלתם לא מספיקה לכם, לדעתכם. אתם יכולים להגיש ערעור, אבל תקחו בחשבון שני דברים:
1.ערעור ניתן להגיש פעם אחת בשירות.
2.לפני שאתם חושבים בכלל על להגיש ערעור, תבדקו אם יש לכם משהו חדש להראות לנו. ערעור מוגש רק אם למלש"ב יש מסמכים חדשים להציג.

לקראת סיום, ניגש לשאלה המכרעת - האם מלש"ב/חייל בעל הקלות ת"ש יוכל לשרת כלוחם?
הדבר תלוי ביחידה אליה הוא משובץ, אבל באופן כללי נהוג כי רק חייל עם הת"ש 2 ישרת כלוחם. ללא קשר לקביעת הקלות שירות, בן יחיד נפסל אוטומטית משירות בתפקיד לחימה, אלא אם כן התנדב לכך באישור הוריו.
במידה וההת"ש נקבע לאחר שיבוץ בבסיס, ייערכו גורמי הפיקוד והת"ש מחדש ויבדקו האם ניתן להתאים את אופי השירות למגבלות החדשות. כך למשל, במידה והבסיס והתפקיד מאפשרים יציאות יומיות למי שקיבל הת"ש 5 במהלך השירות, יישאר החייל בתפקידו. אם לא, ייפלט החייל מהיחידה, או שינסו למצוא לו תפקיד מתאים אחר ביחידה.
הקלות הת"ש לא מיושמות בהכשרות ראשוניות, למשל בטירונות, אבל במידה וחייל מגיש בקשה להת"ש במהלך הכשרה ראשונית, אפשר לאשרה וליישמה לאחר ההכשרה. שימו לב, שישנם מפקדים בחלק מבסיסי הטירונים המשתדלים בכל זאת להתחשב בהקלות הת"ש של חייליהם, לפי מצב החייל והפלוגה, אבל אין הם מחוייבים לכך ועל כן לא כדאי לבנות על זה.

עד כאן בגדול על ת"ש. כעת ניגע קצת בנושאי הנהלים כאן בפורום.
בתור מנהלת הפורום וזו האחראית על תוכנו, אני מבקשת בכל לשון של בקשה לשמור קודם כל על כבוד האדם. פורום זה הינו פורום תנאי שירות המתייחס לרוב למצבים סוציאלים רגישים ומורכבים, ועל כן יש לשמור על אחת כמה וכמה מפורומים אחרים על כבוד הדדי, יחס חיובי ועידוד. אין מה לדבר על השמצות, פגיעות וקללות למיניהן - כל תגובה שכזו תוסר והמשתמש יורחק לאלתר מהפורום.
* הלאה, לגבי אידיאל הפורום והאתר בכלל. כל צוות אתר יחידה דוגל כמובן בהעלאת המוטיבציה ועידוד חיילים לשירות משמעותי כאשר החייל ממלא את הכישורים שניחן בהם. אי לכך ובהתאם לזאת, גם פורום זה בין היתר יעודד מלש"בים להתגייס ולתרום כמה שיותר במסגרת כמובן ההקלות שעליהם יומלצו. כל פנייה על סירוב פינוי מהבקו"ם. מה קורה אם אני נפקד. איך משתחררים מהצבא וכו' יענו בשלילה. איננו תומכים במעשים שכאלו ולא ניתן להם יד כאן באתר.
* חשוב להגיד שמתן מענה בפורום לא נועד להחליף שום פנייה למש"קית ת"ש או ייעוץ פרטני ביחידתך. ולכן המלצה אישית שלי היא להתייעץ גם כאן אך גם בגורמי הת"ש ביחידה. יש דברים שמשתמשי הפורום אינם יכולים לדעת ולכן מענה שגוי עלוי להטעות את החייל.
* כמו כן, התשובות בפורום הינן בגדר ייעוץ והמלצה בלבד, ואין בהן שום הליך מעשי לגבי החייל.
* לגבי חיילים שמתביישים או מפחדים לספר על בעיותיהם - אין מה להתרגש. ניתן בכל עת להפנות שאלות אנונימיות ופרטי הכותב יישארו אנונימיים אף הם.
* דבר אחריון לסיום. לפני כל פתיחת אשכול (נושא או שאלה חדשה) יש לערוך חיפוש מקיף בפורום ולוודא שאכן לא קיים עדיין נושא כזה שדנו עליו בעבר. כל זאת על מנת להיות מקצוענים וספציפיים, ובעיקר למנוע בלבול וחוסר סדר בין האשכולות.

שיהיה בהצלחה רבה לכולם ושירות פורה ונעים!
וזכרו - חייל טוב זה חייל שטוב לו.

שלכם, הסגולה. מש"קית ת"ש במיל'. מנהלת הפורום.

" חייל טוב , זה חייל שטוב לו "
0
תשובה : פורום ת"ש - פתיחה ונהלים. חובה לקרוא. מאת המנהלת.   נכתב בתאריך 05-12-11 בשעה 19:05
No Avatar
איתן תגר לא מחובר איתן תגר
צוות האתר
שלח/ה 7,831 הודעות
שלח הודעה פרטית

סגולה! אין מילים בפי! את נהדרת , אין ספק שנוכחותך באתר מוסיפה לו ערך מוסף אדיר. אני מוכרח להודות שהתגובות שלך והמקצועיות הרבה יותר גבוהים משלי...ותאמיני לי שלא קל לי להגיד דברים כאלו....
אבל יש לי חלק בהצטרפותך ועל כך אני מתברך.
חיילים, וחיילים לעתיד...הרווחתם בגדול.

0
תשובה : פורום ת"ש - פתיחה ונהלים. חובה לקרוא. מאת המנהלת.   נכתב בתאריך 05-12-11 בשעה 22:32
<phrase 1=
מנהל הפורום לא מחובר מנהל הפורום
מנהל
שלח/ה 24,261 הודעות
שלח הודעה פרטית

ס-סג-סגו-סגול-סגולה הגדולה !

תודה רבה.

--------------------------------------------
אוהבים את אתר יחידה ? שלחו קישור לחברים שלכם... אלפי גולשים נמצאים כאן יום יום... ומה איתם?
חשוב - אנא קראו את תנאי השימוש באתר ואת הוראות בטחון שדה לשימוש באתר.
0
תגובה

הגדרות אשכול