YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

יחידת הלוט"ר
יחידת הלוט"ר היא יחידת ההדרכה הצה"לית לתחום הלוחמה בטרור (לוט"ר), בית הספר ללוחמה בטרור של צה"ל. היחידה אחראית על הכשרת היחידות המובחרות של צה"ל בתחום הלוט"ר, תחום נרחב עד מאוד הכולל בין היתר הכשרת מדריכי לוט"ר, צלפי טרור, לימוד תו"ל (תורת לחימה) ועוד. בית הספר ללוט"ר הוא הגוף היחיד המכשיר ומסמיך את יחידות ההתערבות וההשתלטות של צה"ל.
 

חיילי היחידה, מש"קי לוט"ר, עוברים הכשרה נרחבת מאוד בתחום הלוחמה בטרור והם מקצועיים מאוד בתחום זה- ובהדרכה עליו. היחידה מוגדרת כיחידת הדרכה, אך היא גם יחידה לוחמת ומוגדרת כיחידה מיוחדת. למרות זאת, חיילי הלוט"ר מצטרפים מדי פעם לפעילות מבצעים באזור איו"ש.

ליחידת הלוט"ר מגיעים להכשרות והדרכות יחידות וחיילים נוספים ולא רק חיילי יחידות מובחרות. מגיעים ליחידה לוחמי חי"ר להכשרות וימי אימון מרוכזים על מקצועיות בנשק, חניכי קורס מפקדי פלוגות (מ"פ), הכשרות מש"קי קליעה, מפקדים בכירים העוברים היכרות עם תחום הלוט"ר וגם חיילים מצבאות זרים שמגיעים להחלפת ידע ואימונים שונים.

בית הספר ללוט"ר כלל עד שנת 2003 רק את מדור הלוט"ר. כיום, בית הספר ללוט"ר מכיל ארבעה מדורים שונים: (1) מדור הלוט"ר- הלוחמה בטרור-כולל גם את קופי הטרור (2) מדור צליפה (3) מדור קליעה (4) מדור אפק- כולל את תחומי הסוואה, פריצה וטג"ח(טיפוס, גלישה, חילוץ). יש חלוקה ברורה בין מדור לוט"ר שמורכב מלוחמים לבין שאר המדורים, שמורכבים ממדריכים שאינם לוחמים.

הקמת היחידה
בית הספר ללוחמה בטרור הוקם לקראת סוף שנות ה- 70 בשל רצף אירועי טרור שעברו על מדינת ישראל- הפיגוע במעלות, חטיפת מטוס סבנה ועוד.
מפקדי צה"ל הבינו כי לכל יחידה העוסקת בתחום הלוחמה בטרור יש תו"ל (תורת לחימה) משלה, המפותחת בעקבות אירועים בשטח, אולם אין גוף שמרכז את התחום, מפתח ורוכש אמצעים, מלמד, מכשיר ומסייע להתפתחות תחום הלוחמה בטרור- תחום בו המקצועיות והאימון- הוא זה שמביא לתוצאות המיוחלות- נטרול המחבלים ושחרור בשלום של בני הערובה (במידה ויש).

מסלול לוחם ביחידה
הכשרת מש"קי הלוט"ר נקראת מסלול לוט"ר. החיילים שמסיימים בהצלחה את הגיבוש או שעוברים ללוט"ר ע"י נפילה מיחידות מיוחדות, עוברים טירונות חי"ר בבא"ח כפיר ולאחר מכן עולים ליחידה למסלול שאורכו 8 חודשים, שבסופו הם מוסמכים כמדריכי לוט"ר ורובאי 08.
במהלך הקורס, עוברים החיילים הכשרה נרחבת מאוד בתחום הלוחמה בטרור- מתארים שונים, כלי נשק שונים, אמל"ח מיוחד, ירי, קרב מגע ברמה גבוהה, וכו'. עם זאת, חשוב שגם להם יהיה ניסיון מבצעי, ולכן כחלק לקראת סיום המסלול או אחרי סיום המסלול, הם נשלחים לפעילות מבצעית בגזרות שונות בארץ, בדגש על איו"ש.

עם סיום הקורס ומבחני הסיכום, מוסמכים החיילים למדריכי לוט"ר מן המניין ויכולים להדריך ולהכשיר יחידות מובחרות בנושאים שונים הקשורים ללוחמה בטרור.
 

תחום הצליפה ביחידה
יחידת הלוט"ר מסמיכה את צלפי צה"ל וכן את צלפי הטרור של צה"ל. היחידה אחראית על פיתוח תורת הלחימה של הצלפים, אימון, שימוש באמצעים ורכש של אמצעים ספציפיים לצלפים ועוד.
הצלפים עוברים תכנים של הסוואה והיטמעות, זיהוי מטרות איכות, ירי בתנאים קשים, וכמובן סיסמת הצלפים- one shot- one kill.
המטרה של הצלף, מלבד להיות יורה שאינו נראה- הוא להשפיע על מרחב הלחימה, לנטרל אויב מטווח של מאות מטרים, להשליט פחד בקרב חיילי האויב ולסייע להכרעת הקרב.
להרחבה בנושא, היכנסו לפורום קליעה וצליפה באתרנו.

קופי טרור ביחידה
קופי הטרור הוא תחום עליו לא מפרטים. ממה שניתן לספר ואושר לפרסום על ידי צה"ל, מדובר בחלק ממדור לוט"ר ביחידת הלוט"ר (מדור אפק- שאחראי על תחומי הסוואה, פריצה וטג"ח).
קופי הטרור הם לוחמים שתפקידם הוא להיכנס ללחימה אל מול מחבלים מפתחים לא שגרתיים- תוך שימוש באמצעים לא שגרתיים. הכוונה לשימוש בטכניקות סנפלינג וטיפוס על מנת להגיע למקום הנכון ובתזמון הנכון, לנקודה ממנה ניתן יהיה לנטרל את המחבל. בתרגולים, ניתן לראות בתזמון בין צלפי הטרור, לבין קופי הטרור לבין צוותי הפריצה, תזמון של חצאי שניות, בהם פורץ קוף הטרור מנקודה מפתיעה (חלון או מרפסת לדוגמה). מי שראה לוחם ביחידה מיוחדת גולש בחבל ופורץ דרך חלון תוך כדי ירי- יבין את כוחם של קופי הטרור. קופי הטרור עוברים קורס טג"ח (טיפוס, גלישה וחילוץ).
 

אלימות ביחידת הלוט"ר
נקודה שעולה מדי פעם בפעם בפורום של אתרנו. קורס הלוט"ר ולימוד התחום, כרוך במאמץ פיזי לא מבוטל, וחלק מהאימונים- כוללים גם אלמנטים שמטרתם להפעיל לחץ על החייל המתאמן. שימו לב, לא מדובר במכות או בספיגה, מדובר בלימוד מקצועי של תחום הלוחמה בטרור, המדמה מצבי אמת, ומדמה הפעלת לחץ נפשי ופיזי על החייל. כל האימונים הללו מאושרים בידי מפקדי בית הספר ללוט"ר ועוברים מבחנים מדוקדקים.
הבהרה זו, מגיעה בעקבות חשיפה של ערוץ 1 מתחילת שנות ה- 2000 (קישור לסרטון אלימות בלוט"ר), בה נחשפה צורת העבודה ביחידת הלוט"ר. הנתונים המופיעים בכתבה שייכים לימים עברו ולפני שנים רבות. ביחידת הלוט"ר כיום לא מתקיימים האלמנטים בכתבה, פרט למה שתואר לעיל- כחלק מהאימונים.
הימים בהם חיילים 'קיבלו מכות' כיוון שזה היה 'חלק מקורס הטרור' עברו מהעולם, ומי שנתן יד לאלימות פרועה שכזו- בא על עונשו. דברים אלו אינם קיימים היום ביחידת הלוט"ר.
 

הגעה ליחידה
עד לפני מספר שנים, הדרך היחידה להגיע ליחידת הלוט"ר היא ליפול ממסלול ההכשרה באחת מהיחידות המובחרות בצה"ל, בדרך כלל- לאחר מעבר קורס הלוט"ר עצמו. אותם חיילים יכלו לבחור לחזור ליחידת הלוט"ר ולהפוך למש"קי לוט"ר.

כיום, מגיעים חיילים ישירות לתפקיד מש"ק לוט"ר, ואין צורך לקבל נפילי מסלולי יחידות מובחרות למיניהן.
המסלול כיום מצריך גיוס לחטיבת כפיר (חטיבה 900). המתגייסים הטריים יכולים לצאת לגיבוש ליחידת הלוט"ר כשהעוברים אותו- מתחילים את מסלול ההכשרה בלוט"ר.
בנקודה זו חשוב להדגיש כי חיילים המעוניינים להגיע ליחידת הלוט"ר אך לא צולחים את הגיבוש ליחידה- נשארים בגדודי חטיבת כפיר, אין דרך נוספת להגעה ליחידת הלוט"ר וכמעט ואין אפשרות לצאת מחטיבת כפיר ליחידות אחרות.

דרך אחרת להגעה להכשרה ביחידה, אך לא להישאר ביחידה כמש"ק לוט"ר, היא דרך מסלול לוחם ביחידות מובחרות בצה"ל. יחידות אלה שולחות בכל שנה מספר לוחמים מהיחידה לקורס הכשרה למש"קי לוט"ר- מדריכי לוחמה בטרור- על מנת שיחזרו ליחידת האם שלהם בתור מדריכים פנימיים לתחום זה.
 

פרופיל רפואי
על מנת להגיע ליחידה נדרש פרופיל קרבי (82 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים. ניתן להתקבל עם משקפיים במספר בינוני ועם צילינדר קטן. עיוורון צבעים קל לא פוסל הגעה ליחידה.

נתונים אישיים
קב"א גבוהה, 'נעילות' גבוהה בראש, אהבה לתחום הלוט"ר, ויכולת הדרכה גבוהה.

לבוש
כומתה אדומה, נעלים אדומות, סיכת לוט"ר.

חתימת חודשי קבע נוספים
לא נדרשת.
 
 
סרטון תדמית של בית הספר ללוחמה בטרור
סרטון חשיפת פעילות יחידת הלוט"ר
 
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
גל 20-04-2016 16:45:04
איך אפשר להגיע למדור צלפים ולהיות צלף ...
yehida_yael 16-04-2016 11:10:00
שלום מלשב,
6 זה מספר גבוה, לכן יתכן כי זה יהווה בעיה.
מלשב  - משקפיים 11-04-2016 15:16:48
יש לי -6 זה מהבה בעיה?
yehida_yael 02-04-2016 14:51:21
שלום מלשב,
אם אין לך סעיפים פוסלים אתה יכול. כדי להגיע ליחידה זה או דרך נפילה מיחידות מובחרות או דרך גיבוש עוקץ.
מלשב  - תנאי קבלה 28-03-2016 10:07:31
שלום יש לי פרופיל 97
קב"א 53
דפ"ר 60
רציתי לדעת איך ניתן לקבל זימון לגיבוש ואם הנתונים שלי מספיקים?
yehida_yael 13-03-2016 16:23:03
שלום משלב,
מבחינה רפואית כדאי אחרי גיל 18. בכל מקרה, חשוב להדגיש שגם אם אתה עושה את הניתוח לא מאה אחוז שתוכל להתקבל ליחידה.
משלב  - שאלה לגבי התקבלות ליחידה 12-03-2016 10:17:33
קבא 55
דפר 70
יש לי כרגע משקפיים אבל אני מעוניין לעשות לייזר. השאלה שלי מתי כדי לעשות בשביל שזה לא ידפוק את הגיבוש ואת המיון ליחידה.

תודה
מתגייס מרץ 16 16-02-2016 19:34:09
כמובן מרץ 16 ולא מרץ 12 *
מתגיס מרץ 12  - צוותים 16-02-2016 19:32:04
האם יש צוות אורגנים ביחידה.
או אחרי שמתחלקים למדורים הצוותים מתפרקים?
yehida_yael 05-02-2016 17:34:54
שלום מתגייס,
איזה מספר מדויק. בדר"כ מדובר ב-20-40 אנשים.
מתגייסס מרץ 16 03-02-2016 18:54:30
אני מתגייס במרץ הקרוב,רציתי לדעת כמה מתוך מסיימי הגיבוש מתקבלים ליחידה.
yehida_yael 26-01-2016 17:08:49
שלום אור,
יכול להיות שאם ממש תתבלט בגיוס לכפיר ותתעקש על זה, יש מצב שייתנו לך לצאת לגיבוש.
אור  - שאלה חשובה ! צריך עזרה. 26-01-2016 13:34:41
אני מתגייס בנובמבר , יש לי פרופיל 82 , קבא 48 ואלרגיה לאבק אך אני ממש ממש רוצה להגיע ליחידה הזאת ומלא כריזמה ורצון לשרת בה . האם יש לי סיכויים להגיע לגיבוש היחידה ?
yehida_yael 07-01-2016 13:04:59
שלום ניב,
יהיה בעייתי עם קב"א כזאת, אבל יכול להיות שאם ממש תתעקש ותתבלט, אולי יתנו לך לצאת לגיבוש.
ניב כספי 06-01-2016 19:12:34
הגיבוש קשה פיזית? יש לי קבא 49 אני יכול להתקבל ליחידה?
לוחם ביחידה  - שאלות תשובות 13-11-2015 15:51:24
היי אריות מי שמעוניין לשאות בנושא היחידה בקשר לפעילות המבצעית עבודת ההדרכה והגעה ליחידה והמסלול מוזמן לשאול אותי יענה בהקדם בהץאם לתחום ביטחון במידע שיש ..
עידו  - קורס צניחה 19-07-2015 23:30:27
חיילי היחידה עוברים קורס צניחה בין היתר?
איתן הלוי  - איך אני מגיע ללוטר 19-07-2015 18:43:09
שלום יש לי קבא 49 ורציתי לדעת אם היה בעיה בלהתקבל ליחידת לוטר
אופק גבעתי  - *** 19-07-2015 14:24:15
נשים יכולות לשרת כלוחמות ביחידה וכקופי טרור ביחידה?
דניס  - תשובה לקיריל 26-04-2015 09:28:19
לא ידוע

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
מיון להדרכת יחידות שדה בנות
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
תמונה
צו ראשון
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר