Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
הדייט הראשון שלי עם הצבא

Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו

חסויות

הצו הראשון-הדייט שלי עם הצבא

על הצו הראשון - הדייט הראשון שלי עם הצבא /יעל דניאל לוחמת בתותחנים

מה עושים בדרך כלל בדייט ראשון? נכון, מנסים להרשים את הצד השני ובמקרה המיוחד שלנו (בצו הראשון), את צבא ההגנה לישראל.

אם משווים בין צבא לבין אהבה, אז צו ראשון הוא בעצם הדייט הראשון שלכם עם הצבא. סוג של בליינד דייט- אתם לא בדיוק יודעים לקראת מה אתם הולכים ואיך מתנהל הצבא, לכן הכתבה הזו נועדה לכם.

צו ראשון הוא ההתייצבות הראשונה שלכם בלשכת הגיוס, ומטרתו לקבוע מס' דברים: נתונים אישיים (קב"א+דפ"ר), פרופיל רפואי ולבנים נקבע גם צד"כ, שמושפע מהראיון האישי שהם עוברים בצו הראשון.

אז קיבלתם מכתב ראשון מהצבא שמזמן אתכם לצו ראשון. אפשר להגיד לכם מזל טוב! בזה עתיד להתחיל הרומן שלכם עם הצבא לפחות ל-4-5 שנים הקרובות, החל בצו הראשון ובמיונים וממשיך ליום הגיוס, שירות חובה והשחרור (אם לא תפתחו קריירה צבאית עשירה).

מתי מקבלים צו ראשון? את הצו הראשון מקבלים בסביבות גיל 16 וחצי (תלוי בתאריך העברי). בדר"כ מקבלים את הזימון חודש- חודשיים ואף יותר לפני הצו הראשון עצמו, כדי שיהיה לכם זמן להתכונן ולהתארגן על עצמכם עם המסמכים הרפואיים הנדרשים.

כשמגיע הזימון קודם כל חייכו, הצבא קורא לכם!

gieus


הכנות לצו הראשון:

1. השאלון הרפואי- אני ממליצה לא לבזבז זמן וללכת לרופא שלכם יחד עם הטופס הרפואי שמצורף יחד עם הזימון (זו ההזדמנות גם להגיד לו שלום ולהגיד לו שעוד מעט תעזבו אותו, כשתתגייסו). בטופס יש חלק שאתם צריכים למלא וחלק שהרופא צריך למלא. עצה שלי מכל הלב- אל תסתירו אף בעיה רפואית שיש לכם, גם אם היא תוריד לכם פרופיל או תפסול אתכם מלשרת בסיירת שחלמתם. הבריאות שלכם היא מעל לכל ואל תשחקו איתה. אם תבחרו להסתיר מידע רפואי ופתאום הבעיה הזו תפריע לכם בשירות הצבאי זו תהיה בעיה. איך תגידו שיש לכם בעיה שלא דיווחתם עליה?

מרכיבי משקפיים- מי שמרכיב משקפיים מומלץ שיבצע בדיקת ראייה אצל רופא עיניים או אופטימטריסט טרם הצו הראשון כדי לחסוך ממנו התייצבות נוספת בלשכת הגיוס (על השאלון הרפואי יש את המדדים שצריך הרופא לרשום). מרכיבי משקפיים עם מספר גבוה מ- 4- צריכים בנוסף לבדיקת הראייה ללכת לרופא עיניים ולבצע בדיקת פונדוס (קרקעית העין). שימו לב, לא תתקבל בדיקת פונדוס שביצע לכם אופטומטריסט, רק רופא עיניים!

בדיקת שתן- בנוסף, יש לכם אפשרות לבחור אם לעשות בדיקת שתן בקופת החולים שלכם או בלשכת הגיוס. תעשו לעצמכם טובה ותעשו את הבדיקה בקופת החולים, אלא אם כן בא לכם להסתובב ברחבי לשכת הגיוס עם כוס שתן, וכולם יגחכו כשיראו אתכם. בנות במחזור לא יכולות לבצע את הבדיקה. ועכשיו, אחרי שיש בידיכם את הטופס הרפואי ותוצאות בדיקת השתן אתם יותר ממוזמנים לפקסס אותו ללשכת הגיוס. חשוב לציין שהבדיקה צריכה להיות עדכנית (עד 3 חודשים טרם הצו).

עוד המלצה מניסיוני בנושא הרפואי- אם יש לכם בעיה רפואית שלא מגבילה אתכם (למשל עקמת), תלכו לרופא שלכם ובקשו ממנו להביא לכם מסמך רפואי שאומר שהדבר לא מגביל אתכם. דבר זה יכול לחסוך לכם הרבה זמן עצבים בקביעת פרופיל וועדות רפואיות למיניהן.

2. התכוננות למבחנים הפסיכוטכניים- עכשיו, אחרי שסיימתם לשלוח את השאלון הרפואי, הגיע הזמן ללמוד לצו ראשון ולחזור לחומר של חטיבת הביניים (שלא ממש התגעגענו אליו): שברים, אחוזים, בעיות מילוליות, חילוק ארוך, עשרוניים ועברית. יש באינטרנט דוגמאות למבחנים ולמילים שיכולים להיות בצו הראשון. אני ממליצה לחפש ולפתור. אני, למשל, בגלל שלא ממש זכרתי את הנושאים במתמטיקה השאלתי מספריית בית הספר ספר מתמטיקה עם פתרונות כדי לתרגל.

מה להביא לצו הראשון?

ערב לפני היום המיועד תארגנו תיק עם כל הדברים שאתם צריכים:

- תעודה מזהה (ת.ז., דרכון או רישיון).

- זימון (כולל שוברי הנסיעה). כדאי להצטייד גם בכסף לכל מקרה.

- מים ואוכל (תפרגנו לעצמכם במשהו טעים).

- שאלון רפואי,  תוצאות בדיקת שתן (אם לא שלחתם עדיין), טפסים רפואיים על בעיות רפואיות שיש לכם, בדיקת פונדוס (למרכיבי משקפיים).

- אבחונים למי שיש (חשוב מאוד),

- פרטי הורים (תאריך לידה, שנת עלייה).

תשנו לפחות 7 שעות בלילה ותכננו את הגעתכם בזמן (עדיף להיות חצי שעה לפני).

היום הגדול הגיע!

אז השעון המעורר צלצל או שאמא העירה אתכם כבר 5 פעמים והנה- היום הגדול הגיע! הדייט הראשון שלכם עם הצבא ואל תשכחו שאתם רוצים להרשים.

הגעתם ללשכת הגיוס, הראתם ת.ז. לשומר ונכנסתם. אתם בוחנים במבטכם את הלשכה ואת החיילים. מרגע זה הצו הראשון מתחיל. קודם כל תעברו בקבלה, שיידעו שהגעתם. החיילת שם תשים לכם על ה-ת.ז. מדבקה עם קוד, כך תעברו בין התחנות השונות, הנתונים שלכם יישמרו וידעו מתי לקרוא לכם בכל תחנה. אל תזלזלו באף תחנה. תשקיעו ותנו את כל מה שיש לכם. אין הזדמנות שנייה.

נעבור לתחנות הצו הראשון:

1. אימון נתונים- כשמו הוא כן, ומטרתו לאמת את הנתונים שרשומים עליכם במחשב של משרד הפנים. תשבו אחד על אחד מול חיילת שתשאל אתכם מלא שאלות עליכם. קודם פרטים יבשים כמו שם, עיר, מס' יחידות לימוד, שמות הורים ואחים ולאט לאט השאלות נהיות יותר אישיות כמו האם יש לכם תיקים במשטרה, כמה חדרים יש בבית, בעיות בבית וכו'.

עכשיו החיילת תעבור לחלק השני של האימות נתונים שהוא סימול עברית (בדיקת רמת העברית שלכם), שנע בין ציון 2-8 ומשפיע על הקב"א. תחילה החיילת תביא לכם דף עם משפטים ותגיד לכם להקריא 2 משפטים ולהסביר אותם במילים שלכם. קראו בקול גבוה וברור, אל תגמגמו או תגידו "לא יודע". בסופו של דבר זה מה שיכול נגיד להשפיע אם תהיה לכם קב"א של קצונה או לא. גם אם אין לכם מושג מה פירוש מילה מסוימת, נסו לפי ההקשר במשפט להסביר מה פירוש המילה.

מבחן בעברית לדוגמה
1. בעתה – בהלה
2. אצטבה- מדף
3. אמתלה- תירוץ שיקרי
4. גהר- התכופף
5. גילופין- שכרות
6. התגודדות – התאספות
7. התערטל – התפשט
8. כסיות – כפפות
9. להונות – לרמות
10. מיתמר – עולה לגובה
11. נבוב – חלול
12. עלטה – חושך
13. פולמוס – ויכוח
14. שכך – נרגע
15. ערירי – בודד
16. אוזניים ערלות – לא קשוב
17. שאת נפש – גועל, בוז
18. יד בדבר – להיות שותף במעשה
19. מרה שחורה – דיכאון
20. סמרו שערותיו – הצטמרר , נבהל

לאחר מכן החיילת תקריא לכם 2 משפטים מבלבלים ותצטרכו לכתוב אותם על דף. היא תקריא לכם כל משפט פעמיים- פעם ראשונה מהר ובפעם השנייה מילה מילה כדי שתספיקו לכתוב. לפני שאתם מגישים לה את הדף תראו שכתבתם הכל בכתב יד קריא וברור ושאין לכם שגיאות כתיב.

קצת על הקב"א- קב"א היא קבוצת איכות, דרך בה הצבא ממיין את המלש"בים ודרך חישובה נחשבץ לסודית. זהו מספר שמורכב מכמה נתונים כמו סימול עברית, מס' יחידות לימוד, דפ"ר ועוד. הקב"א נעה בין 41-56, כאשר אנשים עם קב"א 52 ומעלה יכולים לצאת לקצונה ואנשים עם קב"א 54 ומעלה יקבלו זימונים לתפקידים איכותיים כמו טיס ופרויקטים יוקרתיים בחיל המודיעין. בסופו של דבר, הקב"א תשפיע איזה תפקידים תקבלו במנילה ובעצם איפה תשרתו בצבא.

דרוג הקב”א מתחלק לקבוצות הבאות:

41-43 גיוס מיוחד או שחרור מצה”ל
44-47 שירות ללא תפקידים פיקודיים
48-51 שירות בתפקידים פיקודיים זוטרים
52-56 תפקידים פיקודיים בכירים כמו קצונה, כאשר בעלי קב”א 54 ומעלה עשויים לקבל תפקידם בכירים ומיוחדים!

2. בדיקות רפואיות- בטרם כניסתכם לרופא יעשו לכם בדיקת גובה, משקל, דופק ולחץ דם (אפילו אם עשיתם בקופת חולים). בנוסף יעשו לכם בדיקת ראיה ויבדקו לכם את תוצאות בדיקת השתן. הגיע הזמן לחכות בתור לרופא. בידי הרופא הטופס הרפואי ששלחתם. הוא ישאל אתכם שאלות על בעיות רפואיות שיש לכם, היסטוריה רפואית (אם יש בידיכם מסמכים שעליכם להביא לו זה הזמן המושלם).

אחר כך תתבקשו להיכנס למקום עם וילון ולהתפשט. לבנות יש זכות שרופאה תבדוק אותן. בנים, השאלה המתבקשת עבורכם היא בטח האם רופאה יכולה לבדוק אתכם. חח סתם! בנים תישארנה עם מכנסיים קצרים וחזייה (כדאי בבית להחליט כבר מה ללבוש), ואילו בנים יישארו עם תחתונים בלבד, שאותם יצטרכו להוריד בעת הצורך. הרופא יבדוק אם יש לכם פלטפוס, יבקש מכם להתכופף כדי לבדוק אם יש לכם עקמת ויבקש מכם להשתעל ולנשום.

נגמר החלק המפדח. הרופא יוצא כדי שתתלבשו, וכשתצאו הוא יודיע לכם מה הפרופיל שלכם או שיקבע לכם ועדה רפואית (אם הוא רוצה שתביאו מסמכים רפואיים נוספים או שתבצעו בדיקות נוספות). על סוגי הפרופילים הקימיים ניתן לקרוא במאמר "פרופיל רפואי".

3. ראיון אישי- ראיון אישי נערך לכל הבנים ולחלק קטן מהבנות, בעיקר לבנות שרוצות להיות לוחמות. בראיון תשב מולכם מאבחנת שקצת תחפור לכם על החיים ותשאל אתכם שאלות כמו: כמה חברים יש לכם, לאן אתם יוצאים, אם אתם שותים אלכוהול, איפה תרצו לשרת, מה תעשו אם לא תצליחו להגיע ליחידה שרציתם, אם אתם בכלל רוצים להתגייס.

כדאי להגיד את האמת. תהיו אתם, תדגישו את התכונות שטובות בכם, תראו שיש לכם מלא מוטיבציה לשרת בצבא ובכלל בקרבי, תראו ביטחון בעצמכם ואל תפחדו מהמעמד או תגמגמו. לפי הראיון המאבחנת תקבע לכם צד"כ (ציון דרך ראשוני כללי) על פי התרשמותה מכם בראיון. הדירוג הוא בין 8-40.

4. מבחנים פסיכוטכניים- סוף סוף הגעתם לישורת האחרונה ליום הזה, המבחנים הפסיכוטכניים! המבחנים הם ארוכים, מתבצעים באופן ממוחשב ומתחלקים ל-4 נושאים: מילולי, צורני ומספרי. המבחנים הם אמריקאים, בצד המסך יופיע הזמן שנותר לכם ובמידה ונשאר לכם זמן לאחר שעניתם על כל השאלות תוכלו לעבור על כל השאלות ולבדוק את תשובתכם ולשנות את התשובה במידת הצורך. המבחנים הפסיכוטכניים הללו יקבעו נתון חשוב נוסף, הדפ"ר שלכם- דירוג פסיכוטכני ראשוני. טווח הציונים של הדפ"ר הוא 10-90 בקפיצות של 10. הדפ"ר הוא בעצם מדד ליכולת האינטלקטואלית של המלש"ב ומבטא את יכולת החשיבה, ההבנה, ניתוח המידע והסקת מסקנות, כאמור ע"פ תוצאות המבחנים המחושבים.

לפני כניסתכם לחדר המחשבים, תבוא אליכם חיילת ותשאל אם אתם מרגישים טוב ומסוגלים לבצע את המבחנים. אם אתם באמת לא מרגישים טוב, תגידו לה. כדאי לעשות את המבחנים בראש צלול. אם תעשו את המבחנים ותרצו לעשות אותם שוב כי לא הרגשתם טוב, זה כמעט בלתי אפשרי.

המבחנים הם חד-פעמיים ולא ניתן לבצע אותם בשנית. לכן, תשקיעו, תקראו כל שאלה עד הסוף וענו עליה בתשומת לב. המבחנים הם על זמן והם ארוכים ומתישים, אבל אל תהיו שבוזים מזה. אני מכירה אנשים שבצו הראשון לחצו "Enter, enter, enter" נטו בגלל עצלנות, פשוט לא היה להם כוח לקרוא כל שאלה ולחשוב, וזה השפיע על התפקידים שקיבלו במנילה והיום הם מה זה מתחרטים על זה.

החיילת גם תשאל אתכם אם אתם רוצים לאכול משהו לפני. אני ממליצה לאכול איזה סנדוויץ', לשתות וללכת לשירותים. אתם נכנסים לחדר עם מחשבים והחיילת תגיד לכם איפה לשבת. המבחנים מתחילים ולי רק נותר לאחל לכם בהצלחה.

מבחן מילולי- תצטרכו להשלים משפטים, לקרוא טקסט קצר ולענות על שאלות בנוגע אליו, אנלוגיות (לדוגמא: _________ : חווה= דלת:בית התשובה היא שער).

צורני- יציגו לכם כמה צורות שמקיימות חוק מסוים וצריך לבחור את הצורה הנכונה כדי שהחוק יהיה נכון. כמו האנלוגיות במבחן המילולי רק שפה זה צורות.

מספרי- כולל את אימת התלמידים: מתמטיקה. אם התכוננתם יהיה לכם יותר קל ותחסכו זמן, מאשר להתחיל להיזכר איך בכיתה ז' המורה ניסתה ללמד אחוזים, אבל כולם הפריעו לה. חלק זה כולל אחוזים, בעיות מילוליות, שברים, חילוק ארוך, עשרוניים. החיילת תיתן לכם דף ריק ועיפרון לחישובים ובסוף המבחנים תגישו לה את הדף.

אחר כך במחשב יהיה שאלון עבורכם ללא הגבלת זמן, שאלות על עצמכם: באיזה מידה אתם רוצים להתגייס, באיזה רמת כושר אתם, האם אתם חושבים שצריך להתגייס וכו'.לאחר שסיימתם את השאלון ויהיה כתוב לכם כך במפורש במחשב, תוכלו לקרוא לחיילת ולומר לה שסיימתם.

עכשיו מגיעה לכם טפיחה על השכם. סיימתם את המבחנים המתישים ובכלל את הצו הראשון!

מדובר ביום לא קל, שבו אתה מכיר לראשונה את הצבא, נבחן במבחנים ועושה הכל כדי להצליח. אתם יכולים לחזור לקבלה ולומר לחיילת שסיימתם ואז היא תגיד לכם שאתם יכולים סוף סוף לחזור הביתה.

זהו סופו של הצו הראשון או בשמו הלא רשמי, כמו שאני אוהבת לקרוא לו "הדייט הראשון שלי עם הצבא".

מאת יעל דניאל, לוחמת בתותחנים- הגולשת 'מורעלת על צה"ל', http://www.yehida.co.il/forums/member.php?u=7951

.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
edenit5  - את אומרת להשתדל לא לגמגם. 21-07-2013 08:49:12
יש לי בעיית גמגום חחח
yanoviz  - הכנה מלאה וחינמית לחלוטין למבחני צו ראשון 28-04-2013 21:00:48
יופי של חומר.
מי שרוצה להתכונן למבחני הצו הראשון באופן מלא ובחינם לחלוטין שיכנס ל http://mysmartarmy.com/.
מושלם על  - אני מושלם 05-01-2013 17:50:17
אני מושלם ומושלם ומושלם
admin  - יפה מאוד! 28-07-2012 02:37:12
״קודם כל תחייך הצבא קורא לך״ משפט שכיף לשמוע  
עודד גורא  - ממש תודה! 23-07-2012 17:45:54
יופי של כתבה ממש ממש ממש עוזר
אני מרגיש שאני הולך להיות מוכן יותר
תודה
אביאל סנקר  - :) 22-07-2012 20:16:46
המבחנים הפסיכוטכניים קשים ?

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
איך להתכונן לבוחן הבר אור
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
תמונה
מילון מונחי צה"ל
תמונה
הכל על שברי מאמץ !
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר