YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2

חסויות

סיירת מטכ"ל
סיירת מטכ"ל היא אחת מיחידות עילית של צה"ל, נחשבת לאחת היחידות הטובות בצה"ל ואחת מהיחידות המיוחדות המובילות בצבאות העולם. סיסמת היחידה- "המעז מנצח", הסיסמה של יחידת העילית ה- SAS של צבא בריטניה.


היחידה שייכת לאגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן), ועוסקת במשימות הנגזרות מחיל המודיעין, ולעיתים- גם ישירות ממטה המבצעים של צה"ל. היחידה מסווגת ופועלת תחת חשאיות גמורה, עצם קיומה של היחידה לא אושר בגלוי עד לתחילת שנות ה- 90.
היחידה פועלת בשלל תחומים. היא נחשבת ליחידה מבצעית העוסקת בשחרור בני-ערובה במתארים מורכבים (במקביל ליחידת הימ"מ), עוסקת בלוחמה בטרור, באיסוף מודיעין איכותי ופועלת במבצעים מיוחדים ונועזים.

בוגרי סיירת מטכ"ל נמצאים בעמדות מפתח במערכת הביטחון בפרט ובמדינת ישראל בכלל. על כך אמר מנחם דיגלי, בעבר ממפקדי הסיירת: "מדובר בקבוצה קטנה, הכי איכותית בחברה הישראלית שמוינה בקפדנות. זה רק טבעי שהם יתקדמו ויגיעו לאן שיגיעו". בין היתר ניתן למנות שני ראשי ממשלה (אהוד ברק ובנימין נתניהו), שרים ורמטכ"ל, ראשי מוסד ובכירים רבים אחרים, בין היתר- שאול מופז, משה (בוגי) יעלון, עמירם לוין, נחמיה תמרי ז"ל, דני יתום, עוזי דיין, שי אביטל ועוד.

הקמת היחידה
סיירת מטכ"ל הוקמה בשנת 1957 על ידי מפקדה הראשון- אברהם ארנן ומאיר הר-ציון. היחידה הוקמה בתת-יחידה בתוך יחידה 154 של אגף המודיעין (אמ"ן), יחידה שעסקה בהפעלת סוכנים בארצות אויב.
כוח האדם שהובא להקמת היחידה כלל בוגרי יחידות המסתערבים של הפלמ"ח, חיילים בעלי וותק וניסיון בתחומי מודיעין, וכן חיילים מובחרים מחטיבת הצנחנים.
שנה לאחר מכן, ב- 1958, קיבלה היחידה עצמאות ואף מספר (יחידה 269), והפכה ליחידת מודיעין תחת ראש אמ"ן (אגף מודיעין בצה"ל). לאחר עוד 5 שנים, ב- 1963, החלה היחידה לצאת למבצעים הראשונים המשמעותיים שלה.
היחידה פעלה בשנותיה הראשונות בשיטה הישראלית הטובה והבדוקה 'חבר מביא חבר'. בוגרי היחידה הביאו חברים ואחים של חברים מהקיבוץ או מהמושב, והאווירה הכללית הייתה לא פורמאלית, וללא נהלים ברורים להכשרה ולגיוס.


פעילות היחידה
ייעודיה הספציפי של היחידה נשארים בגדר סוד. ניתן לספר כי לוחמי היחידה פועלים בשגרה ובחירום במבצעים מיוחדים שעוסקים רובם באיסוף מודיעין איכותי. הפעילות המבצעית של היחידה כוללת פעילות מתוחכמת, חסויה, שמשלבת העזה, דמיון ויכולת מבצעית גבוהה מאוד.
רוב פעילות היחידה מסווגת ולא נחשפה ברבים, וככל הנראה רובה תישאר חסויה עוד שנים רבות. בין פעילויות היחידה שכן נחשפו, ניתן לציין את-

מטוס סבנה (1972)- השתלטות מוצלחת על מטוס נוסעים שנחטף בידי מחבלים.
מבצע אביב נעורים (1973)- מבצע לחיסול בכירי ארגון אש"ף בעיר ביירות שבלבנון. מבצע בו פרצו לוחמי הסיירת, לבושים כנשים, לעומק ביירות וחיסלו את ראשי ארגוני המחבלים.
בית הספר במעלות (1974)- אחת מהפעולות הכושלות של היחידה, שכלל ניסיון שחרור כושל של בני נוער שנחטפו במעלות בידי מחבלים. סה"כ נרצחו בפעולה 3 תושבי המקום, 22 תלמידים, 3 מבוגרים שהתארחו במקום וחייל צה"ל.
מלון סבוי (1976)- פעולת חילוץ של בני ערובה שנחטפו בידי מחבלים במלון בקרבת חוף ימה של תל-אביב.
שחרור קו 300 (1984)- פעולת שחרור מוצלחת של היחידה כנגד אוטובוס שנחטף בידי ארגון טרור.
חיסול אבו-ג'יהאד (1988)- על פי דיווחים בכלי התקשורת הבינ"ל, היחידה חיסלה את הבכיר בארגון הפתח בביתו שבטוניס.
חטיפת השיח עובייד (1989)- חטיפתו של בכיר בארגון החיזבאללה.
חטיפת מוסטפא דיראני (1989)- חטיפתו של בכיר בארגון החיזבאללה.
מבצע אנטבה (1976)- ידוע גם כמבצע יונתן. אחד המבצעים המוצלחים בתולדות צה"ל, שחרור חטופי מטוס Air France בנמל התעופה באנטבה, שנחטף בידי מחבלים. בפעולה זו נהרג מפקד היחידה, סא"ל יוני נתניהו ז"ל.
ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן ז"ל (1994)- ניסיון חילוץ כושל של חייל צה"ל שנחטף בידי החמאס בירושלים. החייל נהרג תוך כדי הניסיון לחלצו, וכן נהרג סרן ניר פורז ז"ל, לוחם היחידה.
פשיטה על מבני מחבלים (2006)- היחידה פשטה על מספר מבני מחבלים באזור בעל-בק במסגרת מלחמת לבנון השנייה.


אסונות ביחידה
ביחידה מתקיימים כל העת אימונים ופעילות מבצעית ברמת סיכון גבוהה מאוד. במהלך השנים פקדו את היחידה מספר אסונות, בין הזכורים-
התייבשות למוות של שני לוחמי היחידה (מאי 1992)- צוות ערך ניווטים בהרי אילת. שני חיילי היחידה, ערן עופר ז"ל וירון בר-דור ז"ל קיבלו מכת חום חזקה והתייבשו למוות. מפקד הסיירת דאז, עמוס בן אברהם ויחד עימו 2 קצינים נוספים מהיחידה הועמדו לדין, וסיימו את תפקידם בסיירת.
אסון צאלים ב' (נובמבר 1992)- חמישה מחיילי היחידה נהרגו בשטחי האימונים של צאלים בעקבות פגיעת טיל. במהלך תרגיל בו צפו בכירי צה"ל, נורה בטעות טיל לכיוון קבוצת חיילים. כתוצאה מכך נהרגו חמישה מלוחמי הסיירת וחמישה חיילים אחרים נפצעו.

מסלול היחידה
מסלול הכשרת לוחמי היחידה נמשך זמן רב- שנה ו- 8 חודשים, ונחשב לאחד מן הקשים והמקצועיים בצה"ל.
המסלול כולל טירונות חי"ר רגילה (הכשרת 07) יחד עם חטיבת הצנחנים, ולאחר מכן מסלול הכשרה מקצועי מאוד העוסק בין היתר בלוחמה בטרור, סיור, ניווט, הפעלת כלי נשק, הפעלת אמל"ח ייעודי ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות, ועוד.

בשל הסיווג הגבוה של היחידה, לא ניתן לפרט את מסלול ההכשרה המורכב שלה. עם סיום המסלול, הופכים החיילים ללוחמים מן המניין, משתתפים בפעילות מבצעית ובסדרות אימון. עם סיום שירותם הצבאי, משרתים החיילים בפלגות המילואים של היחידה.


הגעה ליחידה
מלש"בים שנמצאו מתאימים לקבלה ליחידות העילית של צה"ל, יקבלו זימון ליום סיירות, גיבוש ממיין.
העוברים את הגיבוש ומאותרים כמועמדים פוטנציאליים לסיירת מטכ"ל, יופנו לראיון עם פסיכולוג, שיבדוק את ההתאמה שלהם ליחידה. אלו שיעברו את ראיון הפסיכולוג, יוזמנו לגיבוש מטכ"ל.
מדובר בגיבוש קשה בן כשבוע, הבוחן מעמסה פיזית ונפשית על המלש"בים. עוברי הגיבוש יעברו בדיקות רפואיות מדוקדקות ותחקיר בטחוני, ולאחריהן- יתקבלו למסלול ההכשרה של היחידה.

לפניכם תמצות פרק מתוך הספר 'סוגר מעגל', מאת כפיר אדם, קצין ביחידה:
היחידה עורכת ימי מבדקים מפרכים למבקשים להתקבל אליה, שמתחיל ביום סיירות, אליו ניגשים מידי שנה אלפי בני נוער מלאי מוטיבציה. רק בודדים מביניהם יעמדו כעבור שנתיים בטקס סיום המסלול.

רבים יגלו באותו יום סיירות את הפער העצום בין החלומות והיכולת שלהם לבין התובענות והקושי של היחידה, רבים יפרשו במהלך יום השדה ואחרים ינשרו בהמשך מהתהליך. רק מאות יגיעו לגיבוש ועשרות בלבד יתקבלו ליחידה. גם במהלך המסלול ינשרו ויודחו חיילים נוספים.

מה אם כן מייחד את אותם אלו שמצליחים להתקבל ולהפוך ללוחמים ביחידה?
ביחידה יודעים מה נדרש מהלוחמים- ומכאן גוזרים לאחור את הדרישות מהמתגייסים. היחידה דורשת אמינות ללא פשרות, יציבות אישיותית, נחישות ויכולת עמידה בלחצים קשים. חשובים גם היכולת לעבוד בצוות והחוסן הגופני והנפשי. חלק מהתכונות הנדרשות מולדות, חלקן נרכשות וחלקן מוקנות באמצעות חינוך.
כשעורכים את אותו יום שדה ובהליך קצר מביאים את הנבדקים לידי מותשות גופנית מוחלטת, צפים באופן ברור ביותר האנשים המתאימים. מכלול התכונות הנדרשות להתאמה ליחידה הוא ייחודי ואין בו כדי להעיד דבר על יכולותיו של הנבדק להצליח ביחידות אחרות או בצבא בכלל.


בשנים האחרונות החלו בני נוער רבים להתאמן בקורסי הכנה לצבא. ביחידה רואים את הפעילות הזאת באופן חיובי ביותר. היא בהחלט מוסיפה רבות לדור האינטרנט המעביר את עיתותיו מול המחשב ולא בעבודה ובפעילות גופנית. ההכנה מוסיפה להכנתם של בני הנוער בהיבטים הפיסיים והמנטאליים.

בנוסף, חשוב לציין שלא מדובר במדע מדויק. למרות שיכולת הניבוי מי יצליח לסיים מסלול, הולכת ומשתפרת עם השנים, יש פתיחות וקשב גם למקרים מיוחדים. היו מקרים רבים בהם בני נוער שנכשלו ביום הסיירות, חזרו וניסו להתקבל ליחידה כעבור שנת שרות, הצליחו לסיים את המסלול והפכו לטובים שבלוחמים.

פרופיל רפואי
על מנת להתקבל ליחידה נדרש פרופיל רפואי 97 (ישנם בודדים בעלי פרופיל 82, עם סעיפים שאינם פוסלים). מבחינת משקפיים- קבלה עד מס' משקפיים קטן ללא צילינדר. לא ניתן להתקבל ליחידה עם אסטמה (פרט לאסטמת ילדות- שעברה בגילאים מוקדמים).

נתונים אישיים
הקבלה ליחידה מצריכה נתונים גבוהים, קב"א גבוה של 54 ומעלה.
מבחינת השכלה- אין קשר בין לימודים- לקבלה לסיירת. היחידה לא מחפשת אנשים עם ממוצע ציונים של 100, אלא סוג מסוים של אנשים בעלי מוטיבציה, משקיענים- שלא מוותרים. כמובן- יחד עם זאת- שבגרות מלאה, היא יתרון.

לבוש
כומתה אדומה, נעלים אדומות, ללא סיכת יחידה, סיכת צניחה. תנועה ללא תג יחידה.


חתימה על שירות קבע
בשל משכו הארוך של מסלול ההכשרה, אופי הפעילות של היחידה והאימונים הממושכים הנדרשים לכדי הגעה לפעילות מבצעית, נדרשים חיילי היחידה לחתום על שנת שירות נוספת, שנת שירות בקבע.

ספרות מומלצת על סיירת מטכ"ל
ישנה ספרות ענפה על סיירת מטכ"ל, ולמתעניינים- ניתן לקרוא את הספרים על היחידה- על מבצעים שניתן היה לפרסם, ועל הפעלתה במלחמות ישראל השונות.
סיירת מטכ"ל / משה זונדר: סקירה עיתונאית של פעילותה של סיירת מטכ"ל מאז ימי הקמתה על ידי אברהם ארנן ועד שנות התשעים. מומלץ לקרוא את הספר לפני ספרים אחרים, כיוון שהוא נותן סקירה יבשה של האירועים שקרו. בספרים שניתן לקרוא לאחר מכן- ניתן לראות איך הדברים היו מזוויות ראייה אישיות.
צוות איתמר / אבנר שור: ספר מעולה לכל אדם, בלי קשר אם הוא מורעל על הצבא או לא. ספר אינטליגנטי שמספר את סיפורם של חברי צוות איתמר (ביניהם אבי דיכטר) בסיירת מטכ"ל- מהיום שהם נפגשו בבקו"ם בשנות ה-60 ועד סיום המילואים שלהם. הספר גדוש קטעים מצחיקים ו חכמים. לא ספר 'רעל' רגיל, הכתוב בצורה מחוכמת. הספר מספר גם כמה ממלחמות ישראל ועל אירועים צבאיים אחרים וזה ממש מעניין לשמוע עליהם מנקודת מבט של חייל בסיירת מטכ"ל באותה תקופה.
סוגר מעגל / כפיר אדם: ספר המספר על קצין ולוחם קרבי בסיירת מטכ"ל, על הרפתקאות והתמודדויות אותנטיות, המציגות בצורה כנה וישירה את עומק הקונפליקטים והתמודדות של המשרתים בתפקידי פיקוד ביחידות המובחרות שביחידות צה"ל. הספר מביא זווית אישית של המספר השזור בסיפורה של היחידה המפורסמת.

סרן סיירת מטכ"ל מתוך התוכנית סודי ביותר בערוץ 2

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
יוני123  - פרופיל 30-09-2015 19:09:36
כמה פרופיל מוריד מספר ארבע במשקפיים?
beni  - שאלה 24-09-2015 23:03:22
אם יש לי עיוורון צבעים אפשר להיתקבל כי לא כתוב ובשייטת כן כתוב שאי אפשר
ט מחולון  - עזרה 24-09-2015 20:29:31
יש לי מספר ממש קטן של צילינדר יקבלו אותי אני בכושר מעולה גם מנטלית וגם פיזית יקבלו?
פ.ג  - צפון 06-09-2015 14:25:20
הייתי במיוני טייס בסוף לא הלך אני מעוניין לשרת במטכ"ל לא נותנים לי מה לעשות
ר׳ בן לקצין ביחידה  - ״הזמנה ליום גיבוש״ 22-07-2015 22:19:54
חברה רק רציתי לומר לכם שלכתוב את הטלפונים שלכם פה לא יעזור... תתחילו להשקיע שעות בכושר מכל סוג ואני ממליץ גם על אומנות לחימה כמו איגרוף תאילדני, קרב מגע ועוד.
מתן לוי  - קב"א 21-07-2015 22:37:43
קראתי את הדברים פה ועדין לא הבנתי אם אני יכול להתקבל למטכ"ל עם קב"א 53 ודפ"ר 60... יש מישהו שיודע?
אלמוני 19-07-2015 17:09:42
למה יש תמונות של השייטת?
ירון כהן  - הלו! בכתבה שמתם תמונות של השייטת.. 08-07-2015 15:17:30
חסר מאיפה לקחת?
לידן סילקו  - מה צפוי בגיבוש מטכ"ל 15-06-2015 08:57:12
הכנו עבורכם מדריך מפורט שמסביר מה צפוי לכם בגיבוש מטכ"ל: http://www.adrenalin-israel.co.il/%D7%92%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A9-%D7%9E%D7%98%D7%9B%D7%9C/
א.ד  - Who Dares Wins 05-06-2015 06:38:08
קבא 45 ודפר 40 - נתונים שלא משקפים אותי בכלל הנני בחור חכם ומשכיל עם תעודת בגרות 12 שנות לימוד אך מעוניין להשתלב לפחות בגיבוש בעתיד, אם ייתנו לי.
יודע דברים על טקטיקות ושיטות פעולה שונות.
אם יש פה מישהו שמעוניין ליצור קשר.. 0545538309 בהצלחה לכולם.

ל.ט  - אח שלי בגלל שאנחנו סודים 30-05-2015 00:49:06
בגלל זה לא מראים תמונות שלנו וגם לא יראו
ל.ט  - סיירת מטכל 30-05-2015 00:47:30
אני עוד יהיה ביחידה הזאת עם הם רוצים והם לא
שחק גור  - אתם מבינים שכל התמונות שלקחתם שייכות לשייטת 13, נכ 25-05-2015 22:36:00
קצת חוסר רצינות הייתי אומר
סהר  - בן 15, יורד מה7:00 באופיים אבל 22-05-2015 19:41:50
יש לי מספר בראייה, עין אחת עם1 לאחת עם 3/4. זה נחשב סעיף פוסל? תודה לעונים.
משה דוד  - איך מתקבלים ? 14-04-2015 03:28:32
אני עכשו בגיל 15 ורוצה לדעת מה התנאים להתתקבל לקורס טייס או לסיירת מטכל או שייטת ?
עדן מור יוסף  - התנדבות 08-03-2015 16:29:05
רציתי לדעת האם יש אפשרות להתנדב ליחידה ואם כן איזה תפקידים יש למתנדבים ?
אנדריי ברונקה  - בקשה, לשיחה אם אחת אנשי מרכת מטכל 14-02-2015 11:31:40
שלום, חשוב לי לציין, שאני בעל מוטיבציה גבוה, מנטליות חזקה, הכל בשביל להגן על תושבי המדינה ועל השקט.
מבקש שיחה אם אחד אנשים המרכת מבקש ,שיתנו לי להסביר הכל.
הנתונים האיישים שלי נמוכים, בגלל זה לא אקבל יום סיירות (גיבוש)
מבקש לייצור אותי קשר 0522428082
סרגיי רולין 30-01-2015 08:36:01
אני בן 26 .אשתחררתי ב 2010, היתי נהג בצבע .היום רוצה לתגייס לסיירת מתכ"ל .הך אפשר לתגייס ?
א' - סיירת מטכל אני יהיה אצלכם  - ייאלה סיירת 29-12-2014 19:10:16
אני מגיל 9 חולם להיות בסיירת מטכל ומקווה שזה באמת יקרה
עידו  - עזרה בבקשה 21-12-2014 22:35:36
אני בן 15 מתאמן בגודו ויש לי ספונדילוליזיס וליסטזיס שזה שבר בזיז של חוליה והחלקה של החוליה מתחתיה אבל בדרגה נמוכה מאוד מאוד.
האם אני יכול להתקבל ליחידה כזרת מבחינת פרופיל רפואי? בבקשה תענו זה חלום שלי

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
תמונה
שיפור יכולות הגוף
תמונה
טפסים צבאיים
תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר