Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
יחידת יהל"ם YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

יחידת יהל"ם
יחידת יהל"ם (יהלום) היא היחידה המיוחדת של חיל ההנדסה. שמה האמיתי הוא יהל"מ, ראשי תיבות- יחידת הנדסה למשימות מיוחדות, והיא מהווה את יחידת העילית של צה"ל לתחום ההנדסה הקרבית והסמכות המקצועית בנושאי הנדסה, חבלה, מיקוש ועוד. בראש היחידה עומד קצין בדרגת סא"ל (סגן אלוף).


חשוב לציין כי יש הבדל משמעותי בין יחידת יהל"ם- לבין הפלחה"נים (פלוגות החבלה) של חטיבות החי"ר השונות. פלוגות החה"ן שבתוך חטיבות החי"ר הן קודם כל פלוגות חי"ר מובחרות, שמהוות חלק מגדודי הסיור (היחס"רים). לפלחה"ן יש התמחות במקצועות ההנדסה צבאית, הפלוגה אמורה לתת מענה לכל מה שיידרש בתחום זה באותה חטיבת חי"ר אליה היא שייכת. ליחידת יהל"ם יש התמקצעות ספציפית ומקצועית הרבה יותר בתחומים ההנדסה הצבאית, והיא נחשבת לסמכות המקצועית העליונה.

ייעוד היחידה
היחידה הוקמה במטרה לתת מענה לצורך מבצעי, כגוף מקצועי ברמה הגבוהה ביותר בתחומי ההנדסה הקרבית המיוחדת. מדובר ביחידה היחידה בצה"ל בעלת הסמכות לכל נושאי ההנדסה הקרבית: פיצוץ מדויק, חבלה, הכנת מטענים, פינוי שדות מוקשים, השמדת מנהרות ועוד.
היחידה משתנה תדירות בהתאם לאופי האיומים וכיום היא מעניקה מענה לתחום אמצעי לחימה, סיור הנדסי, והתמודדות עם מנהרות וסליקים, כל זאת ועוד- תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

תפקיד היחידה כולל משימות חבלה מיוחדות, הריסות ופיצוץ מבנים, חבלה בתשתיות אויב, טיפול בחומרי נפץ, הכנת מטענים ופצצות, נטרול מטעני חבלה של האויב, פינוי שדות מוקשים מורכבים, איתור והשמדת סליקים, איתור והשמדת מנהרות הברחה ותופת ומשימות נוספות. לעיתים, משתמשת היחידה ברובוטים ואמצעים רבים הנשלטים מרחוק- ללא סיכון חיי אדם.


פעילות היחידה
יש לציין כי רוב פעילות היחידה- מסווגת. היחידה היא אחת מהיחידות הפעילות בצה"ל, והפלגות שלה פועלות כל העת, בין אם כצוותי פעולה נפרדים ואם בתור כוחות שחוברים ליחידות לוחמות אחרות. במעט בכל מבצע מיוחד בו יש צורך בפריצת דלתות, חשיפת מנהרות, איום מיקוש ומיטעון- יימצא צוות יהל"ם בכוח המבצע עצמו, או בכוננות על גבי מסוק, מוכנים להזנקה.
במבצע עופרת יצוקה ובמלחמת לבנון השנייה פעלו צוותים של חיילי יהל"ם בכל גזרות הלחימה, נטרלו מאות מטענים וחשפו מנהרות, סליקים ואמצעי לחימה (אמל"ח) מסווים רבים.
כוחות גדולות של יהל"ם פעלו במבצעים רבים ברצועת עזה- פינו מוקשים, פתחו צירי התקדמות לכוחות לוחמים ונטרלו אזורים ממולכדים. מהמבצעים שניתן להזכיר- פיצוץ מגדלי ה-'תאומים' בצומת נצרים, פעילות עניפה בזמן ההתנתקות מרצועת עזה,

חיילי היחידה מוזעקים בכל פעם שיש חשד או היתקלות במתחמים ממולכדים, מתחמים שלא פעם נועדו למשוך אליהם חיילים במטרה לפגוע בהם. חיילי היחידה נכנסים ביודעין לזירות אלו, תוך סיכון עצמי גבוה (וכמובן תוך נקיטת פעולות נוספות בזירה עצמה ובמעטפת) ומנטרלים את הזירות.


הקמת היחידה
השורשים של היחידה החלו עוד לפני הקמת המדינה כבר בשנת 1947, כשארגון ההגנה הקים יחידה לסילוק פצצות.
יחידות חיל ההנדסה עסקו בסילוק פצצות מאז ומתמיד, אך רק בשנות ה- 70 הוקמה היחס"פ (היחידה לסילוק פצצות) כיחידה מקצועית בפני עצמה.
סיירת יעל הוקמה כאחד מלקחי מלחמת לבנון בשנת 1982- מלחמה בה עלה צורך ביחידה מיוחדת לביצוע עבודות הנדסיות מדויקות של חבלה, מיקוש ומיטעון. יחידת יעל הוגדרה כיחידה מסווגת וחשאית, וחייליה עברו אימוני הסוואה והישרדות רבים, תוך פעילות מבצעית מרובה בדרום לבנון.
בשנת 1995 אוחדו שתי היחידות לתוך יחידה אחת בשם יהל"ם, יחידת סמו"ר הוקמה בשנת 2004 בשל איום המנהרות שהלך וגבר והצטרפה לשאר פלגות יהל"ם.

מבנה יחידת יהל"ם
יחידת יהל"ם כוללת כמה יחידות משנה (פלגות):
סיירת יעל - אחת היחידות המובחרות והחשאיות בצה"ל. עוסקת בתחום החבלה והמיקוש, אימוני חבלה רבים ושונים, חילוצים משדות מוקשים, הנחת חומרי נפץ בשטחי אויב, מבצעי חבלה יבשתיים וימיים, סיוע ליחידות מובחרות אחרות בתחום ההנדסה, סיור הנדסי ועוד. בקורות החיים של היחידה נמצאים מאות פעולות מוצלחות, רובם מסווגות, כנגד ארגוני טרור באיו"ש ובלבנון. היחידה מתמחה בפעילות חשאית בעורף האויב, ללא השארת עקבות.

יחידת סילוק הפצצות - ספיר (יחס"פ)- יחידת החבלנים הצה"לית, עוסקת בנטרול של תחמושת ופצצות, סילוק מטענים ועוד. חיילי היחידה חוברים פעמים רבות ליחידות אחרות, בעת מבצעים בהם יש סיכוי להיתקל בחומרי נפץ ומטענים.
חיילי היחידה מהווים סמכות מקצועית צה"לית לנושא והם מייעצים ליחידות מובחרות אחרות בתחום וכן לוקחים חלק באירועים בהם מתגלה אמל"ח לא תקני, מחסני תחמושת ישנים ועוד.
בתוך יחידת הס"פ קיימים 2 גופים נוספים:
(1) יחידת ספיר, העוסקת בסילוק פצצות מהאוויר
(2) המכון הלאומי לחקר ופרוק התחמושת- גוף שמתעד, בודק וכותב מדריכים לכל סוגי התחמושת. חשיבותו רבה כיוון שהוא עורך אנציקלופדיה לסוגי התחמושת, מיקוש ומטענים בהם ניתן להיתקל- מידע רב ערך ולא פעם- מציל חיים ליחידות צה"ל המבצעיות.

פלגת סמו"ר (סליקים ומנהרות)- פלגה העוסקת בסליקים ומנהרות, גילוי ונטרול של מנהרות להברחת נשק, אמל"ח, וכן הפלגה היחידה בצה"ל העוסקת בלחימה תת-קרקעית. היחידה עוסקת בגילוי (איתור מנהרות ומעבר בהן) ונטרול המנהרות (השמדת המנהרות), בעיקר באזור רצועת עזה. היחידה רכשה מומחיות רבה בתחום, והיא מופעלת גם בנושאי סליקים ואמל"ח באזורים רבים ושונים בארץ.
השאיפה ביחידה היא להימנע מכניסה פיזית של חיילים לתוך המנהרות עצמן, מחשש למלכוד מהיחידה או מהתמוטטות המנהרה, ולכן פלגה זו עושה שימוש רב באמצעי רובוטיקה משוכללים.
היחידה הוקמה ע"י סרן אביב חקאני ז"ל, שנהרג יחד עם עוד 4 לוחמים במשימת נטרול מנהרה ברצועת עזה.

פלגת הבזק היא פלגת הרובוטיקה של יחידת יהל"ם. הפעלת כלי רכב ורובוטים בלתי מאוישים, במגוון משימות לחימה- חבלה- וזיהוי. חיילי היחידה מפעילים מזה שנים רובוטים ואמצעים מתוחכמים נשלטים בפעילות קרקעית. אמצעים אלו מחליפים לא פעם חיילים בשר ודם, מונעים פגיעה בנפש ומהווה 'זרוע ארוכה' של הלוחמים. האמצעים הטכנולוגיים המתוחכמים בהם משתמשת הפלגה, מסייעים למצוא פתרונות מהירים ומבצעיים לסיטואציות סבוכות.

פלגת הפריצה (מדרון מושלג)- פלגה מסווגת של יחידת יהל"ם. הפלגה עוסקת בתחום הפריצה הקרה והחמה- פיצוץ דלתות והפעלת אמצעי פריצה מתוחכמים. היחידה אחראית על פיתוח תו"ל (תורת הלחימה) הצה"לית של פריצה- למיניה.


הגעה ליחידה
החיילים הצעירים מתגייסים לחיל ההנדסה הקרבית ומגיעים לבסיס הטירונות של החייל.
היחידה הינה יחידה התנדבותית ולכן לאחר מספר שבועות בטירונות, מתקיים גיבוש ליחידת יהל"ם. מדובר בגיבוש קשה ומפרך בן חמישה ימים, להבדין מגיבושי היח"טיות שמתבצעים לאחר ימים בודדים בבסיס הטירונות- גיבוש זה מתבצע לאחר שהחיילים כבר רכשו טכניקות לחימה בסיסיות, עברו אימונים בנשק ועוד.
החיילים שעוברים את הגיבוש והראיון בהצלחה, עוברים לפלגת יהל"ם וממשיכים בה את הטירונות.

פרופיל רפואי
פרופיל קרבי (82 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים.

נתונים אישיים
קב"א גבוה (52 ומעלה), מוטיבציה גבוהה, שאיפה למקצוענות וחתירה למטרה.

לבוש
כומתה אפורה, נעלים שחורות, סיכת יהל"ם, כנפי צניחה.

מסלול הלוחם
חיילי יהל"ם עוברים מסלול אחוד- 'מסלול יהל"ם', שאורכו שנה ו- 4 חודשים. המסלול דומה לכלל הפלגות, אך במהלכו עוברים הלוחמים הכשרה הייחודית פלגה אליה הגיעו.


מסלול הלוחם כולל 3 שלבים: טירונות + אימון מתקדם, אימון יסוד ושלב פיקודי. המסלול כולל הכשרת חי"ר מלאה (07), שיעורי קרב מגע, קורס לוט"ר (לוחמה בטרור), אימוני הנדסה וחבלה ברמה גבוהה, קורס צניחה, אימוני הישרדות ולו"ז (לוחמה זעירה), תכני טג"ח (טיפוס וגלישה), לש"ב (לוחמה בשטח בנוי) ועוד.

בשלב הפיקוד עוברים הלוחמים קורס מ"כים, מוסמכים בתור לוחמי יהל"ם 09, ומקבלים דרגת סמל.
לאחר שנה בה האימונים מתבצעים יחדיו, חיילי היחידה מחולקים לפלגות השונות (המפורטות לעיל)- כל חייל מגיע לפלגה המתאימה לכישוריו, ולרצונו (עד כמה שניתן).
כאן מתחיל השלב הייעודי של כל יחידה, הכולל אימונים רבים על ייעודה של הפלגה, אימונים משותפים עם יחידות מובחרות בצה"ל וגופים אזרחיים שונים ועוד- שלב הנמשך כ- 4 חודשים ורובו עוסק בתכנים מסווגים.
בסוף שלב זה, מוסמכים הלוחמים בתור לוחמי יהל"ם 10, וזוכים לסיכת הלוחם של היחידה. הסיכה מורכבת מכנפיים מסמלות את כנפי עוף החול המתחדשות מן האש, הצבע האדום מסמל את הבעירה שבמקצוע החבלה, הצבע הכסוף זהה לצבע הכומתה, החרב מסמלת את הלוחם, הצריח את חיל ההנדסה והיהלום במרכז את היחידה.
חשוב לציין שמכאן לא נחים הלוחמים על זרי הדפנה, והאימונים ממשיכים בשצף קצף גם בפלגות הלוחמות כל העת.
 
קישור לכתבה של חדשות ערוץ 2 על יחידת יהל"ם ופלגת
המנהרות שלה בפעילות בעזה
קישור לסרטון המתאר פיצוץ מנהרה ברפיח ע"י יהל"ם
(פלגת יחס"פ וצוות מנהרות) וסיירת גבעתי
 

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 13-04-2016 22:23:44
שלום בן מ,
תהיה אתה, תראה המון רצון ומוטיבציה, תדגיש את התכונות הטובות שלך.
בהצלחה :)
בן מ  - ראיון ליחידת יהל"ם 10-04-2016 18:09:31
שלום רב,
מאחר וסיימתי ולא עברתי גיבוש טייס מגיע לי ראיון ליחידה בקרוב.. הייתי שמח לקבל דגשים וטיפים מה יהיה ומה כדאי לעשות בכדי להתקבל דרך הראיון, תודה.
yehida_yael 02-03-2016 16:58:41
שלום RAM,
הם אכן צריכים להתגייס עם הנדסה.
ליעל  - קבלה 29-02-2016 07:51:14
הוא התקבל ליחידה לאחר שעבר את הראיון שקיבל בשבוע הראיונות. אנא עדכנו זאת לעיל.
yehida_yael 11-02-2016 17:58:41
שלום RAM,
איך התקבלת ליהלם אם הגיבוש נערך לאחר הגיוס להנדסה?
R.A.M 07-02-2016 18:48:23
לפי מה שקראתי וגם לפי ההגיון הם צריכים להתגייס עם הנדסה אבל בפועל הגיוס שלי {התקבלתי ליהלם}הוא בתאריך של גבעתי או גולני לא סגור אבל מה שבטוח לא ביום של הנדסה...?
R.A.M 07-02-2016 18:44:32
עם מי מתגייסים החבר'ה שהתקבלו ליהלם?גבעתי? גולני? הנדסה?
RON 23-10-2015 13:02:51
כנראה התכוונו לזה שהם בלי סיכות או משהו הרבה זמן עד שהם מקבלים אותם אז הם כביכול "ערומים".
yehida_yael 13-10-2015 14:05:49
דוד- לא הבנתי מאיפה הבאת את השאלה הזאת ולא ידוע לי שזה קורה.
דוד 13-10-2015 14:00:48
למה אומרים שיהל"ם כול הזמן צריכים להיטת ערומים בשירות?
עדן מור יוסף  - התנדבות 08-03-2015 16:26:30
רציתי לדעת האם יש אפשרות להתנדב ליחידה ואם כן איזה תפקידים יש למתנדבים ?
כ'  - הייתי בבסיס יהל"ם 07-03-2015 19:40:32
כמעט גמרתי...
כל הכבוד ללוחמי יהל"ם.
גל אברהם 29-12-2014 21:11:30
שלום.
אני רוצה להגיע ליחידת יהלום . אם הנתונים שלי מספיקים להיות שם קבא 52 דפר 50 ?
ועם ניחשלים בגיבוש יכול להיות לי עוד גיבוש ?
יוסי  - הנדסה קרבית 16-08-2014 09:00:42
אולי מספיק ל היות חכמים ולתת כל מני שטויות לא יעילות .תנו לצבא לנהל זאת
סיירת יעל
אייל  - יש לי רעיון מעולה 03-08-2014 19:31:29
אייל - יש לי רעיון לגילוי מנהרות 03-08-2014 19:27:28
שלום שמי אייל אני מהנדס אלקטרוניקה ויש לי רעיון בנושא של המנהרות הרעיון כבר יושב אצלי בראש כמעט 9 שנים בגדול הרעיון כמעט מעבר לכל ספק אמור לעבוד כמובן שצריך לעשות טסטים אבל באופן תיאורטי זה עובד אפשר ליצור איתי קשר במייל eeeeyal@gmail.com
אייל  - יש לי רעיון לגילוי מנהרות 03-08-2014 19:27:28
שלום שמי אייל אני מהנדס אלקטרוניקה ויש לי רעיון בנושא של המנהרות הרעיון כבר יושב אצלי בראש כמעט 9 שנים בגדול הרעיון כמעט מעבר לכל ספק אמור לעבוד כמובן שצריך לעשות טסטים אבל באופן תיאורטי זה עובד
איציק שלייכר  - מציאת תווי המנהרה וטיהורה ללא נפגעים 03-08-2014 18:28:43
נא ליצור קשר .
extizik@gmail.com
אלי ירקוני  - מציאת פירים של מנהרות 30-07-2014 15:38:33
יש אפשרות להשתמש במכונות עשן חזקות כמו בבמות בידור ולהאריך את צינור הפליטה בשרוולי ניילון 50 מטר כ"א מחברים בינהם באביזרי אינסטלציה סטנדרטים כ"כ ישנה אפשרות שכל מכשיר יהיה עם צבע עשן שונה וכך יותר פשוט להכניס צבע מסויים לפיר ולראות היכן יוצא בשטח
שלומי מישקיט  - ראשית דבר 27-07-2014 18:35:04
הייתי שותף להקמתה של היחידה בשנת 82 ואני גאה בדרך שעשתה היחידה מאז ועד היום.
חיזקו ואימצו.
אלי  - רעיון למציאת המנהרות 22-07-2014 22:30:28
הרעיון הוא פשוט מאוד, מאחר וקיימות בטבע חיות שבד"כ מוצאים את מקומם במחילות וכדו' כגון חפרפרות או חולדות מסוגים מסוימים. ניתן לקחת לדוגמא אלפי חולדות , ולהשתיל בגופם חיישני GPS ולהצמיד אליהם מצלמות זעירות, ולפזר אותם על פני השטחים הנרחבים בהם יש חשש לקיום המנהרות. ועי"ז ניתן לזהות את פתחי המנהרות ומיקומם.
וזאת כאשר מזהים ע"ג המסכים כי אחת החולדות נכנסה למנהרה או לדבר החשוד כמנהרה משחזרים את המסלול שלה, ומזהים את פתח הכניסה.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
צו ראשון
תמונה
איך להתכונן לבוחן הבר אור
תמונה
המדריך השלם לבקו"ם
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר