YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


לוחם ביהל
לוחמי אגוז בפעולה
תרח
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי חיל הים
גדוד גפן בה
ילת
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו
תג גדוד 605 (הנדסה קרבית)
תג גדוד 603
תג גדוד 601 (הנדסה קרבית)

חסויות

אינדקס
סט"ילים יחידת סנפיר (יב"ן)
יחידת ילת"מ שייטת 7 - שייטת הצוללות
יחידות מיוחדות שייטת 13 - הקומנדו הימי
קורס חובלים יחידת הדבורים
הכל על גיוס כלל צה"לי יחידת הגוררות של זרוע הים

זרוע הים
חיל הים הישראלי, הזרוע הימית של צה"ל. למרות שאינו גדול במיוחד ומונה מספר מצומצם יחסית של חיילים ביחס לשאר החיילות, חיל הים הישראלי הוא חייל מתוחכם מאוד, העובד בעוצמות גבוהות ומפעיל טכנולוגיות וכלים בעלי יכולות מתקדמות, וכן יחידות מיוחדות בעלות יכולות ברמה אליה שואפים צבאות זרים רבים.


חיל הים הינו זרוע אסטרטגית המהווה חלק מצה"ל, זרוע המשלבת הפעלת מערכות לחימה משובצות בטכנולוגיות קצה, יחד עם כח אדם מעולה. השירות בחיל הים מאפשר ללוחמיו להביא לידי ביטוי את יכולתם האישית כדי להכריע את האויב ולנצח בקרב. בראש חיל הים עומד קצין בדרגת אלוף, מפקד חיל הים.
חיל הים מכיל כלי שייט שונים, תחנות מכ"ם והתראה ויחידות מודיעין שתפקידם לשמור על חופיה של מדינת ישראל, ולהוות את הזרוע ארוכת הטווח של צה"ל מעל ומתחת למים, וכמו כן להבטיח על דרכי מסחר ומעבר פתוחים לנמלים ומחוצה להם.

משימתו של חיל הים פשוטה מצד אחד- "חוף בטוח וים פתוח", אולם מצד שני- מדובר במשימה סבוכה. כיוון שלמדינת ישראל יש רק גבול פתוח אמיתי אחד- הים- מדינת ישראל ובעקבות זאת- צה"ל- מייחסים חשיבות רבה לחופש השיט אל ישראל- וממנה. בסופו של יום, רוב הסחר הבינ"ל מגיע למדינת ישראל בדרך הים, ולא דרך האוויר. סחורות, מוצרים לתעשייה ולמסחר- מגיעים בספינות תובלה גדולות, וספינות אלו- כמו גם נתיבי השייט- חייבים להיות מוגנים. בנוסף, אזור החוף בישראל הוא האזור המיושב ביותר במדינה, ורוב אוכלוסיית ישראל מתרכזת לאורך חופי ישראל- אזור הפגיע מאוד לירי מהים. לכן, תפקיד חיל הים מוגדר כחייל המגן על חופי המדינה והבטחת חופש השיט לחופי ישראל.


חיל הים הוקם עם קום המדינה בשנת 1948, ופעל על בסיס אוניות מעפילים ישנות שהפכו לאוניות מלחמה. מאז ועד היום, חיל הים על שלל כליו- סטי"לים, דבורים, דבורות, צוללות וכלים ייעודיים מסווגים אחרים- מפליג במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל והרחק משם.
בשנת 1956 הוקמה בחיל הים יחידת סד"גים (ספינות דיג)- היה מדובר בספינות דיג שהפכו לספינות לחימה, ספינות שהיו מצוידים במקלעים קלים, מכשירי קשר ומוקשים ימיים. לאחר מלחמת ששת הימים (1967) צה"ל החל להשקיע כספים משמעותיים יותר בחיל הים, נרכשו ספינות לחימה- דבורים, סטי"לים ועוד, שהחלו לפטרל באורך קבוע את חופי הארץ, לתת גיבוי לפעולות ביבשה וגם באו לידי ביטוי בתור כוח נ"מ- בזכות המקלעים החזקים שעל הספינות.
כוחו היחסי של חיל הים בא לידי ביטוי במלחמת יום כיפור (1973) כשחיל הים היה מהחיילות הבודדים שהתכוננו למלחמה, ובמהלך מבריק התקיפו את הצי של מצרים וסוריה, הסבה אבדות קשות וטיבעה את רוב הצי של מדינות אלו, בין היתר- ניתן לציין את קרב לטקיה- הקרב הראשון בעולם שהיה קרב סטי"לים בסטי"לים- קרב מרתק.
במבצע שלום הגליל (1982) חיל הים היה בפעילות מלאה- הגן מהים על הכוחות הפועלים ביבשה, ביצע הנחתה של חיילי חי"ר ונגמ"שים בשפך נהר האוולי שבלבנון, ביצע ירי תותחים לתוך לבנון ועוד- פעילות שזכתה לשבחים וסייעה בשדה הקרב הסבוך של מלחמה זו.
גם במלחמת לבנון השנייה (2006) ביצע חיל הים פעילות מאסיבית אל מול חופי לבנון, ירי טילים למרחוק, סגר על חופי לבנון, סיוע לכוחות אוויר ויבשה ועוד.

חיל הים בפרסומיו הרשמיים, מספר למעוניינים לבוא בשעריו על מספר בסיסים בהם החייל מצוי-

בסיס חיפה
בבסיס חיפה (ב"ח), מרוכז עיקר הכוח הימי של מדינת ישראל: שייטת הצוללות, שייטת הסטי"לים ופלגת הדבורים. עיקר תפקידו של הבסיס לאבטח את נתיבי השייט של מדינת ישראל, לשמור ולשפר את כושר הפעולה המבצעי של החיל, לבצע משימות בט"ש (ביטחון שוטף (ולהעמיק את שיתוף הפעולה בין חיל הים לשאר זרועות צה"ל בפעילות אימונים ומבצעים.


בסיס עתלית
בסיס עתלית מאכלס את אחת מן היחידות המובחרות של צה"ל - "הקומנדו הימי" או בכינויה "שייטת 13". הבסיס ממוקם דרומית לחיפה ונושק לשרידי מבצר צלבני עתיק. מתגייסי השייטת שוהים בבסיס החל משלב הטירונות ולאורך כל תקופת הכשרתם. בשל חשאיות פעולותיה של "שייטת 13", הבסיס אינו פתוח למבקרים.

תל אביב (מפח"י)
מפח"י (מפקדת חיל הים), ממוקמת בקריה בתל אביב בסמוך למטה הכללי ומפקדות הזרועות השונות של צה"ל. תפקידה של מפח"י לנהל את החיל, לקבוע מדיניות ובניית הכוח הימי והפעלתו. במפח"י מצויים חדרי השליטה, מרכזי הקשר, יחידת תכנון מבצעים, מודיעין, כח אדם ולוגיסטיקה.

בסיס אשדוד
בסיס אשדוד ממונה על חלקה הדרומי של זירת ים תיכון ועוסק בעיקר בבט"ש. ייעודו, לפעול בים ומהים לשמירת שלמותה וריבונותה של מדינת ישראל ולהגן על האינטרסים החיוניים בים, בזירת אשדוד. תפקידיו- אבטחת ריבונות המדינה בזירת אשדוד, ולמנוע פיגוע/תקיפה בים ומהים, יישום הסכמים מדיניים במסגרת תהליך השלום במרחב הים של רצועת עזה, להוות בסיס אם לכלי שייט ויחידות ח"י בשגרה ובחרום, ועוד.


בסיס אילת
בסיס חיל הים באילת קיים משנת 1951. הבסיס משמש כמפקדת זירת ים-סוף החל משנת 1980 עם גמר פינוי כוחות חיל הים משארם במסגרת הסכמי השלום עם מצרים. עם השנים השתרש השם זירת ים-סוף (זי"ס) בתודעה החיילית והצה"לית והוא הפך להיות שם נרדף לבסיס חיל הים באילת. זירת ים-סוף הינה אחת משלוש זירות הפעולה של חיל הים. משימתה העיקרית של זרוע הים באילת הינה לשמור על השקט הביטחוני של אילת. בעבר אזור זה היה אזור מפגש בין ארבע מדינות עימות: ישראל, מצרים, ירדן וסעודיה. קירבתם של כל המתקנים האסטרטגים והתיירותיים לקו החוף והעדר כיסוי מודיעיני מושלם. שחיה, חתירה או כל דרך אחרת לחציית הגבול הינה פשוטה יחסית ומחייבת מערך רגיש, ערני ודרוך לכוונות מסוג זה. זירת הפעולה של חיל הים באזור מתמקדת במפרץ אילת, מפרץ סואץ ובחלקו הצפוני של הים האדום.

בסיס ציוד ותובלה
בסיס בצ"ת הינו הבסיס הלוגיסטי של חיל הים, תפקידו לספק את כל הצרכים הלוגיסטיים של היחידות השונות בחיל. ערכי הבסיס הם מקצועיות, מוכוונות לקוח, מיצוי וטיפוח משאבי אנוש, חדשנות, גאוות יחידה ותרומה לקהילה. כל תהליכי העבודה בבסיס מבוססים על מערכות מחשוב ומידע מהמתקדמות בעולם, אשר זוכות להערכה רבה בצה"ל ובתעשייה. ייעוד הבסיס: רכש, אספקת ציוד וחומרים בזמינות ובאיכות הנדרשת לשמירת הסד"כ, לאחזקת כ"ש והפעלת מערכות קיימות, באופן שיבטיח מענה שוטף לצרכי החיל ולתפקוד מבצעי של כ"ש, הלוחמים ומתקני החוף.

מספנות חיל הים
מספנת חיל הים היא מופת לארגון המשלב חיילים קצינים ונגדים בשירות צבאי עם עובדים אזרחים. המספנה אחראית על ביצוע התקנות, תיקונים ושיפורים בכלי השייט, באמל"ח (אמצעי לחימה), במערך הגילוי החופי, במתקני החוף ובציוד הייעודי של החיל וכל זאת תוך הקפדה על אבטחת איכות, תמיכה, בקרה הנדסית וטכנית באיכות גבוהה ובעלות מינימאלית.


בסיס הדרכה
בסיס ההדרכה המרכזי של החיל, ממוקם בעיר חיפה. תפקידו להכשיר, להסמיך ולשפר את מיומנות הקצינים והחיילים, בראשית דרכם ולאורך כל שירותם הצבאי. בסיס ההדרכה מאכלס את בי"ס לקצינים, בי"ס לפיקוד ימי, בי"ס למקצועות הצוללות, בי"ס למקצועות הסט"ילים (ספינות טילים), סיו"ש (סיור ימי ושליטה), בי"ס טכני, פלגות מטה, כוח אדם, הדרכה, אג"ם, תחזוקה ועוד. החיילים שוהים בבסיס בין שבעה שבועות ועד עשרים חודשים בהתאם לקורס וההכשרה הייעודית.
חיל הים מכיל מספר יחידות מרתקות -

שייטת 13
הקומנדו הימי של צה"ל. אחת מיחידות העילית של צה"ל, אחת מהיחידות הימיות הטובות בעולם, שיחידות רבות וטובות מרחבי העולם- באות אליה על מנת ללמוד.

שייטת 7
שייטת הצוללות של חיל הים, היא אחת מהיחידות המושקעות ביותר בצה"ל. הצוללות החדשות בצה"ל, הן כלי המלחמה היקר ביותר בכל צבא ההגנה לישראל. מדובר במכונות מלחמה אימתניות, בתנאי ת"ש ותנאים כלליים מעולים, ובעיקר- בפעילות מבצעית מרתקת במעמקי הים- במקומות שונים ומשונים. מדובר בשירות מרתק עם חבר'ה מצוינים.


סטי"לים
(ספינות טילים). מדובר בכוח התקיפה העיקרי של חיל הים. מדובר על מכונת מלחמה בעלת חימוש מגוון וכן טילים- ומכאן שמה. שייטת 3, שייטת ספינות הסטי"ל של חיל הים משמשות להגנת על המרחב הטריטוריאלי הימי של מדינת ישראל, לפעילות בט"ש ולסיורים, ובעת הצורך- ככלי הגנה ותקיפה בים וביבשה.

יחידת הילת"מ
היחידה למשימות תת מימיות של חיל הים.

יחידת יב"ן
היחידה לביטחון נמלים של חיל הים. יעוד היחידה: הגנה על הנמלים האזרחיים והצבאיים במדינת ישראל. ישנם דרכים רבות לפגיעה בנמלים ובאוניות- גורמי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) בנמלים, מיקוש, ועוד. יחידה זו אחראית על ביטחונם- על כל המשתמע מכך.
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 22-01-2016 23:56:02
שלום שגיא,
באפשרותך להגיש טופס 55 לבקשה כזאת.
שגיא ביטן  - שאלה לגבי קבלת גיבוש לאחר כבר שגוייסתי 22-01-2016 14:11:28
שלום אני שגיא ביטן לוחם בחטיבת כפיר בגלל שאני בן יחיד וחתמתי לגיוס קרבי לא נתנו לי הזדמנות לצאת לגיבושים בחיל הים האם אני יכול לקבל גיבושים בזמן השירות שלי
אלין טנדלר  - חסר לכם כאן בתפריט 21-01-2016 12:58:15
היי,
אין כאן ייצוג של בקש"יות (מה שהיה פעם מוכ"מות) של חיל הים. והןןןןןן- כן הן - העיניים של המדינה.
מצפה לתיקון (:
yehida_yael 17-01-2016 16:32:40
שלום דוד,
באפשרותך להגיש בקשת ערעור למיטב בצירוף המלצות וגיליון ציונים. בהצלחה!
yehida_yael 17-01-2016 16:32:06
שלום סמי,
חובלים זה לא תפקיד שמופיע במנילה. מגיעים למיונים דרך יום סיירות או איתור צד.
yehida_yael 17-01-2016 16:31:35
שלום אור,
אני ממליצה להגיש בקשה לחיל הים ולמיטב.
דוד  - אני לא יודע מה לעשות עם עצמי 16-01-2016 23:45:55
ביום של הצו ראשון התרגשתי לא הייתי בראש של זה עברה עלי תקופה קשה ניסיתי להתרכז גם אבל היה לי קשה במבחנים כי לא הייתי מרוכז
גיליתי את הנתונים שלי קבא 49 דפר 50
אני כלכך מאוכזב מעצמי
אני מורעל אני רוצה להלחם אני רוצה לתרום אני רוצה שייטת 13 זאת השאיפה שלי זה החלום שלי
ורציתי לעשות הכל ולהמשיך בדרך של סבא שלי שנפטר ושלא הספקתי לחבק אותו אפילו או להגיד כמה אני אוהב אותו
אבל עכשיו אני פשוט אוכל את עצמי אני לא יודע מה לעשות באמת שאני הכי מורעל אני רוצה לתרום רוצה גם לצאת לקורס חובלים לקצונה להמשיך משם אבל עכשיו אני לא יודע מה לעשות
תעזרו לי
סמי  - זימון לחובלים 16-01-2016 13:41:05
לא קיבלתי חובלים במנילה, קבא 52, פרופיל 82 ודפר 47. יש לי סיכוי ? מה עליי לעשות?
אור אבסעיד 14-01-2016 21:02:33
אז איך אני יכולה לקבל מיונים כאלה ?
קיבלתי סנפיר במנילה וגם דירגתי גבוהה ..
yehida_yael 14-01-2016 16:42:29
שלום אור,
התשובה היא לא. מיונים לסנפיר ולחובלים הם נפרדים לגמרי.
אור אבסעיד  - מיונים לסנפיר 14-01-2016 16:13:18
שלום , אני ביקשתי ממיטב בקשה ליום מיון לוחמות ורציתי לדעת אם זה כולל מיון לסנפיר וחובלים ?
yehida_yael 13-01-2016 16:54:21
שלום אריאל,
מה תאריך הגיוס שלך כרגע?
אריאל  - גיוס 11-01-2016 19:47:10
התקבלתי לסטילים ורציתי לדעת מתי הגיוס הכי קרוב?
yehida_yael 10-01-2016 13:35:39
שלום קובי,
תיכנס לאגף הפורומים אצלנו--> פורום לפני גיוס--> אשכול תיאורי גיבושים. יש שם תיאור גיבוש סנפיר.
קובי 10-01-2016 03:08:57
אשמח אם תוכלו לתת לו טיפים בנוגע לגיבוש סנפיר
חשוב לי מאוד לעבור אותו
yehida_yael 08-01-2016 16:43:01
בעיקר מחלקים מדבקות כאלה ביום חילות בבקו"ם וביום בעקבות לוחמים בביתני חיל הים.
נתן גל  - מדבקות של חיל הים 07-01-2016 17:56:15
איך והיכן אפשר לקבל מדבקות של חיל הים כמו "ש 13 זו לא אוד יחידה מובחרת זו השייטת" תודה את התשובה רצוי לשלוח לי למייל natangl@012.net.il
yehida_yael 05-01-2016 12:07:20
שלום ניקול,
מה הכוונה מבחינתך בתפקידי עילית?
yehida_yael 05-01-2016 12:06:55
שלום ליאור,
תגיש בקשה למיטב ולביתן חיל הים בבקשה למיונים (תפרט להם בדיוק לאן בחיל הים).
yehida_yael 05-01-2016 12:06:21
שלום לירון,
יש לברר מול ביתן חיל הים.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
המחשה לכומתות צה"ל
תמונה
רשימת ציוד לטירונות קרבית
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
תמונה
התחקיר הביטחוני
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
מיון להדרכת יחידות שדה בנות
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר