YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2

חסויות

אינדקס
חיל החינוך חיל החימוש
חיל הלוגיסטיקה חיל התקשוב
חיל השלישות תפקידים נוספים
חיל המשטרה הצבאית (מ"צ) מכינות קדם צבאיות
חיל הרפואה מערך מגל
הכל על גיוס כלל צה"לי פיקוד העורף

תומכי לחימה
תומכי לחימה הוא שם גנרי (כללי) למאות תפקידים בצה"ל שאינם תפקידי לחימה. מדובר בתפקידים שמסייעים לכוחות המסייעים לכוחות הלוחמים להתקדם, לעמוד במשימותיהם ולבצע את הנדרש מהם.


לתומכי הלחימה בצה"ל יש חשיבות מכרעת. הם אלו שדואגים ואחראיים לתקינות החימוש, לציוד של הלוחמים, לקבלת מידע מדויק, לכך שמכשירי הקשר לכוחות הסיוע יעבדו, ושהלוחמים יצאו למשימה שבעים ועם נעליים במידה המתאימה. תומכי הלחימה אחראים לכך שהלוחמים יגיעו לזירת הקרב מוכנים ככל שניתן. ללא תומכי הלחימה, הלוחמים לא יכולים להתקדם מטר אחד קדימה, תרתי משמע.

בצה"ל מבדילים בדרך-כלל בין לוחמים, תומכי לחימה וחיילים המשרתים ביחידות עורפיות. הבחנה בסיסית זו מבדלת בין החיילים ומשנה את המשכורת שלהם ומענק השחרור. מעבר להבחנה בסיסית זו, הקריטריונים נקבעים לפי ההכשרה הצבאית של החיילים והתפקיד אותו הם מבצעים בפועל. 'אות השירות המבצעי' ניתן ללוחמים ובנוסף- ניתן לתומכי לחימה ששהו מספר חודשים באזורי סיכון גבוהים, אזורי לחימה. לגבי אות מערכה, אותות הניתנים על שירות בתקופת מלחמה- אין זה משנה אם מדובר בחייל קרבי, תומך לחימה או חייל עורפי- כל החיילים מקבלים את האות (כפי שהתבצע עם אות המערכה של מלחמת לבנון השנייה).


נקודה אחת חשובה להבנה- עצם העובדה שהחיילים נקראים 'תומכי לחימה' אין הכוונה שהם אינם נמצאים בסכנה. בכל בסיס קדמי ובכל מוצב גבול, יש חיילים תומכי לחימה, שנמצאים במוצבים על מנת להפעיל מערכות קשר ואלקטרוניקה, להפעיל את הבסיסים מבחינת לוגיסטיקה וחימוש, לדאוג לאספקה שוטפת, לבנות תמונת מודיעין ועוד ועוד. תומכי לחימה רבים נפצעו ונהרגו מאז קום המדינה על הגנתה של מדינת ישראל, לא רק לוחמים נפגעים. חלק מתומכי הלחימה נמצאים בבסיסים קדמיים, ולמרות שאינם יוצאים לפעילות המבצעית עצמה- הם נמצאים באזורים בעלי רמת סיכון גבוהה כמו הלוחמים, ומעבר לסיכון החיים- משכורתם של אלו שבחזית גבוהה יותר מתומכי לחימה שנמצאים בעורף.

תומכי הלחימה אחראים ומתפעלים מערכות חיוניות ורלוונטיות לכוחות הלוחמים. בלעדיהם- הכוחות הלוחמים בשטח יהיו לא פעם בנחיתות. בחיל משרתים בנים ובנות כאחד. היחס בין חיילים קרביים לבין אלו שאינם קרביים עומד על 70:30 לערך, על כל חייל קרבי יש כ- 7 חיילים שאינם קרביים, כך שמגוון התפקידים רחב מאוד.


התפקידים של תומכי הלחימה מכילים מאות תפקידים בשלל תחומים: חיל הקשר והאלקטרוניקה, חיל המודיעין, חיל החימוש, חיל האוויר, חיל הים, פיקוד העורף ועוד. מכיוון שיש כל-כך הרבה דרישות ותחומים בהם מטפלים תומכי הלחימה, יש תפקידים מעניינים רבים, תפקידים שדורשים הכשרה מוקדמת (לעיתים הכשרה קד"צ- קדם צבאית), קורסים ארוכים ומקצועיים מאוד, שבסופם- החיילים זוכים במקצוע צבאי לכל דבר ועניין- מקצוע שלאחר שירכשו בו ניסיון במסגרת השירות הצבאי שלהם, יוכלו לעבוד בו באזרחות לאחר שחרורם, ולהתקבל לעבודה בקלות יחסית.

דוגמה "על קצה המזלג" לתפקידים השונים והמעניינים: מפעילי מזל"טים, פקחי טיסה, פראמדיקים, חילוץ והצלה, מש"קי תיאום וקישור, נהגים, טכנאי קשר, אופטיקאים, אחראי הספקה בהיטס, סמל מבצעים, מפעילי האמר, ועוד.


לחיילים שאינם מיועדים להיות קרביים, מומלץ לעבור על שלל תפקידים, לחשוב מה מתאים לאופיים, לנחישות שלהם, לתחומי העניין שלהם ולמוטיבציה שלהם ולבקש תפקידים ספציפיים. כך יהיה לצה"ל קל יותר לשבץ אותם. תפקידים נוספים בצה"ל - מדריך התפקידים בצה"ל.

יחידות צה"ל הלוחמות השונות, בדגש על יחידות מובחרות, מבינות את החשיבות של תומכי הלחימה ביחידתם, ולכן הם משתדלים להביא את אנשי תומכי הלחימה הטובים ביותר שבנמצא.

אפשרות זאת מתבצעת בשתי דרכים:
1. מתוך קורסי ההכשרה השונים (מודיעין, קשר, לוגיסטיקה וכו') החיילים בעלי הציונים הטובים ביותר ובעלי המוטיבציה הגבוהה ביותר, יכולים לבקש להגיע ליחידות מובחרות שונות.
2. יחידות מובחרות שונות מבצעות גיבוש לתומכי הלחימה שאמורים להגיע ליחידה, תוך שימוש באיתור מוקדם. היחידות המרכזיות שעושות שימוש באפשרויות אלו, היא יחידת שלדג, סיירת מטכ"ל, יחידת מגלן ושייטת 13 שמבצעות גיבוש לתומכי הלחימה שלהם (קישור בסוף העמוד).


לגבי בנות בתפקידי תומכי לחימה- הרפורמות שבוצעו בצה"ל בשנים האחרונות לגבי שילוב בנות בתפקידים שונים, הביאו למצב בו כמעט כל תפקידי תומכי הלחימה פתוחים בפני בנות בצה"ל. השירות במקצועות תומכי לחימה הינו שירות מאתגר, חלקם פותחים בפני בנות המין היפה אפשרויות שיבוץ רבות ומגוונות בכל אזורי הארץ ומקנים הכשרה וניסיון לקראת האזרחות (קישור בסוף העמוד לרשימת תפקידים מעניינת לבנות). המלש"ביות מקבלות את המידע לגבי המקצועות השונים במנילה, ומשובצת בו לאחר מיונים או ראיון מקדים. אין הבדל בין בנים לבנות בתפקידים אלו, ההתקדמות בתפקיד, קבלת אחריות, יציאה לפיקוד זוטר, לתפקידי הדרכה ולקצונה- פתוחים בפני שני המינים.

קישור למיון וגיוס תומכי לחימה ביחידת שלדג

קישור לתפקידי תומכות לחימה מרתקים לנשים

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
יעל דניאל 26-11-2015 16:50:32
שלום קרן,
מה השם של התפקיד אליו את מתכוונת?
קרן כהן  - תפקיד אומנותי 26-11-2015 16:44:36
שלום אני עושה 9 יחל אומנות הבנתי שיש תפקיד של הסוואת לוחמים בשטח והתאמת תלבושות ומדים אפשר הסבר?
סשה גולדגרן  - מדריכת אאיסוף קרבי או מדריכת קליעה ? 12-09-2015 09:16:25
שלום כולם !
נכנסתי לפני שבוע בק"מד איסוף קרבי. בהתחלה הייתי רוצה להיות מדריכת צלפים, להרגיש באמת שאני בשטח עם הלוחמים ולעבוד איתם. להשתמש בכל סוג של נשק גם מאוד כיף לי. כשקיבלתי גת התפקיד באיסוף הייתי שמחה כי זה גם מדריכת לוחמים אבל גיליתי שזה ממש פחות בשטח ממה שחשבתי ועכשיו יש לי מחשבות שניה...אני שמעתי דברים רעים על איסוף קרבי ואפילו אם זה מעניין, אולי בסוף כדאי לי לנסות לעבור למשקית קליעה ? יש תמיד צורך נכון ? מה אתם חושבים על שתי התפקידים האילו ? מה יותר כיף ? טוב ?
שלומית  - חיל חימוש 23-06-2015 14:11:53
הבן שלי למד במסלול בגרות עיונית ומקצוע.
כרגע הדפר שלו נמוך.
האם תעודת בגרות יכולה לשפר את הציון?
או שצריך לשלוח תעודת סיום 12 שנות לימוד?
מיטב ימיני  - תומכת לחימה 24-05-2015 14:14:00
עברתי מיונים של חיל מודיעין ושובצתי לתפקיד רכזת אבטחת מידע בחיל האוויר. אני נחשבת תומכת לחימה?
גיא גוילי  - קורס פקחי טיסה 24-03-2015 11:25:05
נתוני גיוס גבוהים אך פרופיל נמוך מבקש להתקבל לקורס פקחי טיסה או תפקיד אחר שמצריך שימוש ביכולת אינטליגנטית ואחריות
morcohen74  - תפקידים בצבא 20-01-2015 13:28:05
אם הפרופיל שלי 97 ,הקב"א שלי 52 והדפ"ר 50 ,
לאיזה תפקידים אני אוכל להתקבל ?
דדון ראובן  - תומך לחימה 01-12-2014 19:53:16
אני תלמיד ישיבה, אך יש לי חלום לשרת במסגרת תומך לחימה של חיל האוויר.
אני ישמח לקבל פרטים מה הדרישות לתפקיד , ומהם האתגרים שאיתם מתמודד תומך לחימה, תודה מראש
אנה נאומנקו  - בודקת ציוד אלקטרוני 06-11-2014 13:40:40
בודקת ציוד אלקטרוני זה יכול להיות בחיל האוויר? אם כן, אני אמור להגיד שאני רוצה בחיל האוויר ?
עדן  - שאלה 23-07-2014 00:22:57
איך אני יכולה לשפר את הפרופיל שלי ?
הוא 45 ..
אני ממש רוצה לקבל תפקיד משמעותי בצה"ל
הורידו לי את הפרופיל עקב סיבות רפואיות שעברתי בילדות וכיום אותן סיבות לא מפריעות לי בתפקוד היום יומי , סתם עשו אותי מוגבלת ואני לא ! |
אני רוצה קרביייי אבל אין לי אופציה
ממש רציתי להיות ביחידת עוקץ אבל אין לי סיכויי, מה הסיכויים שלי להיות בקרבי בכלל אם אוכל לשפר את הפרופיל?
מירי  - הגדרות תפקיד 17-05-2014 21:55:26
האם משקית חילוץ והצלה מוגדרת כתומכת לחימה
יובל כהן  - מדסניקית 07-04-2014 08:34:03
יש לי פרופיל 64 אבל אני במצב יציב ובכושר מצויין. אוכל עדיין להיות מדסניקית?
יובל כהן  - מדסיניקית 07-04-2014 08:32:24
יש לי פרופיל 64 אבל אני בכושר מצויין. אוכל עדיין להתקבל לתפקיד מדסניקית?
moranss  - שאלה 25-03-2014 06:46:22
אחי התגייס להנדסה קרבית וסיים טירונות. כרגע הוא באימון מתקדם אבל למרות כל ניסיונות השיכנוע של המפקדים הוא לא רוצה להיות לוחם אלא תומך לחימה. מלכתחילה הוא לא רצה הנדסה אלא מג"ב וזה ייאש אותו ששלחו אותו לשם. יש לו גם ת"ש לצאת כל חמשוש לבית. איזה תפקידים הוא יכול לעשות כתומך לחימה בהנדסה קרבית??
ליז  - מ״כים בהגנ״ק נחשבים תומכי לחימה? 05-03-2014 12:41:02
?
אלינור 09-02-2014 09:01:41
אני רוצ להיות בילת"מ בחיל ים או שייטת 13..ישלי את כל הנתונים אז למה קיבלתי זימן ליום המא"ה?
דור  - תומך לחימה 14-10-2013 06:31:34
אני מעוניין להיות תומך לחימה בשלדג, עם מי אפשר ליצור קשר?
אחד  - ל yulisa 17-03-2013 20:54:18
את לא יכולה להיות מדריכת קרב מגע. הדרישה הבסיסית ביותר לתפקיד היא חגורה שחורה בקרב מגע כלשהו + אולי קורס מדריכים באומנות.
yulisa  - מדריכת קרב מגע 08-03-2013 11:45:34
אני רוצה להיות מדריכת קרב מגע, אך אין לי עבר באף אומנות לחימה, אך יש לי פרופיל 97 וקב"א 50.
האם אני יכולה להיות מדריכת קרב מגע ואם כן מה עלי לעשות בשביל זה?
כבר אין פרות קדושות  - ספר מומלץ 18-02-2013 07:40:16
ספר חובה לאוהביי השייטת ולוחמי צה"ל לדורותיו. הספר "כבר אין פרות קדושות" מספר על אחוות לוחמי היחידה גם אחרי השירות הצבאי. ספר מרתק לכול אורכו המפאר את גבורת חיילי צה"ל שופע קטעים של הומור ורגש. http://www.uzi-rahum.com/#

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
הכל על גיוס כלל צה"לי
תמונה
כל המידע על השלמת בגרויות בצבא
תמונה
מבנה צה"ל
תמונה
מיון להדרכת יחידות שדה בנות
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר