YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2

חסויות

אינדקס חיל האוויר
יחידה 669 יחידת שלדג
חיל הנ"מ יחידות מיוחדות
קורס טייס כלי טייס בחיל האוויר
טיפול ואילוף כלבים הכל על גיוס כלל צה"לי
מיוני ירפ"א ב'

חיל האוויר
חיל האוויר והחלל בשמו המלא, הוא זרוע האוויר של צבא ההגנה לישראל, החולש על המתחם האווירי של מדינת ישראל ובראשו עומד קצין בדרגת אלוף- מפקד חיל האוויר.


לחייל כמה משימות חשובות: הגנה על המימד האווירי על מדינת ישראל ועל מרחב הפעולה של צה"ל והשגת עליונות אווירית בכל מרחב הלחימה של צה"ל- נקודה שהוכיחה עצמה חשובה מאוד בכל מלחמות ישראל, כאשר השמיים הנקיים ממטוסי אויב, נתנו יתרון כוח משמעותי מאוד לכוחות היבשה.
כמו כן, חיל האוויר פועל ומתאמן כל העל על שיתוף פעולה ולחימה בזירת היבשה והים, פגיעה ביעדים בעומק שטח האויב בארצות קרובות (מלחמת לבנון השנייה, רצועת עזה) וכן במטרות ארוכות טווח (הפצצת הכור בעיראק, אימונים אפשריים להפצצת הכור באיראן).

תפקיד נוסף של חיל האוויר היא ליצור תמונת מודיעין אווירית ולהשתתף ביצירת תמונת המודיעין הכוללת של צה"ל שמועברת למטכ"ל לקבלת החלטות בשעת אמת. חיל האוויר מסייע בהטסת כוחות, ציוד ומערכות ייעודיות, משתתף במשימות חיפוש, הצלה ופינוי אווירי, וכמובן- לוקח חלק חשוב ביותר במשימות מיוחדות וחשאיות.


חיל האוויר הישראלי נחשב לאחד מחיילות האוויר הטובים בעולם, ומרמז על כך גם היחס המדהים בין כמות הפלות מטוסי האויב לבין מטוסי צה"ל שנפלו. מאז קום המדינה, הופלו בקרבות אוויר 687 מטוסי אויב לעומת 23 ממטוסי צה"ל, כלומר- יחס של 1:30 על כל מטוס ישראלי שהופל.

כל טייס שהפיל למעלה מ- 5 מטוסי אויב, מוגדר כ- "אייס". בחיל האוויר הישראלי מוגדרים 39 טייסים בתור "אייסים", מתוכם 10 טייסים הפילו למעלה מ- 8 מטוסים, וטייס אחד, אל"מ (במיל') גיורא אבן אפשטיין) מחזיק בשיא לא יאומן של הפלת 17 מטוסי אויב, לא פחות. שיא שמוחזק על ידו במשך 30 שנה, והוא מוגדר גם על ידי ספר השיאים של גינס בתור אלוף העולם בהפלות סילוניות.

חיל האוויר כולל מספר טייסות
מטוסי קרב (F-15, F-16i), מטוסי תובלה (ההרקולס), מטוסי הדרכה (הצוקית), מסוקי קרב (הקוברה והאפאצ'י), מסוקי תובלה (היסעור, הבלק-הוק), מסוקי סיור (העטלף) וכן כלי טייס בלתי מאוישים (כטב"מ). תוכלו לקרוא על כולם באגף כלי הטייס של חיל האוויר באתרנו.


בחייל קיימים מספר רב של תפקידים מוכרים
פרח טייס, לוחמים ביחידת שלדג, לוחם ביחידת החילוץ וההצלה (יחידת 669), ולוחם בחיל הנ"מ. בראש חיל האוויר, נמצאים הטייסים, מפעילי מכונות המלחמה מהמתוחכמות ביותר בעולם, עוברים קורס טייס ארוך ומורכב, הכולל במהלכו תואר אקדמי ולימודים רבים בנושאים שונים ומורכבים. במהלך הקורס פרחי הטייס מחולקים למגמות שונות, ועם סיומו- עם קבלת 'כנפי הטיס' הם עוברים לטייסות השונות. הטייסים בחיל האוויר, נחשבים מבחינת הרכיב האישיותי והמקצועי, בין הטובים בעולם.

אחד מהתחומים הבולטים בחיל האוויר הישראלי בו הוא נחשב למתקדם בעולם, הוא תחום כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) או בשמם הקודם- מזל"טים. מדובר בעשרות כלי טייס למטרות שונות- סיור, תצפית, סיוע לכוחות קרקע, כלים 'מתקיפים' ועוד ועוד המפותחים על ידי התעשיות הביטחוניות הישראליות וחברות אמריקאיות בעיקר. טייסות המזל"טים הללו פעילים מאוד ביום-יום, ועוסקים בפעילות רחבת היקף.

על כל המערך המורכב ועל שמי מדינת ישראל, שולטת יחידת הבקרה של חיל האוויר (היב"א), שאחראית על זיהוי כלי הטיס שנכנסים למרחב האווירי של מדינת ישראל, זיהוי חדירות אויב, והכוונת כלי טיס של צה"ל.


חיל האוויר כולל גם את חיל הנ"מ מערך נשק נגד מטוסים הפרוס בגבולות הארץ ובסמוך למתקנים אסטרטגיים ומכיל כלים רבים ומגוונים מכ"מים ומערכות מתוחכמות אחרות ויחידות קרביות רבות השומרות על שמיים נקיים טילי הסטינגר (ברקן), טילי הוק, טילי פטריוט (יהלום) וכן מערך טילי קרקע-קרקע למרחקים גדולים- טילי החץ.

חיל האוויר כולל שתי יחידות מיוחדות עליהן תוכלו לקרוא בדף היחידות המיוחדות: יחידת החילוץ וההצלה של חיל האוויר (יחידת 669) ויחידת שלדג.

בנוסף, קיימים בחייל מספר רב של תפקידים שונים, בין התפקידים המרכזיים:

מפקד/ת כיתה - שירות כמפקדי כיתות אבטחה בבסיסי חיל-האוויר או כמפקד כיתת טירונים/קורסים. המ"כ (מפקד כיתה) מלווה את החיילים בהיכרות והסתגלות למערכת הצבאית, עוסק בהדרכה, אימון ותרגול של החיילים. מדובר בתפקיד לבנים ולבנות כאחד, ונדרש בו פרופיל 82.


מטפל ומאלף כלבים - החיילים מהווים חלק בלתי נפרד ממערך ההגנה הקרקעית של בסיסי חיל-האוויר. התפקיד כולל סיורי טרמפיאדות, סיורי גדר, חסימות ואבטחת אירועים חייליים והכל באמצעות כלבים מאולפים, וכן טיפול בכלבי השמירה שמסביב לגדרות ותחזוק העמדות עם הכלבים. התפקיד מיועד לבנים ולבנות, ונדרש בו פרופיל 64 ומעלה. העבודה מתבצעת עם כלבי תקיפה, כלבי גישוש, והחיילים עוברים הכשרה בת מספר שבועות באחד מבסיסי החייל.

מדריכת נ"מ - תפקיד המיועד לחיילות בעלות פרופיל 72 ומעלה, המכשירות מפקדים ולוחמים בחיל הנ"מ למקצועות מערכות נשק נגד מטוסים, קליעה, נהגת רכב קרבי משוריין, זיהוי מטוסים. ההכשרה אורכת כ- 3 חודשים.

מלבד תפקידים אלו, קיימות גם המכללות הטכנולוגיות של חיל האוויר, אליהם מגיעים שוחרים. מדובר במסלול לימודים המשלב לימודי טכנולוגיה מתקדמת עם לימודים עיוניים. לאחר סיום לימודים בתיכון, מקבלים התלמידים תעודת בגרות מוגברת ותעודה טכנולוגית. במהלך הלימודים עוברים התלמידים הכשרה מיוחדת למקצועות ספציפיים בחיל-האוויר. השוחרים רוכשים בגרות ומקצוע טכנולוגי, ובנוסף- נעים על מדי חיל האוויר.

קישור לסיכות שניתנות בחיל האוויר
קישור לטייסות חיל האוויר

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
חיל טוב בחיל האוויר  - וואו מישהו חייב לעדכן את מה שרשום פה 20-09-2015 19:03:32
רק כמה דברים...:
יש הרבה יותר מטוסי תובלה מרק ההרקולס, העטלף היסעור והינשוף (בלק-הוק) שלושתם מסוקי סער, מסוק הקוברה כבר מזמן הוצא מכלל שימוש, אין יותר את מערך הנ"מ- כיום זהו מערך ההגנה האווירית וטילי הסטינגר וההוק כבר לא קיימים.
ד"א, שכחתם מילה או שניים על כיפת מרזל..
יוסף פנחסוב  - נהג משאית 28-06-2015 13:58:25
למה רשמו לי פרופיל 64 וזה טוב לא- טוב הייתם צריכים להחליף לי פרופיל אחר. למה שמתם לי פרופיל נמוך אבל עם זה לא ייקחו לקרבי ולא למלחמה בצבא אולי אפשר להחליף פרופיל אחר ובמקום 64 אפשר אחר פרופיל אחר במקומו אבל עשיתי הכל טוב ולמה שמו כזה פרופיל לא יודע אני ישבור לכם את הראש שלכם אתם ממני יוסף פ
יוסף פ  - נהג משאית 22-06-2015 15:59:53
להיות קד"צ נהיגה בצבא להיות נהג משאית ותתקשרו אלי בקרוב אולי תיראו ואל תאחרו להתקשר תהיו איתי בקשר עם הנהג משאית לגבי צבא אני גומר צבא ויכול ללמוד נהיגה אחר כך אני רוצה לקחת ממכם מפתח של נהיגה בדרך נהג משאית
יוסף פ  - חיל האוויר 22-06-2015 15:49:37
אני רוצה להיות נהג משאית קלה עד 12 טון ואם לא הייתי בצבא יכול להיות חיל הרפואה בצבא.
יוסף פ  - נהג משאית 22-06-2015 15:42:29
אני רוצה להתגייס בנהג משא להיות בצבא נהג משאית טירונות של שלוש שנים ולאחר צבא לקבל רישיון נהיגה אחרי צבא שאגמור צבא אני יכול להיות נהג בצבא הציעו לי לעבוד שם אחרי צבא. אחרי 3 שנים של צבא בנהג משאית יוסף פ
בר אברמוביץ  - מערך המנהלה בחייל האוייר 22-03-2015 10:34:11
היי
הציעו לי את התפקיד מערך המנהלה בחייל האוייר
ורציתי לדעת מה עושים שם
אם מישהו יכול לספר לי על תאריך הגיוס
היציאות
ובכלל מה עושים בתפקיד הזה בכללי
benjmin  - מבדקי צוות אוויר 01-02-2015 19:30:42
קיבלתי זימון למיונים לטייס (מבדקי צוות אוויר)
ולא עברתי אותם .. המבדקים האלה הם רק לטייס או שהם לכלל התפקידים בחיל האוויר ??
יוסף ארז  - אישור ! 01-02-2015 13:18:31
זקוק לאישור על שנות עבודתי בח"א .

אנא תדריכו אותי למי לפנות בלהק כ"א .

בתודה ,
יוסף ארז
ת.ז 09264748
איתי ארד  - חזרה לשרות קבע בחיל האויר כטכנאי דרג א 27-01-2015 10:28:14
שוחררתי מחיל האויר בחודש מאי 2014 לאחר שצהל החליט לא לאפשר המשך שרות קבע בגמר שרות סדיר מסיבות תקציב. כל בשרות הסדיר שלי היה למופת וכיום עדין לא מוצא את מקומי מחוץ לצהל וחיל האויר ואין לי עבודה.אבקשכם לבדוק אפשרות לגייס אותי לחיל אותו שרתתי נאמנה 3 שנים לכל משרה או תקן אפשרי
מתן גל  - זימון למיון ראשוני של טיס 07-01-2015 13:32:53
קיבלתי זימון ראשון לטיס ופספסתי את המועד... הם לא עונים בלפון, יש אפשרות לקבל איכשהו זימון חוזר? כל עזרה תתקבל בברכה :)
רדליך יובל  - שירות בחיל האוויר 07-01-2015 12:58:53
אני עומדת להתגייס בקיץ ורוצה לשרת בחיל האוויר. מה צריך לעשות ?
כרייף דניאל  - בקשה להתמיין טרום גיוס לחיל האויר 04-01-2015 08:05:03
אני בעל פרופיל 72 וברצוני להתמיין לתפקידים השונים לחיל האויר.
מה עליי לעשות?
אני בשנה של מכינה.
פאר  - מנילה 23-12-2014 15:36:58
אני שוחר בחיל האוויר..ואני מעוניין להתגייס למקום אחר,למי צריך לפנות כדי שיפתחו לי את המנילה/שאלון העדפות?
מלש"בית11111  - חריגים 31-10-2014 09:01:43
לא מזמן היה לי צו ראשון , והקב"א שלי היא 53 ,דפ"ר 60 ופרופיל 97 .. אני רוצה להגיש בקשת חריגים כדי להתמיין לקורס טייס , השאלה היא אם לחכות לאחריי יום המא"ה ?
nahalN  - שאלות על תפקידים 28-10-2014 11:06:30
קיבלתי שאלון העדפות וקיבלתי כמה אפשרויות לתפקידים .. אחד מהם זה מפקחת טיסה- הבנתי שזה תפקיד טוב ומעניין , יציאות קצת בעייתיות אבל זה לא מפריע לי, תפקיד קשה עם הרבה אחריות -מישהו מבין בו ויודע אם הוא טוב כמו שאומרים ?
עוד תפקיד זה מדריכת סימולטור- זה תפקיד שמאוד מעניין אותי ואני מאוד רוצה, השאלה היא לגבי המיונים- הבנתי שצריך ידע נרחב בפיסיקה ואין לי אחד כזה (את התפקיד שלחו לי בשאלון) . השאלה היא אם יש לי סיכוי לעבור את המיונים גם בלי הרבה ידע בפיסיקה ? מה עוד יש במיונים של התפקיד ?

תודה למי שעונה :)
יוסי  - שלדג 19-10-2014 18:55:49
שלדג יחידה מעולה אחת הטובות בצהל ובעולם.שנים יעברו עד שאולי חלק מהפעולות הנפלאות יצוצו לעיני הציבור.עם ישראל צריך להיות גאה בבנים שלו.
השרות ביחידה נתן לי חותם לכל החיים ונתן לי המון לחיים האזרחיים.
תמיד למען צהל ועם ישראל.....
רסב" יוסי מילואימניק שלדג.
עדן9383  - קורס טייס 27-09-2014 21:50:19
היי ,
קיבלתי זימון לקורס טייס (נמצאתי מתאימה )
מה התהליך ?מה השלב הבא?
שרה  - מחזורי גיוס מדריכת התגוננות בחיל האוויר 11-09-2014 21:16:44
התפקיד שאליו אני רוצה להתקבל הוא מדריכת התגוננות בחיל האוויר. רציתי לדעת שתי דברים:
1)איך אפשר לקבל זימון/להתמיין לתפקיד?
2) האם יש כמה מחזורי גיוס בשנה (לא רק בקיץ למשל)
נועה ברטי  - סימון במפת בד"חים 18-08-2014 00:08:59
שלום רב, אשמח לקבל עזרה כיצד מסמנים מסלול במפת הבד"חים?
תודה מראש
daniele  - החלום שלי להיות טייס בחיל האוויר 12-08-2014 17:21:00
שלום, החלום שלי זה להיות טייס בחיל האוויר. אבל יש לי בעיה. יש לי משקפיים ועקמת. אבל יש לי מנת משכל גבוהה. יש סיכוי כלשהו שאני ייתקבל להיות טייס בחיל האוויר? עדיין לא עשיתי בדיקת פרופיל. אבל זה חשוב לי. ראיתי שצריך פרופיל 97. אני לא חושב שאני יגיע לזה...

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
מיון להדרכת יחידות שדה בנות
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
ראיון עבודה
תמונה
טפסים צבאיים
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר