YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


הרמטכ
תמונה רשמית של פורום מטכ
הרמטכ
ביקור הרמטכ
מסיימי קורס צוללן, מחזור 102
הרמטכ
הרמטכ
הרמטכ
טקס
טקס
טקס
טקס
הרמטכ
הרמטכ

חסויות

יחידת עוקץ
יחידת עוקץ - יחידת הכלבנים של צה"ל. יחידה מטכ"לית המפעילה כלבים למשימות ייעודיות בתחום הלוחמה בטרור, החיפוש וההצלה. לוחמי היחידה מפעילים כלבים בעלי יעודים ספציפיים, יעודים שנותנים יתרון יחסי בעת פעילות מבצעית. יחידת עוקץ נחשבת לאחת מיחידות הכלבנים הטובות בעולם ויחידות צבאיות רבות מחו"ל מגיעות ליחידה להתרשם, ללמוד ולשתף פעולה. הכלבים הם אמל"ח (אמצעי לחימה) לכל דבר ועניין- בדומה לנשק הצלפים או פגז הטנק, אך כאן מדובר באמל"ח ביולוגי - בעל חיים שיש להקשר אליו, להכשיר אותו ולאמן אותו למשימות העומדות בפניו. שיטות ההכשרה והאימון של החיילים והכלבים מגוונות ומרתקות, חלקן מסווגות.


פעילות הכלבים, מעבר ליכולות המיוחדות של הכלבים (חוש ריח ושמע מפותח, גוף גמיש היכול להתפתל ולהיכנס למקומות צרים, שיניים חדות לתקיפה)- נועדה לגרום לכך שהחיילים לא ייפגעו. לדוגמה, לפני כניסת כוח לבית חשוד, נשלח כלב לבית לשם סריקת הבית, ובמידה ויש בו מחבל חשוד- הכלב יגלה אותו ויתקוף אותו. הכלבים מעניקים בטחון לכוח שנמצא איתם. חיילי עוקץ והכלבים שעימם הולכים בדרך כלל בראש הכוח, מובילים את הכוח יחד עם המפקד האורגאני של היחידה או המבצע.

אם בעבר מפקדים ביחידות מבצעיות היו מזלזלים בכלבים ואומרים- 'מה כבר הכלב יכול לעשות', היום יחידות מובחרות לא זזות מטר בלי כלבנים- כלב שיסרוק מבנה מחשד למלכודים ומיקוש, כלב שיסרוק בית בו מסתתר מחבל על מנת לאתר אותו ללא סיכון הכוח, כלב לאיתור מחבל שנמלט מסגירה על בית ועוד. ההערכה לפעילות יחידת עוקץ והכלבים שבה- היא כיום גדולה מאוד.

יחידת עוקץ מתחלקת למספר פלגות המהוות את היכולות של כלבי היחידה:
• כלבי תקיפה (כלבים שמשמשים לתקיפה כנגד גורמים פח"ע)
• כלבי חנ"מ (כלבים המסוגלים לאתר חומרי נפץ)
• כלבי אמל"ח (כלבים המסוגלים לאתר אמצעי לחימה, נשק ותחמושת)
• כלבי חילוץ והצלה (כלבים שתפקידם לאתר ניצולים וסימני חיים באזורי אסון)
• כלבי גישוש ומרדף (כלבים המסוגלים להתחקות אחר עקבות ולאתר אדם הנמצא במנוסה)


הכלבים ביחידת עוקץ הם בעיקר ממין רועה גרמני, רועה בלגי ורועה הולנדי- כלבים בעלי יכולת פיזית חזקה, משמעת גבוהה והתמדה. ביחידה קיימת כלבייה שם מגדלת היחידה כלבים מגיל 0 לטובת ייעודי היחידה השונים. כל כלב, בהתאם לתכונותיו, מוצמד לפלגה מסוימת: כלב תקיפה צריך להיות חזק וללא פחד, כלב חנ"מ צריך להיות ממושמע מאוד ושקט, כלב מרדף צריך להיות בעל אף רגיש מאוד ועוד.
הכלבים עוברים הכשרה ממושכת עוד לפני שהם פוגשים בלוחמים, הכשרה המתבצעת בעזרת מאלפים מקצועיים שמעבירים את הכלב אימונים ותרגולים רבים.

הבהרת טעות נפוצה- אין קשר בין יחידת עוקץ לבין חטיבת כפיר. הקשר היחיד, הוא שטירוני החטיבה יוצאים לגיבוש ליחידה ויכולים להגיע אליה. מבחינת כפיפות, יחידת עוקץ הינה יחידה מטכ"לית, ואינה כפופה או קשורה לחטיבת כפיר.

תנאי החיילים (והכלבים) ביחידה
חיילי יחידת עוקץ עובדים קשה מאוד באימונים ובפעילות מבצעית, הפיצוי- הוא הבסיס והתנאים שבו.
שלב ההכשרה אמנם מתחיל באוהלים, אך לאחר העלייה לבסיס האם של היחידה ובמיוחד לאחר סיום המסלול, זוכים החיילים לתנאים טובים, חדר כושר ופינוקים, ולא פעם גם ליציאות לא רעות בכלל הביתה ותנאי ת"ש טובים מאוד.
בקשר לחופשות סוף-שבוע, חיילי היחידה אינם יוצאים עם הכלבים הביתה, הכלבים נשארים בבסיס וממתינים לשובם של החיילים, פרט למקרים יוצאי דופן במיוחד.
עם תום שירותם הסדיר של החיילים, הם לעיתים מקבלים את הכלב אליהם הביתה.


חשוב לציין כי גם הכלבים לא יוצאים מקופחים ביחידת עוקץ. ביחידה קיים מתחם כלבייה נרחב ומשוכלל: הרצפה עשויה מחומר המונע פציעות בכפות הרגליים, הכלובים מרווחים, קיים במקום מרכז וטרינרי משוכלל יחד עם חדרי אשפוז ורפואת שיניים. בנוסף, קיים חדר כושר לכלבים הכולל מסילות ריצה מיוחדות, ובריכה טיפולית לכלבים שנפגעו בפעילות מבצעית.

פעילות היחידה
יחידת עוקץ לוקחת חלק משמעותי בלחימה בטרור ובמחבלים. מכיוון שהיחידה מוגדרת כמטכ"לית, היא לוקחת חלק בפעילויות מיוחדות לרוב ובמבצעים מסווגים רבים.
ברזומה של היחידה נמצאים מאות מבצעים, מעצרים, איתור חומרי חבלה, תפיסת מבוקשים ועוד. במלחמת לבנון השנייה השתתפו חיילי היחידה בפעילות רבה בעומק לבנון, יחד עם שייטת 13 וסיירת מטכ"ל. לא פעם, כלבים משלמים בחייהם בעת פעילות מבצעית, והרציונאל ברור- אם כבר מישהו ייפגע, עדיף שיהיה זה הכלב ולא החייל. במבצע 'עופרת יצוקה', מתו 3 כלבים מירי מחבלים.

מבחינת מבצעים מיוחדים משמעותיים שניתן לפרסם, נציין את חילוץ בני הערובה במשגב-עם, מבצע שחרור בני ערובה שהתבצע בשנת 1980, שם חברו חיילי עוקץ ליחידת סיירת מטכ"ל וביצעו פריצה מוצלחת לנטרול המחבלים שתפסו בני ערובה בחדר הילדים של קיבוץ משגב עם (הפריצה הייתה הפריצה השנייה, לאחר שהפריצה הראשונה של חיילי סיירת גולני נכשלה). מדובר בפעילות הראשונה לחילוץ בני ערובה שבו השתתפו כלבי עוקץ בהצלחה, ולרוע המזל- נהרגו הכלבים באירוע.

חשוב לציין כי ביחידת עוקץ, יש חשיבות רבה לקשר בין המוליך (הלוחם) לבין הכלב- מדובר בקשר יוצא מגדר הרגיל. חשוב לזכור שלוחמי עוקץ הם כוח חובר, כלומר- לוחם עוקץ וכלבו חוברים לכוח קיים בשטח לביצוע משימה. מכיוון שכך, קורה הרבה פעמים שהלוחמים מפוזרים בבסיסים שונים כמה שבועות עד לביצוע המשימה, מה שמשאיר את המוליך ואת הכלב לבד, דבר שמחזק את הקשר ביניהם.
כאשר כלב נהרג, נפגע גם המוליך מבחינה נפשית, ולכן רובם בוחרים לחזור ליחידה לתפקידי הדרכה או מ"כ, ונדירים הם המקרים שהמוליך בוחר לחזור לפעילות עם כלב אחר. אגב, סמוך לבסיס היחידה נמצא בית קברות ללוחמי היחידה ההולכים על ארבע שנפלו בפעילות מבצעית, הפסל במרכז בית הקברות מעיד על הקשר שבין הלוחמים- לכלבים.

הקמת היחידה
ליחידת עוקץ היסטוריה עוד לפני הקמת מדינת ישראל וצה"ל. כבר בארגון ההגנה הייתה קיימת יחידת כלבים בשם 'ארגון נוהגי כלבי כשירות', כלבים שאומנו לאיתור מטענים ואבטחת אזורים מסוכנים. לאחר הקמת המדינה וצה"ל, עברה היחידה לבסיס באזור קריית חיים והחלה להתאמן ולפעול בצורה מסודרת בתחומי איתור חומרי חבלה, גישוש ומעקב.
במשך עשרות שנים פעלה היחידה בצורה זו, עד שבשנת 1974, בשל ריבוי אירועי טרור במדיה, הוחלט לצרף ליחידה כלבים ללוחמה בטרור שיוכלו לתקוף מחבלים במסגרת אירועי חטיפה. היחידה הייתה מסווגת מאוד ושירתו בה מספר מצומצם של חיילים (וכמובן, גם מס' מצומצם של כלבים). לאחר האירוע במשגב עם בשנת 1980 (ראו לעיל) נחשפה היחידה לציבור הרחב, והחלה לפעול בצורה סדורה ונרחבת יותר.
במלחמת לבנון הראשונה בשנת 1982, כבר פעלה היחידה בצורה גלויה בצד הכוחות הלוחמים.


הגעה ליחידה
ההגעה ליחידת עוקץ מתבצעת דרך חטיבת כפיר (חטיבה 900). לאחר הגיוס לחטיבה מתבצע גיבוש ליחידת עוקץ- לגיבוש יכול לצאת כל מי שמגיע לחטיבת כפיר, אין מניעה ליציאה פרט לבעיות רפואיות.
הגיבוש אינו נחשב לקשה או מסובך במיוחד והוא כולל מספר משימות פיזיות, ראיון אישי ומבחן מעשי עם כלב. לבעלי היכרות וקשר טוב עם כלבים- מדובר בנקודת פתיחה טובה לקבלה ליחידה. שוב, חשוב להדגיש שפרט לגיבוש עצמו- אין קשר בין חטיבת כפיר- לבין יחידת עוקץ.
העוברים את הגיבוש יעברו סיווג בטחוני ויתחילו את הטירונות במחלקת עוקץ. מי שלא עובר את הגיבוש- ממשיך את הכשרתו בחטיבת כפיר.

מסלול היחידה
מסלול יחידת עוקץ הוא אחד המסלולים המעניינים בצה"ל, ומשלב יכולות לחימה של החייל עצמו, אך כמובן- אימון והכשרה של האמל"ח החשוב ביחידה- הכלב.
מסלול היחידה אורך כשנה ו- 4 חודשים וכולל שני שלבים מרכזיים:
השלב הראשון הוא שלב הכשרת חי"ר (טירונות, אימון מתקדם, שבועות לחימה ספציפית). חיילי יחידת עוקץ מבצעים את הטירונות (4 חודשים) והאימון המתקדם (כחודשיים) יחד עם אחת הפלוגות של חטיבת כפיר שם הם מוסמכים כרובאי 07. לאחר מכן עולים החיילים לבסיס היחידה ושם הם עוברים עוד כ- 4 חודשים של אימון לוחם (ניווטים, קורס לוחמה בטרור, לש"ב, לוחמה בשטח סבוך ועוד)- אימונים שמביאים את החיילים לרמת לוחמה של חיילי סיירת.
לאחר מכן מתחיל השלב השני, שלב הכשרת עוקץ. שלב זה שעוסק ברובו בכלבים מתחלק לשני שלבים מרכזיים: הכשרת אילוף בסיסי (שמבוצע על ידי מאלפי כלבים) ושלב שני שכולל חבירה לכלב (חיבור לכלבים, אילוף, משמעת ועוד). במהלך שלב זה מתחלקים החיילים למגמות היחידה השונות.


שירות בנות ביחידת עוקץ
ביחידת עוקץ, משרתות גם בנות בתפקידים קרביים- מחסומים, שערים, בדיקות, מאלפות ועוד. שירות בנות ביחידת עוקץ הוא שירות מרתק, מאתגר ומלא עניין לבנות המגיעות אליו.
יחד עם זאת- חיילי עוקץ היוצאים למבצעים ולפעילויות התקפיות ומצטרפים ליחידות מובחרות אחרות בפעילות- הם בנים בלבד. שוב, חשוב להדגיש, רק הבנים יוצאים למבצעים בתוך פנים השטח, הלוחמות ביחידה גם לוקחות חלק בפעילות מבצעית- באיוש מחסומים, בדיקות, הצטרפות לסיורים ועוד.

הגעת בנות ליחידת עוקץ מתבצע באמצעות בקשה ספציפית להגעה לעוקץ במנילה. לאחר מכן יעברו הבנות גיבוש מקדים וטירונות יחד עם גדוד קרקל. המתאימות- מגיעות ליחידת עוקץ לאחר מכן.

נתונים אישיים
מחיילי יחידת עוקץ נדרש קב"א גבוה ומבחינת תכונות- אמינות, אינטליגנציה כללית ורגשית ובמיוחד- חוש אחריות מפותח. הסיבה לכך, היא שחיילי עוקץ נדרשים לא פעם לפעול לבד, כאשר הם מצוותים ליחידה לוחמת, בעוד הם רחוקים מחבריהם לצוות או ליחידה. במצב זה, נדרשת מהחייל מקצועיות ואחריות רבה.

הגבלות רפואיות
חיילי יחידת עוקץ נדרשים להיות בעלי פרופיל קרבי (82 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים, ניתן להתקבל עם מס' משקפיים נמוך.

לבוש חיילי היחידה
בדומה לרוב היחידות המטכ"ליות, חיילי יחידת עוקץ נעים עם כומתה אדומה, נעלים אדומות, סיכת יחידה ותג יחידה.

חתימת קבע ביחידה
חתימה על שירות קבע נוסף ביחידה לא נדרשת. כמובן שלמעוניינים ולמתאימים- יש אפשרות להישאר ביחידה בקבע.

סרטון מעבר מכשולים מרשים של כלב תקיפה ביחידת עוקץ
סרטון על ההכשרה והפעילות ביחידת עוקץ
כתבה במגזין בלייזר על יחידת עוקץ- 'אלפא דוג'

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
נטלי  - חוסר תקשורת 22-04-2014 18:50:08
שלום רב !
אימצתי כלב אשר פרש מהיחידה והנוהג שלו עזב לחו״ל ,
אני לא מצליחה לתקשר איתו ואני בטוחה שהוא יודע להגיב ולעשות דברים ולא לשבת כל היום בעצבות .
אשמח מאוד אם אוכל לקבל לפחות שפה בסיסית על מנת שאוכל לתקשר איתו .
דרך אגב לכלב קוראים פייקו והוא השתחרר לפני שנה לפי הניירת .
תודה , נטלי
Natalygut12@gmail.com
דניאל כהן  - שאלה 19-04-2014 10:56:49
היחידה מתחלקת למספר פלגות,זה אומר שהחייל יכול לבחור לאיזו ללכת או שהכלבים מאומנים לעשות את כולם?
אשמח לקבל תשובה-dandanielco@walla.com
דניאל  - daniel_dao@walla.com 14-04-2014 01:43:06
יש לי פרופיל 97 קבא 52 ודפר 60 . האם זה מספיק בשביל להתקבל ליחידה ???
אלמוני  - צריך יעוץ... 13-04-2014 19:19:05
שלום.. יש לי פרופיל 82 זמני בגלל משקל (אם לא משקל אז 97) וקבא 52.. יש לי קשר עצום עם כלבים ואני ממש מעוניין להתקבל לעוקץ.. אני חייב ליהיות בשיא הכושר כדי להתקבל לעוקץ?
אלעד צרור  - אם יש אפשרות לקבלה ליחידה . 12-04-2014 18:38:40
אז הפרופיל שלי 97 וקבא 48 אז יש לי אפשרות להגיע ליחידה ? רציתי שתצרו איתי קשר בבקשה דרך המייל : eladtzror@gmail.com
ולריה  - מה סיכוי 11-04-2014 20:36:07
שלום אני קטין חוזר שרק חזרתי ארצה
לכרגע קיבלתי מכתב התיעצבות ודחיה לשנה
אך אני מעוניינת להתקבל ליחידת עוקץ לשירות עם כלבים לען אני צריכה לפנות ומה הסיכוי להתקבל ?

תודה
ולרי 0544849461 kahamichi@gmail.com
שגיא אטלן  - מבקש מאד להגיע ליחידת עוקץ 10-04-2014 09:17:05
שלום.

אני מבקש ורוצה מאד להגיע ליחידת עוקץ. בימים אלו לאחר התכתבות ענפה עם לישכת הגיוס וועדה רפואית העליתי את הפרופיל שלי ל 82 . לפני כן היה לי פרופיל 72 בגלל אלרגיה, לאחר חיסונים במשך 3 שנים התגברתי על האלרגיה, יש לי קבא 52 . מאז שאני זוכר את עצמי אני אוהב חיות ובמיוחד כלבים. לצערי אימי לא הירשת להכניס כלב לבית, מזלי היה שהדוד שלי הוא מדריך שנים רבות בפנימיית מנוף בעכו, שם ממוקמת כלבייה שמאמנת כלבים, ושם הייתי עוזר לטפל בכלבים. אני מבין צריך להתגייס ליחידת כפיר ומשם ניתן לעבור ליחידת עוקץ לא חר גיבוש. הנייד שלי הוא 0524595838 - תודה שגיא
beni019  - מועניין להתגייס לעוקץ 07-04-2014 19:02:35
ברצוני להתגייס לעוקץ העם אפשר להתגייס לשם בלי לעבור דרך חטיבת כפיר והאם אפשר לתנדב לעוקץ? עם אני מתנדב לצה"ל?
גלי נאור  - נעלים לכלב 29-03-2014 14:50:35
שלום רב, הכלב שלי נפצע מאוד קשה בכף רגלו ועבר ניתוח. אשמח לדעת מהיכן אפשר להשיג את נעלי הכלבים שיחידת עוקץ משתמשת בהם עם הכלבים שלכם. יתכן ונעל מתאימה תציל ותאפשר לכלב שלי לדרוך שוב על רגלו הפגועה. בבקשה צרו קשר 052-3929877.
עדי ירחי  - כפר האורנים הרכס 20 28-03-2014 18:32:16
מעוניינת לאמץ כלב/ה בוגר מאולף
0545209452
אמיר פרוכטר  - מעוניין לאמץ 26-03-2014 14:18:20
מעוניין לאמץ כלב רועה גרמני זכר בוגר לבית חם.
0546092068
אמיר פרוכטר  - מעוניין לאמץ 26-03-2014 14:16:25
מעוניין לאמץ כלב רועה גרמני זכר בוגר לבית חם
תומר קציר  - אימוץ רועה בלגי 23-03-2014 19:52:40
שלום אני מעוניין לאמץ רועה בלגי אשמח אם מישהו יצור איתי קשר 0526136393
קפל ניצן  - רועה בלגי למסירה 23-03-2014 08:57:11
שון הוא מלינואה זכר בן 1.5. כלב חכם מאוד וחזק מאוד שעבר אילוף בסיסי.
NITZANKAPPEL@GMAIL.COM
שיבאני סלמאן 20-03-2014 19:24:44
אני מעניין להתנדב ליחדת עוקץ היחידה לאלוף כלבים רציתי לדעת איך אנא צרו אתי קשר 0547610125
אור רפאל  - שוהם 17-03-2014 21:19:55
האם זה נכון שלוחמי יחידת עוקץ אין צוות קבוע וכל פעם הם מצטרפים ליחידה אחרת לפעילות ..
משה דזין  - אימוץ רועה בלגי! 12-03-2014 09:24:11
תוספת !!!moshedazin@gmail.com
0545230533
תודה חג שמח:)
משה דזין  - מעוניין לאמץ רועה בלגי תודה. 12-03-2014 09:17:48
שלום!
היה לנו כלבה רועה בלגי,
והיא נגנבה בטיול בוקר עם אישתי בלוד!
אנחנו מאוד מתגעגעים אליה היא חסרה מאוד.
אולי יש לכם כלב צעיר לאימוץ תודה אנשים טובים;)
יובל קפלונוב  - מעוניין להצטרף לעוקץ. 07-03-2014 18:40:19
אני יובל בן 17 כיתה יא רציתי לדעת אם יש סיכוי להיכנס לעוקץ עם קבא 49 ופרופיל 97 אני מאוד קשור לכלבים במיוחד שיש לי כלב בבית ואני מאמן אותו לבד. צרו איתי קשר דרך האיימיל yovalk050@walla.com
תומר ק  - מעונין לאמץ רועה בלגי יוצא היחידה 05-03-2014 04:50:25
מעוניין לאמץ רועה בלגי מהיחידה 0526136393

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
התחקיר הביטחוני
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
ראיון עבודה
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2013 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר