Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
חיל הרפואה

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו
חיל הרפואה
חיל הרפואה הינו החיל האמון על הטיפול הרפואי בכלל חיילי צה"ל בשגרה ובחירום. החיל אחראי על קביעת מדיניות הטיפול הרפואי ודרכי הסיוע הרפואי לכלל יחידות צה"ל ותחת תחום אחריותו נמצא גם נושא התברואה (ברה"צ- בריאות הצבא) והעלאת רמת המודעות למפגעים בריאותיים שונים.
בראש החייל עומד קצין בדרגת תת-אלוף (תא"ל), רופא בעצמו ברוב המקרים.


עיקר פעילות החייל היא פשוטה אך מורכבת כאחת- הצלת חיים והענקת טיפול רפואי מיטבי לחיילים. חיל הרפואה פועל באמצעות מערך כוח אדם (כ"א) המורכב מחובשים, פאראמדיקים, סייעות רופאי שיניים, פקידות רפואיות, אחים צבאיים ורופאים. חיילי חיל הרפואה מוצבים בכל יחידות צה"ל ומהווים מענה רפואי לחיילים ביחידותיהם, סיוע למד"א בגזרה בה הם מוצבים, ועוד.

חיל הרפואה, המתבסס על צוותי רפואה הנמצאים בכל מקום בשטח- במרפאה בבסיס העורפי, במוצבים הקדמיים ובשדה הקרב, מגיעים סיוע רפואי וכן מעניקים רפואה מקצועית ורב-תחומית, רפואה המוענקת למלש"בים לפני גיוס במהלך צווי הגיוס כמו גם מענה רפואי לטירונים ולחיילים במסלול הכשרה.

היסטוריית חיל הרפואה
חיל הרפואה הוקם בשנת 1947, מעט לפני הקמת המדינה וצה"ל הרשמי, ופעל בתור שירות רפואי צבאי של ארגון ההגנה ושירות רפואי אזרחי לכל דבר.
עם פרוץ מלחמת השחרור והקמת צה"ל, הוחלט על הקמת שירות רפואי צבאי הנבדל מן המערכת האזרחית. בראש המערכת הרפואית הצבאית הועמד ד"ר חיים שיבא (סא"ל), מבכירי רופאי המחתרות ובעל ניסיון רב ברפואה צבאית על רקע שירותו בצבא הבריטי בעת מלחמת העולם השנייה.


בשלהי שנות ה- 50 החל ארגון מחדש בחיל הרפואה והוקמה מפקדה מסודרת לחייל, בסיס הכשרה חיילי (בה"ד 10) ופיקודים רפואיים. בנוסף, קורסי ההכשרה לחובשים והשלמה חיילית לרופאים, קורסים שפעלו עד אז בצורה לא סדורה- מוסדו.

שבועת חיל הרפואה
בדומה לרופאים, חיילי חיל הרפואה נשבעים לטפל בפצועים ובאלה המבקשים סיוע רפואי, בין אם מדובר בידיד או באויב ובעיקר- לא להשאיר פצועים בשטח. הנה מילות השבועה:

"אני, חייל בחיל הרפואה של צבא ההגנה לישראל, נשבע היום הזה להושיט יד עוזרת לכל פצוע ולכל חולה, אם נקלה ואם נכבד, אם אוהב ואם אויב ולכל אדם באשר הוא אדם.
אני נשבע להביא מרפא וצורי לגוף ולנפש, לשמור סוד, אמונים וכבוד, ולשקול את מעשי בתבונה, בתושייה ובאהבת אנוש.
שומר אחי אהיה תמיד- אם בקרב, אם באלונקה ואם ליד מיטת החולי.
אני נשבע כי על לבי יהיה חרות לעד הדיבר העליון של ההקרבה- לא להשאיר פצוע בשדה !".

פעילות חיל הרפואה ויעדיו
מאז הקמתו לקחו חיילי חיל הרפואה חלק בכל מלחמות ישראל ובכל עימות בו נטל צה"ל חלק, בתור חייל אינטגראלי המעניק סיוע רפואי ליחידות השדה, לסיירות ולדרגים העורפיים.
בנוסף, השתתפו חיילי חיל הרפואה במספר משלחות הומניטאריות לחו"ל, בין היתר- משלחות סיוע לקוסובו, רעידות האדמה בטורקיה, אסון הקהילה היהודית בבואנוס-איירס ועוד.

יעדיו של חיל הרפואה מוגדרים היטב:
הצלת מרב הפצועים והנפגעים בשדה הקרב, שיפור היכולת המקצועית לטיפול בפצועים, פיתוח והטמעת טכנולוגיות מתקדמות לטיפול ופינוי נפגעים, מתן מענה מיטבי לכוחות הלוחמים, פינוי נפגעים בכל צורות הלחימה ומתארי הקרב השונים, קידום הבריאות ומניעת תחלואה בצה"ל, מיון רפואי של כוח האדם בצה"ל, ייזום וביצוע מחקר ופיתוח וכן טיפוח ופיתוח סגלי הרפואה בצה"ל.


מסלולים בחיל הרפואה
בחיל הרפואה קיימים מספר מסלולים, כאשר המסלולים המרכזיים הם המסלול העורפי והמסלול הקדמי.
המסלולים מאוישים בידי רופאים וחובשים. הרופאים - בוגרי מסלול העתודה הרפואית. לאחר 7 שנות לימוד ומעבר טירונות 02 וקורס קצינים כולל השלמה חילית בבה"ד 10, הם מחולקים למגמות שונות. החובשים - בוגרי קורס חובשים המגויסים ישירות לחייל, ומתחלקים גם הם למגמות שונות.

המסלול העורפי -  מסלול זה כולל רופאים וחובשים העוברים הכשרה במגמת "רעם" (רפואה עורפית מתקדמת). בסיום הכשרה זו, מוסמכים החובשים ברמת חובש כללי (06) ומתחלקים בין המרפאות השונות בבסיסי צה"ל השונים. הכשרתם של הרופאים והחובשים מופנית בעיקר להענקת שירות רפואי מיטבי בשגרה, עם דגש על עבודת המרפאה ועל קבלת כמות מאסיבית של חולים.
הרופאים במסלול זה עוברים הכשרות רלוונטיות שמקרבות אותם לתפקיד הדומה לרופא המשפחה האזרחי. קידומם של רופאים במסלול זה ממשיך לפיקוד על מרפאות עורפיות גדולות ומרכזיות יותר, התמחות בבתי חולים וחזרה לחיל הרפואה כמומחים במרפאות המומחים הצבאיות ברחבי הארץ.

המסלול הקדמי - מסלול זה כולל רופאים וחובשים העוברים הכשרה במגמת "ברק".

החובשים- בסיום הכשרה זו מוסמכים החובשים ברמת חובש קרבי (07), ומוצבים ביחידות שדה שונות. מגמה זו כוללת חובשים שגויסו כחלק מגיוס ייעודי לתפקידי חובשים קרביים, ובנוסף- לוחמים שנשלחו מיחידות השדה השונות לקורס חובשים.
חובשים אלה עוברים הכשרה מורכבת ששמה דגש מיוחד על הטיפול בשטח ותחת אש. הכשרה זו אמורה להכין את החובשים לפעילות במתאר קרבי, תוך כדי פעילות בט"ש ופעילות מבצעית עם יחידות השדה השונות.

הרופאים- במסלול זה עוברים הרופאים הכשרות רלוונטיות, בדגש על טיפול רפואי בשטח ומתאר הטראומה. במגמה זו מועלים הרופאים לרמת רובאי 03.
רופאים בוגרי מסלול זה, ממלאים את תפקיד הקרפ"ג (קצין רפואה גדודי), תפקיד ראשוני לכל רופא בוגר המסלול הקדמי. תפקידי המשך כוללים דרגי שדה גבוהים- קרפ"ח (קצין רפואה חטיבתי), קרפ'א (קצין רפואה אוגדתי) וקרפ"פ (קצין רפואה פעילה).


מגמה הנוספת הקיימת במסלול הקדמי היא מגמת "יעל", או במילים אחרות- מגמת הסיירות. מדובר במגמה קצרה המיוחד לחובשים, בשל האילוצים של המסלולים התובעניים של חיילי הסיירות, מסלולים שדורשים את חזרתם המהירה ליחידה.
חובשים בוגרי מגמה זו מוכשרים ברמת חובש סיירות (05). רופאים המשרתים במגמה זו הם רופאים וותיקים בוגרי מגמת "ברק" ששימשו כקציני רפואה גדודיים וחטיבתיים, ולאחר ריאיון ותחקיר מיוחד- מוצבים ביחידות העילית וסיירות צה"ל, ועוברים שם ההשתלמות רלוונטית למתארים ולפעילות המבצעית הרלוונטית ליחידות מיוחדות אלו.

מסלול ישיר לקצונה בחיל הרפואה
בחיל הרפואה יש מסלול ישיר לתפקיד קצין ארגון רפואה. תפקיד זה כולל אחריות על כשירות וכוננות, ניהול, הכשרה וקידום של סגלים רפואיים וכן ניהול, בקרה וביקורת של מערך הרפואה.
הדרך להגעה לתפקיד זה: רישום התפקיד בשאלון ההעדפות, מעבר מיון ראשוני, נתונים מתאימים מבחינת קב"א והתאמה לקצונה, הצלחה במבדקי קצונה וחתימה על שנת שירות נוספת.
משך ההכשרה עומד על 15 חודשים הכוללים טירונות 03, קורס חובשים קרביים, תקופת הכשרה ביחידות שדה, הכנה לקצונה, קורס קצינים והשלמה חיילית.

לבירורים: מדור איתור ועתודה במפקדת קצין רפואה ראשי, ד.צ. 02149, צה"ל. טל': 03-7379521/2, פקס: 03-7376926.

תפקיד סייעת רפואת שיניים
תפקיד הסייעת כולל תחומים שונים בתחום רפואת השיניים- כירורגית פה ולסתות, טיפולי שורש, יישור שיניים, צילומי רנטגן ועוד. בנוסף, הסייעת אחראית על ניהול מרפאת השיניים.
מדובר בתפקיד אחראי מאוד, המעניק גם מקצוע לאזרחות, וכולל טיפול במגוון אוכלוסיות: לוחמים, אנשי קבע ומשפחותיהם ועוד.


משך ההכשרה הינו 13 שבועות, במהלכם לומדות הסייעות את היסודות- אנטומיה, פיזיולוגיה וביולוגיה. לאחר מכן, עוברות החיילות לימודי רפואת שיניים וכן קורס מגישות עזרה ראשונה. לאחר ההכשרה משובצות הסייעות במרפאות שיניים שונות.

לבירורים: 03-7377016, 03-7376377, 03-7374126, ד"צ 02149.

בסיס ההדרכה של חיל הרפואה
בסיס ההדרכה החילי בו מתבצעות ההכשרות הרפואיות בצה"ל, החל מפקידות רפואית דרך קורס חובשים וכלה בהשלמה החיילית, הינו בה"ד 10. הבסיס נמצא בצריפין, כפוף ישירות למפקדת חיל הרפואה , ובראשו עומד קצין בדרגת אל"מ.

אתר יחידה מבקש להודות לגולש 'שמעון' על היוזמה והסיוע בכתיבת דף חיל הרפואה.

קישור לסרטון פרסום למסלול העתודה הרפואית
קישור לאתר מסלול הרפואה המבצעית של חיל הרפואה
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 16-04-2016 11:05:36
שלום ניצן,
נסי לפנות לחיל הרפואה דרך האתר הרשמי שלהם.
בהצלחה!
ניצן טורקי  - הדרכת חובשים 14-04-2016 14:37:49
לאחר ששלחתי בקשה למיטב נעניתי בשלילה בטענה כי נתוני לא מתאימים, אני עוסקת כבר כמה שנים בהדרכה והשנה אני בשנת שירות שעיקרה עוסק בהדרכה. יש אולי אפשרות להביא לי מייל של חייל הרופאה שאנסה לשלוח לשם את הבקשה שלי?
תודה
yehida_yael 09-04-2016 15:09:36
שלום ניצן,
אין נתונים מוגדרים שצריך. כדי להגיע למיונים לתפקיד יש צורך לשלוח בקשה למיטב לתפקיד (במידה והתפקיד לא הופיע לך במנילה).
ניצן טורקיה  - הדרכת חובשים 06-04-2016 13:23:43
שלום, ברצוני לשרת בתפקיד הדרכת חובשים רציתי לדעת מה הנתונים שצריכים בשביל תפקיד זה? וכיצד אפשר לפנות בכדי לקבל את התפקיד?
שלחתי כבר מכתבים למיטב מצורפים בהמלצות, אך לא קיבלתי מענה עדיין.
yehida_yael 08-01-2016 16:41:22
שלום קורל,
אני ממליצה להדפיס את ציוני הבגרות מאתר משרד החינוך (ככה שזה יראה רשמי). לגבי המלצות, אני ממליצה להביא מגורם בבית הספר שמכיר אותך טוב (למשל מורה, רכזת וכו'). בנוסף, אם יש מקום שאת מתנדבת בו או חוג, אני גם ממליצה משם להביא המלצה.
קורל בדש  - חובשת קרבית 08-01-2016 09:06:19
בטלפון אמרו לי שאני צריכה להביא ציוני בגרות השאלה היא איך אני מביאה כלומר אני ציכה להדפיס את הציונים פשוט? השאלה השניה היא אמרו לי שאני צריכה להביא המלצות השאלה היא איזה המחצות להביא ממי להביא ולמה זה צריך להיות קשור?
yehida_yael 30-12-2015 14:50:35
שלום ngng,
כנראה מודיעין זה מה שאכן חסם לך את המיונים לפרמדיקים כי הנתונים שלך מתאימים.
ngng  - לא מתחבר לי לחשבון, אני אותה אחת 29-12-2015 20:37:24
הנתונים שלי זה דפר 70 קבא 54 פרופיל 97
אני מרחיבה מקצועות מדעיים וגם מתנדבת במד"א
yehida_yael 26-12-2015 20:08:23
שלום ngng,
מה הנתונים שלך?
ngng 26-12-2015 14:25:16
ביקשתי מיון ממיטב לפרמדיקים ומדור קד"צ שלחו לי מכתב עם אישור שהם קיבלו את הפנייה- לא אמרו אם אושר לי מיון או לא אך כשהתקשרתי למיטב לשאול למה לא קיבלתי מיונים כלל (בעוד כל מי שקיבל איתי את המנילה קיבל) הם אמרו שהבקשה שלי לפרמדיקים נדחתה, בנוסף שלחו לי מיונים למסלול "אופק" במודיעין, יכול להיות שזה מה שחסם לי את המשך קבלת המיונים?
אתם יודעים גם מתי אמורים להיות המיונים לפרמדיקים ואם מישהו קיבל כבר?
yehida_yael 23-12-2015 16:22:37
שלום ברק,
זה לא משנה אם אתה לומד רק יחידה מדעית אחת.
תנסה לתפוס את חיל הרפואה בטלפון הבא: 03-7379520/1/2
ברק כץ 23-12-2015 16:19:40
יש אפשרות שתרשמי לי את הטלפון שאני אוכל להתקשר לחיל הרפואה אוו איימיל לשלוח להם מכתב אישי ?
ברק כץ 23-12-2015 16:18:44
ועם אני בבית ספר לא לומד במגמה מדעיית יש לי רק יחידה אחת מדעית זה יכול להשפיע לרעה ?
yehida_yael 23-12-2015 16:17:04
שלום ברק,
עליך לשלוח מכתב אישי בצירוף גיליון ציונים והמלצות.
ברק כץ 23-12-2015 16:15:33
מה אני צריך לעשות כדי להתקבל כחריג ?
yehida_yael 23-12-2015 15:57:53
שלום ברק,
יש צורך בקב"א 54 ומעלה. באפשרותך לבקש חריג, אבל הסיכוי שיאשרו לך את זה הוא לא גבוה.
ברק כץ  - לקבל זימון למיונים של קורס פרמדיקים 23-12-2015 15:33:37
שלום קוראים לי ברק אני מתנדב במדא כבר 3 שנים ואני מעוניין לגשת לקורס פרמדיקים הנתונים שלי הם:
קב"א-53
דפ"ר-60
פרופיל-97
אפשר להתקבל לקורס פרמיקים עם נתונים כאלה?
ועם זה עוזר שאני ישלח המלצות עליי ממנהל מרחב במדא ?
yehida_yael 10-12-2015 16:35:19
קיבלת את זה במנילה בתפקידים המצריכים מיון המשך?
ngng  - מדריכת חיל הרפואה 10-12-2015 16:23:46
אני רוצה להיות מדריכת חובשים, קיבלתי את זה במנילה ודירגתי את זה ב5- עדיפות אשכול 2. צריך לזה מיונים?
yehida_yael 02-12-2015 15:00:45
שלום אורטל,
יש בחיל הרפואה תפקידים רבים. איזה תפקידים מעניינים אותך שם?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר