YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


לוחם ביהל
לוחמי אגוז בפעולה
תרח
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי חיל הים
גדוד גפן בה
ילת
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו
תג גדוד 605 (הנדסה קרבית)
תג גדוד 603
תג גדוד 601 (הנדסה קרבית)

חסויות

שייטת 13 הקומנדו הימי
שייטת 13 - הקומנדו הימי היא אחת מיחידות העילית של צה"ל, יחידה מיוחדת של חיל הים הנחשבת לאחת מהיחידות הימיות הטובות בעולם. היחידה מתמחה בתחום הלו"ז (לוחמה זעירה) בים ובנחיתה מהים ליבשה, וביצעה מאות מבצעים מורכבים מאז נוסדה, רובם אסורים בפרום. יחידות צבאיות רבות מרחבי העולם- באות אליה על מנת ללמוד את תורת הלחימה שלה ולבצע איתה שיתופי פעולה.


חיילי שייטת 13 פועלים בים, ביבשה ובעלי יכולת הגעה גם מהאוויר. פעילות היחידה מאופיינת בתחכום רב, בדיוק וברמות סיווג וחשאיות גבוהות. תפקידה של יחידת שייטת 13 הוא פעילות מבצעית איכותית הרחק מעבר לקווי האויב, הגנה על חופי הארץ, פגיעה בכלי שייט, בנמלי אויב ובמתקנים חיוניים של האויב בתקופת מלחמה ובמבצעים מיוחדים, וכן איסוף מודיעין איכותי על מהלכי האויב.

יחידת שייטת 13 פועלת לא רק במבצעים ייעודיים מיוחדים, אלא גם עוסקת בלחימה בטרור, השתתפה ומשתתפת בפעילויות איכות- מעצרים ופגיעות נקודתיות באזור עזה ואיו"ש, ועל כך זכתה כבר פעמיים בפרס ראש המטה הכללי (הרמטכ"ל) על תרומה משמעותית ללחימה בטרור תוך פיתוח יכולות חדשניות ונורמות התנהגות של שאיפה למצוינות וחתירה לעמידה במשימה.

הקמת היחידה
השייטת הוקמה עוד בתקופת המנדט הבריטי, בידי יוחאי בן נון, ונקראה פלי"ם (פלוגות הים של הפלמ"ח). חיילי היחידה פעלו בימים של טרום המדינה כנגד ספינות סיור בריטיות, והשתמשו באמצעים מיושנים להטבעת ספינות קרב ואוניות תובלה בריטיות.
לאחר הקמת המדינה ובמלחמת השחרור (1948) לחמו מספר יחידות ימיות- יחידת קומנדו ימי, יחידת סירות נפץ ויחידת צוללנים. עם תום מלחמת השחרור, הוחלט לאחד את כל היחידות לידי יחידה ימית אחת- שייטת. היחידה קיבלה את המספר שייטת 13 כיוון שבתקופת הפלי"ם נהגו חיילי היחידה להיפגש בכל 13 בחודש. יחידת הקומנדו הימי קמה רשמית בינואר 1950.


פעילות היחידה
רב פעילות יחידת הקומנדו הימי מסווגת. לעיתים רחוקות נחשפות פעילויות שונות של היחידה בשל נסיבות מבצעיות מוצלחות או לצערנו- בשל פצועים והרוגים. פעילות היחידה מתבצעת הרחק מאור הזרקורים והתקשורת, רובם גם הרחק מגבולות מדינת ישראל, ומבצעים עלומים רבים לא יפורסמו לעולם.

בין הפעולות המפורסמות של היחידה
• החדירה לנמל אלכסנדריה במצרים בתקופת מלחמת ששת הימים (פעולה בה נפלו בשבי 6 מחיילי היחידה)
• הפשיטה על האי גרין בתקופת מלחמת ההתשה (1969), פעילות שהתבצעה יחד עם סיירת מטכ"ל.
• מבצע אסקורט במלחמת ההתשה, בו חדרו לוחמי היחידה עם צוללות ננסיות ('חזירים') לנמל מצרי במפרץ סואץ והטביעו 2 סירות טורפדו מצריות, מבצע בו נהרגו 3 לוחמי היחידה בשל תקלה טכנית במוקש תת-מימי.
• מבצע אביב נעורים, פעולה נועזת בלבנון יחד עם חיילי סיירת מטכ"ל שהתקיימה לאחר תום מלחמת ההתשה, ובו חוסלו בביירות שבלבנון מחבלים רבים מארגון 'ספטמבר השחור' שהיו בין האחראים לטבח הספורטאים היהודיים באולימפיאדת מינכן.
• חדירה לנמל המצרי בפורט-סעיד עם צוללות תת-מימות והטבעת שלוש ספינות מלחמה מצריות במלחמת יום סיפור. שני לוחמים לא שבו מהמשימה והוגדרו כחללים שמקום קבורתם לא נודע.
• חיילי שייטת 13 קיבלו צל"ש יחידתי מהרמטכ"ל על עשרות פעולות יזומות עלומות נגד ארגוני מחבלים בתקופת מלחמת לבנון הראשונה.
• בתקופה בה שלטה ישראל ברצועת הביטחון בדרום לבנון, ארע אסון בשייטת 13, כשבספטמבר 1997 נהרגו 11 מחיילי שייטת 13 כאשר הם נתקלו במארב מטענים של ארגון החיזבאללה באזור צור.
• בשנים האחרונות נחשפה פעילות היחידה במבצע ללכידת ספינת הנשק 'קארין איי', ספינת נשק שנשאה נשק רב ואמל"ח לחופי רצועת עזה.
• גם במלחמת לבנון השנייה פעלה השייטת במספר רב של פעולות בעומק לבנון, רוב הפעולות- חסויות.


אמצעי לחימה ביחידה
דמיינו לוחם חי"ר הנלחם ביבשה ועל כל הציוד שעליו לשאת. כעת דמיינו לוחם הנלחם בתוך המים, וכל הציוד שעליו לשאת. כעת דמיינו לוחם שעליו לשאת ציוד המיועד לשימוש במים וביבשה גם כן. זהו בדיוק הציוד של לוחמי שייטת 13, ציוד ייעודי ללחימה בים – וביבשה גם כן.
לוחמי היחידה מצוידים בציוד רב, מיוחד ויקר, המותאם לתנאי הסביבה הקשים והמורכבים בהם הם פועלים, והם מוכשרים ומוסמכים על שלל אמצעים אלו.
הלוחמים מצוידים באמצעי לחימה מתקדמים- ציוד חי"ר, ציוד פשיטה, ציוד צלילה קרבית המאפשר צלילה מתחת למים ללא גילוי, אמצעי מיקוש תת מימיים, אמצעי תחבורה ימית ותת-ימית, טילים מיוחדים, כלי נשק המותאמים לפעולה במים ומתחת למים ועוד ועוד. ביקור בנשקייה של היחידה, הוא כמו ביקור בסט של סדרת מדע בדיוני, רק שכאן- הכל פועל במציאות.

מסלול היחידה
מסלול לוחם בשייטת 13 נמשך כשנה ו- 8 חודשים וכולל הסמכות, הכשרות ושבועות ייעודיים רבים.
המסלול כולל טירונות חי"ר רגילה (רובאי 07) הנערכת יחד עם חטיבת הנח"ל בבסיס הטירונים של החטיבה.

לאחר מכן, מגיעים החיילים לבסיס שייטת 13 בעתלית, לשלב המכין. שלב זה, הנמשך 3 חודשים, חושף את החיילים לאימונים ייעודיים של היחידה, ובין היתר מקרב אותם ל- 'חבר' הקרוב ביותר שלהם- מי הים התיכון. שלב זה כולל לימודי ים, אימוני כושר קרבי רבים, לימוד על הס"גים (ספינות גומי), תרגולים בסיסיים של פשיטה, ואחד הצ'ופרים הגדולים של לוחמי שייטת 13- קורס צניחה לים.


לאחר סיום שלב המכין, מתחיל השלב הייעודי שאורכו כשנה. שלב זה כולל התמקצעות של החיילים על הפק"ל והייעוד של כל אחד מהם. כפי שלחיילי החי"ר יש פק"לים שונים והסמכות שונות, כך גם קיים ביחידת שייטת 13. מטעמי בטחון שדה לא נחשוף את הייעודים השונים, אולם ניתן לפרט כי חלק מההכשרות כוללות קורס לוחמה בטרור (לוט"ר) מורחב במתארים יבשתיים וימיים, פשיטה ותקיפה באמצעות סירות, צלילה קרבית, לוחמת קומנדו לוחמת לו"ז (לוחמה זעירה), שבועות ניווט רבים- בים וביבשה, הסמכה על אמל"ח רב ומסווג והכשרות ייעודיות נוספות בתחום הצלילה והלחימה. לוחמי היחידה מצוידים בציוד רב, מיוחד ויקר, המותאם לתנאי הסביבה הקשים והמורכבים בהם הם פועלים ועליהם להפעיל אותם כיאות.

עם סיום השלב הייעודי ולאחר כשנה ו- 8 חודשים, מגיעים חיילי שייטת 13 אל סיום המסלול, כאשר בסיום שבועות הסיכום של המסלול, הם מגיעים לטקס רב רושם שמתקיים במבצר בבסיס שייטת 13 שבעתלית, שם מוענקים לחיילים הגאים לעיני משפחתם כנפי העטלף ודרגת סמל-ראשון (סמ"ר), ולאחר קפיצה מסורתית עם מדים אל מי הים- הופכים החיילים רשמית ללוחמים מן המניין ביחידה.


איך מגיעים ליחידה
ראשית, על המלש"בים לעבור יום סיירות (יום שדה), ולקבל גיבוש המשך לשייטת 13. לאחר מכן, יעברו המלש"בים בדיקות רפואיות מעמיקות ומבחני יכולת (פסיכוטכני) בבסיס תל השומר, ובמכון לרופאה ימית.
לאחר שעברו מבדקים אלו בהצלחה, יעברו המלש"בים גיבוש מפרך בן 4 ימים שמבין העוברים אותו- ייבחר הדור הבא של חיילי שייטת 13.
גיבוש שייטת 13 נחשב לאחד מהגיבושים הקשים בצה"ל וכולל מסעות מזורזים, הליכה ממושכת על חול וקושי נפשי רב. מבחינה סטטיסטית, מתוך כל אלו שמתחילים את יום הסיירות במטרה להגיע לשייטת 13- בודדים מצליחים. תוכלו להרחיב ידיעותיכם על גיבוש שייטת 13 באגף הגיבושים של אתרנו. ראוי לציין, כי לבוגרי גדנ"ע צלילה- יש 'כרטיס כניסה' ישירות לגיבוש שייטת 13.

פרופיל רפואי
פרופיל 97, ללא סעיפים פוסלים. ליחידת שייטת 13, בשל אופי פעילותה המיוחד, נדרשת בריאות תקינה ברמה גבוהה מאוד. עיוורון צבעים ומשקפיים- פוסלים.

נתונים אישיים
ליחידה מתקבלים בדר"כ בעלי קב"א גבוה- 52 ומעלה. אופי פעילות היחידה הוא בצוותים קטנים ומגובשים. לכן, יחידת שייטת 13 מחפשת מלש"בים נחושים, חברותיים, בעלי מוטיבציה גבוהה, שיכולים לעמוד בלחצים גופניים ונפשיים רבים ובעלי שאיפה למצוינות.
למעוניינים, ניתן לפנות ישירות לחיל הים, מדור צוות ים בד.צ. 01010, צה"ל. או בטל': 03-7377777.

חתימת חודשי קבע נוספים
לוחם בשייטת 13 חותם על לפחות שנה וחצי קבע מעבר ל- 3 שנות השירות הרגילות. חלקם מתבקשים לחתום אף מעבר לכך.

מדי היחידה
מדי חיל הים, סיכת שייטת 13 (סיכת העטלף), כנפי צניחה עם רקע שחור (צניחה למים), תג בסיס שייטת 13, כומתת חיל הים.

גדנ"ע צלילה
יחידת שייטת 13 מקיימת בחופשת הקיץ קורסי הכשרה לבני נוער, הנקראים גדנ"ע צלילה. במהלך אימוני הגדנ"ע, מקיימים בני הנוער אימונים עם לוחמי היחידה, וטועמים מעט אימוניה- צלילה, פשיטה, השטת סירות, מסע אלונקות, לימודי ים ועוד.
מעבר להיכרות עם אופי היחידה, בוגרי גדנ"ע צלילה יכולים- במידה והפרופיל הרפואי והקב"א שלהם מתאימים- לגשת ישירות לגיבוש שייטת 13 ללא מעבר יום סיירות. קישור להרשמה לגדנ"ע בסוף העמוד.

אגף גדנ"ע צלילה באתר חיל הים
סרטון שייטת 13 באגף הסרטונים של אתר יחידה

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
איתן דן  - הרשמה 07-02-2016 14:09:52
איך אפשר להרשם לגדנע צלילה 2016?
הקישור באתר לא עובד.
תודה
yehida_yael 06-02-2016 19:39:18
שלום חסוי,
במידה ויש לך פרופיל 82 ומעלה ללא סעיפים פוסלים אז כן.
חסוי  - יום סיירות- שייטת 06-02-2016 17:28:22
שלום, אם יש לי נתונים של קבא:53, דפ"ר:50. אני אקבל זימון ליום סיירות?
תודה מראש
yehida_yael 05-02-2016 07:41:09
שלום פנחס,
זה תלוי- כדי להעלות פרופיל אחרי ניתוח לייזר, צריך לעבור ועדה רפואית שיכול להיערך רק אחרי 3 חודשים ממועד הניתוח. ועליך לעבור גם יום סיירות וגם גיבוש שייטת ואני לא בטוחה אם תספיק.
בהצלחה.
פינחס לוסטיג  - שייטת 04-02-2016 11:56:59
ואם אצתרך לעשות לייזר בקיץ יש מספיק זמן בין זה ליום סיירות שאוכל לקבל שייטת?
פינחס לוסטיג  - שייטת 04-02-2016 11:53:17
אני לומד במכינה ומתגייס במרץ 2017 יש לי פרופיל 82 קבא 55 דפר 70 אם אני מוציא חריג רפואי ועושה יום סיירות שנה הבאה אפשרי שאתקבל לשייטת?
יש לי משקפיים עם מספר נמוך, 2
yehida_yael 02-02-2016 16:29:14
שלום דוד,
אני ממליצה להגיש בקשה חריג ליום סיירות בצירוף גיליון ציונים והמלצות.
דוד  - חלום שלא אוותר עליו 01-02-2016 21:01:43
שלום
הקבא שלי 49 דפר 50 פרופיל 97
אני לא אתרץ למה זו היא הקבא שלי,אני עומד מאחורי המעשים שלי,אני מודה להם,ואני מקבל את זה.
אבל דבר אחד אני אגיד,אני בחיים לא אוותר על החלום שלי,וזה אחד מהחלומות שלי להתקבל לשייטת,אני אוהב את המדינה שלי אני אוהב את העם שלי אני פטריוט של המדינה הזו,ואני אהיה יותר מגאה לשמור עליה ועל העם שלי,לי יש חלום ואני אלחם עליו,כי אני יודע שאני יכל לעשות את זה.
מה אני יכל לעשות בכדי לקבל הזדמנות לגיבוש?
תודה מראש,שבת שלום:)
yehida_yael 01-02-2016 16:00:26
שלום שניר,
לא.
snir1999  - שייטת 01-02-2016 07:21:56
אם יש לי 97 פרופיל ו51 קב"א ו50 דפ"ר אני אקבל יום סיירות?
yehida_yael 27-01-2016 16:16:28
שלום אילן,
לא אמורה להיות בעיה להתמיינות לשייטת במקרה שלך.
אילן - אקרמן  - שייטת 13 26-01-2016 20:14:20
שכחתי להגיד ,
הפרופיל שלי 97 בלי שום הערות ובעיות ! ...
אילן - אקרמן  - שייטת 13 26-01-2016 20:05:44
אני רוצה מאוד להתגייס לשייטת 13 ובנוסף לזה קיבלתי דפר 50 שזה לא הכי טוב כי היה לי בעיה לא היה פיקוח על רעש ולא כלום וקבא 52 יש לי אפשרות להגיע לגדנע ?
yehida_yael 26-01-2016 16:59:51
שלום יובל,
בלי לייזר אין סיכוי להגיע אם יש לך מס' גבוה. אם אתה עושה לייזר- גם אז אי אפשר להגיד במאה אחוז שתאושר להתמיין כי יש בדיקות שצריך לעבור בהצלחה.
יובל לוי  - שייטת 25-01-2016 21:44:23
שלום
יש לי משקפיים במספר יחסית גבוה..
האם בכל זאת אוכל להתקבל ליחידה?
אפילו אחרי לייזר
yehida_yael 21-01-2016 17:26:19
שלום הראל,
גם אם תעשה לייזר, אי אפשר להגיד שמאה אחוז יקבלו אותך. יש בדיקות שצריך לעבור.
yehida_yael 21-01-2016 17:25:40
שלום יותם,
מה הפרופיל והאם יש לך סעיפים?
יותם רון 21-01-2016 08:13:14
אם הגפר שלי 50 וקבא 53 אני יכול להתקבל לשייטת?
הראל טנג'י 21-01-2016 07:35:28
שלום. אני בכיתה יא אני רוצה להתקבל לשייטת אבל יש לי משקפיים מספר: 4.5 זה מספר גבוה אני יודע. השאלה שלי אם אני יכול לעשות לייזר וכן ייקבלו אותי?
yehida_yael 20-01-2016 16:32:48
שלום מאור,
רק רופא צבאי יוכל לענות לך על שאלה זו.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
עבודה מועדפת לאחר השחרור
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 2
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
תמונה
יום המא"ה - מיון איתור והתאמה
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר