התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2
חיל הרפואה
חיל הרפואה הינו החיל האמון על הטיפול הרפואי בכלל חיילי צה"ל בשגרה ובחירום. החיל אחראי על קביעת מדיניות הטיפול הרפואי ודרכי הסיוע הרפואי לכלל יחידות צה"ל ותחת תחום אחריותו נמצא גם נושא התברואה (ברה"צ- בריאות הצבא) והעלאת רמת המודעות למפגעים בריאותיים שונים.
בראש החייל עומד קצין בדרגת תת-אלוף (תא"ל), רופא בעצמו ברוב המקרים.


עיקר פעילות החייל היא פשוטה אך מורכבת כאחת- הצלת חיים והענקת טיפול רפואי מיטבי לחיילים. חיל הרפואה פועל באמצעות מערך כוח אדם (כ"א) המורכב מחובשים, פאראמדיקים, סייעות רופאי שיניים, פקידות רפואיות, אחים צבאיים ורופאים. חיילי חיל הרפואה מוצבים בכל יחידות צה"ל ומהווים מענה רפואי לחיילים ביחידותיהם, סיוע למד"א בגזרה בה הם מוצבים, ועוד.

חיל הרפואה, המתבסס על צוותי רפואה הנמצאים בכל מקום בשטח- במרפאה בבסיס העורפי, במוצבים הקדמיים ובשדה הקרב, מגיעים סיוע רפואי וכן מעניקים רפואה מקצועית ורב-תחומית, רפואה המוענקת למלש"בים לפני גיוס במהלך צווי הגיוס כמו גם מענה רפואי לטירונים ולחיילים במסלול הכשרה.

היסטוריית חיל הרפואה
חיל הרפואה הוקם בשנת 1947, מעט לפני הקמת המדינה וצה"ל הרשמי, ופעל בתור שירות רפואי צבאי של ארגון ההגנה ושירות רפואי אזרחי לכל דבר.
עם פרוץ מלחמת השחרור והקמת צה"ל, הוחלט על הקמת שירות רפואי צבאי הנבדל מן המערכת האזרחית. בראש המערכת הרפואית הצבאית הועמד ד"ר חיים שיבא (סא"ל), מבכירי רופאי המחתרות ובעל ניסיון רב ברפואה צבאית על רקע שירותו בצבא הבריטי בעת מלחמת העולם השנייה.


בשלהי שנות ה- 50 החל ארגון מחדש בחיל הרפואה והוקמה מפקדה מסודרת לחייל, בסיס הכשרה חיילי (בה"ד 10) ופיקודים רפואיים. בנוסף, קורסי ההכשרה לחובשים והשלמה חיילית לרופאים, קורסים שפעלו עד אז בצורה לא סדורה- מוסדו.

שבועת חיל הרפואה
בדומה לרופאים, חיילי חיל הרפואה נשבעים לטפל בפצועים ובאלה המבקשים סיוע רפואי, בין אם מדובר בידיד או באויב ובעיקר- לא להשאיר פצועים בשטח. הנה מילות השבועה:

"אני, חייל בחיל הרפואה של צבא ההגנה לישראל, נשבע היום הזה להושיט יד עוזרת לכל פצוע ולכל חולה, אם נקלה ואם נכבד, אם אוהב ואם אויב ולכל אדם באשר הוא אדם.
אני נשבע להביא מרפא וצורי לגוף ולנפש, לשמור סוד, אמונים וכבוד, ולשקול את מעשי בתבונה, בתושייה ובאהבת אנוש.
שומר אחי אהיה תמיד- אם בקרב, אם באלונקה ואם ליד מיטת החולי.
אני נשבע כי על לבי יהיה חרות לעד הדיבר העליון של ההקרבה- לא להשאיר פצוע בשדה !".

פעילות חיל הרפואה ויעדיו
מאז הקמתו לקחו חיילי חיל הרפואה חלק בכל מלחמות ישראל ובכל עימות בו נטל צה"ל חלק, בתור חייל אינטגראלי המעניק סיוע רפואי ליחידות השדה, לסיירות ולדרגים העורפיים.
בנוסף, השתתפו חיילי חיל הרפואה במספר משלחות הומניטאריות לחו"ל, בין היתר- משלחות סיוע לקוסובו, רעידות האדמה בטורקיה, אסון הקהילה היהודית בבואנוס-איירס ועוד.

יעדיו של חיל הרפואה מוגדרים היטב:
הצלת מרב הפצועים והנפגעים בשדה הקרב, שיפור היכולת המקצועית לטיפול בפצועים, פיתוח והטמעת טכנולוגיות מתקדמות לטיפול ופינוי נפגעים, מתן מענה מיטבי לכוחות הלוחמים, פינוי נפגעים בכל צורות הלחימה ומתארי הקרב השונים, קידום הבריאות ומניעת תחלואה בצה"ל, מיון רפואי של כוח האדם בצה"ל, ייזום וביצוע מחקר ופיתוח וכן טיפוח ופיתוח סגלי הרפואה בצה"ל.


מסלולים בחיל הרפואה
בחיל הרפואה קיימים מספר מסלולים, כאשר המסלולים המרכזיים הם המסלול העורפי והמסלול הקדמי.
המסלולים מאוישים בידי רופאים וחובשים. הרופאים - בוגרי מסלול העתודה הרפואית. לאחר 7 שנות לימוד ומעבר טירונות 02 וקורס קצינים כולל השלמה חילית בבה"ד 10, הם מחולקים למגמות שונות. החובשים - בוגרי קורס חובשים המגויסים ישירות לחייל, ומתחלקים גם הם למגמות שונות.

המסלול העורפי -  מסלול זה כולל רופאים וחובשים העוברים הכשרה במגמת "רעם" (רפואה עורפית מתקדמת). בסיום הכשרה זו, מוסמכים החובשים ברמת חובש כללי (06) ומתחלקים בין המרפאות השונות בבסיסי צה"ל השונים. הכשרתם של הרופאים והחובשים מופנית בעיקר להענקת שירות רפואי מיטבי בשגרה, עם דגש על עבודת המרפאה ועל קבלת כמות מאסיבית של חולים.
הרופאים במסלול זה עוברים הכשרות רלוונטיות שמקרבות אותם לתפקיד הדומה לרופא המשפחה האזרחי. קידומם של רופאים במסלול זה ממשיך לפיקוד על מרפאות עורפיות גדולות ומרכזיות יותר, התמחות בבתי חולים וחזרה לחיל הרפואה כמומחים במרפאות המומחים הצבאיות ברחבי הארץ.

המסלול הקדמי - מסלול זה כולל רופאים וחובשים העוברים הכשרה במגמת "ברק".

החובשים- בסיום הכשרה זו מוסמכים החובשים ברמת חובש קרבי (07), ומוצבים ביחידות שדה שונות. מגמה זו כוללת חובשים שגויסו כחלק מגיוס ייעודי לתפקידי חובשים קרביים, ובנוסף- לוחמים שנשלחו מיחידות השדה השונות לקורס חובשים.
חובשים אלה עוברים הכשרה מורכבת ששמה דגש מיוחד על הטיפול בשטח ותחת אש. הכשרה זו אמורה להכין את החובשים לפעילות במתאר קרבי, תוך כדי פעילות בט"ש ופעילות מבצעית עם יחידות השדה השונות.

הרופאים- במסלול זה עוברים הרופאים הכשרות רלוונטיות, בדגש על טיפול רפואי בשטח ומתאר הטראומה. במגמה זו מועלים הרופאים לרמת רובאי 03.
רופאים בוגרי מסלול זה, ממלאים את תפקיד הקרפ"ג (קצין רפואה גדודי), תפקיד ראשוני לכל רופא בוגר המסלול הקדמי. תפקידי המשך כוללים דרגי שדה גבוהים- קרפ"ח (קצין רפואה חטיבתי), קרפ'א (קצין רפואה אוגדתי) וקרפ"פ (קצין רפואה פעילה).


מגמה הנוספת הקיימת במסלול הקדמי היא מגמת "יעל", או במילים אחרות- מגמת הסיירות. מדובר במגמה קצרה המיוחד לחובשים, בשל האילוצים של המסלולים התובעניים של חיילי הסיירות, מסלולים שדורשים את חזרתם המהירה ליחידה.
חובשים בוגרי מגמה זו מוכשרים ברמת חובש סיירות (05). רופאים המשרתים במגמה זו הם רופאים וותיקים בוגרי מגמת "ברק" ששימשו כקציני רפואה גדודיים וחטיבתיים, ולאחר ריאיון ותחקיר מיוחד- מוצבים ביחידות העילית וסיירות צה"ל, ועוברים שם ההשתלמות רלוונטית למתארים ולפעילות המבצעית הרלוונטית ליחידות מיוחדות אלו.

מסלול ישיר לקצונה בחיל הרפואה
בחיל הרפואה יש מסלול ישיר לתפקיד קצין ארגון רפואה. תפקיד זה כולל אחריות על כשירות וכוננות, ניהול, הכשרה וקידום של סגלים רפואיים וכן ניהול, בקרה וביקורת של מערך הרפואה.
הדרך להגעה לתפקיד זה: רישום התפקיד בשאלון ההעדפות, מעבר מיון ראשוני, נתונים מתאימים מבחינת קב"א והתאמה לקצונה, הצלחה במבדקי קצונה וחתימה על שנת שירות נוספת.
משך ההכשרה עומד על 15 חודשים הכוללים טירונות 03, קורס חובשים קרביים, תקופת הכשרה ביחידות שדה, הכנה לקצונה, קורס קצינים והשלמה חיילית.

לבירורים: מדור איתור ועתודה במפקדת קצין רפואה ראשי, ד.צ. 02149, צה"ל. טל': 03-7379521/2, פקס: 03-7376926.

תפקיד סייעת רפואת שיניים
תפקיד הסייעת כולל תחומים שונים בתחום רפואת השיניים- כירורגית פה ולסתות, טיפולי שורש, יישור שיניים, צילומי רנטגן ועוד. בנוסף, הסייעת אחראית על ניהול מרפאת השיניים.
מדובר בתפקיד אחראי מאוד, המעניק גם מקצוע לאזרחות, וכולל טיפול במגוון אוכלוסיות: לוחמים, אנשי קבע ומשפחותיהם ועוד.


משך ההכשרה הינו 13 שבועות, במהלכם לומדות הסייעות את היסודות- אנטומיה, פיזיולוגיה וביולוגיה. לאחר מכן, עוברות החיילות לימודי רפואת שיניים וכן קורס מגישות עזרה ראשונה. לאחר ההכשרה משובצות הסייעות במרפאות שיניים שונות.

לבירורים: 03-7377016, 03-7376377, 03-7374126, ד"צ 02149.

בסיס ההדרכה של חיל הרפואה
בסיס ההדרכה החילי בו מתבצעות ההכשרות הרפואיות בצה"ל, החל מפקידות רפואית דרך קורס חובשים וכלה בהשלמה החיילית, הינו בה"ד 10. הבסיס נמצא בצריפין, כפוף ישירות למפקדת חיל הרפואה , ובראשו עומד קצין בדרגת אל"מ.

אתר יחידה מבקש להודות לגולש 'שמעון' על היוזמה והסיוע בכתיבת דף חיל הרפואה.

קישור לסרטון פרסום למסלול העתודה הרפואית
קישור לאתר מסלול הרפואה המבצעית של חיל הרפואה

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
יעל דניאל 03-11-2015 22:05:32
שלום שירז,
מבחינת נתונים כן. זה תפקיד שמקבלים במנילה לפי יום המא"ה.
יעל דניאל 03-11-2015 22:04:54
שלום טל, תבררי מול מיטב אם הסעיף הוא מה שמומע ממך להתמיין לפרמדיקים. אם הם לא עונים לך תשובה חד משמעית תנסי לברר מול חיל הרפואה.
שירז פנסו  - שירז 03-11-2015 09:39:44
היי,הקבא שלי היא 49 והדפר שלי הוא 40,והפרופיל 97.
אני יכולה להתקבל לקורס חובשות?
טל  - סעיפים פוסלים לפרמדיקים 21-09-2015 13:38:54
שלום,
התקשרתי למיטב ואמרתי להם שאני רוצה לעשות מיונים לפרמדיקים והם אמרו לי שהנתונים שלי לא מתאימים לתפקיד.
הנתונים שלהם הם: קבא 56, דפר 90 ופרופיל 97. אלה הנתונים הכי גבוהים שיש אז לא הבנתי איך הם לא מתאימים לתפקיד.
הבעיה היחידה שלי היא שיש לי בפרופיל סעיף:
"סעיף 01: סטיה קלה ומאוזנת במבנה עמוד השדרה ללא הפרעות ניכרות. בדרגת חומרה קלה מאוד."
לפי מה שהבנתי הסעיף הזה לא אמור להשפיע לי על כלום כי זה בדרגת חומרה קלה מאוד אבל רציתי לברר בכל זאת אם יכול להיות שהסעיף הזה הוא סעיף פוסל לפרמדיקים ושבגללו אני לא יכולה להתמיין? תודה מראש.
יובל שץ  - פרמדיק 31-05-2015 09:26:53
איך מקבלים מיון לפרמדיק?
חיים דחבש  - עצרות וכנסים 12-05-2015 19:11:53
אני חיים דחבש שירתתי בחיל הרפואה בכל שרות הקבע, ומשום מה אינני מקבל מידע על כנסים או עצרות של החיל, אשמח לשמוע מכם , 0522349466
מייל: orach_haim_1@walla.co.il
אנונימי  - חיל הרפואה 19-12-2014 12:12:25
שלום אני מעוניינת לדעת אם אני יכולה להתקבל לחייל הרפואה הדפ״ר שלי הוא 40 ,קב״א 49 ,פרופיל 82
שקד גזלה  - איך אני יכולה להיכנס לחיל הרפואה ? 13-07-2014 21:56:24
היי אני ממש רוצה להיות בחיל הרפואה איך אני יכולה לעבור לשם ? אשמח לתשובה
טל  - האם הקבא שלי מספיקה כדי להיות פרמדניקאית צבאית 11-02-2014 19:18:17
קיבלתי את התוצאות של הקבא שלי והיא 53 , האם היא מספיקה בשביל לקבל מיונים לפרמדניקאית צבאית ?
שי מירון  - מדריכת רפואה 21-01-2014 21:36:31
קוראים לי שי, בת 17.5, התפקיד שאני הכי רוצה לשרת בו הוא מדריכת רפואה כי אני באמת חושבת שהוא התפקיד הכי משמעותי והכי מתאים לי. הייתי רוצה לדעת איך מתמיינים לתפקיד הזה והאם יש לי אפשרות לצאת לקצונה בתפקיד הזה ( כשהתמיינתי לייעודי לקצונה אמרו לי שכבר איו מסלול ייעודי לקצונה בחיל הרפואה) תודה!
ספי גורגה  - בקשה להצטרף לקורס קציני ארגון רפואה 19-01-2014 08:30:23
שלום רב,
ברצוני להצטרף לקורס קציני ארגון רפואה,
למי פונים?
שון2107  - קורס חובשים עורפיים 07-01-2014 15:48:18
שלום שמי שון, אני בכיתה י״א והפרופיל שלי הוא 97, הקב״א 49 והדפ״ר 40 ואני רוצה להיות חובש עורפי בצבא. האם אני יכול להתקבל לקורס חובשים עורפיים ואם לא, אז אני יכול להוציא חריג ובמידה שכן אז איך?
בנוסף הייתי רוצה לדעת אם העובדה שאני מתנדב במד״א יכולה לעזור לי?
sjs  - חובשת 28-11-2013 12:06:27
שלום,
כמה שאלות:
1.יש לי פרופיל 64 ואני מעוניינת להיות חובשת ים או אוויר, זה משפיע?
2. מאיזה דפר/קבא אפשר להיות חובשת?
3.אם אבא שלי היה חובש אוויר זה מגדיל לי את הסיכויים להיות חובשת אוויר?
תודה:)
קורין  - פראמדיקית צבאית 20-09-2013 20:13:09
שלום, אני בכיתה י"ב ואני מעוניינת לשרת בצבא בתור פראמדיקית. רציתי לדעת למי אני צריכה לפנות בעניין, למי אני שולחת בקשה והאם זה שאני מתנדבת במד"א מגדיל את סיכויי להתקבל?
sally peretz 22-08-2013 18:23:36
אשמח לקבל פרטים מעמיקים על קורס פראמדיקים..כולל קבא נדרש ופרופיל..ואם ההתנדבות במדא עוזרת לקורס...ואם אין דבא תואמת מה אפשר לעשות בנידון?.
ואקנין מיכל  - סיוע באיתור חיל ? 20-08-2013 08:27:33
שלום
אני מנהלת פורום לחיפוש קרובים וחברים.קיבלתי פניה של אשה שב 1973הייתה מאושפזת בבית חולים רמביים בחיפה וחיל מחיל הרפואה טיפלה בה במסירות נפש.היא יודעתרק ששמו הפרטי אבנר..האם יש אפשרות לסייע לנו באיתור?
תודה
בברכה
מיכל
נעה  - חובשות 02-07-2013 20:51:04
האם קיים תפקיד של חובשות קרביות? אם כן איך מתמיינים אליו? תודה!
בוצר אופק  - בקשה 20-04-2013 13:52:41
אני אופק בוצר מבקש לקבל זימון למייון קורס פארמדיק
י' 31-01-2013 19:18:02
ברצוני לדעת האם יש חובשים ביחידות מיוחדות כמו:אגוז,סיירת מטכ"ל ועוד...
פקידה טכנית  - עמר גבאי 26-12-2012 09:45:23
מה זה פקידה טכנית בחיל רפואה?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
הכל על גיוס כלל צה"לי
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
תמונה
מילון מונחי צה"ל
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
תמונה
התחקיר הביטחוני
תמונה
טפסים צבאיים
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר