YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

יחידת האלפיניסטים
יחידת האלפיניסטים היא יחידת מילואים צה"לית מיוחדת, שייעודה- פעילות באזור הצפון המושלג בדגש על אזור החרמון. היחידה פועלת בפיקוד הצפון ובעיקר בחטיבת החרמון, תחת פיקודו של מפקדה האגדי מזה שנים רבות, סא"ל (במיל') שמעון פריינטה, שזכה לא מכבר בפרס על מפעל חיים- על פעילותו בהקמת ובפיקוד על היחידה, מפקד מוערך הנחשב מומחה בעל שם בינ"ל להישרדות וחילוץ באזורי שלג וקרח.


אזור הר החרמון הוא אזור קשה ביותר לפעילות- הן בגלל תנאי השטח הקשים (שלג, גובה, קור) והן בגלל הרגישות הגבוהה (גבול סוריה-לבנון-ישראל ופעילות החיזבאללה באזור). ברגע שיורד שלג בחרמון, האזור קשה מאוד לשליטה באש ובתצפית- ערפל, שלג, דרכי גישה שנחסמות, וסביבה עוינת מבחינת מזג האוויר.

לכן, הוקמה יחידת האלפיניסטים, שמגינה על אזור החרמון (שנקרא לא פעם 'העיניים של המדינה'), ואמורה לתת מענה למתקפת פתע מצד סוריה / לבנון. חיילי היחידה נמצאים בגזרת החרמון מהרגע שהשלג מתחיל ועד שהוא מסתיים, ובין לבין- מבצעים אימוני לחימה ייעודיים, וכן אימונים בסביבה מושלגת (חיילי היחידה נשלחים מדי פעם לאזור האלפים בשוויץ על מנת לעבור אימונים בסביבה המדמה את גזרת החרמון).


פעילות היחידה
עם רדת השלגים הראשונים בגזרת חטיבת החרמון, חיילי יחידת האלפיניסטים נכנסים לפעילות.
הלוחמים מצוידים היטב בציוד ייעודי לשלג- החל מרכבי שלג מיוחדים (חתולי שלג ואופנועי שלג), דרך ציוד סקי מותאם, ממשים בנשקים המותאמים לשלג, ביגוד תרמי, ועוד- ציוד שמסייע ומקל על החיים בתנאי השלג הקשים.

חיילי היחידה מבצעים פטרולים, מארבים, סיורים, פתיחת צירים ותשמועים בגזרת החרמון, פעמים רבות- פעילויות שמתנהלות על פי ימים שלמים ללא חזרה לבסיס. הם בונים מערות בשלג ומסתתרים בהם, כשהם בונים בתוך המערות אזור שינה, עמדת תצפית ואפילו לא פעם- מטבחון קטן (חומר הבנייה הגולמי, השלג, נמצא בכל מקום...).
את הפעילות שלהם מבצעים חיילי היחידה במזג אוויר קשה, לא פעם- בתנאים בהם הטמפרטורה נמצאת הרבה מתחת לאפס, הרוחות שורקות במהירויות גבוהות והשלג מגיע לעומק של כמה מטרים.


מעבר לפעילות המבצעית אל מול גבול סוריה וגבול הלבנון, חיילי האלפיניסטים מושיטים יד למטיילים ולגולשים באתר הסקי של החרמון, שנמצא בגזרה שלהם. חיילי היחידה שומרים על המטיילים הנוהרים למקום במיוחד בסופי שבוע, מחלצים מטיילים שטעו ונפצעו, מסייעים לפינויים רכובים ומוסקים של גולשים ומטיילים ומסייעים בטיפול בפגועי קור.

הקמת היחידה
מלחמת יום הכיפורים (1973) הציגה בפני צה"ל את הבעייתיות של הלוחמה באזור הר החרמון- אזור גבוה וקשה לטיפוס, בעל מאפייני מזג אוויר קשים- רוחות, שלגים, טמפרטורות קיצוניות ועוד. בצה"ל הבינו שיחידות החי"ר הרגילות וכן יחידות עילית לא יוכלו להסתדר בגובה הרב ובמזג אויר הקיצוני ולא יוכלו להלחם ביעילות והחליטו להקים יחידה שתהיה מומחית לתנאים אלו.


בצה"ל אספו קבוצת לוחמים סדירים מסיירת אגוז
וסיירת גולני בראשות דוד מטק (אגוז), העבירו אותם מבחני מיון- מבחני כושר, ניווט, הישרדות ועוד- והקימו את צוותי הלוחמים הראשונים של יחידת האלפיניסטים.
במקביל, הובאו מדריכים לתחום ההישרדות והפעולה בשלג וכן ציוד מיוחד מארה"ב, והחיילים החלו לעבור אימונים והדרכה ולוחמה זו- הליכה וניווט בשלג ובסופות שלג, בניית מערות שלג, ביצוע סקי מבצעי ועוד.

הנקודה הישראלית הגבוהה ביותר בחרמון נקראת מצפה שלגים, וגובהה הוא 2,224 מטר. אבל להר החרמון יש נקודה גבוהה הרבה יותר, ושיאו שנמצא בשליטת הסורים נמצא בגובה של למעלה מ- 2,800 מטר. זוהי נקודה אסטרטגית ביותר לטובת סוריה ולכן ישראל החליטה לצאת במבצע לכיבוש שיא החרמון: באפריל 1974 יצאו לוחמי יחידת האלפיניסטים, יחד עם סיירת מטכ"ל בפיקודו של עמירם לוין, סה"כ 60 לוחמים- לשיא החרמון הסורי שם חיכו להם לוחמים של הקומנדו הסורי. בנקודה התנהל קרב קשה אך מוצלח שבסופו נכבש שיא החרמון על ידי לוחמי צה"ל. מספר ההרוגים של הסורים היה כנראה 12 ועוד מספר של שבויים.
מתוך ה-60 הלוחמים שעלו נפצעו 30, והקרב התנהל כפי שנכתב בספרי הקרב- איגופים והסתערויות תחת ירי והפגזות של הסורים. לאחר כיבוש שיא החרמון, ישראל העבירה את השליטה והפיקוח עליו לחזקת האו"ם.
אגב, לפני כמה שנים הכריז עמירם לוין שהקרב היה אחד החשובים בתולדות מדינת ישראל אך סיפורו נבלע בעקבות מלחמת יום הכיפורים. בקיץ שלאחר הקרב, קרב שכאמור נפצעו בו רבים מלוחמי היחידה התפרקה היחידה, ושאר הלוחמים עברו לפלס"רי שריון וחלק אחר עבר לסיירת מטכ"ל.


בשנת 1978 הגיעו לצה"ל ידיעות על כך שהסורים עומדים לנסות לכבוש את החרמון. בעקבות זאת נקראו לדגל לוחמי היחידה, הפעם בתור מילואימניקים, להקים מחדש את האלפיניסטים ביחד עם צוות מילואים של חטיבת הצנחנים. ההתקפה הסורית לא התקיימה, אולם הוחלט להשאיר את היחידה בתור יחידת מילואים. לאחר שנה הגיע צוות מילואים מסיירת גולני והיחידה הפכה רשמית- ליחידת מילואים.

הגעה ליחידה
ליחידת האלפיניסטים, יחידת המילואים המובחרת, מגיעים מילואימניקים בוגרי יחידות מובחרות.
באופן מסורתי מדובר בבוגרי סיירת גולני (שעוברים לעיתים במסגרת מסלול ההכשרה שלהם סדרת שלג- יתרון למעוניינים להתקבל ליחידה) ויחידת אגוז, אך יש רבים מיחידות מובחרות אחרות, בדגש על היחס"רים השונים.
על מנת להגיע ליחידת האלפיניסטים, עם השחרור מהשירות הסדיר יש לבקש באופן ספציפי להגיע ליחידה זו במילואים, ומומלץ לפנות למפקדי היחידה / לחיילים מהיחידה עוד לפני השחרור על מנת לוודא הגעה ליחידה זו- בודדים מצליחים להגיע אליה.


מסלול היחידה
הכשרת הלוחם ביחידת האלפיניסטים שונה מההכשרה ביחידות סדירות, כיוון שמדובר במילואימניקים, בלוחמים מאומנים שעברו 3 שנות שירות סדיר (ולפעמים אף יותר) ומגיעים מגובשים, עם יכולת לחימה גבוהה.
הלוחמים עוברים סדרות הכשרה בדגש על פעילות בשלג- ניווטים, הסתוות, חילוץ, תנועה בשלג, ירי ולחימה בתנאים קשים, הישרדות, סקי, שימוש באמל"ח ייעודי לשלג- חתולי שלג, אופנועי סקי ועוד. מבחינת אמל"ח (אמצעי לחימה), חיילי האלפיניסטים מכירים ומתמקצעים על כלי נשק רבים- רובי צלפים מדגם SR, נשקים אישיים מסוג 16M ותבור, אקדחים אישיים, טילי קרקע- אוויר, טילי נ"ט ועוד.

נתונים אישיים
על מנת להתקבל ליחידת האלפיניסטים נדרש קודם כל 'רעל' חזק ואהבה לשירות המילואים- מדובר בשירות מילואים ממושך, בעיקר בתקופת החורף, שירות שדורש לא פעם התנתקות מחיי האזרחות לתקופות ארוכות.
בנוסף, יש צורך שחייל המילואים יידבר ב- 'חיידק' השלג. השירות לא קל- קור, רוחות, שהות ממושכת במזג אוויר סוער ועוד, ונדרשת אהבה לתחום וכן כושר גופני טוב, כיוון שהפעילות בגזרת החרמון מאופיינת בעליות וירידות רבות, כמעט ואין הליכה נוחה במישור.


הגבלות רפואיות
פרופיל רפואי קרבי ללא סעיפים פוסלים.

בית ספר ללוחמה והישרדות בשטח הררי
ביחידת האלפיניסטים קיים ביה"ס ללוחמה והישרדות בשטח הררי ששייך ליחידת האלפיניסטים. מדובר ביחידת הדרכה לכל דבר ועניין, העוסק באימונים והכשרה לתחום ההישרדות בשטח גבוה וקר.
דרישות התפקיד לבית הספר הם גילאי 23-30, ניסיון בהדרכת שטח, אוריינטציה לשטח הררי/אקלים קר (תנועה וניווט, ביגוד, ציוד והישרדות), כושר גופני גבוה, מוכנות לעבור לצמיתות ליחידה (מדובר ביחידת מילואים), ויתרון ברקע קרבי ורקע בסקי.

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
בוני רנן  - עזרה לנכי צה"ל 24-03-2015 21:38:52
קודם כל תודה שוב על העזרה ותמיכה בנכי צה"ל המשותקים וכו' שאתם נותנים בתחום הסקי! בני, ארנון עמית, מבקש להיעזר בכם שוב עם ציוד SITSKI
אנחנו מנסים ליצור קשר עם שמעון ואבדנו את הטלפון שלו. המייל של ארנון: arnonamit1@gmail.com
יעל תדהר בן רפאל  - עם מי אפשר ליצור קשר לתיאום ביקור 07-02-2015 13:03:18
שמי יעל , מחנכת בתיכון לבנים עם בעיות התנהגות. אשמח שתלמידינו יחשפו ליחידה זו . אשמח מאוד שתשלחו לי איש קשר.
מצפה לתגובתכם
yaeltbr@walla.com
זיו  - עם מי אפשר ליצור קשר לתיאום ביקור? 22-01-2015 07:52:33
אני רוצה לקבל בבקשה מייל של אחראי על פעילות הימי כיף לילדים מיוחדים.
את המייל של שמעון?

ziphas@gmail.com
גולדתורפ ענת  - ביקור בחרמון 05-01-2015 09:14:38
הי!
שמי ענת ואני עובדת בביה"ס קדימה בקרית ביאליק.
בית ספר קדימה הוא ביה"ס יסודי רגיל המשלב בתוכו תלמידים על הספקטרום האוטיסטי בעלי תפקוד בינוני-גבוה.
אני פונה אליכם באפשרות לתאם ביקור באתר החרמון בעבר ארחתם אותנו ביחידתכם ביקור שהיה חוייה בילתי נשכחת עבור הצוות והילדים.
השנים חלפו וגם הילדים התחלפו... אנו מבקשים לזמן ביקור כזה עבורם ביקור בחרמון שספק גדול אם הם יחוו מחוץ למסגרת ביה"ס.
אשמח מאוד אם תעזרו לנו להגשים את החוויה.
תודה מראש!
מצפה לתגובתכם.
ענת.
English2@netvision.net.il
רויטל לביאון  - הגשמת חלום 02-12-2014 06:43:03
שלום שמי רוויטל ואני סגנית בבי"ס לחינוך מיוחד בנתניה . לתלמידי השכבה הבוגרת ישנו חלום לבקר בחרמון , לרובם זו תהיה הפעם הראשונה , למי אפשר לפנות ?
המייל שלי TALILAV@WALLA.CO.IL
תודה ויום טוב
יונתן פרגר  - ביקור ביחידתכם 17-09-2014 21:00:35
שלום אני מורה לשלח בבית ספר לחינוך מיוחד ואנו מעונינים מאוד לבקר ביחידתכם. איך אני יוצר אתכם קשר כדי לקבל פרטים.
לוחם גולני  - איך אני יוצר קשר עם היחידה 17-08-2014 10:44:35
שלום.
אני לוחם מילואים שמשרת בחטיבת חרמון והיה בגדודים של גולני ומעוניין
להגיע ליחידה ולתרום .
מהם דרכי ההתקשרות עם היחידה תודה .
OoO  - דעה קטנה 18-07-2014 21:28:12
לדעתי כל חייל קרבי שעבר הכשרה קרבית יכול להגיע לשרת בתור מילואימניק ביחידה שכזו ,תור אחד שלא חשב שהוא יכול לשאת עליו נשק ובסוף הגיע לביירות כמו פלסר 7 ואגוז .

״הכל בראש!! ,זכור בשביל מי ומה אתה נלחם..״
מורן לבל  - ביקור ביחידתכם 08-12-2013 09:09:25
שלום רב. אני עובדת סוציאלית במועדון לנוער בסיכון ואנו מעוניינים מאוד לבקרכם. עם מי אפשר ליצור קשר כדיי לקבל פרטים?
דויד הירש  - צפרדע 18-04-2013 08:22:21
אני אוהב צפרדעים
איציק לוי  - הייתי שם 14-04-2013 19:38:55
הייתי ביחידה מאז הקמתה נפצעתי בכיבוש שיא החרמון ניתקתי קשר מהיחידה אבל תמיד אהיה גאה שהייתי שם
מומי בן חמו  - טיול לילדים מוגבלים עם האלפניסטים 23-03-2013 16:52:08
אני אב לילדה מוגבלת הצטרפתי אני ויילדי לטיול
מאוד מאוד נהננו ורוצה אני להודות מקרב לב על פעלכם ישר כח
וגם לצוות שמעון,שחר,עמרי .
אורטל לוי  - פעילות לתלמידי חינוך מיוחד 16-10-2012 13:12:53
שמי אורטל ואני אחראית טיולים בבית ספר לילדים עם אוטיזם, שמעתי על ימי כיף בשיתוף האלפיניסטים ואשמח לקבל מידע בנושא. עם מי ניתן ליצור קשר בנושא או לקבל מידע??? תודה
חייל קרבי  - וואו 22-02-2012 19:38:56
נשמע מגניב!
הלוואי שאני הגיע לשם
אלינור  - איך מגיעים להיות משק"ית קישור שלהם? 03-12-2011 21:32:15
אני מאוד מעוניינת לדעת
אלמוני  - למנהל הפורום וניתאי ק.קישור 27-10-2011 07:29:09
שלום,
הקישור לטופס הבקשה לקבלה ליחידה אינו עובד.
האם ישנה דרך אחרת ע"מ ליצור קשר עם היחידה?
אלי  - הם בכלל מבצעים פעולות 06-07-2011 13:22:57
או שרוב הזמן זה רק אימונים, כי אם כן אני בעצם נכנס למין יחידת מילואים חורפית כזאת שמבצעת אימונים ואז חוזר הביתה...
כאילו, היא לא מבצעת מבצעים ופעולות בגזרת לבנון או לוחמת במבצעים כמו למשל סיירת מטכ"ל מגלן או דובדבן ושייטת 13 שמדי פעם גם עושים מבצעים שונים...?
וזה מה שמוביל לשאלה הבאה שלי, העיקרון הוא שאני יוצא למילואים רק בחורף, בקיץ אין לי מה לחכות לזימון נכון?..חחח זה כמו שינת חורף מעבודה ומהבית..
חיל.  - מנהל הפורום 21-04-2011 01:55:14
של לך. אני משתחרר עוד מעט ויש לי שאלה. מה עם יוצאי ימ"ס? הייתי מאוד רוצה להגיע ליחידה.
שירי  - יצירת קשר עם יחידת אלפיניסטים 16-01-2011 13:49:47
שלום לך

במסגרת תוכנית טלויזיה אני מחפשת ליצור קשר עם היחדיה
אשמח אם תוכל לחזור אלי
shirylee@gmail.com
עוזי  - כל הכבוד לצה"ל! 27-12-2010 16:09:03
תחי מדינת ישראל!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
עבודה מועדפת לאחר השחרור
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
טפסים צבאיים
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 1
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
צו ראשון
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר