YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2

חסויות

קורס טייס
קורס הטייס של חיל האוויר הוא אחד מהקורסים היוקרתיים בצה"ל מזה שנים, המכשיר את דור העתיד של צוותי האוויר של צה"ל- טייסים, נווטים ומכוננים. הקורס נחשב קורס קשה מאוד מבחינה נפשית וחברתית, ומתוך סך החניכים שמתחילים את הקורס, עוברים אותו בודדים בלבד (הסטטיסטיקה עומדת על מסיים קורס אחד על כל 6 חניכים).


צוותי האוויר של צה"ל מתחלקים לכמה מקצועות: טייסי מטוסים (מטוסי קרב ומטוסי תובלה), טייסי מסוקים (מסוקי קרב ומסוקי תובלה), נווטים (נווטי קרב ונווטי תובלה) ומכוננים. הקורס הטייס מתבצע במשך כשלוש שנים, ורובו מתבצע בבית הספר לטיסה (הביס"ט) שבחצרים (צמוד לבאר-שבע, ליד מוזיאון חל האוויר). במהלך הקורס עוברים פרחי הטייס (הכינוי לחניכי קורס הטייס) מבחנים רבים ולומדים תחומים רבים ושונים פרט לתחום התעופה- הם מסיימים את הקורס עם דרגת סגן ועם תואר BA כללי מאוניברסיטת בן-גוריון שבבאר-שבע.


הגעה לקורס
המלש"בים המעוניינים להגיע לקורס, עוברים כמה שלבי מיון מחמירים.
ראשית, מעבר מבחנים פסיכוטכניים מיוחדים- בדיקת קואורדינציה, כושר טכני מעשי, תפיסה צורנית, הבנה טכנית עיונית וזריזות ידיים. לאחר מכן, מעבר מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים ביחידת המיון של חיל האוויר- בדיקת חלוקת קשב, מבחני אישיות, תפיסה מרחבית, ראיון עם פסיכולוג ומבחנים בסיסיים לבדיקת כושר טיסה.
השלב הבא, הוא הירפ"א- בדיקות רפואיות ביחידת הרפואה של חיל האוויר (ראשי תיבות ירפ"א)- בדיקת דגימות במעבדה, בדיקות ראייה ועיניים, בדיקות שמיעה ובדיקות נוספות. נקודה חשובה שעולה שוב ושוב בפורומים השונים באתרנו- הפרופיל הרפואי המינימאלי לקבלה לקורס הוא פרופיל 82, אולם יש החמרה על סעיפים רפואיים רבים, מכיוון שחניכי קורס הטייס עומדים לעבור מעמס פיזי רב, גם באימונים וגם בטיסות, ולכן חשוב שבריאותם תהיה תקינה, בדגש על ראייה, שמיעה, עמוד שדרה ומחלות כרוניות. בין הסעיפים הרפואיים הפוסלים העיקריים- אסטמה פעילה, מיגרנות (התקפי כאב ראש כרוניים), בעיות אורטופדיות קשות בעיות שמיעה וראייה. ניתן להתקבל לקורס עם משקפיי ראייה, אולם עד מספר נמוך.
השלב הבא, הוא גיבוש הטייס- גיבוש מרוכז בן מספר ימים שנערך לפני הגיוס בבית הספר לטיסה (ביס"ט)- סדרת מיון מרוכזת שכוללת מאמץ גופני, תרגילי מנהיגות, מחשבה במצבי לחץ ועוד. מפקדי הכיתות (המ"כים) בגיבוש הם בדרך כלל חניכים בשלב מסלולים של קורס הטיס, או חניכים בקורס מדריכי-טיסה (מדר"ט).


מי שעובר בהצלחה את כל השלבים הללו, מתקבל לקורס הטייס היוקרתי, ומתחיל את הקורס עם גיוסו לצה"ל.

על מהלך הקורס
הקורס מחייב חתימה על 9 שנות קבע, וכולל מספר שלבים שונים:
השלב הראשון הוא השלב המכין- שלב שנמשך כשישה חודשים, וכולל טירונות חי"ר (הסמכה לרובאי- 03 הנמשכת כ- 8 שבועות), לימודי תעופה, לימודים אקדמיים (בין היתר, מתמטיקה ופיזיקה- שלב שנמשך כשישה שבועות), וכן לימודים וטיסות מיון (צ'ק) במטוס סנונית (כארבע שבועות).
חניכים שמודחים בשלב טיסות המיון (הצ'קים) בשלב זה (השלב המכין) בשל רמת טיסה נמוכה, עוברים בדרך כלל למז"י (זרוע היבשה) ומשם להצבה מחדש ביחידות חי"ר שונות, ובמרבית המקרים- מעבר לאחר ראיון ליחידות מובחרות שונות. חניכים שמודחים בשל סיבות אחרות (אי התאמה, בעיות רפואיות, בעיות אמינות וכו')- מטופלים כל אחד בהתאם למצב שלו- חלקם עוברים ליחידות לוחמות, וחלקם הופכים לתומכי לחימה.
השלב הבא, הוא השלב הבסיסי- שלב שנמשך כחמישה חודשים. שלב קרקעי בעיקרו, שכולל סדרות חי"ר מורכבות והסמכה עד לרובאי 07, מעבר תכנים של ניווט, הישרדות ועוד, מעבר קורס צניחה, סדנת מילוט, הסמכה לקצונה ולימודים אקדמיים (חמישה שבועות). בסיום השלב עוברים החניכים טיסות מבחן (צ'ק) במטוסי צוקית, טיסות מבחן שמשפיעות על החלוקה למגמות בקורס.


חניכים שמודחים מהקורס בשלב טיסות המיון (הצ'קים) בשלב זה (השלב הבסיסי) בשל רמת טיסה נמוכה, מקבלים את הזכות לבחור בין שירות כקצינים בחייל בתפקידים שונים- בקרים, מפעילי כטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש), קציני מודיעין, ועוד. חניכים שמודחים בשל סיבות אחרות (אי התאמה, בעיות רפואיות, בעיות אמינות וכו')- מטופלים כל אחד בהתאם למצב שלו- חלקם עוברים ליחידות לוחמות, וחלקם הופכים לתומכי לחימה.
השלב הבא, הוא השלב הראשוני- שלב שנמשך כשישה חודשים. פרחי הטייס מתחלקים למגמות, וכל מגמה לומדת מיומנויות הטסה בסיסיות של כלי התעופה אליו שובצו.


השלב הבא הוא שלב מבואות ומסלולים- שני שלבים שנקראים 'שנת ההשכלה', ונמשכים כשנה. בשלבים אלו לומדים החניכים את מרבית המכסה להענקת תואר ראשון. מדובר בלימודים אקדמיים רצופים לתואר ראשון, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון שבבאר-שבע. הלימודים לתואר זה אינם מקבילים ללימודים רגילים באוניברסיטה- מדובר על שנת לימודים אינטנסיבית המורכבת משלושה סמסטרים בני 13 שבועות כל אחד. מסלולי הלימוד לתואר הם מתמטיקה ומדעי המחשב, ניהול טכנולוגיות מידע, כלכלה וניהול, פוליטיקה, ממשל וניהול. בנוסף ללימודים אלו, לומדים החניכים נושאים צבאיים, נושאים תעופתיים ושלושה קורסים באנגלית.
השלב האחרון בקורס הטייס, הוא השלב המתקדם. שלב זה מקנה לחניך הקורס מיומנויות הטסה מתקדמות, וכן מעבר סיום הלימודים האקדמיים. בסיום השלב מקבלים הבוגרים דרגת סגן, כנפי טיס ותואר ראשון. הנווטים והמכוננים מוצבים בטייסות, והטייסים עוברים לקורס האימון המבצעי (קא"מ)- קורס שמתבצע בתוך טייסת מבצעית, נמשך כחצי שנה, ותפקידו להכין את הטייסים למשימות המבצעיות של החייל והיחידה בה שובצו. קא"מ קרב נערך על מטוסי סקייהוק ועל מטוסי נץ, קא"מ מסוקים נערך על מסוקי ינשוף, קא"מ מסק"ר (מסוקי קרב) נערך על מסוקי קוברה, וקא"מ תובלה נערך על מטוסי צופית.


בסיום הקורס, מתקיים מסדר כנפיים שבו מוענקים לבוגרים כנפי הטייס הנכספות, ובנוסף מתקיים מפגן אווירי, הזוכה לסיקור תקשורתי רב.
לדוגמה, סרטון טקס סיום מסדר כנפיים שנת 2007

מגמות בקורס טיס

טייס קרב
לימוד בשלב הראשוני על מטוס צוקית: הפעלת והטסת המטוס, תרגילי אירובטיקה, טיסות ניווט, לילה, מבנה ונוהלי חירום. בשלב המתקדם לימוד על מטוס סקייהוק: טיסות קרביות, תקיפת מטרות וקרבות אוויר.


טייס מסוקים
בשלב הראשוני על לימוד מסוק סייפן: יסודות ההטסה, טיסות מיוחדות ותרגילים. בשלב המתקדם (מסוקי סער), לימוד על מסוק ינשוף: טיסות ומשימות בסיסיות ומורכבות (לרבות נחיתה לחילוץ, הנחתת כוחות, והתמודדות עם בעיות ואיומים). בשלב המתקדם (מסוקי קרב), לימוד על מסוק קוברה: טיסות ומשימות שונות, לרבות משימות תקיפה.

טייס תובלה
בשלב המתקדם, לימוד על מטוס צופית (מטוס דו-מנועי מבצעי מתקדם): תפעול והטסת המטוס בתנאים שונים, תרגול מצבי חירום, אימוני חירום במדמה טיסה (סימולטור) והכשרה לתפקיד קברניט (מפקד מטוס).


נווט קרב
בשלב הראשוני לימוד על מטוס צוקית: טיסה קרבית, ניווט, תקיפה במבנים, קרבות אוויר ועבודת צוות. הנווטים יושבים במושב האחורי של תא הטייס, ולמרות ה- 'דימוי' אולי, חשובים לא פחות מהטייס עצמו, פעילות נכונה מבצעית ומהירה שלהם- יכולה להיות ההבדל בין הצלחה או כישלון במשימה. בשלב המתקדם לימוד על מטוסי צוקית וסקייהוק: גיחות מורכבות, קרבות אוויר, תרגול מצבי חירום בסימולטורים, יירוטים ושימוש במערכות נשק מתקדמות.

נווט תובלה
בשלב הראשוני לימוד על מטוסי צופית והרקולס: ניווט, הכרת הארץ ופתרון בעיות. בשלב המתקדם, לימוד על מטוס הרקולס: משימות מורכבות, לילה, מודיעין ומצבי חירום.


מכונן אוויר
איש צוות חיוני במיוחד במטוסי תובלה, שאחראי על הפעלת מערכות המטוס השונות (דלק, חשמל, מנוע ועוד). מבצע טיפול, בקרה וניתוח בעיות. שמו האזרחי של המקצוע הוא "מהנדס טיס". בשלב הראשוני: הכרת והפעלת המערכות, טיפול בתקלות ומצבי חירום. בשלב המתקדם: סדרות אימון מורכבות, ומצבי חירום מורכבים.

הקלות בריאותיות למועמדים לקורס טיס -פורום שאלות תשובות

באוויר: הקלות בתנאי הקבלה הרפואיים לקורס טיס - Ynet

0

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
מאור  - נפילה מקורס טיס 22-03-2015 20:28:40
מי שנופל מקורס טיס- הספירה של הפזמ מתחילה מחדש או שהוא ממשיך מה נשאר? (לדוגמה אם נפל אחרי שנתיים האם ממשיך שנה אחת או מתחיל 3 שנים חדשות?)
מלול יאיר  - קורס טייס 12-02-2015 12:42:01
אני בן 17 ובריא ומאוד חולם על קורס טייס אפילו שאין לי את כל הנתונים אך אני בטוח שאוכל להוכיח לכולם שאכן אני יכול להגשים את חלומי/מטרתי הצבאית אשמח אם יעחזרו אליי בהקדם על מנת לתת לי כיוון כיצד לפעול לןהגשמת המטרה. תודדה
יהונתן בן ישראל  - קבלה לקורס טייס 30-01-2015 13:32:19
שלום,
אני בן 15 יש לי עקמת בגב ואני עובר ניתוח בקרוב ואז לא יהיה לי עקמת והגב שלי לא יכאב לאחר הניתוח. האם אני אוכל להתקבל לקורס טייס???
בעז בן אהרון  - בקשה לזימון לקורס טייס 05-01-2015 08:04:12
שלום רב
קבלתי קבא 56 ודפר 90 וכן הפרופיל שלי 97
הייתי בקשר עם לשכת הגיוס וכן אתכם לבקשה זימון לקורס טייס
לא קבלתי כיוון שהייתי צריך לעשות ניתוח לייזר הראיה שלי היתה 2.75 כרגע אי רואה מצויין לאחר הניתוח
בעבר הטסתי מטוסים ללא טייס בחוגים שונים
בתיכון והחלום שלי להתקבל לקורס
אבקש רק את ההזדמנות להגיע למיונים
תודה בעז
אאא 29-12-2014 20:52:16
האם 9 שנות הקבע הן כוללות את 3 שנות שירות החובה ? או שסך כל השירות הוא 12 שנים ?
רועי ינוביץ  - הכנה מלאה למיונים לקורס טיס 04-11-2014 07:43:48
שלום לכל מי שמעונין להגיע לקורס טיס.
כתבתי דף שנותן מידע ומכין לשלבי המיון בדרך לקורס המיוחל.
הדף עזר לעשרות רבות להצליח ולהגיע לגיבוש.
בהצלחה !
http://www.mysmartarmy.com/%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%A1-%D7%98%D7%99%D7%A1/
ישראל סבג  - קב"א54 דפ"ר40 20-10-2014 13:40:57
האם אני יכול לבקש שלא ישפטו אותי על פי ציון הדפ"ר אלא על פי ציון הבגרות?
אנונימי  - בגרות 12-10-2014 18:23:57
האם בשביל להתקבל לקורס טייס אני צריך 5 יחידות מתמטיקה?
דניאל  - משקפיים וניתוח לייזר 20-08-2014 14:20:44
אם ישלח מספר גבוה יחסית המשקפיים אני אוכל להתקבל למבחני הקורס? ואם לא אז מה לגבי אחרי ניתוח לייזר להסרת משקפיים?
עמית  - שאלה 17-08-2014 17:11:39
אם יש לי מספר נמוך מאוד של משקפיים (לא יודע בדיוק עכשיו אבל אני לא משתמש בהם לכלום כולל לנהיגה) אני אוכל להתקבל ? אם אני נופל מאחד השלבים בקורס עצמו או לפניו אני אוכל לגשת לזימונים אחרים ? (עכשיו שאלה לא כל כך קשורה) אם יש פרופיל קרבי אבל אני רוצה מודיעין אני אוכל לקבל זימונים או לנסות להתקבל ליחידות מודיעיניות מובחרות?
אלמוני 25-07-2014 11:02:24
האם חייבים להגיע לקורס לאחר סיום לימודים של חמש יחל מתמטיקה?
שוהם  - הגשת בקשה 07-07-2014 16:59:40
שלום בעלת קב"א 54 דפר 70
רוצה מאוד להצטרף למסלול כיצד עלי לעשות זאת ולמי אני צריכה לפנות כדי להירשם?
תאריך גיוס ב 14.12.2014 האם זה לא מאוחר מדי להירשם למסלול ואם כן האם יש משהו שאפשר לעשות בנידון כדי שבכל זאת אוכל לעבור את המבחנים והשלבים למסלול.
שירה  - לגבי השאלות 01-07-2014 10:34:03
קבע ל-9 שנים.
מספר גבוה או נמוך במשקפיים פוסלים וגם צלינדר פוסל ,ואני חושבת שגם עיוורון צבעים .
תנאי הקבלה הם קב"א 54 ודפ"ר 60 אך חריגים יוכלו להתקבל גם עם קב"א 53 ודפ"ר 60.
הקורס קפדני מאוד, הם מסתכלים איך אתה הולך, מדבר האם ההורים גרושים, מה המצב הכלכלי בבית . הכל משפיע על הסיכויים שלך לעבור את הקורס. אם יגלו על הסמים, יעיפו אותך מהקורס.
נועה  - הגעה למיונים 20-06-2014 15:33:44
אני תלמידה שעולה לכיתה י״ב ואני מעוניינת לדעת איך אוכל להגיע לגיבוש טייס לפני גיוסי לצה״ל
אלון  - יש לי קבא 53 דפ"ר 50 ופרופיל 97 בלי סעיף 02-06-2014 15:32:38
שהגעתי לפסיכוטכני לא ידעתי שזה חשוב כל כך אז לא היתעמקתי בשאלות יש אפשרות לעשות פסיכוטכני מחדש או שהלך עלי ???
Dan1995  - עישון 12-05-2014 20:20:40
במידה ומישהו טס לאמסטרדם לעשן סמים לפני הגיוס לקורס טייס אפשר להדיח אותו?
אורי  - קבע 11-01-2014 15:52:55
כמה זמן טייסים חותמים על קבע ?
למה לא עונים  - למה לא עונים 02-12-2013 09:51:53
תענו אנשים מחכים לתשובות
מתן אופיר 26-11-2013 20:40:58
עונים כאן על שאלות ?
משה כהן 25-11-2013 18:03:25
שלום רציתי לדעת האם מספר 1.25 במשקפים מונע ממני להיות טייס וכן מה הקבא והדפר המינמלי כדי להיות טייס

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
כל מה שרציתם לדעת על גימלים !
תמונה
התמודדות עם לחץ פסיכולוגי בצבא
תמונה
מבנה צה"ל
תמונה
צו ראשון
תמונה
עבודה מועדפת לאחר השחרור
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2013 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר