התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו
השדרוג שעושה את ההבדל
CAA Tactical הישראלית הפכה תוך זמן קצר לשחקן מוביל בתחום האביזרים לנשק, בעיקר בארה"ב. איך הפכה חבורת יוצאי יחידות קרביות חברה מקומית קטנה לשם מותג בחו"ל? זה כנראה היכולת לזהות נכון את מה שצריכים בשטח, תוך מענה מהיר שמשדרג את הנשק
מאת: יואל צפריר ואיל בוגוסלבסקי
 

הסצינה הזו מוכרת להרבה מאוד ישראלים. היא מתרחשת, בדרך כלל, באולמות המרווחים שברחוב המסגר בתל-אביב, או במקומות דומים אחרים ברחבי הארץ - מו"מ קשוח ועצבני לרכישת רכב חדש. הישראלי הממוצע, שחולם כבר לקרוע את הניילונים, מתמקח על ה...אביזרים. אחרי כל הדיונים בנושאים זניחים כמו מחיר, גודל המנוע והיקף הקילומטרז' לליטר, בא החלק החביב, אביזרי הרכב. מושב נהג עם כוונון חשמלי, מערכת בקרת אקלים דיגיטלית, גלגל הגה מצופה עור, רדיו דיסק מקורי ואפילו זוג וילונות צד מתנפחים, כל אלה הם רק חלק מהפינוקים שהישראלי מנסה להקיף את עצמו ברכב החדש. אז נכון שפינוקים אלה מזמן כבר חורגים מההיבט הפונקציונלי הצר, אבל היי, רכב זה גם סטטוס, לא?
גם בעולם הנשק אנו עדים בשנים האחרונות לשדרוגים אין סופיים של כלי הנשק עם תוספות ואביזרים מתוחכמים. אלא שמה שנחשב לפינוק בעולם הרכב, הוא לפעמים הכרחי, שלא לומר קריטי, בתחום הנשק. לא מדובר רק באביזרים לשיפור נוחות המשתמש, אם כי גם זה חשוב. לעיתים קרובות מדובר על אביזרים שנועדו להגדיל את הבטיחות ואת היכולת הטקטית המבצעית של הלוחם בשדה הקרב.
קחו למשל עניין פשוט כמו פנס, או כוונת לייזר. אלה הם אמצעים מתבקשים בעידן של לוחמת לילה. או למשל ידית אחיזה לנק"ל, אביזר חיוני לכל הדעות. באביזרים אלה הבעיה שמעסיקה את המתכננים היא לא רק איך לאפשר הפעלה נוחה שלהם והתאמתם לכלי הנשק, אלא גם כיצד לשפר באמצעות המכלול של הנשק והאביזרים את ביצועי הלוחם.

מעבדה עולמית לנשק
שוק האביזרים לנשק גדל בשנים האחרונות באופן דרמטי עם התרחבות הביקושים, בארץ ובעולם. ישראל מהווה שחקן חשוב בשוק הזה והיא נהנית מיתרון יחסי מובהק בשל העובדה שרבים מן המפתחים הם יוצאי יחידות קרביות, אשר צברו ניסיון מבצעי רב בשטח ויודעים דבר או שניים על הצרכים האמיתיים של המשתמש בשדה הקרב. אחרי הכל, בכמה מקומות בעולם עוד יוצאים למבצע צבאי אחת לשלוש שנים, אם לא מביאים בחשבון את שדות הקטל הנצחיים של אפגניסטן?
ישראל היא אפוא מעבדה עולמית לנשק ובתוך כך גם לאביזרי נשק. חברות רבות, חלקן קטנות יחסית, זוכות למוניטין רב, הן בקרב יצרני הנשק והן בקרב משתמשי הקצה. אחד השחקנים שבולטים לאחרונה בעולם האביזרים לנשק היא חברת CAA TACTICAL הישראלית, יצרנית של אביזרים לנק"ל מכל הסוגים. החברה מייצרת אביזרים שנועדו לשדרג את כלי נשק ומפתחת אותם משלב הרעיון, דרך הפיתוח, ייצור ועד לשיווק. חבורת היזמים והמנהלים, ובראשה משה עוז, הם כולם יוצאי יחידות קרביות מובחרות (ראה מסגרת), המביאים עימם הכרה יסודית ועמוקה של הצרכים המבצעיים בשטח.
שחר דגן, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברה, אומר שהעובדה שמנהלי החברה הם יוצאי יחידות קרביות, שעדיין משרתים במילואים, מבטיחה קשר רצוף לשטח, תוך הבנה של הצרכים והדרישות הספציפיות של היחידות השונות.
 

"100% מהרעיונות לאביזרים נולדים מצורך מבצעי כלשהו. העובדה שאנחנו מחוברים חזק לשטח ולא רק יושבים במשרד מקנה לנו יתרון בשוק. צריך לזכור שבסופו של דבר יש חשיבת רבה ליכולת ההפעלה המקצועית של הנשק על אביזריו בנוסף לנוחות, להנדסת האנוש ולארגונומיה. ישנם לא מעט אביזרים שהם קריטיים ללוחמה ומשדרגים את היכולות של הלוחם. ידית הסתערות בשילוב דורגלים, למשל, משפרת את אחוז הפגיעות בצורה משמעותית, וזה הוכח בבדיקות השוואתיות ע"י כוחות בטחוניים בארץ ובעולם. בזכות הרקע וההבנה העמוקה שלנו את צורכי השטח, אנחנו מביאים לתהליך הפיתוח את התשומות שלנו. התוצאה היא כלי נשק משודרג המסייע ללוחם ומשפר את ביצועיו בשטח".
אבל שחר מדגיש כי הרעיון הראשוני הוא רק חלק מהסיפור. החוכמה האמיתית היא לתרגם את הרעיון למוצר פונקציונאלי וארגונומי על המדף. זה כבר מחייב יכולות מו"פ, ייצור ולוגיסטיקה. שחר מביא שוב כדוגמא ידית הסתערות לנשק. "הרעיון של ידית הסתערות קיים כבר עשרות שנים, עוד מימי מלחמת העולם השנייה. אנחנו ב-CAA לקחנו את הרעיון כמה צעדים קדימה: ידית מתקפלת, ידית משולבת דורגל נשלף, ידית משולבת פנס וכדומה. כמובן שאלמנטים כדוגמת ידידותיות למשתמש, הפעלה מקצועית ובטיחותית, עמידות ואמינות תמיד נלקחים בחשבון ובאים לידי ביטוי".
 

ערכות שדרוג לכלי נשק מוכרים
עולם האביזרים לנשק, המפותח על-ידי חברות שאינן יצרניות נשק, מתפתח קודם כל מפני שחברות הנשק הגדולות יודעות לייצר בעיקר כלי נשק בסיסיים. הן מייצרות דגמים אוניברסליים, בפסי ייצור המוניים, ואינן מעוניינות להוסיף עלויות נוספות על הייצור הבסיסי, מה שמשאיר מרחב מחיה רחב לחברות כמו CAA לשפר ולשדרג את כלי הנשק במבחר רחב של אביזרים. כאמור, האביזרים לא נועדו רק לשם הנוחות. בחלק מהמקרים הם מקנים גם יתרון מבצעי שבשעת קרב יכול להבדיל בין חיים ומוות.
לחברת CAA מספר רב של ערכות שדרוג לכלי נשק מוכרים כגון: תבור, 16M, 47AK, 5MP, 58SA, 870Remington,GLOCK's ועוד. לדוגמא, החברה מייצרת מגוון רחב של מערכות מסילות לנשקים שונים המחליפים את המתפס המקורי כמו מערכת מסילות עבור ה-AK47. בנוסף, היא מפתחת ומייצרת מגוון רחב של ידיות אחיזה לכלי נשק שונים המחליפים את הידית המקורית. לדוגמא, ידית אחיזה בשילוב רפידות גומי מתחלפות לאחיזה אופטימלית, או, ידית הסתערות בשילוב דורגלים מסתובבים, שהיא המצאה מקורית של החברה. מוצרים נוספים של החברה הם מבחר של מתאמים לפנסים ולייזרים, כמו למשל מתאם לפנס עם חמישה מצבי נעילה, ידית הסתערות בשילוב מתאם לפנס טקטי וכן מגוון רחב של קתות. בחלק מכלי הנשק מדובר על החלפת הקת המקורית בקת טלסקופית בסגנון 16M. החברה מציעה, לדוגמא, קת בשילוב מסילה עליונה לצורך שימוש בכוונת השלכה עבור ה- 870Remington. כמו כן החברה מפתחת ומייצרת דורגלים באורכים שונים, מחסניות פולימריות עבור 16M ועוד ועוד. החברה גאה במיוחד על ערכת שדרוג לאקדח, כמו למשל "גלוק" שהופכת אותו לתת מקלע והושקה בימים אלו ברחבי העולם. זה חלק מהמגמה בחברה לייצר אביזרים שהופכים אקדחים לרובי סער של ממש.
נכון להיום לחברה כ-250 מוצרים שונים המיוצרים משני חומרים מרכזיים - פולימרים, המקנים איכויות גבוהות, חוזק ועמידות בתנאי שטח קשים ואלומיניום שמיוצר בעיבוד שבבי. רוב המוצרים מיוצרים במפעל עצמו. שחר יודע לספר שהם נאבקים כל הזמן בציפורניים ובשיניים להמשיך ולהחזיק כאן בישראל את מערך הייצור למרות המגמה הכלל עולמית, והישראלית בפרט, של יצרנים שונים לעבור למדינות זרות כדוגמת סין. אבל למנהלים ולבעלים יש תחושת מחוייבות, במיוחד לאור העובדה כי חלק מעובדי הייצור במפעל לעיבוד שבבי הם עובדי שיקום, להמשיך ולייצר כאן במסגרת המשק הישראלי. "תקרא לזה ציונות, תקרא לזה אחריות חברתית או שירות לקהילה. אנחנו מתעקשים להמשיך ולפעול כאן למרות שזה לא קל והרבה יותר זול לייצר בסין".
 

שחר, מיהם הלקוחות העיקריים של החברה? היכן
נמצא השוק ?

"בארץ השוק שייך בעיקר ליחידות מיוחדת. יש לנו קשר הדוק עם הצבא ואנחנו מפתחים כמה פרוייקטים בשיתוף עם יחידות בטחוניות שונות. זהו תהליך דו-סטרי של זיהוי צרכים ומתן מענה ושוב, העובדה שאנחנו יוצאי יחידות קרביות מקנה לנו יתרון. אגב, הפתרונות שאנו מספקים מאפשרים לא פעם לשפר נשק קיים במקום לרכוש נשק חדש. יש לזה חשיבות בעידן של קיצוצי תקציב. אבל השוק העיקרי נמצא בארה"ב, חלק גדול ממנו הוא אזרחי. הלקוחות הם גם המפיצים, גם חברות הנשק עצמן וגם יצרני האביזרים הנלווים לנשק וזקוקים לאמצעי הרכבה על הנשק. לפעמים אנחנו מייצרים שיתוף פעולה עם חברות אחרות, שהקשר שלהן לנשק איננו מובהק. למשל, לחבר בין שני מוצרים וליצור ביניהם אינטגרציה. עם זאת, רוב הפעילות שלנו סובבת סביב הנשק הקל והאוריינטציה היא ברובה צבאית/משטרתית".

השוק האמריקני הוא ענק. איך משווקים שם ?
"יש כמה דרכים לעשות זאת. שני האמצעים המובילים שאנו משתמשים בהם הם מכרזים ותערוכות. אנחנו מחפשים את המקומות בהם יושבים המפיצים במטרה ליצור עימם קשרי עבודה. אנחנו קשובים מאוד לדרישות שמעלים היצרנים או המפיצים ולמגמות ולשינויים בעולם הנשק בכלל. אנחנו מנתחים מכרזים צבאיים ואזרחיים ולומדים מה קורה, מה מעניין את הקניינים ויודעים לתת לזה מענה. אם, באופן תיאורטי, חברה כמו "קולט" זקוקה למערכת מסילות ייחודית, אנחנו יודעים לתת את המענה ולספק את אותה מערכת.. רוצים חיבור ל-MP5? גם לכך ניתן מענה".
 

הצלחתם תוך זמן קצר לייצר שם מותג מוכר בעולם רווי בחברות דומות. מהו בעצם סוד ההצלחה שלכם או היתרון היחסי ?
"אנחנו חברה צעירה ודינמית שלא "נגועה" עדיין בבירוקרטיה מסורבלת ויש לנו תשוקה עזה להצליח. מהירות התגובה שלנו לצרכים שעולים מהלקוחות היא מיידית כמעט. תוך זמן קצר אנחנו מספקים פתרון מרמת הרעיון ועד המוצר הסופי. במפעל שלנו יושבים יחד הממציא והמפתח ותוך כמה שעות כבר אפשר להציג אב טיפוס. הייתי אומר שבנוסף לכך שאנו יצירתיים ונמרצים, אנחנו מקפידים על מספר כללי עבודה כמו פשטות, יעילות ושירות ברמה גבוהה. מעבר לכל זה, בולטת אצלנו ההקפדה על איכות המוצרים. למשל, מחסניות פולימריות ל-M16. רבים מייצרים מחסניות, מעטים עושים זאת טוב. אנחנו, בכל הצניעות, מייצרים מחסניות חזקות ואמינות שפותרות חלק ניכר מהבעייתיות המאפיינת שימוש במחסניות - מעצורים ובלאי. הרי מעצורים זה הדבר האחרון שלוחם יכול להרשות לעצמו במהלך הקרב ובלאי זה הדבר האחרון שארגון יכול לסבול. בכלל, אנחנו מסתכלים פרטנית על כל המוצר כדי להפיק ממנו את המקסימום".

האם פיתוח מוצרים חדשים נובע מדרישה שעולה מהשטח או מהמצאה ?
"גם וגם. מצד אחד, כמעט מידי יום, מגיעה פנייה מגורם זה או אחר המציף ומציב בפנינו צורך מהשטח. בין אם זה יצרן נשק, מפיץ, קצין אמל"ח, רבש"צ או חייל מהארץ ומרחבי העולם. מצד שני, פעמים רבות אנחנו הם אלה שמפתחים פתרון מקורי לבעיה עוד לפני שהשוק זיהה אותה".
 
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
ארייט אמיר  - areet_ameer_100@hotmail.com 03-06-2012 08:44:47
אני מועניין בתוספות לגלוק 19
יניב  - מחיר 03-03-2012 19:38:09
אפשר לקבל מחיר על הדבר המיוחד הזה
יניב  - מיוחד 03-03-2012 19:33:56
מדהים
אלמוני 20-10-2010 15:03:11
שלום האים ישנה ערכה שמתאימה גם לאקדח אף אן ומה העלויות והאים יש צורך ברשיון לערכה 050 6578 993 שמעון
מאור כהן  - עזרה.. 09-07-2010 14:22:43
יש לי קת של magpul והבנתי שאפשר להלביש אותה על M16 רגיל אבל הבעיה שהיא לא מתלבשת... מישהו יודע במקרה איך מרכיבים אותה ? זאת הקת : http://betterservice.webs.com/3621797423_d524df5c81.jpg
איציק רב"ש כפר חושן  - re: האם יש ערכת שידרוג לאקדח fn 29-05-2010 13:41:34
=איציק רב;ש כפר חושן] מדהים איך לא חשבו על זה קודם
איציק רב"ש כפר חושן  - האם יש ערכת שידרוג לאקדח fn 29-05-2010 13:36:10
מדהים איך לא חשבו על זה קודם
פארק היורה  - חובה חובה לנסות את המוצרים שלהם, לי יש ידית התסערת 01-02-2010 14:42:03
חובה חובה לנסות את המוצרים שלהם, לי יש ידית התסערת שלהם
יאיר  - איך אפשר להשיג מוצרים 26-01-2010 10:34:53
איך או איפה אפשר להשיג מוצרים שלהם או לראותם,בארץ?

או שזה מוגבל לחו"ל ???

השאלה מייצגת מ"ס מדריכי ירי

תודה
admin  - כתבה בנושא שדרוגים 07-12-2009 08:42:50
מר עמית הורן, שמח שנהנת מהכתבה- אתה מוזמן להמשיך ולפקוד את אגף 'קליבר קרבי'. המשך גלישה מהנה.
עמית הורן  - וואו אחלה כתבה בחיי 06-12-2009 11:50:46
אחלה חברה ראיתי כמה דגמים של שידרוגים לנשק שהם יצרו ואפילו ניסיתי אחד מהם, ממש תענוג להשתמש בהם
admin  - ענק! 01-12-2009 20:32:41
זו עכשיו החברה האוהבה עליי
יחד עם magpul, H&K, ו-colt

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
כושר לחימה אולטימטיבי
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
התחקיר הביטחוני
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 1
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר