YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


הרמטכ
תמונה רשמית של פורום מטכ
הרמטכ
ביקור הרמטכ
מסיימי קורס צוללן, מחזור 102
הרמטכ
הרמטכ
הרמטכ
טקס
טקס
טקס
טקס
הרמטכ
הרמטכ

חסויות

שייטת 13 הקומנדו הימי
שייטת 13 - הקומנדו הימי היא אחת מיחידות העילית של צה"ל, יחידה מיוחדת של חיל הים הנחשבת לאחת מהיחידות הימיות הטובות בעולם. היחידה מתמחה בתחום הלו"ז (לוחמה זעירה) בים ובנחיתה מהים ליבשה, וביצעה מאות מבצעים מורכבים מאז נוסדה, רובם אסורים בפרום. יחידות צבאיות רבות מרחבי העולם- באות אליה על מנת ללמוד את תורת הלחימה שלה ולבצע איתה שיתופי פעולה.


חיילי שייטת 13 פועלים בים, ביבשה ובעלי יכולת הגעה גם מהאוויר. פעילות היחידה מאופיינת בתחכום רב, בדיוק וברמות סיווג וחשאיות גבוהות. תפקידה של יחידת שייטת 13 הוא פעילות מבצעית איכותית הרחק מעבר לקווי האויב, הגנה על חופי הארץ, פגיעה בכלי שייט, בנמלי אויב ובמתקנים חיוניים של האויב בתקופת מלחמה ובמבצעים מיוחדים, וכן איסוף מודיעין איכותי על מהלכי האויב.

יחידת שייטת 13 פועלת לא רק במבצעים ייעודיים מיוחדים, אלא גם עוסקת בלחימה בטרור, השתתפה ומשתתפת בפעילויות איכות- מעצרים ופגיעות נקודתיות באזור עזה ואיו"ש, ועל כך זכתה כבר פעמיים בפרס ראש המטה הכללי (הרמטכ"ל) על תרומה משמעותית ללחימה בטרור תוך פיתוח יכולות חדשניות ונורמות התנהגות של שאיפה למצוינות וחתירה לעמידה במשימה.

הקמת היחידה
השייטת הוקמה עוד בתקופת המנדט הבריטי, בידי יוחאי בן נון, ונקראה פלי"ם (פלוגות הים של הפלמ"ח). חיילי היחידה פעלו בימים של טרום המדינה כנגד ספינות סיור בריטיות, והשתמשו באמצעים מיושנים להטבעת ספינות קרב ואוניות תובלה בריטיות.
לאחר הקמת המדינה ובמלחמת השחרור (1948) לחמו מספר יחידות ימיות- יחידת קומנדו ימי, יחידת סירות נפץ ויחידת צוללנים. עם תום מלחמת השחרור, הוחלט לאחד את כל היחידות לידי יחידה ימית אחת- שייטת. היחידה קיבלה את המספר שייטת 13 כיוון שבתקופת הפלי"ם נהגו חיילי היחידה להיפגש בכל 13 בחודש. יחידת הקומנדו הימי קמה רשמית בינואר 1950.


פעילות היחידה
רב פעילות יחידת הקומנדו הימי מסווגת. לעיתים רחוקות נחשפות פעילויות שונות של היחידה בשל נסיבות מבצעיות מוצלחות או לצערנו- בשל פצועים והרוגים. פעילות היחידה מתבצעת הרחק מאור הזרקורים והתקשורת, רובם גם הרחק מגבולות מדינת ישראל, ומבצעים עלומים רבים לא יפורסמו לעולם.

בין הפעולות המפורסמות של היחידה
• החדירה לנמל אלכסנדריה במצרים בתקופת מלחמת ששת הימים (פעולה בה נפלו בשבי 6 מחיילי היחידה)
• הפשיטה על האי גרין בתקופת מלחמת ההתשה (1969), פעילות שהתבצעה יחד עם סיירת מטכ"ל.
• מבצע אסקורט במלחמת ההתשה, בו חדרו לוחמי היחידה עם צוללות ננסיות ('חזירים') לנמל מצרי במפרץ סואץ והטביעו 2 סירות טורפדו מצריות, מבצע בו נהרגו 3 לוחמי היחידה בשל תקלה טכנית במוקש תת-מימי.
• מבצע אביב נעורים, פעולה נועזת בלבנון יחד עם חיילי סיירת מטכ"ל שהתקיימה לאחר תום מלחמת ההתשה, ובו חוסלו בביירות שבלבנון מחבלים רבים מארגון 'ספטמבר השחור' שהיו בין האחראים לטבח הספורטאים היהודיים באולימפיאדת מינכן.
• חדירה לנמל המצרי בפורט-סעיד עם צוללות תת-מימות והטבעת שלוש ספינות מלחמה מצריות במלחמת יום סיפור. שני לוחמים לא שבו מהמשימה והוגדרו כחללים שמקום קבורתם לא נודע.
• חיילי שייטת 13 קיבלו צל"ש יחידתי מהרמטכ"ל על עשרות פעולות יזומות עלומות נגד ארגוני מחבלים בתקופת מלחמת לבנון הראשונה.
• בתקופה בה שלטה ישראל ברצועת הביטחון בדרום לבנון, ארע אסון בשייטת 13, כשבספטמבר 1997 נהרגו 11 מחיילי שייטת 13 כאשר הם נתקלו במארב מטענים של ארגון החיזבאללה באזור צור.
• בשנים האחרונות נחשפה פעילות היחידה במבצע ללכידת ספינת הנשק 'קארין איי', ספינת נשק שנשאה נשק רב ואמל"ח לחופי רצועת עזה.
• גם במלחמת לבנון השנייה פעלה השייטת במספר רב של פעולות בעומק לבנון, רוב הפעולות- חסויות.


אמצעי לחימה ביחידה
דמיינו לוחם חי"ר הנלחם ביבשה ועל כל הציוד שעליו לשאת. כעת דמיינו לוחם הנלחם בתוך המים, וכל הציוד שעליו לשאת. כעת דמיינו לוחם שעליו לשאת ציוד המיועד לשימוש במים וביבשה גם כן. זהו בדיוק הציוד של לוחמי שייטת 13, ציוד ייעודי ללחימה בים – וביבשה גם כן.
לוחמי היחידה מצוידים בציוד רב, מיוחד ויקר, המותאם לתנאי הסביבה הקשים והמורכבים בהם הם פועלים, והם מוכשרים ומוסמכים על שלל אמצעים אלו.
הלוחמים מצוידים באמצעי לחימה מתקדמים- ציוד חי"ר, ציוד פשיטה, ציוד צלילה קרבית המאפשר צלילה מתחת למים ללא גילוי, אמצעי מיקוש תת מימיים, אמצעי תחבורה ימית ותת-ימית, טילים מיוחדים, כלי נשק המותאמים לפעולה במים ומתחת למים ועוד ועוד. ביקור בנשקייה של היחידה, הוא כמו ביקור בסט של סדרת מדע בדיוני, רק שכאן- הכל פועל במציאות.

מסלול היחידה
מסלול לוחם בשייטת 13 נמשך כשנה ו- 8 חודשים וכולל הסמכות, הכשרות ושבועות ייעודיים רבים.
המסלול כולל טירונות חי"ר רגילה (רובאי 07) הנערכת יחד עם חטיבת הנח"ל בבסיס הטירונים של החטיבה.

לאחר מכן, מגיעים החיילים לבסיס שייטת 13 בעתלית, לשלב המכין. שלב זה, הנמשך 3 חודשים, חושף את החיילים לאימונים ייעודיים של היחידה, ובין היתר מקרב אותם ל- 'חבר' הקרוב ביותר שלהם- מי הים התיכון. שלב זה כולל לימודי ים, אימוני כושר קרבי רבים, לימוד על הס"גים (ספינות גומי), תרגולים בסיסיים של פשיטה, ואחד הצ'ופרים הגדולים של לוחמי שייטת 13- קורס צניחה לים.


לאחר סיום שלב המכין, מתחיל השלב הייעודי שאורכו כשנה. שלב זה כולל התמקצעות של החיילים על הפק"ל והייעוד של כל אחד מהם. כפי שלחיילי החי"ר יש פק"לים שונים והסמכות שונות, כך גם קיים ביחידת שייטת 13. מטעמי בטחון שדה לא נחשוף את הייעודים השונים, אולם ניתן לפרט כי חלק מההכשרות כוללות קורס לוחמה בטרור (לוט"ר) מורחב במתארים יבשתיים וימיים, פשיטה ותקיפה באמצעות סירות, צלילה קרבית, לוחמת קומנדו לוחמת לו"ז (לוחמה זעירה), שבועות ניווט רבים- בים וביבשה, הסמכה על אמל"ח רב ומסווג והכשרות ייעודיות נוספות בתחום הצלילה והלחימה. לוחמי היחידה מצוידים בציוד רב, מיוחד ויקר, המותאם לתנאי הסביבה הקשים והמורכבים בהם הם פועלים ועליהם להפעיל אותם כיאות.

עם סיום השלב הייעודי ולאחר כשנה ו- 8 חודשים, מגיעים חיילי שייטת 13 אל סיום המסלול, כאשר בסיום שבועות הסיכום של המסלול, הם מגיעים לטקס רב רושם שמתקיים במבצר בבסיס שייטת 13 שבעתלית, שם מוענקים לחיילים הגאים לעיני משפחתם כנפי העטלף ודרגת סמל-ראשון (סמ"ר), ולאחר קפיצה מסורתית עם מדים אל מי הים- הופכים החיילים רשמית ללוחמים מן המניין ביחידה.


איך מגיעים ליחידה
ראשית, על המלש"בים לעבור יום סיירות (יום שדה), ולקבל גיבוש המשך לשייטת 13. לאחר מכן, יעברו המלש"בים בדיקות רפואיות מעמיקות ומבחני יכולת (פסיכוטכני) בבסיס תל השומר, ובמכון לרופאה ימית.
לאחר שעברו מבדקים אלו בהצלחה, יעברו המלש"בים גיבוש מפרך בן 4 ימים שמבין העוברים אותו- ייבחר הדור הבא של חיילי שייטת 13.
גיבוש שייטת 13 נחשב לאחד מהגיבושים הקשים בצה"ל וכולל מסעות מזורזים, הליכה ממושכת על חול וקושי נפשי רב. מבחינה סטטיסטית, מתוך כל אלו שמתחילים את יום הסיירות במטרה להגיע לשייטת 13- בודדים מצליחים. תוכלו להרחיב ידיעותיכם על גיבוש שייטת 13 באגף הגיבושים של אתרנו. ראוי לציין, כי לבוגרי גדנ"ע צלילה- יש 'כרטיס כניסה' ישירות לגיבוש שייטת 13.

פרופיל רפואי
פרופיל 97, ללא סעיפים פוסלים. ליחידת שייטת 13, בשל אופי פעילותה המיוחד, נדרשת בריאות תקינה ברמה גבוהה מאוד. עיוורון צבעים ומשקפיים- פוסלים.

נתונים אישיים
ליחידה מתקבלים בדר"כ בעלי קב"א גבוה- 52 ומעלה. אופי פעילות היחידה הוא בצוותים קטנים ומגובשים. לכן, יחידת שייטת 13 מחפשת מלש"בים נחושים, חברותיים, בעלי מוטיבציה גבוהה, שיכולים לעמוד בלחצים גופניים ונפשיים רבים ובעלי שאיפה למצוינות.
למעוניינים, ניתן לפנות ישירות לחיל הים, מדור צוות ים בד.צ. 01010, צה"ל. או בטל': 03-7377777.

חתימת חודשי קבע נוספים
לוחם בשייטת 13 חותם על לפחות שנה וחצי קבע מעבר ל- 3 שנות השירות הרגילות. חלקם מתבקשים לחתום אף מעבר לכך.

מדי היחידה
מדי חיל הים, סיכת שייטת 13 (סיכת העטלף), כנפי צניחה עם רקע שחור (צניחה למים), תג בסיס שייטת 13, כומתת חיל הים.

גדנ"ע צלילה
יחידת שייטת 13 מקיימת בחופשת הקיץ קורסי הכשרה לבני נוער, הנקראים גדנ"ע צלילה. במהלך אימוני הגדנ"ע, מקיימים בני הנוער אימונים עם לוחמי היחידה, וטועמים מעט אימוניה- צלילה, פשיטה, השטת סירות, מסע אלונקות, לימודי ים ועוד.
מעבר להיכרות עם אופי היחידה, בוגרי גדנ"ע צלילה יכולים- במידה והפרופיל הרפואי והקב"א שלהם מתאימים- לגשת ישירות לגיבוש שייטת 13 ללא מעבר יום סיירות. קישור להרשמה לגדנ"ע בסוף העמוד.

אגף גדנ"ע צלילה באתר חיל הים
סרטון שייטת 13 באגף הסרטונים של אתר יחידה

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
דיאנה 13-04-2014 22:21:39
אני חושבת שצריך גם בנות בקומנדו וזה החלום שלי להיתגייס לקומנדו שייטת 13
גיא פרדיס 11-04-2014 19:05:27
מגיל 6 אני חולם להיות בשייטת אבל אני לא יודע איך להתאמן ,
מי שיודע בבקשה שיכתוב את האימונים.
תודה
אלון  - גדנ"ע 09-04-2014 17:32:00
עשיתי צו ראשון קיבלתי 97 56 ו80 פרופיל בלי סעיפים וזאת למרות שתמיד חשבתי שיש לי עיוורון צבעים. לדעתי עשו טעות בצו ראשון האם אני אוכל להתקבל לגדנע?
מנחם. מגיה "אוהב ספר"  - הגהות 27-03-2014 07:41:22
בשורה הרביעית (בפרום) צ"ל: בפרסום. בסוף "מסלול היחידה" יש להוסיף פסיקים: לחיילים הגאים, לעיני משפחתם, בשורה השלישית מהסוף (במידה ו) צ"ל: אם
דניאל 25-03-2014 10:56:10
לא הגדנ"ע הוא רק למי שבכיתה י"א ועובר לי"ב...מצטער אחי...אבל תעשה יום סיירות ובעז"ה תקבל זימון לגיבוש.וכן גם בגיבוש שלי התקבלו חברה גם עם ציונים מוכים..הם לא כל כך סומכים על שיפוט של אנשים אחרים הם יותר בודקים בעצמם אותך.
מישהו זר 24-03-2014 11:24:21
אני בן 17 וחצי בערך, פרופיל קבא מוסדרים אני אמור לקבל יום סיירות באוקטובר, אבל אני מסיים עכשיו יב. אני רוצה לדעת אם אני יוכל להשתתף בגדנע צלילה בקיץ הקרוב?-תאריך הגיוס שנתנו לי זה מרץ 15 ואני עוד הולך למכינה קדם צבאית. האם זאת אפשרות בכלל?
אלמוג  - יום סיירות/שייטת 13 21-03-2014 16:48:35
אני הייתי בצו ראשון לפני כמה חודשים והגשתי אבחון של תוספת זמן ומשום מה לא קיבלתי תוספת זמן ביקשתי לצאת מן המבחן ולא אישרו לי....
ערערתי על הנתונים וביקשתי מבחן חוזר אבל אמרו לי שלא נשללה ממני שום זכות כרגע אני מגיש בקשה חריגה ביותר על יום סיירות כדי לנסות להתקבל ליחידה השאלה היא אם אני הייתי בכושר מטורף ומעולה ביום סיירות עם נתונים של 50 קב"א ו 40 דפ"ר (בגלל אשמתם של חיילי צה"ל) מפקדי שייטת 13 יסתכלו עליי ויירצו אותי למרות שהנתונים שלי נמוכים ונלחמתי או שבכלל לא יסתכלו עליי?? בבקשה עזרה דחוף תודה לכל מי שמגיב
סרדאאנה  - מתח, שכיבות סמיכה, מקבילים, בטן - כמה? 19-03-2014 13:56:25
כמה מתח, שכיבות סמיכה, מקבילים ובטן אתם עושים? כמה אתם חזקים פיסית?
יונתן 14-03-2014 23:01:28
אני כבר מגיל קטן מאוד חולם לשרת בשייטת. זה הדבר שאני הכי רוצה בעולם. יש לי משקפיים. למרות כל הרצון שלי אין סיכוי שיקבלו מישהו עם משקפיים?
ומה לגביי ניתוח לייזר?
יוסי 14-03-2014 09:54:47
יש לי פרופיל 97 ו50 דפר ו51 קבא ,האם אני יכול להתקבל
עמית  - ארי 12-03-2014 05:13:39
לא רוצה לאכזב אותך אבל אין בררה .. שייטת לעומת יחדיות מובחרות לא מתעסקות עם בעיות ראייה.. במיוחד עיוורון צבעים.. מטכל ושלדג כנראה מקבלות..
ארי גרציאני 11-03-2014 20:21:42
אחפה*
ארי גרציאני 11-03-2014 20:05:36
שלום : אני בן 17 וכבר היה לי מו ראשון יש לי קבא 56 דפר 70 ופרופיל 82 בגלל עיוורון צבעים חוץ מהעיוורון המצב הגופני שלי מצויין אני ספורטאי בכושר לא מפחד מכלום ובעל מוטיבציה ומנטליות מצויינים אפילו הולך לשחות בים בחורף כי משעמם לי אני יודע לעמוד במצבי לחץ וקושי ויודע למה אני מסוגל.מחר יש לי גם מיונים לגדנע צלילה. אני מאד מאד רוצה להגיה ליחידה אבל מפחד מהפרופיל רציתי לדעת אם אני פסול בטוח בגלל העיוורון צבעים או שאם אני אפציץ בדברים אחרים מנטליים ובגלל הנתונים האחרים (קבא ודפר) שהם לא רעים אני איפה על העיוורון. תודה לעונים ארי.
rom gabay  - שייטת 05-03-2014 22:09:37
החלוםםםם שליי החלוםםם להגיע כבר ולעבור ובעזרת ה" אני יעבור כי בישבילי אין דבר שאני לא משיג
דניאל 04-03-2014 22:32:04
ממש לא... אני אישית הייתי ממש ממש בכושר לפני זה. אבל האימונים עצמם של הספירנטים ומסעות על זה התאמנתי כבר 3 חודשים
AllaCommando  - דניאל 01-03-2014 14:30:19
קצת מוזר שהתאמנת 3 חודשים לפני.. בכול מקרה אני מתאמן שנה וחצי בשחייה אני רץ 3 פעמים בשבוע נקווה לטוב..
דניאל 27-02-2014 17:03:44
לי אישית לא הלך כזה טוב בקטעי שחייה ומבחני מים, אבל ברור שזה עוזר. אני התחלתי להתאמן 3 חודשיםפ לפני כן ונראה לי זה מספיק. המסעות עצמם היו ממש קשים ובכללי כל הגיבוש עצמו היה סבל אחד גדול. אבל תזכרו שהגיבוש מיועד לאנשים שיעברו אותו- הוא גיבוש שמאוד אפשרי לעבור. פשוט צריך לבוא מאוד מוכנים מבחינה מנטלית ומוכנים בצורה כזו שאתם תכירו את הגוף שלכם ואיך הוא פועל במצבים קשים. אכן בשביל להכיר את הגוף צריך להתאמן והרבה. מי שרוצה להגיע לשם צריך לעבוד קשה- אני ממש רציתי את זה ועבדתי קשה- וב"ה הצלחתי. עלו והצליחו!!!!! למי שמועניין וגר במרכז אני מעביר אימונים אישיים להכנה לגיבוש,זאת אומרת ריצות, ספרינטים ובדיוק אימונים שהיו לי בגיבוש. אני עושה את זה מתוך כך שאני לא ידעתי בדיוק איך להכין את עצמי והרבה מהסיכויים לעבור הוא באימינים עצמם. אני באימונים לא עומד להיות מאמן חיצוני אלא אני עומד לרוץ אתכם ולעשות הכל איתכם. זה 70 שקל לאימון.
AllaCommando 26-02-2014 17:40:36
ודניאל איך הלך בגיבוש איך היום המסעות? המשקל ששכבתם כבד?
אלון  - דניאל 26-02-2014 11:22:06
באיזה גיל אתה ממליץ להתחיל להיתאמן?
אלון  - דניאל 25-02-2014 20:09:44
אני הולך ביום ראשון להירשם לחוג שחייה תחרותית שזה אומר כול יום אימון חוץ מי שבת זה יעזור לי הרבה ליהיות בשייטת?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
תמונה
המדריך השלם לבקו"ם
תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
מיון להדרכת יחידות שדה בנות
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - 1
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2013 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר