YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


לוחם ביהל
לוחמי אגוז בפעולה
תרח
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי חיל הים
גדוד גפן בה
ילת
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו
תג גדוד 605 (הנדסה קרבית)
תג גדוד 603
תג גדוד 601 (הנדסה קרבית)

חסויות

סיירת מטכ"ל
סיירת מטכ"ל היא אחת מיחידות עילית של צה"ל, נחשבת לאחת היחידות הטובות בצה"ל ואחת מהיחידות המיוחדות המובילות בצבאות העולם. סיסמת היחידה- "המעז מנצח", הסיסמה של יחידת העילית ה- SAS של צבא בריטניה.


היחידה שייכת לאגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן), ועוסקת במשימות הנגזרות מחיל המודיעין, ולעיתים- גם ישירות ממטה המבצעים של צה"ל. היחידה מסווגת ופועלת תחת חשאיות גמורה, עצם קיומה של היחידה לא אושר בגלוי עד לתחילת שנות ה- 90.
היחידה פועלת בשלל תחומים. היא נחשבת ליחידה מבצעית העוסקת בשחרור בני-ערובה במתארים מורכבים (במקביל ליחידת הימ"מ), עוסקת בלוחמה בטרור, באיסוף מודיעין איכותי ופועלת במבצעים מיוחדים ונועזים.

בוגרי סיירת מטכ"ל נמצאים בעמדות מפתח במערכת הביטחון בפרט ובמדינת ישראל בכלל. על כך אמר מנחם דיגלי, בעבר ממפקדי הסיירת: "מדובר בקבוצה קטנה, הכי איכותית בחברה הישראלית שמוינה בקפדנות. זה רק טבעי שהם יתקדמו ויגיעו לאן שיגיעו". בין היתר ניתן למנות שני ראשי ממשלה (אהוד ברק ובנימין נתניהו), שרים ורמטכ"ל, ראשי מוסד ובכירים רבים אחרים, בין היתר- שאול מופז, משה (בוגי) יעלון, עמירם לוין, נחמיה תמרי ז"ל, דני יתום, עוזי דיין, שי אביטל ועוד.

הקמת היחידה
סיירת מטכ"ל הוקמה בשנת 1957 על ידי מפקדה הראשון- אברהם ארנן ומאיר הר-ציון. היחידה הוקמה בתת-יחידה בתוך יחידה 154 של אגף המודיעין (אמ"ן), יחידה שעסקה בהפעלת סוכנים בארצות אויב.
כוח האדם שהובא להקמת היחידה כלל בוגרי יחידות המסתערבים של הפלמ"ח, חיילים בעלי וותק וניסיון בתחומי מודיעין, וכן חיילים מובחרים מחטיבת הצנחנים.
שנה לאחר מכן, ב- 1958, קיבלה היחידה עצמאות ואף מספר (יחידה 269), והפכה ליחידת מודיעין תחת ראש אמ"ן (אגף מודיעין בצה"ל). לאחר עוד 5 שנים, ב- 1963, החלה היחידה לצאת למבצעים הראשונים המשמעותיים שלה.
היחידה פעלה בשנותיה הראשונות בשיטה הישראלית הטובה והבדוקה 'חבר מביא חבר'. בוגרי היחידה הביאו חברים ואחים של חברים מהקיבוץ או מהמושב, והאווירה הכללית הייתה לא פורמאלית, וללא נהלים ברורים להכשרה ולגיוס.


פעילות היחידה
ייעודיה הספציפי של היחידה נשארים בגדר סוד. ניתן לספר כי לוחמי היחידה פועלים בשגרה ובחירום במבצעים מיוחדים שעוסקים רובם באיסוף מודיעין איכותי. הפעילות המבצעית של היחידה כוללת פעילות מתוחכמת, חסויה, שמשלבת העזה, דמיון ויכולת מבצעית גבוהה מאוד.
רוב פעילות היחידה מסווגת ולא נחשפה ברבים, וככל הנראה רובה תישאר חסויה עוד שנים רבות. בין פעילויות היחידה שכן נחשפו, ניתן לציין את-

מטוס סבנה (1972)- השתלטות מוצלחת על מטוס נוסעים שנחטף בידי מחבלים.
מבצע אביב נעורים (1973)- מבצע לחיסול בכירי ארגון אש"ף בעיר ביירות שבלבנון. מבצע בו פרצו לוחמי הסיירת, לבושים כנשים, לעומק ביירות וחיסלו את ראשי ארגוני המחבלים.
בית הספר במעלות (1974)- אחת מהפעולות הכושלות של היחידה, שכלל ניסיון שחרור כושל של בני נוער שנחטפו במעלות בידי מחבלים. סה"כ נרצחו בפעולה 3 תושבי המקום, 22 תלמידים, 3 מבוגרים שהתארחו במקום וחייל צה"ל.
מלון סבוי (1976)- פעולת חילוץ של בני ערובה שנחטפו בידי מחבלים במלון בקרבת חוף ימה של תל-אביב.
שחרור קו 300 (1984)- פעולת שחרור מוצלחת של היחידה כנגד אוטובוס שנחטף בידי ארגון טרור.
חיסול אבו-ג'יהאד (1988)- על פי דיווחים בכלי התקשורת הבינ"ל, היחידה חיסלה את הבכיר בארגון הפתח בביתו שבטוניס.
חטיפת השיח עובייד (1989)- חטיפתו של בכיר בארגון החיזבאללה.
חטיפת מוסטפא דיראני (1989)- חטיפתו של בכיר בארגון החיזבאללה.
מבצע אנטבה (1976)- ידוע גם כמבצע יונתן. אחד המבצעים המוצלחים בתולדות צה"ל, שחרור חטופי מטוס Air France בנמל התעופה באנטבה, שנחטף בידי מחבלים. בפעולה זו נהרג מפקד היחידה, סא"ל יוני נתניהו ז"ל.
ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן ז"ל (1994)- ניסיון חילוץ כושל של חייל צה"ל שנחטף בידי החמאס בירושלים. החייל נהרג תוך כדי הניסיון לחלצו, וכן נהרג סרן ניר פורז ז"ל, לוחם היחידה.
פשיטה על מבני מחבלים (2006)- היחידה פשטה על מספר מבני מחבלים באזור בעל-בק במסגרת מלחמת לבנון השנייה.


אסונות ביחידה
ביחידה מתקיימים כל העת אימונים ופעילות מבצעית ברמת סיכון גבוהה מאוד. במהלך השנים פקדו את היחידה מספר אסונות, בין הזכורים-
התייבשות למוות של שני לוחמי היחידה (מאי 1992)- צוות ערך ניווטים בהרי אילת. שני חיילי היחידה, ערן עופר ז"ל וירון בר-דור ז"ל קיבלו מכת חום חזקה והתייבשו למוות. מפקד הסיירת דאז, עמוס בן אברהם ויחד עימו 2 קצינים נוספים מהיחידה הועמדו לדין, וסיימו את תפקידם בסיירת.
אסון צאלים ב' (נובמבר 1992)- חמישה מחיילי היחידה נהרגו בשטחי האימונים של צאלים בעקבות פגיעת טיל. במהלך תרגיל בו צפו בכירי צה"ל, נורה בטעות טיל לכיוון קבוצת חיילים. כתוצאה מכך נהרגו חמישה מלוחמי הסיירת וחמישה חיילים אחרים נפצעו.

מסלול היחידה
מסלול הכשרת לוחמי היחידה נמשך זמן רב- שנה ו- 8 חודשים, ונחשב לאחד מן הקשים והמקצועיים בצה"ל.
המסלול כולל טירונות חי"ר רגילה (הכשרת 07) יחד עם חטיבת הצנחנים, ולאחר מכן מסלול הכשרה מקצועי מאוד העוסק בין היתר בלוחמה בטרור, סיור, ניווט, הפעלת כלי נשק, הפעלת אמל"ח ייעודי ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות, ועוד.

בשל הסיווג הגבוה של היחידה, לא ניתן לפרט את מסלול ההכשרה המורכב שלה. עם סיום המסלול, הופכים החיילים ללוחמים מן המניין, משתתפים בפעילות מבצעית ובסדרות אימון. עם סיום שירותם הצבאי, משרתים החיילים בפלגות המילואים של היחידה.


הגעה ליחידה
מלש"בים שנמצאו מתאימים לקבלה ליחידות העילית של צה"ל, יקבלו זימון ליום סיירות, גיבוש ממיין.
העוברים את הגיבוש ומאותרים כמועמדים פוטנציאליים לסיירת מטכ"ל, יופנו לראיון עם פסיכולוג, שיבדוק את ההתאמה שלהם ליחידה. אלו שיעברו את ראיון הפסיכולוג, יוזמנו לגיבוש מטכ"ל.
מדובר בגיבוש קשה בן כשבוע, הבוחן מעמסה פיזית ונפשית על המלש"בים. עוברי הגיבוש יעברו בדיקות רפואיות מדוקדקות ותחקיר בטחוני, ולאחריהן- יתקבלו למסלול ההכשרה של היחידה.

לפניכם תמצות פרק מתוך הספר 'סוגר מעגל', מאת כפיר אדם, קצין ביחידה:
היחידה עורכת ימי מבדקים מפרכים למבקשים להתקבל אליה, שמתחיל ביום סיירות, אליו ניגשים מידי שנה אלפי בני נוער מלאי מוטיבציה. רק בודדים מביניהם יעמדו כעבור שנתיים בטקס סיום המסלול.

רבים יגלו באותו יום סיירות את הפער העצום בין החלומות והיכולת שלהם לבין התובענות והקושי של היחידה, רבים יפרשו במהלך יום השדה ואחרים ינשרו בהמשך מהתהליך. רק מאות יגיעו לגיבוש ועשרות בלבד יתקבלו ליחידה. גם במהלך המסלול ינשרו ויודחו חיילים נוספים.

מה אם כן מייחד את אותם אלו שמצליחים להתקבל ולהפוך ללוחמים ביחידה?
ביחידה יודעים מה נדרש מהלוחמים- ומכאן גוזרים לאחור את הדרישות מהמתגייסים. היחידה דורשת אמינות ללא פשרות, יציבות אישיותית, נחישות ויכולת עמידה בלחצים קשים. חשובים גם היכולת לעבוד בצוות והחוסן הגופני והנפשי. חלק מהתכונות הנדרשות מולדות, חלקן נרכשות וחלקן מוקנות באמצעות חינוך.
כשעורכים את אותו יום שדה ובהליך קצר מביאים את הנבדקים לידי מותשות גופנית מוחלטת, צפים באופן ברור ביותר האנשים המתאימים. מכלול התכונות הנדרשות להתאמה ליחידה הוא ייחודי ואין בו כדי להעיד דבר על יכולותיו של הנבדק להצליח ביחידות אחרות או בצבא בכלל.


בשנים האחרונות החלו בני נוער רבים להתאמן בקורסי הכנה לצבא. ביחידה רואים את הפעילות הזאת באופן חיובי ביותר. היא בהחלט מוסיפה רבות לדור האינטרנט המעביר את עיתותיו מול המחשב ולא בעבודה ובפעילות גופנית. ההכנה מוסיפה להכנתם של בני הנוער בהיבטים הפיסיים והמנטאליים.

בנוסף, חשוב לציין שלא מדובר במדע מדויק. למרות שיכולת הניבוי מי יצליח לסיים מסלול, הולכת ומשתפרת עם השנים, יש פתיחות וקשב גם למקרים מיוחדים. היו מקרים רבים בהם בני נוער שנכשלו ביום הסיירות, חזרו וניסו להתקבל ליחידה כעבור שנת שרות, הצליחו לסיים את המסלול והפכו לטובים שבלוחמים.

פרופיל רפואי
על מנת להתקבל ליחידה נדרש פרופיל רפואי 97 (ישנם בודדים בעלי פרופיל 82, עם סעיפים שאינם פוסלים). מבחינת משקפיים- קבלה עד מס' משקפיים קטן ללא צילינדר. לא ניתן להתקבל ליחידה עם אסטמה (פרט לאסטמת ילדות- שעברה בגילאים מוקדמים).

נתונים אישיים
הקבלה ליחידה מצריכה נתונים גבוהים, קב"א גבוה של 54 ומעלה.
מבחינת השכלה- אין קשר בין לימודים- לקבלה לסיירת. היחידה לא מחפשת אנשים עם ממוצע ציונים של 100, אלא סוג מסוים של אנשים בעלי מוטיבציה, משקיענים- שלא מוותרים. כמובן- יחד עם זאת- שבגרות מלאה, היא יתרון.

לבוש
כומתה אדומה, נעלים אדומות, ללא סיכת יחידה, סיכת צניחה. תנועה ללא תג יחידה.


חתימה על שירות קבע
בשל משכו הארוך של מסלול ההכשרה, אופי הפעילות של היחידה והאימונים הממושכים הנדרשים לכדי הגעה לפעילות מבצעית, נדרשים חיילי היחידה לחתום על שנת שירות נוספת, שנת שירות בקבע.

ספרות מומלצת על סיירת מטכ"ל
ישנה ספרות ענפה על סיירת מטכ"ל, ולמתעניינים- ניתן לקרוא את הספרים על היחידה- על מבצעים שניתן היה לפרסם, ועל הפעלתה במלחמות ישראל השונות.
סיירת מטכ"ל / משה זונדר: סקירה עיתונאית של פעילותה של סיירת מטכ"ל מאז ימי הקמתה על ידי אברהם ארנן ועד שנות התשעים. מומלץ לקרוא את הספר לפני ספרים אחרים, כיוון שהוא נותן סקירה יבשה של האירועים שקרו. בספרים שניתן לקרוא לאחר מכן- ניתן לראות איך הדברים היו מזוויות ראייה אישיות.
צוות איתמר / אבנר שור: ספר מעולה לכל אדם, בלי קשר אם הוא מורעל על הצבא או לא. ספר אינטליגנטי שמספר את סיפורם של חברי צוות איתמר (ביניהם אבי דיכטר) בסיירת מטכ"ל- מהיום שהם נפגשו בבקו"ם בשנות ה-60 ועד סיום המילואים שלהם. הספר גדוש קטעים מצחיקים ו חכמים. לא ספר 'רעל' רגיל, הכתוב בצורה מחוכמת. הספר מספר גם כמה ממלחמות ישראל ועל אירועים צבאיים אחרים וזה ממש מעניין לשמוע עליהם מנקודת מבט של חייל בסיירת מטכ"ל באותה תקופה.
סוגר מעגל / כפיר אדם: ספר המספר על קצין ולוחם קרבי בסיירת מטכ"ל, על הרפתקאות והתמודדויות אותנטיות, המציגות בצורה כנה וישירה את עומק הקונפליקטים והתמודדות של המשרתים בתפקידי פיקוד ביחידות המובחרות שביחידות צה"ל. הספר מביא זווית אישית של המספר השזור בסיפורה של היחידה המפורסמת.

סרן סיירת מטכ"ל מתוך התוכנית סודי ביותר בערוץ 2

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 11-02-2016 17:51:27
שלום ליאור,
לטפל במקרה שמישהו נפצע חלילה.
ליאור23 11-02-2016 17:30:44
מה התפקיד המיוחד שלו?
yehida_yael 11-02-2016 17:22:31
שלום ליאור,
רופא מצטרף לפעילויות. אבל יש לו תפקיד מיוחד ולא מה שהלוחמים עושים.
ליאור23 10-02-2016 12:09:53
אז אשמח לדעת אחרי כמה זמן אתה יכול להיויות רופא בבחירת ו לעשות כל מה שהחיילים הרגילים עושים
רציתי גם לדעת אם הרופא מצטרף לכול מבצע ולכול דבר מסווג שהסיירת עושה
תודה מראש
yehida_yael 05-02-2016 07:45:21
שלום ליאור,
אחרי שאתה מסיים את ההסמכות להיות רופא, אתה לא יכול ישר להיות רופא ביחידה מיוחדת כמו מטכ"ל. עליך להשתפשף קודם ביחידות אחרות.
ליאור23 04-02-2016 12:27:17
שלום!
לא הבנתי מה זה אומר תפקיד ראשון?
מה שהחיליים "הרגילים" יעשו הרופאים אינם יעשו?
תודה מראש
ליאור
yehida_yael 02-02-2016 16:15:42
שלום ליאור,
התשובה היא כן אבל לא כתפקיד ראשון.
yehida_yael 02-02-2016 16:11:39
שלום יוסי,
ניתן להתקבל עם קב"א 52.
יוסי רפאלוב  - קבא 52 01-02-2016 23:52:09
שלום רציתי לשאול אם אנשים בעלי קבא 52 יכולים גם להתקבל או שקבא 54 זה תנאי הכרחי
ליאור23 31-01-2016 14:19:48
שלום רציתי לדעת אם אנשים שהישתתפו בעתודה רפואית יכולים להיות רופאים בסיירת מטכל?
yehida_yael 31-01-2016 11:55:27
שלום יובל,
אכן כן.
יובל123 31-01-2016 09:35:58
שלום רציתי לדעת אם אני לא דובר ערבית אני יכול ליהיות בסיירת מטכל.
אשמח לתשובה בהקדם
yehida_yael 19-01-2016 17:23:47
שלום ליי,
באפשרותך להגיש בקשת ערעור למדור סיירות. בהצלחה!
ליי 18-01-2016 19:30:11
שלום ,
אתמול השתתפתי ביום סיירות וסיימתי אותו , לצערי הרב לא התקבלתי ואני חושב שזו טעות ,
רק היום דיברתי עם לוחם במילואים מהקיבוץ שלי והבנתי שהייתי צריך לחשוב על עצמי יותר ופחות לדאוג לאחרים , ממש פספוס וחלום שנופץ , מה אפשר לעשות על מנת לקבל עוד הזדמנות " אני בא ממשפחה עם שושלת מפוארת ורוצה לתת מעצמי גם לטוב ביותר , אודה מאד לעזרה .
yehida_yael 13-01-2016 14:00:57
שלום יוסי,
באפשרותך להגיש בקשה לכך, אבל סיכוי נמוך שהיא תאושר. עיוורון צבעים ברמה קלה לרוב לא פוסלת קבלה למטכ"ל.
yehida_yael 13-01-2016 13:57:21
שלום לינור,
נשים לא יכולות לשרת בסיירת מטכ"ל כלוחמות, אלא רק כתומכות לחימה.
yehida_yael 13-01-2016 13:56:43
שלום יוסי,
3 יחידות במתמטיקה לא מונעות שירות בסיירת מטכל.
יוסי  - קבלה לסיירת מטכ"ל 12-01-2016 22:49:03
שלום
אם עברתי יום סיירות וקיבלתי גיבוש שייטת 13 כי זה מה שביקשתי אבל לא עברתי אותו. יש לי אפשרות לקבל לאחר מכן גיבוש סיירת מטכ"ל?
שאלה נוספת: עיוורון צבעים במידה קלה לא פוסל קבלה ליחידה?
לינור חן  - נשים בסיירת מטכל 12-01-2016 18:57:24
האם נשים יכולות לשרת בסיירת מטכל?? לא דווקא כלוחמת, מד"סניקית, מדריכה קרבית וכו'
יוסי לייבוביץ  - שאלה קשה מאוד 11-01-2016 15:12:40
שלום רציתי לדעת אם אני 3 יחידות מתמטיקה זה יכול למנוע ממני להיות בסיירת. תודה

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 1
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
כושר לחימה אולטימטיבי
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
מבנה צה"ל
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
התחקיר הביטחוני
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר