Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
סיירת מטכ"ל YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

סיירת מטכ"ל
סיירת מטכ"ל היא אחת מיחידות עילית של צה"ל, נחשבת לאחת היחידות הטובות בצה"ל ואחת מהיחידות המיוחדות המובילות בצבאות העולם. סיסמת היחידה- "המעז מנצח", הסיסמה של יחידת העילית ה- SAS של צבא בריטניה.


היחידה שייכת לאגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן), ועוסקת במשימות הנגזרות מחיל המודיעין, ולעיתים- גם ישירות ממטה המבצעים של צה"ל. היחידה מסווגת ופועלת תחת חשאיות גמורה, עצם קיומה של היחידה לא אושר בגלוי עד לתחילת שנות ה- 90.
היחידה פועלת בשלל תחומים. היא נחשבת ליחידה מבצעית העוסקת בשחרור בני-ערובה במתארים מורכבים (במקביל ליחידת הימ"מ), עוסקת בלוחמה בטרור, באיסוף מודיעין איכותי ופועלת במבצעים מיוחדים ונועזים.

בוגרי סיירת מטכ"ל נמצאים בעמדות מפתח במערכת הביטחון בפרט ובמדינת ישראל בכלל. על כך אמר מנחם דיגלי, בעבר ממפקדי הסיירת: "מדובר בקבוצה קטנה, הכי איכותית בחברה הישראלית שמוינה בקפדנות. זה רק טבעי שהם יתקדמו ויגיעו לאן שיגיעו". בין היתר ניתן למנות שני ראשי ממשלה (אהוד ברק ובנימין נתניהו), שרים ורמטכ"ל, ראשי מוסד ובכירים רבים אחרים, בין היתר- שאול מופז, משה (בוגי) יעלון, עמירם לוין, נחמיה תמרי ז"ל, דני יתום, עוזי דיין, שי אביטל ועוד.

הקמת היחידה
סיירת מטכ"ל הוקמה בשנת 1957 על ידי מפקדה הראשון- אברהם ארנן ומאיר הר-ציון. היחידה הוקמה בתת-יחידה בתוך יחידה 154 של אגף המודיעין (אמ"ן), יחידה שעסקה בהפעלת סוכנים בארצות אויב.
כוח האדם שהובא להקמת היחידה כלל בוגרי יחידות המסתערבים של הפלמ"ח, חיילים בעלי וותק וניסיון בתחומי מודיעין, וכן חיילים מובחרים מחטיבת הצנחנים.
שנה לאחר מכן, ב- 1958, קיבלה היחידה עצמאות ואף מספר (יחידה 269), והפכה ליחידת מודיעין תחת ראש אמ"ן (אגף מודיעין בצה"ל). לאחר עוד 5 שנים, ב- 1963, החלה היחידה לצאת למבצעים הראשונים המשמעותיים שלה.
היחידה פעלה בשנותיה הראשונות בשיטה הישראלית הטובה והבדוקה 'חבר מביא חבר'. בוגרי היחידה הביאו חברים ואחים של חברים מהקיבוץ או מהמושב, והאווירה הכללית הייתה לא פורמאלית, וללא נהלים ברורים להכשרה ולגיוס.


פעילות היחידה
ייעודיה הספציפי של היחידה נשארים בגדר סוד. ניתן לספר כי לוחמי היחידה פועלים בשגרה ובחירום במבצעים מיוחדים שעוסקים רובם באיסוף מודיעין איכותי. הפעילות המבצעית של היחידה כוללת פעילות מתוחכמת, חסויה, שמשלבת העזה, דמיון ויכולת מבצעית גבוהה מאוד.
רוב פעילות היחידה מסווגת ולא נחשפה ברבים, וככל הנראה רובה תישאר חסויה עוד שנים רבות. בין פעילויות היחידה שכן נחשפו, ניתן לציין את-

מטוס סבנה (1972)- השתלטות מוצלחת על מטוס נוסעים שנחטף בידי מחבלים.
מבצע אביב נעורים (1973)- מבצע לחיסול בכירי ארגון אש"ף בעיר ביירות שבלבנון. מבצע בו פרצו לוחמי הסיירת, לבושים כנשים, לעומק ביירות וחיסלו את ראשי ארגוני המחבלים.
בית הספר במעלות (1974)- אחת מהפעולות הכושלות של היחידה, שכלל ניסיון שחרור כושל של בני נוער שנחטפו במעלות בידי מחבלים. סה"כ נרצחו בפעולה 3 תושבי המקום, 22 תלמידים, 3 מבוגרים שהתארחו במקום וחייל צה"ל.
מלון סבוי (1976)- פעולת חילוץ של בני ערובה שנחטפו בידי מחבלים במלון בקרבת חוף ימה של תל-אביב.
שחרור קו 300 (1984)- פעולת שחרור מוצלחת של היחידה כנגד אוטובוס שנחטף בידי ארגון טרור.
חיסול אבו-ג'יהאד (1988)- על פי דיווחים בכלי התקשורת הבינ"ל, היחידה חיסלה את הבכיר בארגון הפתח בביתו שבטוניס.
חטיפת השיח עובייד (1989)- חטיפתו של בכיר בארגון החיזבאללה.
חטיפת מוסטפא דיראני (1989)- חטיפתו של בכיר בארגון החיזבאללה.
מבצע אנטבה (1976)- ידוע גם כמבצע יונתן. אחד המבצעים המוצלחים בתולדות צה"ל, שחרור חטופי מטוס Air France בנמל התעופה באנטבה, שנחטף בידי מחבלים. בפעולה זו נהרג מפקד היחידה, סא"ל יוני נתניהו ז"ל.
ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן ז"ל (1994)- ניסיון חילוץ כושל של חייל צה"ל שנחטף בידי החמאס בירושלים. החייל נהרג תוך כדי הניסיון לחלצו, וכן נהרג סרן ניר פורז ז"ל, לוחם היחידה.
פשיטה על מבני מחבלים (2006)- היחידה פשטה על מספר מבני מחבלים באזור בעל-בק במסגרת מלחמת לבנון השנייה.


אסונות ביחידה
ביחידה מתקיימים כל העת אימונים ופעילות מבצעית ברמת סיכון גבוהה מאוד. במהלך השנים פקדו את היחידה מספר אסונות, בין הזכורים-
התייבשות למוות של שני לוחמי היחידה (מאי 1992)- צוות ערך ניווטים בהרי אילת. שני חיילי היחידה, ערן עופר ז"ל וירון בר-דור ז"ל קיבלו מכת חום חזקה והתייבשו למוות. מפקד הסיירת דאז, עמוס בן אברהם ויחד עימו 2 קצינים נוספים מהיחידה הועמדו לדין, וסיימו את תפקידם בסיירת.
אסון צאלים ב' (נובמבר 1992)- חמישה מחיילי היחידה נהרגו בשטחי האימונים של צאלים בעקבות פגיעת טיל. במהלך תרגיל בו צפו בכירי צה"ל, נורה בטעות טיל לכיוון קבוצת חיילים. כתוצאה מכך נהרגו חמישה מלוחמי הסיירת וחמישה חיילים אחרים נפצעו.

מסלול היחידה
מסלול הכשרת לוחמי היחידה נמשך זמן רב- שנה ו- 8 חודשים, ונחשב לאחד מן הקשים והמקצועיים בצה"ל.
המסלול כולל טירונות חי"ר רגילה (הכשרת 07) יחד עם חטיבת הצנחנים, ולאחר מכן מסלול הכשרה מקצועי מאוד העוסק בין היתר בלוחמה בטרור, סיור, ניווט, הפעלת כלי נשק, הפעלת אמל"ח ייעודי ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות, ועוד.

בשל הסיווג הגבוה של היחידה, לא ניתן לפרט את מסלול ההכשרה המורכב שלה. עם סיום המסלול, הופכים החיילים ללוחמים מן המניין, משתתפים בפעילות מבצעית ובסדרות אימון. עם סיום שירותם הצבאי, משרתים החיילים בפלגות המילואים של היחידה.


הגעה ליחידה
מלש"בים שנמצאו מתאימים לקבלה ליחידות העילית של צה"ל, יקבלו זימון ליום סיירות, גיבוש ממיין.
העוברים את הגיבוש ומאותרים כמועמדים פוטנציאליים לסיירת מטכ"ל, יופנו לראיון עם פסיכולוג, שיבדוק את ההתאמה שלהם ליחידה. אלו שיעברו את ראיון הפסיכולוג, יוזמנו לגיבוש מטכ"ל.
מדובר בגיבוש קשה בן כשבוע, הבוחן מעמסה פיזית ונפשית על המלש"בים. עוברי הגיבוש יעברו בדיקות רפואיות מדוקדקות ותחקיר בטחוני, ולאחריהן- יתקבלו למסלול ההכשרה של היחידה.

לפניכם תמצות פרק מתוך הספר 'סוגר מעגל', מאת כפיר אדם, קצין ביחידה:
היחידה עורכת ימי מבדקים מפרכים למבקשים להתקבל אליה, שמתחיל ביום סיירות, אליו ניגשים מידי שנה אלפי בני נוער מלאי מוטיבציה. רק בודדים מביניהם יעמדו כעבור שנתיים בטקס סיום המסלול.

רבים יגלו באותו יום סיירות את הפער העצום בין החלומות והיכולת שלהם לבין התובענות והקושי של היחידה, רבים יפרשו במהלך יום השדה ואחרים ינשרו בהמשך מהתהליך. רק מאות יגיעו לגיבוש ועשרות בלבד יתקבלו ליחידה. גם במהלך המסלול ינשרו ויודחו חיילים נוספים.

מה אם כן מייחד את אותם אלו שמצליחים להתקבל ולהפוך ללוחמים ביחידה?
ביחידה יודעים מה נדרש מהלוחמים- ומכאן גוזרים לאחור את הדרישות מהמתגייסים. היחידה דורשת אמינות ללא פשרות, יציבות אישיותית, נחישות ויכולת עמידה בלחצים קשים. חשובים גם היכולת לעבוד בצוות והחוסן הגופני והנפשי. חלק מהתכונות הנדרשות מולדות, חלקן נרכשות וחלקן מוקנות באמצעות חינוך.
כשעורכים את אותו יום שדה ובהליך קצר מביאים את הנבדקים לידי מותשות גופנית מוחלטת, צפים באופן ברור ביותר האנשים המתאימים. מכלול התכונות הנדרשות להתאמה ליחידה הוא ייחודי ואין בו כדי להעיד דבר על יכולותיו של הנבדק להצליח ביחידות אחרות או בצבא בכלל.


בשנים האחרונות החלו בני נוער רבים להתאמן בקורסי הכנה לצבא. ביחידה רואים את הפעילות הזאת באופן חיובי ביותר. היא בהחלט מוסיפה רבות לדור האינטרנט המעביר את עיתותיו מול המחשב ולא בעבודה ובפעילות גופנית. ההכנה מוסיפה להכנתם של בני הנוער בהיבטים הפיסיים והמנטאליים.

בנוסף, חשוב לציין שלא מדובר במדע מדויק. למרות שיכולת הניבוי מי יצליח לסיים מסלול, הולכת ומשתפרת עם השנים, יש פתיחות וקשב גם למקרים מיוחדים. היו מקרים רבים בהם בני נוער שנכשלו ביום הסיירות, חזרו וניסו להתקבל ליחידה כעבור שנת שרות, הצליחו לסיים את המסלול והפכו לטובים שבלוחמים.

פרופיל רפואי
על מנת להתקבל ליחידה נדרש פרופיל רפואי 97 (ישנם בודדים בעלי פרופיל 82, עם סעיפים שאינם פוסלים). מבחינת משקפיים- קבלה עד מס' משקפיים קטן ללא צילינדר. לא ניתן להתקבל ליחידה עם אסטמה (פרט לאסטמת ילדות- שעברה בגילאים מוקדמים).

נתונים אישיים
הקבלה ליחידה מצריכה נתונים גבוהים, קב"א גבוה של 54 ומעלה.
מבחינת השכלה- אין קשר בין לימודים- לקבלה לסיירת. היחידה לא מחפשת אנשים עם ממוצע ציונים של 100, אלא סוג מסוים של אנשים בעלי מוטיבציה, משקיענים- שלא מוותרים. כמובן- יחד עם זאת- שבגרות מלאה, היא יתרון.

לבוש
כומתה אדומה, נעלים אדומות, ללא סיכת יחידה, סיכת צניחה. תנועה ללא תג יחידה.


חתימה על שירות קבע
בשל משכו הארוך של מסלול ההכשרה, אופי הפעילות של היחידה והאימונים הממושכים הנדרשים לכדי הגעה לפעילות מבצעית, נדרשים חיילי היחידה לחתום על שנת שירות נוספת, שנת שירות בקבע.

ספרות מומלצת על סיירת מטכ"ל
ישנה ספרות ענפה על סיירת מטכ"ל, ולמתעניינים- ניתן לקרוא את הספרים על היחידה- על מבצעים שניתן היה לפרסם, ועל הפעלתה במלחמות ישראל השונות.
סיירת מטכ"ל / משה זונדר: סקירה עיתונאית של פעילותה של סיירת מטכ"ל מאז ימי הקמתה על ידי אברהם ארנן ועד שנות התשעים. מומלץ לקרוא את הספר לפני ספרים אחרים, כיוון שהוא נותן סקירה יבשה של האירועים שקרו. בספרים שניתן לקרוא לאחר מכן- ניתן לראות איך הדברים היו מזוויות ראייה אישיות.
צוות איתמר / אבנר שור: ספר מעולה לכל אדם, בלי קשר אם הוא מורעל על הצבא או לא. ספר אינטליגנטי שמספר את סיפורם של חברי צוות איתמר (ביניהם אבי דיכטר) בסיירת מטכ"ל- מהיום שהם נפגשו בבקו"ם בשנות ה-60 ועד סיום המילואים שלהם. הספר גדוש קטעים מצחיקים ו חכמים. לא ספר 'רעל' רגיל, הכתוב בצורה מחוכמת. הספר מספר גם כמה ממלחמות ישראל ועל אירועים צבאיים אחרים וזה ממש מעניין לשמוע עליהם מנקודת מבט של חייל בסיירת מטכ"ל באותה תקופה.
סוגר מעגל / כפיר אדם: ספר המספר על קצין ולוחם קרבי בסיירת מטכ"ל, על הרפתקאות והתמודדויות אותנטיות, המציגות בצורה כנה וישירה את עומק הקונפליקטים והתמודדות של המשרתים בתפקידי פיקוד ביחידות המובחרות שביחידות צה"ל. הספר מביא זווית אישית של המספר השזור בסיפורה של היחידה המפורסמת.

סרן סיירת מטכ"ל מתוך התוכנית סודי ביותר בערוץ 2

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 13-04-2016 22:09:01
אלון- הכוונה בתפקיד של לוחם ביחידה או תומך לחימה?
ינון- לדפ"ר אין השפעה מכרעת. הקב"א יותר חשובה. אבחון לא משפיע על הקבלה.
אלון גור 13-04-2016 14:41:23
רציתי לדעת מאיזה שלב בצבא אפשר להיות ביחידה?
ינון אשטמקר 09-04-2016 19:06:17
רציתי לדעת מה הדפר הדרוש בכדי להתקבל לסיירת והאם אבחון משפיע על הקבלה
yehida_yael 09-04-2016 15:17:01
שלום עדי,
בעקרון אפשר להתקבל למטכל עד מספר של 1.75-.
המספר שלך פוסל שייטת.
עדי - סיירת מטכל 07-04-2016 08:24:57
שלום , רציתי לדעת אם מספר משקפיים -1 ו0.75 פוסל ? ואילו יחידות מקבלות עם מספר כזה ?.. תודה (:
yehida_yael 05-04-2016 21:31:45
שלום בוריס,
רק אם אתה מקבל אישור על כך מצה"ל.
בוריסגובין3  - אוניברסיטה 03-04-2016 12:22:14
שלום,
אני רוצה לדעת האם ניתן ללמוד באוניברסיטה במהלך השירות,
תודה בוריס
yehida_yael 02-04-2016 14:45:21
בנימין- המספר שלך גבולי. לא בטוח שתוכל.
הלל- לא בהכרח. אחרי הניתוח יורידו לך פרופיל ל-64 למשך 3 חודשים ואז תהיה לך ועדה רפואית שתקבע אם להעלות לך את הפרופיל בחזרה.
הלל  - משקפיים 27-03-2016 19:16:10
שלום!
כאמור, אפשר להתגייס ליחידה מפרופיל 82 ויש לי מספר גבוה במשקפיים (4.5-5) ואני חושב שעם מספר כזה יהיה לי פרופיל די נמוך. אם אני אעשה ניתוח לייזר יעלו לי את הפרופיל בחזרה?
בנימין 13-03-2016 15:40:40
אם יש לי מספר 1.75 ורבע צילינדר במשקפיים, אני יכול להתגייס למטכ"ל?
yehida_yael 11-03-2016 07:35:27
שלום אורי,
לא אמורה להיות בעיה להגיע ליחידה. בהצלחה!
אורי תדמור  - בעיה 10-03-2016 19:29:31
אין לי בכלל בעיה, הם עשו אצלי טעות הגוף שלי בריא אך הם פשוט לא מורידים לי את הסעיף
yehida_yael 10-03-2016 16:56:59
שלום אורי,
הבעיה הבעיה מגבילה אותך במשהו?
אורי תדמור  - שלום 10-03-2016 13:48:04
הפרופיל שלי הוא 97 והקבא היא 53 יש לי סעיף שאומר : "שבר בעצמות הגפיים ללא הפרעה בתפקוד. בדרגת חומרה קלה מאוד" אוכל להגיע ליחידה למרות סעיף זה ?
yehida_yael 09-03-2016 16:43:31
שלום אבירם,
מומלץ לברר מול מדור סיירות.
אבירם בוייקנר  - שלום, 09-03-2016 14:18:25
האם אלרגיה לצליאק פוסלת קבלה ליום סיירות?
חסוי  - אתם מזה מגזימים 01-03-2016 08:04:56
אפשר להגיע ליחידה גם לא כלוחמים
חפשו חברים שמכירים אנשים ביחידה ותבקשו שימשכו אותכם אלינו כמובן שהפרופיל שלכם לא יהיה נמוך מידי
ובנוגע לקב״א כל עוד הוא לא נמוך מ46 אז יקבלו אותכם עם ההמלצה מחבר
yehida_yael 28-02-2016 17:55:13
שלום איתי,
לחלק מהיחידות.
איתי דוד  - סעיפים פוסלים 26-02-2016 06:06:08
בהמשך לשאלתי.
מן הסתם זה המספר גם שאיתו אפשר לקבל זימון ליום הסיירות?
yehida_yael 25-02-2016 17:02:19
שלום איתי,
ניתן להתקבל עד בערך מספר של 1.75-.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
תמונה
צו ראשון
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
תמונה
טפסים צבאיים
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר