Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
שייטת 13 הקומנדו הימי YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

שייטת 13 הקומנדו הימי
שייטת 13 - הקומנדו הימי היא אחת מיחידות העילית של צה"ל, יחידה מיוחדת של חיל הים הנחשבת לאחת מהיחידות הימיות הטובות בעולם. היחידה מתמחה בתחום הלו"ז (לוחמה זעירה) בים ובנחיתה מהים ליבשה, וביצעה מאות מבצעים מורכבים מאז נוסדה, רובם אסורים בפרום. יחידות צבאיות רבות מרחבי העולם- באות אליה על מנת ללמוד את תורת הלחימה שלה ולבצע איתה שיתופי פעולה.


חיילי שייטת 13 פועלים בים, ביבשה ובעלי יכולת הגעה גם מהאוויר. פעילות היחידה מאופיינת בתחכום רב, בדיוק וברמות סיווג וחשאיות גבוהות. תפקידה של יחידת שייטת 13 הוא פעילות מבצעית איכותית הרחק מעבר לקווי האויב, הגנה על חופי הארץ, פגיעה בכלי שייט, בנמלי אויב ובמתקנים חיוניים של האויב בתקופת מלחמה ובמבצעים מיוחדים, וכן איסוף מודיעין איכותי על מהלכי האויב.

יחידת שייטת 13 פועלת לא רק במבצעים ייעודיים מיוחדים, אלא גם עוסקת בלחימה בטרור, השתתפה ומשתתפת בפעילויות איכות- מעצרים ופגיעות נקודתיות באזור עזה ואיו"ש, ועל כך זכתה כבר פעמיים בפרס ראש המטה הכללי (הרמטכ"ל) על תרומה משמעותית ללחימה בטרור תוך פיתוח יכולות חדשניות ונורמות התנהגות של שאיפה למצוינות וחתירה לעמידה במשימה.

הקמת היחידה
השייטת הוקמה עוד בתקופת המנדט הבריטי, בידי יוחאי בן נון, ונקראה פלי"ם (פלוגות הים של הפלמ"ח). חיילי היחידה פעלו בימים של טרום המדינה כנגד ספינות סיור בריטיות, והשתמשו באמצעים מיושנים להטבעת ספינות קרב ואוניות תובלה בריטיות.
לאחר הקמת המדינה ובמלחמת השחרור (1948) לחמו מספר יחידות ימיות- יחידת קומנדו ימי, יחידת סירות נפץ ויחידת צוללנים. עם תום מלחמת השחרור, הוחלט לאחד את כל היחידות לידי יחידה ימית אחת- שייטת. היחידה קיבלה את המספר שייטת 13 כיוון שבתקופת הפלי"ם נהגו חיילי היחידה להיפגש בכל 13 בחודש. יחידת הקומנדו הימי קמה רשמית בינואר 1950.


פעילות היחידה
רב פעילות יחידת הקומנדו הימי מסווגת. לעיתים רחוקות נחשפות פעילויות שונות של היחידה בשל נסיבות מבצעיות מוצלחות או לצערנו- בשל פצועים והרוגים. פעילות היחידה מתבצעת הרחק מאור הזרקורים והתקשורת, רובם גם הרחק מגבולות מדינת ישראל, ומבצעים עלומים רבים לא יפורסמו לעולם.

בין הפעולות המפורסמות של היחידה
• החדירה לנמל אלכסנדריה במצרים בתקופת מלחמת ששת הימים (פעולה בה נפלו בשבי 6 מחיילי היחידה)
• הפשיטה על האי גרין בתקופת מלחמת ההתשה (1969), פעילות שהתבצעה יחד עם סיירת מטכ"ל.
• מבצע אסקורט במלחמת ההתשה, בו חדרו לוחמי היחידה עם צוללות ננסיות ('חזירים') לנמל מצרי במפרץ סואץ והטביעו 2 סירות טורפדו מצריות, מבצע בו נהרגו 3 לוחמי היחידה בשל תקלה טכנית במוקש תת-מימי.
• מבצע אביב נעורים, פעולה נועזת בלבנון יחד עם חיילי סיירת מטכ"ל שהתקיימה לאחר תום מלחמת ההתשה, ובו חוסלו בביירות שבלבנון מחבלים רבים מארגון 'ספטמבר השחור' שהיו בין האחראים לטבח הספורטאים היהודיים באולימפיאדת מינכן.
• חדירה לנמל המצרי בפורט-סעיד עם צוללות תת-מימות והטבעת שלוש ספינות מלחמה מצריות במלחמת יום סיפור. שני לוחמים לא שבו מהמשימה והוגדרו כחללים שמקום קבורתם לא נודע.
• חיילי שייטת 13 קיבלו צל"ש יחידתי מהרמטכ"ל על עשרות פעולות יזומות עלומות נגד ארגוני מחבלים בתקופת מלחמת לבנון הראשונה.
• בתקופה בה שלטה ישראל ברצועת הביטחון בדרום לבנון, ארע אסון בשייטת 13, כשבספטמבר 1997 נהרגו 11 מחיילי שייטת 13 כאשר הם נתקלו במארב מטענים של ארגון החיזבאללה באזור צור.
• בשנים האחרונות נחשפה פעילות היחידה במבצע ללכידת ספינת הנשק 'קארין איי', ספינת נשק שנשאה נשק רב ואמל"ח לחופי רצועת עזה.
• גם במלחמת לבנון השנייה פעלה השייטת במספר רב של פעולות בעומק לבנון, רוב הפעולות- חסויות.


אמצעי לחימה ביחידה
דמיינו לוחם חי"ר הנלחם ביבשה ועל כל הציוד שעליו לשאת. כעת דמיינו לוחם הנלחם בתוך המים, וכל הציוד שעליו לשאת. כעת דמיינו לוחם שעליו לשאת ציוד המיועד לשימוש במים וביבשה גם כן. זהו בדיוק הציוד של לוחמי שייטת 13, ציוד ייעודי ללחימה בים – וביבשה גם כן.
לוחמי היחידה מצוידים בציוד רב, מיוחד ויקר, המותאם לתנאי הסביבה הקשים והמורכבים בהם הם פועלים, והם מוכשרים ומוסמכים על שלל אמצעים אלו.
הלוחמים מצוידים באמצעי לחימה מתקדמים- ציוד חי"ר, ציוד פשיטה, ציוד צלילה קרבית המאפשר צלילה מתחת למים ללא גילוי, אמצעי מיקוש תת מימיים, אמצעי תחבורה ימית ותת-ימית, טילים מיוחדים, כלי נשק המותאמים לפעולה במים ומתחת למים ועוד ועוד. ביקור בנשקייה של היחידה, הוא כמו ביקור בסט של סדרת מדע בדיוני, רק שכאן- הכל פועל במציאות.

מסלול היחידה
מסלול לוחם בשייטת 13 נמשך כשנה ו- 8 חודשים וכולל הסמכות, הכשרות ושבועות ייעודיים רבים.
המסלול כולל טירונות חי"ר רגילה (רובאי 07) הנערכת יחד עם חטיבת הנח"ל בבסיס הטירונים של החטיבה.

לאחר מכן, מגיעים החיילים לבסיס שייטת 13 בעתלית, לשלב המכין. שלב זה, הנמשך 3 חודשים, חושף את החיילים לאימונים ייעודיים של היחידה, ובין היתר מקרב אותם ל- 'חבר' הקרוב ביותר שלהם- מי הים התיכון. שלב זה כולל לימודי ים, אימוני כושר קרבי רבים, לימוד על הס"גים (ספינות גומי), תרגולים בסיסיים של פשיטה, ואחד הצ'ופרים הגדולים של לוחמי שייטת 13- קורס צניחה לים.


לאחר סיום שלב המכין, מתחיל השלב הייעודי שאורכו כשנה. שלב זה כולל התמקצעות של החיילים על הפק"ל והייעוד של כל אחד מהם. כפי שלחיילי החי"ר יש פק"לים שונים והסמכות שונות, כך גם קיים ביחידת שייטת 13. מטעמי בטחון שדה לא נחשוף את הייעודים השונים, אולם ניתן לפרט כי חלק מההכשרות כוללות קורס לוחמה בטרור (לוט"ר) מורחב במתארים יבשתיים וימיים, פשיטה ותקיפה באמצעות סירות, צלילה קרבית, לוחמת קומנדו לוחמת לו"ז (לוחמה זעירה), שבועות ניווט רבים- בים וביבשה, הסמכה על אמל"ח רב ומסווג והכשרות ייעודיות נוספות בתחום הצלילה והלחימה. לוחמי היחידה מצוידים בציוד רב, מיוחד ויקר, המותאם לתנאי הסביבה הקשים והמורכבים בהם הם פועלים ועליהם להפעיל אותם כיאות.

עם סיום השלב הייעודי ולאחר כשנה ו- 8 חודשים, מגיעים חיילי שייטת 13 אל סיום המסלול, כאשר בסיום שבועות הסיכום של המסלול, הם מגיעים לטקס רב רושם שמתקיים במבצר בבסיס שייטת 13 שבעתלית, שם מוענקים לחיילים הגאים לעיני משפחתם כנפי העטלף ודרגת סמל-ראשון (סמ"ר), ולאחר קפיצה מסורתית עם מדים אל מי הים- הופכים החיילים רשמית ללוחמים מן המניין ביחידה.


איך מגיעים ליחידה
ראשית, על המלש"בים לעבור יום סיירות (יום שדה), ולקבל גיבוש המשך לשייטת 13. לאחר מכן, יעברו המלש"בים בדיקות רפואיות מעמיקות ומבחני יכולת (פסיכוטכני) בבסיס תל השומר, ובמכון לרופאה ימית.
לאחר שעברו מבדקים אלו בהצלחה, יעברו המלש"בים גיבוש מפרך בן 4 ימים שמבין העוברים אותו- ייבחר הדור הבא של חיילי שייטת 13.
גיבוש שייטת 13 נחשב לאחד מהגיבושים הקשים בצה"ל וכולל מסעות מזורזים, הליכה ממושכת על חול וקושי נפשי רב. מבחינה סטטיסטית, מתוך כל אלו שמתחילים את יום הסיירות במטרה להגיע לשייטת 13- בודדים מצליחים. תוכלו להרחיב ידיעותיכם על גיבוש שייטת 13 באגף הגיבושים של אתרנו. ראוי לציין, כי לבוגרי גדנ"ע צלילה- יש 'כרטיס כניסה' ישירות לגיבוש שייטת 13.

פרופיל רפואי
פרופיל 97, ללא סעיפים פוסלים. ליחידת שייטת 13, בשל אופי פעילותה המיוחד, נדרשת בריאות תקינה ברמה גבוהה מאוד. עיוורון צבעים ומשקפיים- פוסלים.

נתונים אישיים
ליחידה מתקבלים בדר"כ בעלי קב"א גבוה- 52 ומעלה. אופי פעילות היחידה הוא בצוותים קטנים ומגובשים. לכן, יחידת שייטת 13 מחפשת מלש"בים נחושים, חברותיים, בעלי מוטיבציה גבוהה, שיכולים לעמוד בלחצים גופניים ונפשיים רבים ובעלי שאיפה למצוינות.
למעוניינים, ניתן לפנות ישירות לחיל הים, מדור צוות ים בד.צ. 01010, צה"ל. או בטל': 03-7377777.

חתימת חודשי קבע נוספים
לוחם בשייטת 13 חותם על לפחות שנה וחצי קבע מעבר ל- 3 שנות השירות הרגילות. חלקם מתבקשים לחתום אף מעבר לכך.

מדי היחידה
מדי חיל הים, סיכת שייטת 13 (סיכת העטלף), כנפי צניחה עם רקע שחור (צניחה למים), תג בסיס שייטת 13, כומתת חיל הים.

גדנ"ע צלילה
יחידת שייטת 13 מקיימת בחופשת הקיץ קורסי הכשרה לבני נוער, הנקראים גדנ"ע צלילה. במהלך אימוני הגדנ"ע, מקיימים בני הנוער אימונים עם לוחמי היחידה, וטועמים מעט אימוניה- צלילה, פשיטה, השטת סירות, מסע אלונקות, לימודי ים ועוד.
מעבר להיכרות עם אופי היחידה, בוגרי גדנ"ע צלילה יכולים- במידה והפרופיל הרפואי והקב"א שלהם מתאימים- לגשת ישירות לגיבוש שייטת 13 ללא מעבר יום סיירות. קישור להרשמה לגדנ"ע בסוף העמוד.

אגף גדנ"ע צלילה באתר חיל הים
סרטון שייטת 13 באגף הסרטונים של אתר יחידה

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
טומי אנקרי 20-04-2016 05:04:40
העמוד "אגף גדנ"ע צלילה באתר חיל הים" לא עולה, מה עוד אפשר לעשות?
yehida_yael 16-04-2016 10:53:49
עומר- לא ניתן להתקבל לשייטת עם מספר כזה.
דניאל- ממליצה לקרוא בפורום לפני גיוס באתרנו, יש אשכול גיבושים כולל תיאור גדנעות צלילה.
בהצלחה.
עומר ע  - שייטת 15-04-2016 15:27:15
יש לי משקפיים כרגע.. והחלום שלי זה להתקבל לשייטת!
אני מאוד מרגיש מחוייב וממש רוצה להתקבל לשייטת ובנוסף לכך מוכן להקריב את כולי למען המטרה.. אך אני חושש שמספרי במשקפים גבוה וזה יהרוס לי.. מספרי הוא מעל 4.. אשמח לתשובה .
דניאל דדון  - גדנע צלילה 14-04-2016 13:12:52
שלום, קיבלתי זימון לגדנע צלילה לחופש פסח הקרוב ועדיין לא עשיתי את הצו ראשון... רציתי לדעת אם זה אותו רעיון של שאלות ( כמותי, צורות וכו' )?
ואם יש דרך להתכונן למבחנים אלו?
רום דוד 14-04-2016 06:03:31
תודה רבה עזרת לי להבין דברים חשובים טוב שיש את הפורום הזה
yehida_yael 13-04-2016 21:53:08
רום- כמובן שזה חשוב מה הניתוח שאתה עושה ומה תוצאותיו.אפשר לגשת לגדנ"ע אם יש לך פרופיל 82 ומעלה ללא סעיפים פוסלים.
ראם- אם אין לך סעיפים פוסלים, אז הנתונים שלך מתאימים.
רועי- האם הצבא יודע על עוורון הצבעים?
רום דוד 10-04-2016 12:46:38
שלום רועי, אני לא רוצה להטעות אותך אבל לפי מה שכתוב בעמוד זה עיוורון צבעים הוא פסילה מכיוון שהוא סעיף פוסל
ראם טיבי  - ערעור 10-04-2016 12:12:26
קיבלתי מכתב אי התאמה בגלל הנתונים
עכשיו הנתונים שלי הם קב״א 53 דפר״ר 60
פרופיל 97
מה הדרישות?
רועי יעקב  - שאלה לגבי עיוורון צבעים ומשקפיים 10-04-2016 07:34:16
יש לי משקפיים במספר ממש נמוך צד אחד אין מספר וצד שני יש מספר יחסית בסדר, זה אני יודע שאפשר לבקש חריג.
אבל לגבי עיוורון צבעים אני חושש שיש לי אבל לא בצורה קיצונית, אני מצליח להבדיל בין כל צבע שהם צבעים שונים אבל במבחן לעיוורון צבעים כאשר אני צריך למצוא את המספר הרבה יותר קשה לי להבדיל.. אפשר להתקבל עם זה או שזה עדיין פוסל?
רום דוד 10-04-2016 05:45:35
לא ענית לי על אם זה חשוב מה הניתוח שאני עושה (אני עושה לייזר) ואם אני יכול להתקבל לגדנע בפרופיל נמוך מ97 ואז להעלות אותו כאשר יהיה בין 18 וכל להגיע ישירות לגיבוש
yehida_yael 09-04-2016 15:15:21
שלום שירלי,
לא ניתן למסור מידע זה.
רום- על מה לא עניתי לך?
רום דוד 07-04-2016 13:57:44
שלום yehide_yarl , סליחה על הטעות אשמח עם תעני לי על התגובות האחרונות ששלחתי
שירלי ספן כהן  - מי ק'ונה ציוד עבור השייטת? 07-04-2016 11:44:09
היי, מי רוכש ציוד עבור השייטת 13? נעליים? ביגוד תרמי וכו...
yehida_yael 05-04-2016 21:15:46
שלום רום,
לא הבנתי איפה כתוב על אימונים עם השייטת.
אגב, אני בת ולא שירתי בשייטת, אבל יש לי ידע נרחב בתחום הצבאי.
yehida_yael 05-04-2016 21:06:37
שלום אמיר,
ניתן לדבר עם ביתן חיל הים.
אמיר אסרף  - גדנע צלילה 04-04-2016 19:38:28
היי רציתי לדעת עם מי אפשר לדבר על התוצאות של מיוני גדנע צלילה והאם אפשר לערער עליו?
רום דוד 04-04-2016 15:58:52
סליחה על החוצפה אבל אם יורשה לי לפי תשובתך קיימת טעות בדף היחידה ואני מצטט ״במהלך אימוני הגדנ״ע מקיימים בני הנוער אימונים עם לוחמי השייטת״
אשמח להתייחסות לכל תגובותי
רום דוד 04-04-2016 15:34:28
תודה מראש
רום דוד 04-04-2016 15:33:07
כן,מדובר בניתוח ליזר. מתשובתך הפרטנית אני מבין שאתה מדבר ניסיון כלומר לוחם או לוחם לשעבר בשייטת זה נכון האם זה חשוב באיזה ניתוח מדובר
נטע  - איתור סרטון פרסומת לקומנדו 03-04-2016 00:27:06
שלום רב,
אני מחפשת סרטון פרסומת לקומנדו שצולם בשנים 1986-1988והוקרן בטלויזיה.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
צו ראשון
תמונה
המדריך השלם לבקו"ם
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר