YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


הרמטכ
תמונה רשמית של פורום מטכ
הרמטכ
ביקור הרמטכ
מסיימי קורס צוללן, מחזור 102
הרמטכ
הרמטכ
הרמטכ
טקס
טקס
טקס
טקס
הרמטכ
הרמטכ

חסויות

יחידת יהל"ם
יחידת יהל"ם (יהלום) היא היחידה המיוחדת של חיל ההנדסה. שמה האמיתי הוא יהל"מ, ראשי תיבות- יחידת הנדסה למשימות מיוחדות, והיא מהווה את יחידת העילית של צה"ל לתחום ההנדסה הקרבית והסמכות המקצועית בנושאי הנדסה, חבלה, מיקוש ועוד. בראש היחידה עומד קצין בדרגת סא"ל (סגן אלוף).


חשוב לציין כי יש הבדל משמעותי בין יחידת יהל"ם- לבין הפלחה"נים (פלוגות החבלה) של חטיבות החי"ר השונות. פלוגות החה"ן שבתוך חטיבות החי"ר הן קודם כל פלוגות חי"ר מובחרות, שמהוות חלק מגדודי הסיור (היחס"רים). לפלחה"ן יש התמחות במקצועות ההנדסה צבאית, הפלוגה אמורה לתת מענה לכל מה שיידרש בתחום זה באותה חטיבת חי"ר אליה היא שייכת. ליחידת יהל"ם יש התמקצעות ספציפית ומקצועית הרבה יותר בתחומים ההנדסה הצבאית, והיא נחשבת לסמכות המקצועית העליונה.

ייעוד היחידה
היחידה הוקמה במטרה לתת מענה לצורך מבצעי, כגוף מקצועי ברמה הגבוהה ביותר בתחומי ההנדסה הקרבית המיוחדת. מדובר ביחידה היחידה בצה"ל בעלת הסמכות לכל נושאי ההנדסה הקרבית: פיצוץ מדויק, חבלה, הכנת מטענים, פינוי שדות מוקשים, השמדת מנהרות ועוד.
היחידה משתנה תדירות בהתאם לאופי האיומים וכיום היא מעניקה מענה לתחום אמצעי לחימה, סיור הנדסי, והתמודדות עם מנהרות וסליקים, כל זאת ועוד- תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

תפקיד היחידה כולל משימות חבלה מיוחדות, הריסות ופיצוץ מבנים, חבלה בתשתיות אויב, טיפול בחומרי נפץ, הכנת מטענים ופצצות, נטרול מטעני חבלה של האויב, פינוי שדות מוקשים מורכבים, איתור והשמדת סליקים, איתור והשמדת מנהרות הברחה ותופת ומשימות נוספות. לעיתים, משתמשת היחידה ברובוטים ואמצעים רבים הנשלטים מרחוק- ללא סיכון חיי אדם.


פעילות היחידה
יש לציין כי רוב פעילות היחידה- מסווגת. היחידה היא אחת מהיחידות הפעילות בצה"ל, והפלגות שלה פועלות כל העת, בין אם כצוותי פעולה נפרדים ואם בתור כוחות שחוברים ליחידות לוחמות אחרות. במעט בכל מבצע מיוחד בו יש צורך בפריצת דלתות, חשיפת מנהרות, איום מיקוש ומיטעון- יימצא צוות יהל"ם בכוח המבצע עצמו, או בכוננות על גבי מסוק, מוכנים להזנקה.
במבצע עופרת יצוקה ובמלחמת לבנון השנייה פעלו צוותים של חיילי יהל"ם בכל גזרות הלחימה, נטרלו מאות מטענים וחשפו מנהרות, סליקים ואמצעי לחימה (אמל"ח) מסווים רבים.
כוחות גדולות של יהל"ם פעלו במבצעים רבים ברצועת עזה- פינו מוקשים, פתחו צירי התקדמות לכוחות לוחמים ונטרלו אזורים ממולכדים. מהמבצעים שניתן להזכיר- פיצוץ מגדלי ה-'תאומים' בצומת נצרים, פעילות עניפה בזמן ההתנתקות מרצועת עזה,

חיילי היחידה מוזעקים בכל פעם שיש חשד או היתקלות במתחמים ממולכדים, מתחמים שלא פעם נועדו למשוך אליהם חיילים במטרה לפגוע בהם. חיילי היחידה נכנסים ביודעין לזירות אלו, תוך סיכון עצמי גבוה (וכמובן תוך נקיטת פעולות נוספות בזירה עצמה ובמעטפת) ומנטרלים את הזירות.


הקמת היחידה
השורשים של היחידה החלו עוד לפני הקמת המדינה כבר בשנת 1947, כשארגון ההגנה הקים יחידה לסילוק פצצות.
יחידות חיל ההנדסה עסקו בסילוק פצצות מאז ומתמיד, אך רק בשנות ה- 70 הוקמה היחס"פ (היחידה לסילוק פצצות) כיחידה מקצועית בפני עצמה.
סיירת יעל הוקמה כאחד מלקחי מלחמת לבנון בשנת 1982- מלחמה בה עלה צורך ביחידה מיוחדת לביצוע עבודות הנדסיות מדויקות של חבלה, מיקוש ומיטעון. יחידת יעל הוגדרה כיחידה מסווגת וחשאית, וחייליה עברו אימוני הסוואה והישרדות רבים, תוך פעילות מבצעית מרובה בדרום לבנון.
בשנת 1995 אוחדו שתי היחידות לתוך יחידה אחת בשם יהל"ם, יחידת סמו"ר הוקמה בשנת 2004 בשל איום המנהרות שהלך וגבר והצטרפה לשאר פלגות יהל"ם.

מבנה יחידת יהל"ם
יחידת יהל"ם כוללת כמה יחידות משנה (פלגות):
סיירת יעל - אחת היחידות המובחרות והחשאיות בצה"ל. עוסקת בתחום החבלה והמיקוש, אימוני חבלה רבים ושונים, חילוצים משדות מוקשים, הנחת חומרי נפץ בשטחי אויב, מבצעי חבלה יבשתיים וימיים, סיוע ליחידות מובחרות אחרות בתחום ההנדסה, סיור הנדסי ועוד. בקורות החיים של היחידה נמצאים מאות פעולות מוצלחות, רובם מסווגות, כנגד ארגוני טרור באיו"ש ובלבנון. היחידה מתמחה בפעילות חשאית בעורף האויב, ללא השארת עקבות.

יחידת סילוק הפצצות - ספיר (יחס"פ)- יחידת החבלנים הצה"לית, עוסקת בנטרול של תחמושת ופצצות, סילוק מטענים ועוד. חיילי היחידה חוברים פעמים רבות ליחידות אחרות, בעת מבצעים בהם יש סיכוי להיתקל בחומרי נפץ ומטענים.
חיילי היחידה מהווים סמכות מקצועית צה"לית לנושא והם מייעצים ליחידות מובחרות אחרות בתחום וכן לוקחים חלק באירועים בהם מתגלה אמל"ח לא תקני, מחסני תחמושת ישנים ועוד.
בתוך יחידת הס"פ קיימים 2 גופים נוספים:
(1) יחידת ספיר, העוסקת בסילוק פצצות מהאוויר
(2) המכון הלאומי לחקר ופרוק התחמושת- גוף שמתעד, בודק וכותב מדריכים לכל סוגי התחמושת. חשיבותו רבה כיוון שהוא עורך אנציקלופדיה לסוגי התחמושת, מיקוש ומטענים בהם ניתן להיתקל- מידע רב ערך ולא פעם- מציל חיים ליחידות צה"ל המבצעיות.

פלגת סמו"ר (סליקים ומנהרות)- פלגה העוסקת בסליקים ומנהרות, גילוי ונטרול של מנהרות להברחת נשק, אמל"ח, וכן הפלגה היחידה בצה"ל העוסקת בלחימה תת-קרקעית. היחידה עוסקת בגילוי (איתור מנהרות ומעבר בהן) ונטרול המנהרות (השמדת המנהרות), בעיקר באזור רצועת עזה. היחידה רכשה מומחיות רבה בתחום, והיא מופעלת גם בנושאי סליקים ואמל"ח באזורים רבים ושונים בארץ.
השאיפה ביחידה היא להימנע מכניסה פיזית של חיילים לתוך המנהרות עצמן, מחשש למלכוד מהיחידה או מהתמוטטות המנהרה, ולכן פלגה זו עושה שימוש רב באמצעי רובוטיקה משוכללים.
היחידה הוקמה ע"י סרן אביב חקאני ז"ל, שנהרג יחד עם עוד 4 לוחמים במשימת נטרול מנהרה ברצועת עזה.

פלגת הבזק היא פלגת הרובוטיקה של יחידת יהל"ם. הפעלת כלי רכב ורובוטים בלתי מאוישים, במגוון משימות לחימה- חבלה- וזיהוי. חיילי היחידה מפעילים מזה שנים רובוטים ואמצעים מתוחכמים נשלטים בפעילות קרקעית. אמצעים אלו מחליפים לא פעם חיילים בשר ודם, מונעים פגיעה בנפש ומהווה 'זרוע ארוכה' של הלוחמים. האמצעים הטכנולוגיים המתוחכמים בהם משתמשת הפלגה, מסייעים למצוא פתרונות מהירים ומבצעיים לסיטואציות סבוכות.

פלגת הפריצה (מדרון מושלג)- פלגה מסווגת של יחידת יהל"ם. הפלגה עוסקת בתחום הפריצה הקרה והחמה- פיצוץ דלתות והפעלת אמצעי פריצה מתוחכמים. היחידה אחראית על פיתוח תו"ל (תורת הלחימה) הצה"לית של פריצה- למיניה.


הגעה ליחידה
החיילים הצעירים מתגייסים לחיל ההנדסה הקרבית ומגיעים לבסיס הטירונות של החייל.
היחידה הינה יחידה התנדבותית ולכן לאחר מספר שבועות בטירונות, מתקיים גיבוש ליחידת יהל"ם. מדובר בגיבוש קשה ומפרך בן חמישה ימים, להבדין מגיבושי היח"טיות שמתבצעים לאחר ימים בודדים בבסיס הטירונות- גיבוש זה מתבצע לאחר שהחיילים כבר רכשו טכניקות לחימה בסיסיות, עברו אימונים בנשק ועוד.
החיילים שעוברים את הגיבוש והראיון בהצלחה, עוברים לפלגת יהל"ם וממשיכים בה את הטירונות.

פרופיל רפואי
פרופיל קרבי (82 ומעלה) ללא סעיפים פוסלים.

נתונים אישיים
קב"א גבוה (52 ומעלה), מוטיבציה גבוהה, שאיפה למקצוענות וחתירה למטרה.

לבוש
כומתה אפורה, נעלים שחורות, סיכת יהל"ם, כנפי צניחה.

מסלול הלוחם
חיילי יהל"ם עוברים מסלול אחוד- 'מסלול יהל"ם', שאורכו שנה ו- 4 חודשים. המסלול דומה לכלל הפלגות, אך במהלכו עוברים הלוחמים הכשרה הייחודית פלגה אליה הגיעו.


מסלול הלוחם כולל 3 שלבים: טירונות + אימון מתקדם, אימון יסוד ושלב פיקודי. המסלול כולל הכשרת חי"ר מלאה (07), שיעורי קרב מגע, קורס לוט"ר (לוחמה בטרור), אימוני הנדסה וחבלה ברמה גבוהה, קורס צניחה, אימוני הישרדות ולו"ז (לוחמה זעירה), תכני טג"ח (טיפוס וגלישה), לש"ב (לוחמה בשטח בנוי) ועוד.

בשלב הפיקוד עוברים הלוחמים קורס מ"כים, מוסמכים בתור לוחמי יהל"ם 09, ומקבלים דרגת סמל.
לאחר שנה בה האימונים מתבצעים יחדיו, חיילי היחידה מחולקים לפלגות השונות (המפורטות לעיל)- כל חייל מגיע לפלגה המתאימה לכישוריו, ולרצונו (עד כמה שניתן).
כאן מתחיל השלב הייעודי של כל יחידה, הכולל אימונים רבים על ייעודה של הפלגה, אימונים משותפים עם יחידות מובחרות בצה"ל וגופים אזרחיים שונים ועוד- שלב הנמשך כ- 4 חודשים ורובו עוסק בתכנים מסווגים.
בסוף שלב זה, מוסמכים הלוחמים בתור לוחמי יהל"ם 10, וזוכים לסיכת הלוחם של היחידה. הסיכה מורכבת מכנפיים מסמלות את כנפי עוף החול המתחדשות מן האש, הצבע האדום מסמל את הבעירה שבמקצוע החבלה, הצבע הכסוף זהה לצבע הכומתה, החרב מסמלת את הלוחם, הצריח את חיל ההנדסה והיהלום במרכז את היחידה.
חשוב לציין שמכאן לא נחים הלוחמים על זרי הדפנה, והאימונים ממשיכים בשצף קצף גם בפלגות הלוחמות כל העת.
 
קישור לכתבה של חדשות ערוץ 2 על יחידת יהל"ם ופלגת
המנהרות שלה בפעילות בעזה
קישור לסרטון המתאר פיצוץ מנהרה ברפיח ע"י יהל"ם
(פלגת יחס"פ וצוות מנהרות) וסיירת גבעתי
 

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
מורעל יהלום  - משקפיים 11-03-2014 18:34:49
יש לי מספר משקפיים 2 ו2.2 וצילינדר בשתי העיניים האם זה ימנע ממני להתקבל ליחידה?
malshab111222 23-01-2014 17:50:42
רציתי לשאול אם איזה מהסעיפים יפסלו אותי מלהתקבל ליחידה:
עיוורון צבעים משמעותי ברמה קלה
פלטפוס ברמת חומרה קלה מאוד יש לי מדרסים
אסטמה לא פעילה
בעיקרון הפרופיל שלי הוא 82 בגלל העיוורון צבעים כל השאר לא מורידים לי פרופיל
יוסי  - סיירת יעל 22-01-2014 19:20:50
אני יוצא סיירת יעל עוד לפני האיחוד של יהלום .גיוס ב89 סיירת איכותית ובין היחידות הטובות בצבא ששמחתי להיות חלק ממנה קיבלתי המון המון להמשך דרכי האזרחית.
אוריה 22-01-2014 09:29:51
סעיף משקפיים במידה ויש פוסל כל כניסה ליחידה? או שיש תופס חריג?
אורי טנא  - קבלה לתפקיד עוזר קצין שלישות 15-12-2013 17:06:41
בעוד פחות מחודש אסיים את קורס קציני שלישות. לאחר מסלול בצנחנים הייתי מעוניין לשרת ביחידת יהל"ם בתפקיד נקרא ע' קש"ל - עוזר קצין שלישות. אודה לתשובה בנושא.
תודה,
נועם טנא
אדיר  - נתונים 10-11-2013 13:52:55
שלום! אני מתגייס ב 26 ואני רוצה להגיע ליהלם
יש לי כושר טוב,אין בעיית עינייים,מוטיבציה גבוה.
אבל הנתונים שלי לא בשמיים 49 קבא דפר 40
ייתנו לי לצאת לגיבוש?במידה ולא מה אני יכול לעשות כדי שבכל זאת אני ייצא לדבר אם המפקד וכדומה?!..תודה מראש
מאור  - יהלו''ם 31-07-2013 22:59:58
שלום רב !
אני נמצא כרגע לפני גיוס נובמבר להנדסה קרבית
המטוביציה שמניאה אותי לשרת בסיירת זו היא גבוהוה נותניי האישיים הם לא גובהים ונמוכים מן המצופה כדי להתקבל ליחידה אבל הרצון העז לשרת בה מניע אותי להמשיך להילחם כדי להתקבל ליחידה . אני רוצה לדעת עם מי אוכל לשוחח כדי לדעת על אפשרותי לשרת ביחידה זו אני בשאיפותיי מכוון הכי גבוה במהלך השירות הצבאי שלי ומאחל לעצמי להתקבל ליחידה זו אפשר לומר /אני מתגייס כחייל בודד ומקווה שאני יזכה להגשםחלום ולשרת ביחידה זו הייתי שמח עם הייתם מפנים אותי לגורם כלשהוא אשר יוכל לעזור לי בכך אשמח עם תצרו קשר עימי
אוריה.  - סעיפים פוסלים. 17-07-2013 14:00:10
אני מאוד רוצה להתקבל ליחידה, אך יש לי משקפיים עם מספר קטן לראייה מרחוק, האם עליי לוותר? או שיש מיוחדים?
מאיר אזולאי  - האם אני יכול להתגייס 25-12-2012 22:05:23
הייתי מאוד רוצה להתגייס ליחידת יהלום אך קיבלתי פרופיל 97 קרבי ,50 דפ"ר ו51 בקב"א האם זה אפשרי למרות הכול?
יא  - הגעה ליהל"ם 16-11-2012 09:04:46
שלום אני חייל שנפל מיחידה מובחרת לאחר 10 חודשים במז"י שלחו אותי לראיון אצלכם אבל בגלל הפז"ם לא קיבלו אותי רציתי לדעת במידה ואני מעוניין לרדת למחזור אוגוסט ואף לחתום קבע כמה זמן שאצטרך האם אוכל להתקבל ליחידה? ואם כן למי עליי לפנות?
דודי געש  - אימוץ 22-09-2012 05:36:31
שלום האם ליהלם יש גוף המאמץ אותה ? עיר ? חברה עיסקית ?
אני אב לחייל ביחידה ומעוניין להתנדב ולהיות מעורב ביחידה ולתרום .
מה האפשרויות שלי ?
למי לפנות כדי לברר ?

איתן  - חובת קבע ביהל"מ 14-06-2012 15:55:26
כדאי לעדכן את המידע על יהל"מ לגבי שירות קבע ביחידה. החל מלפני כשנה יש חובת קבע של שנה אחת ללוחמי יהל"מ בפלגות ספיר וס"פ עקב ההכשרה הארוכה ומאחר ורק לאחר כחצי שנה לאחר סיום המסלול הם באמת אפקטיבים ליחידה ובעלי מיומנות תורמת.
admin  - שאלה 24-04-2012 21:24:28
לאיזה פלגות ביהלום אפשר להתקבל עם משפר משקפיים 3 ועם אין לי כלייה והרופה אישר לי התנדבות לקרבי אני עדיין יכול להתקבל ליהלום ? תודה מראש
דרור אלפרון 19-04-2012 21:00:17
אני בחור מוכשר ויש לי רצון עז ללמוד חבלה ושימוש באמצעי חבלה (סתם כי בא לי) הבעיה העיקרית שיש עליי סטיגמה מוקדמת . האם אני אתקבל למרות שישבתי בבית סוהר .נ.ב אשמח אם תפתחו לי דף חדש הקורסים יעזרו לי באזרחות..
יעקב 15-01-2012 23:13:38
אני יכול להתקבל ליהלם עם עבר פלילי?
חתיך 12-01-2012 20:19:15
קיבלתי במנילה חיל ההנדסה הקרבית כולל היחידה לסילוק פצצות וסיירת יעל ) אם אני רוצה ללכת לסיירת יעל אני יכול עם קב"א 49 דפר 40 ופרופיל 97 בלי סעיפים?
חתיך  - קבא 49 12-01-2012 20:17:29
חיל ההנדסה הקרבית(כולל היחידה לסילוק פצצות וסיירת יעל) אם אני רוצה ללכת לסיירת יעל אני יכול עם קב"א49 דפר 40 ופרופיל 97 בלי סעיפים?
יוסי  - גילוי מנהרות 12-11-2011 10:14:36
לעניות דעתי ניתן לגלות חללים באדמה או "מנהרות" באמצעות גלי קול "תהודה חומר למחשבה !!!
חיזקו ואימצו האל ישמור אותכם ויחזרכם בשלום לביתכם.
ב ה צ ל ח ה !!!!!
דניאל  - ההיתי ביחידה הזאת 28-10-2011 23:41:37
קראתי את השאלות שלכם והינה מספרת תשובות

ביחידה לובשת מדים ירוקים עם כומתה אפורה

בנות יכולות גם להיות שם אבל לא בתור לוחמות אלה בתור תומכות לחימה או מטה

מתוק מעולם הקסם  - שאלה לגבי יחידה 11-10-2011 20:23:08
אני רוצה לדעת האם ליחידה יש מדים ירוקים או לבנים?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
הכל על גיוס כלל צה"לי
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
תמונה
מבנה צה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2013 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר