YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2

חסויות

  אינדקס
 חטיבת גבעתי  חטיבת גולני
 חטיבת כפיר  חטיבת הנח"ל
 חטיבת הצנחנים  גדוד קרקל
 גדוד הסיור הבדואי  גדוד חרב
 
 
  חיל הרגלים (חי"ר)
חיל הרגלים (חי"ר) יחד עם כוחות זרוע היבשה, מאייש את החוליה הקרקעית הקדמית ביותר של צה"ל, שומרים על ביטחונה השוטף של מדינת ישראל בפעילות בטחון שוטף (בט"ש) ובמבצעים מיוחדים. בכל מלחמות ישראל השתתפו יחידות החיל בקרבות הקשים והמורכבים ביותר שידע צה"ל.
 

חיל הרגלים אחראי על הכשרה של כלל הכוחות היבשתיים הלוחמים של צה"ל. לוחמי החי"ר (חיל רגלים) מובילים את הלחימה נגד כוחות גרילה ופעילויות טרור בשגרה ובמצבי חירום. הם פועלים בשטחים מורכבים ונעים באופן רגלי, רכוב, מוסק ומוטס לביצוע המשימות. החי"ר מבוסס על יכולת אישית גבוהה של לוחמיו, מכיוון שהוא ביסודו חיל הנלחם תוך כדי תנועה ואש במגע קרוב.

חיל הרגלים (חי"ר) הוא אחד מהחיילות המסתערים בשדה הקרב הנקרא "חייל מתמרן", ומלחמת לבנון האחרונה הראתה לנו כי עדיין אנו זקוקים לאותו חייל חי"ר ההולך על 2 רגליו, ותוקע את הדגל בראש הגבעה.

לחיל הרגלים מספר ייעודים
השגת הכרעה בלחימה בשטחים קשים ובמתארים מורכבים בעלי עבירות הנמוכה – עירוני, הררי, סלעי, סבוך וכו', כיבוש והחזקת שטח, לחימה נגד גרילה וטרור, פעולות סיור – פטרול ותצפית וכמובן- הגנה על גבולות הארץ.
 

לוחמי חיל הרגלים (חי"ר) מובילים את צה"ל בלחימה בגזרות השונות, ועוסקים בפעילות בט"ש (בטחון שוטף) מגוונת בכל הגזרות- מארבים, מעצרים, אבטחה, סיורים, פטרולים ועוד. חיילי החי"ר עוסקים יום-יום בלחימה נגד ארגוני הטרור השונים, ופועלים בכל שטח אפשרי ונעים בכלי רכב שונים (החל מהאמרים וטרקטורונים דרך נגמ"שים), מוסקים ומוטסים בהתאם לביצוע המשימה.

חטיבות החי"ר
חיילי חיל הרגלים, הנמצאים תחת פיקוד מקצועי של קצין חי"ר וצנחנים ראשי, קצין בדרגת תת-אלוף, מחולקים ל- 5 חטיבות חי"ר, 4 חטיבות וותיקות (מי יותר ומי פחות) וחטיבת חי"ר חדשה. תנאי קבלה לחטיבות הוא פרופיל לחימה 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים, וקבלה לחטיבת הצנחנים- מעבר גיבוש.
החטיבות מחולקות לפי פיקודים: חטיבת גבעתי (פיקוד דרום), חטיבת הנח"ל (פיקוד מרכז), חטיבת הצנחנים (פיקוד מרכז) וחטיבת גולני (פיקוד צפון), וחטיבת חי"ר חדשה שהוקמה לא מכבר- חטיבה 900, חטיבת כפיר (פיקוד מרכז).
 

אופי פעילות חיילי החי"ר
הלחימה פנים אל פנים דורשת מהחייל יכולת גופנית גבוהה מאוד ולפיכך הכושר הקרבי והגופני הנדרש מלוחמי החי"ר גבוה מאוד. בנוסף, הלוחמים נדרשים ליכולת מנטאלית גבוהה הכוללת את התכונות הבאות: אומץ לב, נחישות, הקרבה, רעות ועוד. יכולות אלו והצורך של היחידות להיות מגובשות כדי לפעול באופן יעיל, יצרו בחיל הרגלים הווי מיוחד של חברות אמת בין הלוחמים במחלקה ובפלוגה ("אחי"), חברות ששורדת עוד שנים רבות לאחר השחרור משירות סדיר ביחידות המילואים ובאזרחיות.

הכשרת חיילי החי"ר
חיילי החי"ר עוברים את ההכשרה המורכבת ביותר מבין החיילות, ומגיעים לרובאי 07 לאחר טירונות (כ- 4 חודשים) ואימון מתקדם (כחודשיים). לאחר מכן, משולבים החיילים ביחידות הלוחמות, שם הם משלימים את ההכשרה המקצועית על פי ייעוד היחידה ומשולבים בפעילות מבצעית ובאימוני היחידה השוטפים. במהלך הכשרתם, עוברים החיילים אימונים ולימוד של סוגי לחימה רבים- לוחמה בשטח פתוח (שהוא הבסיס ללוחמת החי"ר), לוחמה בשטח בנוי, לוחמה בשטח סבוך, וכן אימוני הסוואה, שדאות, מטווחים ואימוני נשק שונים, כושר גופני ועוד.
 

מסלול חיילי החי"ר
מסלול חיילי החי"ר אורך כשנה, שבסופה נחשבים החיילים ללוחמים מן המניין בחטיבה אליה הם שייכים, ומשם עוברים לפלוגות הבוגרות יותר של הגדודים השונים בחטיבה (פלוגה מסייעת ורובאית) או עוברים לפיקוד והדרכה בבא"ח (בסיס האימון החטיבתי) או בפלוגות הבוגרות יותר. המתאימים יוצאים לקורס מ"כים וקצינים. היציאה לפיקוד מתאפשרת למוכשרים ולבעלי מוטיבציה גבוהה מכלל הלוחמים. מסלולי פיתוח הקצונה בחיל רבים ומגוונים ומאפשרים מיצוי אישי גבוה הן בתפקידי לחימה והן בתפקידי הדרכה ומטה.

יש אתגר רב בלהיות חייל חי"ר
מדובר באתגר לא פשוט. השירות הצבאי בונה את הלוחם כאדם בעל ערכים גבוהים ובעל יכולות אישיות התורמות לו גם בעולם שאחרי הצבא. לוחם ששירת בצה"ל שלוש שנים כלוחם חי"ר, יידע להתמודד לאחר שחרורו בקלות רבה יותר עם כל אתגר שיעמוד בפניו. ערכי הלחימה והמיומנות החברתית אשר רוכש לוחם החי"ר במהלך שירותו, מסייעים לו לבנות את עצמו כאזרח נאמן וכאדם התורם רבות לחברה הישראלית ולביטחונה של מדינת ישראל הן במהלך השירות הצבאי והן לאחריו.
 

בסיס ההדרכה המרכזי
בסיס ההדרכה המרכזי של חיל הרגלים, הוא בית הספר למפקדי כיתות ומקצועות חיל הרגלים (ביסלמ"ח), שמכשיר מ"כים וסמלי מחלקות של כל יחידות חיל הרגלים של צה"ל, ואחראי על הכשרת לוחמי חטיבות החי"ר במקצועות המסייעים, מקצועות הרתק הפלוגתי, מקצועות הנשק המחלקתי, מקצועות נהיגת הרכב כבד ונושא גייסות של החי"ר. בית הספר נקרא "מחנה צור" ע"ש הרמטכ"ל השישי רא"ל צבי צור ז"ל, ומחולק לשלושה בסיסים הממוקמים זה לצד זה בנגב.
עשרות קורסים מרתקים מועברים בבסיס זה. קורסים פיקודיים- קורס מ"כים חי"ר, קורס מ"כים מבצעיות, קורס סמ"ב (סמל בכיר), קורס מ"כים ייעודיות, קורס מכ"ים חי"ר גדס"ר, הכנה לקק"צ מעוז, הכנה לקק"צ להב, ועוד. קורסים מקצועיים- קורס אכזרית, תע"מ פלמ"ס, קורסי סיור, קורסי מרגמות, קורסי גיל, קמ"פ מסייעת, קמ"ד חי"ר, קמ"ד מקצועות, קורס מפעילי נט"ר ומקצועות, קמ"ד שדאות, הכנה לעולים, קורס מש"קי קשר, אימוני מחלקות קשר, קורס קשרי חי"ר, השתלמות קציני קשר גדודים, קורס קטלנית, קורס קשת ועוד.
 

לחיל הרגלים מאפיינים ייחודיים רבים
• חיל הרגלים הוא חיל מתמרן רב יכולות המשמש כמערך לוחם מרכזי בזרוע היבשה.
• החי"ר כיום הוא הגורם הדומיננטי בביצוע משימותיו של צה"ל ופועל במצבי לחימה משתנים ובשטחים מורכבים שאינם מאפשרים תנועת כלי רכב (עירוני, הררי, סלעי, סבוך).
• הלוחמים מאורגנים מצוידים וחמושים כך שיוכלו לפעול בשעת הצורך ללא תלות בחילות האחרים.
• לוחם החי"ר נדרש להפעיל כלי נשק רבים, וביניהם כלי נשק מדויקים לטווחים שונים, המאפשרים לו פעולה עצמאית לאורך זמן. מדובר בפק"לי חי"ר, פק"לי לחימה מגוונים- החל מכלי נשק שונים כמטול, RPG וטיל לאו- דרך קשר מ"מ, נהג נגמ"ש, מפעיל GPS, מפקד חוליה ועוד.
• החי"ר מבוסס על יכולת אישית גבוהה של לוחמיו מכיוון שביסודו הוא חיל של מגע קרוב, הנלחם תוך כדי תנועה ואש.
• חיל הרגלים כשמו כן הוא- חיילים הנעים על רגליהם, לכן מוטיב הכושר הגופני חשוב מאוד לחיילים אלו שנעים ברגל לאורך ק"מ רבים ונושאים לא פעם תיקים כבדים עם ציוד רב.
 

שירות בנות בחיל הרגלים
בחטיבות החי"ר הלוחמות משרתות נשים רבות בתפקידים חשובים ומשמעותיים בתחום הלחימה, ההדרכה ומתן שירותים מגוונים לכוחות הלוחמים. בנוסף, משרתות חיילות וקצינות רבות בתפקידים תומכי הלחימה. שיבוץ הנשים לחטיבות מתבצע על ידי זרוע היבשה ו'מיטב' לאחר הטירונות וההכשרה המקצועית. החטיבות אינן בוחרת או משפיעות על שיבוץ הבנות המגיעות אליהן. על החיילות חובת הבקשה לשיבוץ בזרוע היבשה מסגל המדריכים וקציני המיון אם ברצונן להצטרף לשורותיה.
מסלולי הבנות הלוחמות מתחיל בגיבוש מיוחד שעוברות הבנות בכיתה י"ב. גם מדריכות החילות הלוחמים עוברות גיבוש לפני הגיוס.
 

תפקידים מרכזיים לבנות בחיל הרגלים
לוחמת בגדוד קרקל - ראו הרחבה באגף התוכן באתרנו על גדוד קרקל.
מדריכת חי"ר - התפקיד כולל הדרכה מקצועית של לוחמי חיל הרגלים במקצועות שונים: טילים נגד טנקים, נהיגת נגמ"ש (רכב ממוגן), נהיגת אכזרית (רכב ממוגן), מדריכות קליעה, צלפים וכו'. ההכשרה אורכת כחודשיים, בסיומם משובצות בוגרות הקורס להכשרות המשך מקצועיות. השיבוץ הוא בבסיסי אימון חטיבתיים (בא"ח) ובסיסי אימון פיקודיים (בא"פ). הקבלה לתפקיד כוללת איתור קדם צבאי, וגיבוש.
מדריכת כושר קרבי - המדריכה מקדמת את נושא האימון הגופני ביחידה, תוך העברת אימוני כושר גופני, הרצאות עיוניות בנושאי תזונה, תורת האימון ושיטות שונות לשימור ושיפור הכושר הגופני. בנוסף, ארגון ימי ספורט וטורנירים. לבעלות רקע מתאים באומניות לחימה, קיימת אפשרות לבחירת מסלול התמחות כמדריכת קרב מגע הכולל הכשרה משולבת של 17 שבועות. ההכשרה נמשכת 11 שבועות, והשיבוץ במגוון בסיסי חיל הרגלים בארץ. תנאי הקבלה כוללים איתור קדם צבאי, ומיון חובה. ביום פתיחת הקורס מתקיים בוחן כשירות נוסף.
מקפלת מצנחים - התפקיד כולל אריזת מגוון מצנחים אישיים וחופשיים לצניחות בקורסי צניחה, וכן לביצוע צניחות שוטפות של המערך המוצנח. בנוסף, עוסקת המאחזקת באריזה ובטיפול במצנחי אספקה שונים לתרגילים ואימונים. בשל חשיבות העבודה היא מתבצעת באופן פיזי ולא על-ידי מכונות. למתאימות תיתכן אפשרות לביצוע קורס צניחה. ההכשרה אורכת כחודש, והשיבוץ- בבית הספר לצניחה במרכז הארץ.
 

קישור לאמצעי הלחימה המופעלים בידי חיילי החי"ר (חיל הרגלים)

קישור לסיכות ולסמלים הנהוגים בקרב חיילי חיל הרגלים (חי"ר)

 

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
אוראל  - האם אוכל להתקבל להיות לוחם 28-12-2014 14:20:15
היי אני אוראל בעל פרופיל 97 וקבא 47 ואני רוצה להיות לוחם האם זה טוב כדי להיות לוחם קרבי
נטלי רסקין  - התמינות 24-10-2014 13:40:54
שלום, כיצד ניתן לקבל זימון למיונים של מדריכות חיר וכושר קרבי ?
ומתי יתקיימו המיונים השנה ?
הקבא שלי 53 דפר 60 ופרופיל 97
יום המאה שלי ביום חמישי הקרוב ה 30.10 האם אספיק למיונים ?
מירי סילברמן  - התמיינות 17-09-2014 10:15:05
כיצד מגישים מועמדות להתמיינות לתפקיד מדריכת חי"ר?
לרה 11-08-2014 15:22:54
אני מתגייס לחייל רגליים ואני לא מבינה שום דבר מה אני יעשה הפרופיל שלי הוא 97 מה אני יעשה
שלומי עודי  - הגששים בנחל ים 20-02-2014 15:42:44
fy4xc
שחר גדעון  - מה לעשות? 30-10-2013 07:58:34
שלום קוראים לי שחר אני בת 12.
אני עושה היצג על חיל הרגלים ואני לא מבינה מה שכתוב לא כאן ולא בויקיפדיה.
מה לעשות?
yonber33  - שאלה כללית 12-10-2013 14:49:38
שלום,
אם אני וחבר מאוד טוב רוצים להתגייס ביחד לאותו ח"יר ובאותו גדוד באותוהח"יר איך נוכל להיות יחד? ולמי עליי לפנות לצורך כך אם צריך
ReutDaniel  - שאלה חשובהה 14-07-2013 20:22:08
שלום, יש לי קבא ודפר 50 ומחר יש לי יום המאה.. אני יודעת שזה נתונים לא משהו יש מצב שאני יכולה להתקבל במדריכת חי״ר?
amitohayon  - קיבלתי קבא 49 ודפר 40 האם אני יכול לשנות את זה או 17-06-2013 09:13:56
שלום יש לי קבא 49 ודפר 40 אני ממש רוצה להתקדם בצבא כמו לעשות קורס קצינים, מכי''ם האם אני יכול להיכנס לתפקידים האלו עם נתוני איכות כאלו?? או האם אפשר לשנות אותם??
פליקס וקסמן  - גיבוש צנחנים 16-06-2013 09:24:11
שלום,
תאריך הגיוס שלי הוא בנובמבר, סימנתי 5 במנילה לצנחנים ולא קיבלתי זימון לגיבוש שהיה לפני חודש/חודשיים בערך, ועכשיו אומרים לי שאם איני רוצה יש גיבוש בדצמבר ואז זה אומר שאני צריך לדחות את הגיוס שלי למרץ, ואני ממש לא רוצה לדחות.
מה עלי לעשות?
עודד הררי נייד: 0556644438  - שיבוץ לחי"ר 13-06-2013 11:42:36
שלום לכם.
רוצה להתגייס לחי"ר ושובצתי למשהו אחר שאני ממש אבל ממש לא רוצה. רק חי"ר!!!
מה עלי לעשות?
admin  - חברים - שאלות אנא שאלו בפורום! תשובות קצרות ומהירו 31-05-2013 15:23:34
חברים - שאלות אנא שאלו בפורום! תשובות קצרות ומהירות מובטחות שם
עומר שגיא  - מדריכת מורן 09-05-2013 17:40:05
שלום, אני מעוניינת לשרת כמדריכה בחי"ר, ובמיוחד ביחידה המובחרת של חיל התותחנים - מורן. יש לי קב"א 55 ודפ"ר 80. מה אני צריכה לעשות כדי לקבל זימון?
שחף  - הדרכת חיר עם קבא 49 08-05-2013 12:10:51
האם אפשר לקבל תפקיד של מדריכת חיר עם קבא 49?
אור לוי  - ל"א- לוחמה אלקטרונית 24-03-2013 10:57:54
לוחמת ל"א גם משתייכת לחיל רגלי ? ואם כן למה ? כי זה קשור לתקשורת, והבנתי שלרוב נמצאים בתוך בסיס ולא בשטח
שי והב  - רוצה להיות לוחם 07-02-2013 13:13:18
שלום אני מעוניין רק בחיר או איזו סיירת,הקבא שלי 46 והדפ ר שלי 20 הפרופיל 97,האם אני יכול להגיע לאחת מהאפשרויות או סיירת,או חיר
סיירת אני מעדיף אגוז וחיר אני מעדיף גבעתי
אני יצליח לקבל עם הנתונים האלה?!
דודי אשר  - פרופיל 11-01-2013 23:59:57
אני במשך חצי שנה מנסה לעלות פרופיל בשביל לשרת בחיל הרגלים האם תוכלו לעזור לי לקדם את זה
זכי חילף  - אני מעוניין לחזור לקבע 10-01-2013 03:26:02
אני קצין חי''ר משוחרר בדרגת סגן בן 28 ומעוניין לחזור לקבע
אפרת  - מדריכת כושר קרבי 09-01-2013 12:59:19
שלום..יש לי פרופיל 97, קב"א 50 ודפ"ר 50. אני מאוד מעוניינת בתפקיד מדריכת ספורט כי אני מתעסקת בזה מאז שהייתי קטנה ועד היום. אני חושבת שלמרות שבמנילה לא קיבלתי את האפשרות להיות מדריכת ספורט אני מתאימה לתפקיד ואני מאוד אשמח אם גם אתם תוכלו להבין אותי. כששאלו אותי "מה את רוצה לעשות שתהיי בצבא" זה הדבר הראשוני שחשבתי עליו.
מה אני צריכה לעשות כדי לקבל את התפקיד הזה? בבקשה עזרו לי ...
קמי 08-01-2013 16:21:57
קיבלתי בצו הראשון קב׳׳א 51 ודפר 50 האם אני יכולה להיות מדריכת חיר??

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
תמונה
מא"ה של תפקיד!
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - 1
תמונה
עבודה מועדפת לאחר השחרור
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2013 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר