חיפוש | הודעות אחרונות | הודעות פרטיות | לוח בקרה אישי

הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 28-06-08 בשעה 20:57
No Avatar

אורח
שלח/ה n/a הודעות

"הגבול יקבע היכן שלמוהנדסים ימאס"
חיל ההנדסה הקרבית(חיל ההנדסה - חה"ן) הוא אחד מחמשת החילות הלוחמים של זרוע היבשה ובעל השפעה עצומה על המערכה הצה"לית בקרב. החיל הוקם למעשה עם הקמת צבא ההגנה לישראל בשנת 1948 והשתתף באופן פעיל מאוד בכל מלחמות ישראל והעימותים.
יעודו העיקרי הוא הקלת תמרון כוחותינו(לרוב שיריון) בשטח האויב והגבלת, עד השמדת, האויב בשטחו. זאת החיל עושה ע"י פריצת מכשולי האויב, פינוי ופיצוץ שדות מוקשים, פילוס ופתיחת צירים, הריסת תשתיות, ניתוץ ביצורים, הטמנת ונטרול מטענים ומשימות הריסה למיניהן. בנוסף, מוגדרים הפלסים(לוחמי החיל) כ-ה-חבלנים של צה"ל, עקב כך מוכנס למסלול הלוחם הכשרה נרחבת של חבלה והתעסקות עם חומרי נפץ יחד עם לוחמה רגלית זהה לחטיבות החי"ר הקיימות. מה שהופך את חיל ההנדסה לחיל הכי מוכשר והכי מגוון שקיים במערך המסתער.
הפלסים הם הראשונים שינועו בחזית, בין אם רגלית או רכובה על רק"ם(רכב קרבי משוריין), הם יפתחו את הגבול לשאר הכוחות ועליהם תפתח האש לפני כולם. המוהנדסים הם הראשונים שיכנסו אל המערכה והאחרונים שישובו ממנה, מכאן נגזר מוטו החיל : "הנדסה קרבית - ראשונים תמיד". כומתת החיל היא כסופה ("לך בעקבות הכסופים", "כומתה כסופה, אנשים זהב"), דגלו כתום-שחור(הצבע הכתום מיצג את צבע האש והשחור את החורבן שמשאיר אחריו החיל על האויב). סמל החיל כולל בתוכו מגדל עם חרב שמוקף בהילה שמייצגת פיצוץ.

בחיל ההנדסה שלושה גדודי פלסים סדירים, פלוגות ציוד מכני הנדסי כבד, גדוד לחימה באיום בלתי קונבנציונלי(אב"כ) ויחידת עילית העונה לשם יהל"ם(יחידה הנדסית למשימות מיוחדת).

גדחה"ן (גדודי חבלה והנדסה)
בחיל שלושה גדודים סדירים:
* גדוד "אסף" 601 (משוייך לחטיבה משוריינת 401)
* גדוד "להב" 603 (משוייך לחטיבה משוריינת 7)
* גדוד "המחץ" 605 (משוייך לחטיבה משוריינת 188)

הגדוד עצמו מורכב מ-2 פלוגות רובאיות(וותיקות) שהם עיקר כוח הלחימה והבטחון השוטף, פלוגה מחזורית(צעירה) שהיא פלוגת המסלול וההכשרה שמתחלפת כל 4 חודשים בהתאם לחילוף מחזורי הגיוס, פלוגת צמ"ה הכפופה למג"ד, פלוגת מפקדה אשר אחראית על התיאום הלוגיסטי(חמ"ל, אפסנאות, מטבח, תחזוקה, קשר, חינוך, ת"ש, חימוש וכו') ומחלקת סיור.
תעסוקת הגדוד בזמן הבטחון השוטף הוא חי"רי לחלוטין. התעסקות עם הפרעות סדר, מעצרים, סריקות, פשיטות, מחסומים, תצפיות, מארבים, סיורים ובזמן מלחמה ממלא את מלוא היעוד ההנדסי של החיל.
שלושת הגדודים פרוסים על כל הגזרות החמות של הארץ ומתחלפים בניהם כל כמה חודשים (עקב לקחי מלחמת לבנון השנייה). הקוים העיקריים הם גזרת איו"ש בנקודות האלימות ביותר, גזרת אביבים בצפון ורצועת עזה. בנוסף תמיד יהיה גדוד אחד באימון.
ההכשרה עצמה מתרחשת בבא"ח הנדסה הקרוי בהל"צ 14(בית הספר להנדסה צבאית) אשר נמצא באיזור צוקי עובדה(כ-30 דקות צפונית לאילת)
במסלול שאורכו כשנה וקצת ישנה טירונות של 4 חודשים שבתוכם תלמדו את רזי החיילות, תעברו מטווחי נשק וקליעה, מסעות(החל ממסע ראשון של 3 ק"מ ומסתיים במסע כומתה של 44 ק"מ שבסופו תקבלו את הכומתה הכסופה וסיכת הפלס), תעברו חומר עיוני על מיקוש, תפוצצו לבנת חבלה, תזרקו רימון יד, תתרגלו פלסות בסיסית(הכרות עם המגמ"ק, דקר וסכין פלסים), תוכשרו על לוחמה רגלית בסיסית עד רמת הכיתה וכמובן גם יכניסו אותכם קצת לכושר.
בסוף הטירונות החייל יוסמך כרובאי 05 ופלס 05.
התנאים בטירונות הם בהתאם לטירונות, יחס נוקשה ואין הרבה זמן לנשום אבל לפחות ישנים בחדרים ממוזגים.
לאחר הטירונות תעברו לשלב האימון המתקדם שגם אורך כ-4 חודשים. בשלב האימון המתקדם אתם תעברו לאיזור האוהלים של האימון המתקדם בבהל"צ(אבל אל תדאגו- את רוב הזמן תעבירו לא שם, אלא בשטח). בשלב זה החייל מוכשר על עיקר יעודו של החיל, תפעול אמצעי חבלה מתקדמים יותר, אימון על גבי הפומ"ה(פורץ המכשולים ההנדסי) היחודי לחיל ההנדסה וסתם נגמ"שים, לעיתים אימון מיקוש חי בו תשלחו לאחד מגבולות המדינה להרמת שדה מוקשים אמיתי, לוחמה בשטח בנוי, קרב מגע בסיסי, אימונים בתרגולות פריצה וחילוץ, לוחמה רגלית מתקדמת יותר שיסתכם בתרגיל פלוגתי בשילוב עם כוחות שיריון, צמ"ה ועוד הפתעות נחמדות, כל זה בשבוע מלחמה מתיש שיכלול בתוכו תרגילים הנדסיים של פריצה על גבי פומ"ה, חבלה ומיקוש עד ללוחמה רגלית של הסתערות על יעדים וכבישת כיפות ומוצבים.
בסוף האימון המתקדם החיל יוסמך כרובאי 07 ופלס 06.
לאחר מכן תעלו עם כל הפלוגה לתעסוקה המבצעית יחד עם הגדוד אליו שוייכתם בגיוס בקו שהוא תופס באותה תקופה, תשמשו שם כפלוגה צעירה ובד"כ תקבלו את המשימות הקלות יותר. בתום תקופה זו תוכרזו רשמית כלוחמים בחיל ההנדסה הקרבית, תענדו את סיכת הלוחם הנכספת ותמשיכו כל אחד לדרכו שלו, בין אם זה קורס מכ"ים או בין אם זה המשכת התעסוקה המבצעית באחת מהרובאיות.

צמ"ה (ציוד מכני הנדסי)
הצמ"ניקים אחראים בעיקר על תפעול דחפור ה-9D אשר זכה בציניות לכינוי "דובי". מפלצות הפלדה האלה הם הכלי החזק ביותר שכוח צבאי יכול להציב בלוחמת היבשה. במשקל 60 טון, מיגון עמיד בפני כל איום וטיל וקצב התקדמות של 14 קמ"ש, כוחו של דחפור אחד שווה למחלקת הנדסה שלמה. ביכולתו לפנות צירים, להפיל סוללות ומבנים, לבנות, להשמיד, להסיר או בקיצור- כמעט הכל.
בחיל ההנדסה מספר פלוגות צמ"ה. הצמ"ה הסדירה אשר יושבת בבהל"צ ומשמשת ככוח עתודה למקרה חירום(או לאימונים עם פלוגת חה"ן המתאמנות בבהל"צ), פלוגת "אבירי הפלדה" אשר יושבים על גזרת עזה, פלוגת "חתולי הבר" שאחראית על כל איו"ש והשטחים הפלסטינים. בנוסף לכל גדוד ישנה פלוגת צמ"ה אשר שייכת לו(צמ"ה 601, צמ"ה 603 ו-צמ"ה 605).
למסלול הצמ"ה יוצאים נבחרים לאחר הטירונות, לרוב חיילים בעלי בעיות התנהגות והשתלבות, שם הם מוכשרים על הכלי הצמ"ה שביניהם באגר, דחפור D9, שופל ועוד.

מחס"ר (מחלקת סיור)
המחס"ר הוא ה"בייבי של המג"ד". צוות נבחר ומובחר של מצטייני הגדוד משמשים ככוח הכי איכותי, הכי מקצועי, בעל הציוד הכי טוב ובד"כ מקבלים את הפעילויות הכי מורכבות של הגדוד.
תפקידו בקרב הוא כמעט זהה לזה של פלוגות הסיור בחטיבות החי"ר- רכובה לרוב על גבי האמרים לפני הגדוד, פתיחת השטח, סריקה וזיהוי מכשולים ונתינת מודיעין הנדסי איכותי.
את מצטיינים שולחים לראיונות(בד"כ לאחר שלב האימון המתקדם ו/או לאחר סיום המסלול) ומשם הנבחרים מסוננים אל המחלקה, גיבוש לא דרוש. לרוב לראיונות ישלחו חיילים שלא מתאימים לפיקוד.
ההכשרה כוללת 4 חודשים נוספים של אימוני לש"ב מתקדמים יותר, לוט"ר, קרב מגע וההכשרה הרלוונטית למחלקת הסיור.

גדוד האב"כ (אטומי, ביולוגי, כימי)
היחידה לטיפול וניטרול האיום הבלתי קונבנציונלי אין שום קשר לחיל ההנדסה מעבר לשייכו האירגוני.
גדוד זה אחראי על מתן מענה מיידי לאיום האב"כ אשר מאיים על ישראל.
חיילי היחידה עוברים טירונות יחד עם פלוגת חה"ן הרגילות אך עם תכנים הרלוונטים אליהם שבסופה מוכשרים כרובאי 03 ומטהר 06. מעבר לזה אין לי עוד מידע, מצטער.
*גדוד זה גם פתוח ללוחמות וניתן להגיע אליו עם פרופיל 72

יהל"ם (יחידות הנדסיות למשימות מיוחדות - מבוטא יהלום)
היהלום שבכתר.
יחידת עילית מובחרת רבת יכולות אשר משלבת את כל הפלגות המיוחדות של חה"ן ומתמחה לרוב בקומנדו הנדסי, סילוק פצצות, רובוטיקה, פריצה ועוד.
יהל"ם, על אף שייוכה לחיל ההנדסה, מכופפת למטכ"ל ולא לפיקודו של הקהנ"ר.
על מנת להתקבל ליהל"ם דרוש לעבור גיבוש בן שבוע שמתקיים כחודש עד חודשיים לאחר תחילת הטירונות ונחשב לאחד מהגיבושים הקשים ביותר בצה"ל בו תעברו מעבר ליכולות הפיזיות והמנטליות שלכם, גם מבחנים עיוניים ומשימות הגיון ופיקוד מורכבות וקשות.
העוברים יתחילו את מסלול הלוחם שאורכו כשנה ואחריו יתפלגו לאחת מפלגות היחידה ויעברו בעוד 4 חודשי אימונים מפרכים אשר יכשירו אותם בטכניקות ובההכשרה הרלוונטית לאותה פלגה שאליה התקבלתם.

קמ"ד(קורס מדריכות) הנדסה
(לקוח מעלון הקמ"ד 2008)
הקמ"ד אורך כ-4 חודשים. ארבעה חודשיים חוויתיים, קשים, מגבשים, מרעילים, מהנים ומלמדים ביותר שאת יכולה לדמיין!!
במהלך הקורס תלמדי את כלל תחומי העיסוק בחיל וכמובן שאח"כ על כל החומר הזה את תדריכי. בקמ"ד גם לומדים הדרכה צבאית - מהעברת שיעור עד חניכת תרגילים.
כשתסיימי את כל החודשים המפרכים הללו תוכלי להתגאות בתואר הנכסף : מדריכת הנדסה קרבית!
אה! ואם לא הזכרנו, כל מה שלומדים- גם מתרגלים! אז תוסיפי לרשימת המטלות היומיות שלך משימות שכוללת קצת אבק ושטח, מטווחי נשק, מסעות, מטווחי חבלה, תרגילים, נהיגה בדחפור ובפומ"ה.

הקמ"ד, עם כמה שהוא הדרכתי ולא לחימתי, הקמד"יות מאמינות שעל מנת להדריך לוחמים, צריך להבין את הראש שלהם ואת מה שהם עוברים. עקב כך, המשמעת בקורס היא נוקשה במיוחד והעונשים בהתאם. הקורס קשה הן מבחינה מנטלית והן מבחינה פיזית שכוללת מסעות, כושר וסיבולת כמעט שוות ערך ללוחמים. אבל הסיפוק שווה הכל, חוויה אמיתית. מומלץ לכל מי שלא מעוניינת בתפקיד משרדי ומשעמם אך לא קרבי עד הסוף.
דרוש בירור, אבל לפי הבנתי, הקורס נפתח גם לבנים.

סרטונים
פיצוץ שדות מוקשים:
http://youtube.com/watch?v=zKkjGTglmz0
http://youtube.com/watch?v=2fO8xMkZMdQ
http://youtube.com/watch?v=9rcF80PtKe4

סרטון תדמית:
http://youtube.com/watch?v=6zFJSwHb7uE&feature=related
http://youtube.com/watch?v=kz9iVApkSY0&feature=related
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 28-06-08 בשעה 23:30
No Avatar
מוהנדס עתידי
אורח
שלח/ה n/a הודעות

ואללה הבהיר לי הרבה נושאים.
אבל אם אפשר לשאול אותך כמה שאלות:
1) שבת ראשונה...סוגרים?
2) יש המלצות מיוחדות לגבי מה להביא איתי לבקו"ם ו/או לטירונות?
3) החל ממתי יוצאים עם נשק?
4) מה לעזעאזל עושים כשמקבלים חופשה מבהל"צ? 4-5 שעות נסיעה?! כשנותנים חופשות, מתחשבים בזה ונותנים יותר זמן?
5) יש לי קב"א 56 ודפ"ר 90. יש סיכוי שיקחו אותי לאב"כ בלי לשאול אותי? אני ממש לא רוצה להגיע לאב"כ...יכול להיות שאני אגיע לשם בלי רצון?

תודה רבה על המידע.
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 00:40
No Avatar
eliran936 לא מחובר eliran936
משתמש כבוד
שלח/ה 1,014 הודעות
שלח הודעה פרטית

אולי כדי לינעוץ,נראה מעניין ביותר.
תודה על הזמן והשקעה חבוב

אני רק גוזל,עוד לא עורב,רק גוזל של נוב' 08,
אבל אני עוד אלמד לעוף גבוה-גבוה.
S]
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 01:29
No Avatar
alons לא מחובר alons
צוות האתר
שלח/ה 698 הודעות
שלח הודעה פרטית

יאללה יהלום ומדרון מושלג
גם אני מתגייס להנדסה
אבל במרץ 09...
החלטתי וזה סופית ולא מזה אני הולך להנדסה כדי להגיע לטופ
או יהלום או מדרון מושלג ואם לא למחלקת סיור..
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 02:02
No Avatar
robori לא מחובר robori
משתמש ותיק
שלח/ה 662 הודעות
שלח הודעה פרטית

פורסם במקור על ידי alons
יאללה יהלום ומדרון מושלג
גם אני מתגייס להנדסה
אבל במרץ 09...
מדרון מושלג זה חלק מיהלם.

"החייל יילחם ויפעל באומץ לב נוכח כל הסכנות והמכשולים שבפניו, וידבק במשימתו בנחישות ובתבונה, עד כדי חירוף הנפש."
"אין הטיפה חוצבת בסלע בכוח עצמתה,אלא בכוח התמדתה."
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 03:21
No Avatar
bluh1234 לא מחובר bluh1234
משתמש ותיק
שלח/ה 744 הודעות
שלח הודעה פרטית

קודם כל תודה על ההשקעה...דבר נוסףף שזה סתם המלצה שלי

יפה מה שרשמת על יהל"ם, רק מה שחשוב בעיקר למלשבים....או סמו"ר או ס"פ ..שכן לסמו"ר יש מלא עבודה בבט"ש, והשם שלה לא עושה לה כבוד אם מה שהיחידה בעצם מבעצת וחבל שבכלל ליהל"ם יש יחצנות שהיא לא משהו בכלל, ביחס לזה שזאת יחידה ברמה הרבה הרבה הרבה יותר גבוהה מכפי שנדמה להרבה אנשים..

כמה עוד?? אוג 06
חטיבה של פלדה ושל אש
החולפת בקרב כברק.
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 06:21
No Avatar

אורח
שלח/ה n/a הודעות

603 רובאית ד'!
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 15:00
No Avatar
alons לא מחובר alons
צוות האתר
שלח/ה 698 הודעות
שלח הודעה פרטית

פורסם במקור על ידי robori
 פורסם במקור על ידי alons
יאללה יהלום ומדרון מושלג
גם אני מתגייס להנדסה
אבל במרץ 09...
מדרון מושלג זה חלק מיהלם.
אני יודע..
שאני אומר יהלום אני מתכוון ליעל
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 29-06-08 בשעה 15:20
No Avatar
maore לא מחובר maore
משתמש ותיק
שלח/ה 130 הודעות
שלח הודעה פרטית

פשששש יפה יפה.קבל ח"ח!
אחלה השקעה ולעניין,אהבתי.

אני בהחלט חושב שמגיע לזה איזה מקום בנעוץ...

מאור
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 01-07-08 בשעה 18:09
No Avatar
Hitman לא מחובר Hitman
משתמש צעיר
שלח/ה 7 הודעות
שלח הודעה פרטית

הלוואי והייתי יכול להגיע לשם בתור פלס .. אבל אני אולי יגיע לשם כמכונאי פומ"ה =\
חיל שמגיע לשם בתור מכונאי (חימושניק) גם מקבל כומתה של הנדסה ?
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 03-07-08 בשעה 22:33
No Avatar
ראשון-תמיד
אורח
שלח/ה n/a הודעות

פורסם במקור על ידי מוהנדס עתידי
ואללה הבהיר לי הרבה נושאים.
אבל אם אפשר לשאול אותך כמה שאלות:
1) שבת ראשונה...סוגרים?
2) יש המלצות מיוחדות לגבי מה להביא איתי לבקו"ם ו/או לטירונות?
3) החל ממתי יוצאים עם נשק?
4) מה לעזעאזל עושים כשמקבלים חופשה מבהל"צ? 4-5 שעות נסיעה?! כשנותנים חופשות, מתחשבים בזה ונותנים יותר זמן?
5) יש לי קב"א 56 ודפ"ר 90. יש סיכוי שיקחו אותי לאב"כ בלי לשאול אותי? אני ממש לא רוצה להגיע לאב"כ...יכול להיות שאני אגיע לשם בלי רצון?

תודה רבה על המידע.
1) תלוי במ"פ, ביום שאתה מתגייס ובעוד הרבה דברים. אישית? אני יצאתי.
2) כמה שפחות. הכי חשוב לא להביא איתך מצעים או כרית, כי פשוט אסור בטירונות.
3) מתחילת הפעילות המבצעית, זאת אומרת לא ב-8 חודשים הראשונים. אגב, עם הנשקים של בהל"צ אתה לא רוצה לצאת הביתה...
4) קודם כל, אין סיבה שתקבל חופשה
שנית, כשתצאו הביתה, אתם תצאו מוקדם בבוקר, בסביבות ה-4 ככה שהגעה בזמן לא תיהיה בעיה. אני גר באיזור ת"א והייתי מגיע בסביבות השעה 10-11 הביתה, ממש לא קריטי. תחשוב על הצפוניים (לא, צאו מהסרט שתקבלו טיסות, זה ממש נדיר)
5) כן. המיון לאב"כ הוא רנדומלי בדיוק כמו המיון לגדודי חה"ן.
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 03-07-08 בשעה 22:35
No Avatar
ראשון-תמיד
אורח
שלח/ה n/a הודעות

פורסם במקור על ידי Hitman
הלוואי והייתי יכול להגיע לשם בתור פלס .. אבל אני אולי יגיע לשם כמכונאי פומ"ה =\
חיל שמגיע לשם בתור מכונאי (חימושניק) גם מקבל כומתה של הנדסה ?
בוודאי. אתה חימושניק בחיל ההנדסה. אתה תקבל כומתה כסופה עם סמל של חיל החימוש.
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 04-07-08 בשעה 00:39
No Avatar
alons לא מחובר alons
צוות האתר
שלח/ה 698 הודעות
שלח הודעה פרטית

ראשון תמיד
אפשר לשאול האם אתם לוחם כבר? או שאתה עדיין במהלך המסלול?

השאלה שלי האם עשית גיבוש יהל''ם..?
יש לך טיפים,דברים שתוכל לתת כדי שיוכלו לעזור לי?

האם בבחירה ליחידות כאלו מסתכלים על הקב''א והדפ''ר גבוה כתנאי או מתן עדיפות.?
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 04-07-08 בשעה 01:55
No Avatar
sgfs לא מחובר sgfs
משתמש ותיק
שלח/ה 536 הודעות
שלח הודעה פרטית

תראה.. בכל מקום בצבא מסתכלים על הנתונים שלך לא משנה לאיפה תגיע ובהרבה מקומות כולל הנדסה יש לנתונים חלק חשוב בשיבוץ.
לגבי גיבוש יהל"ם.. אחד הגיבושים הכי קשים בצה"ל אם לא הכי קשה ואני אומר את זה בתור אחד שעשה הרבה גיבושים, תתן הכל בגיבוש, תתאמן קשה לפני הצבא תסחב כמה שיתר תפק"ליםותשתדל לעזור כל הזמן במסעות חוץ מיזה השאר תלוי במבדקים העיוניים ובראיון.
0
תשובה : הכל על חיל ההנדסה הקרבית   נכתב בתאריך 04-07-08 בשעה 09:25
No Avatar
ראשון-תמיד
אורח
שלח/ה n/a הודעות

פורסם במקור על ידי alons
ראשון תמיד
אפשר לשאול האם אתם לוחם כבר? או שאתה עדיין במהלך המסלול?

השאלה שלי האם עשית גיבוש יהל''ם..?
יש לך טיפים,דברים שתוכל לתת כדי שיוכלו לעזור לי?

האם בבחירה ליחידות כאלו מסתכלים על הקב''א והדפ''ר גבוה כתנאי או מתן עדיפות.?
אני לוחם ומפקד.

טיפים? תביא הרבה יוד
0
תגובה

הגדרות אשכול