YouTube Facebook

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


ביה״ס לצניחה-16
ביה״ס לצניחה-15
ביה״ס לצניחה-14
ביה״ס לצניחה-13
ביה״ס לצניחה-11
ביה״ס לצניחה-10
ביה״ס לצניחה-9
ביה״ס לצניחה-8
ביה״ס לצניחה-7
ביה״ס לצניחה-6
ביה״ס לצניחה-5
ביה״ס לצניחה-4
ביה״ס לצניחה-3
ביה״ס לצניחה-2

חסויות

קורס טייס
קורס הטייס של חיל האוויר הוא אחד מהקורסים היוקרתיים בצה"ל מזה שנים, המכשיר את דור העתיד של צוותי האוויר של צה"ל- טייסים, נווטים ומכוננים. הקורס נחשב קורס קשה מאוד מבחינה נפשית וחברתית, ומתוך סך החניכים שמתחילים את הקורס, עוברים אותו בודדים בלבד (הסטטיסטיקה עומדת על מסיים קורס אחד על כל 6 חניכים).


צוותי האוויר של צה"ל מתחלקים לכמה מקצועות: טייסי מטוסים (מטוסי קרב ומטוסי תובלה), טייסי מסוקים (מסוקי קרב ומסוקי תובלה), נווטים (נווטי קרב ונווטי תובלה) ומכוננים. הקורס הטייס מתבצע במשך כשלוש שנים, ורובו מתבצע בבית הספר לטיסה (הביס"ט) שבחצרים (צמוד לבאר-שבע, ליד מוזיאון חל האוויר). במהלך הקורס עוברים פרחי הטייס (הכינוי לחניכי קורס הטייס) מבחנים רבים ולומדים תחומים רבים ושונים פרט לתחום התעופה- הם מסיימים את הקורס עם דרגת סגן ועם תואר BA כללי מאוניברסיטת בן-גוריון שבבאר-שבע.


הגעה לקורס
המלש"בים המעוניינים להגיע לקורס, עוברים כמה שלבי מיון מחמירים.
ראשית, מעבר מבחנים פסיכוטכניים מיוחדים- בדיקת קואורדינציה, כושר טכני מעשי, תפיסה צורנית, הבנה טכנית עיונית וזריזות ידיים. לאחר מכן, מעבר מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים ביחידת המיון של חיל האוויר- בדיקת חלוקת קשב, מבחני אישיות, תפיסה מרחבית, ראיון עם פסיכולוג ומבחנים בסיסיים לבדיקת כושר טיסה.
השלב הבא, הוא הירפ"א- בדיקות רפואיות ביחידת הרפואה של חיל האוויר (ראשי תיבות ירפ"א)- בדיקת דגימות במעבדה, בדיקות ראייה ועיניים, בדיקות שמיעה ובדיקות נוספות. נקודה חשובה שעולה שוב ושוב בפורומים השונים באתרנו- הפרופיל הרפואי המינימאלי לקבלה לקורס הוא פרופיל 82, אולם יש החמרה על סעיפים רפואיים רבים, מכיוון שחניכי קורס הטייס עומדים לעבור מעמס פיזי רב, גם באימונים וגם בטיסות, ולכן חשוב שבריאותם תהיה תקינה, בדגש על ראייה, שמיעה, עמוד שדרה ומחלות כרוניות. בין הסעיפים הרפואיים הפוסלים העיקריים- אסטמה פעילה, מיגרנות (התקפי כאב ראש כרוניים), בעיות אורטופדיות קשות בעיות שמיעה וראייה. ניתן להתקבל לקורס עם משקפיי ראייה, אולם עד מספר נמוך.
השלב הבא, הוא גיבוש הטייס- גיבוש מרוכז בן מספר ימים שנערך לפני הגיוס בבית הספר לטיסה (ביס"ט)- סדרת מיון מרוכזת שכוללת מאמץ גופני, תרגילי מנהיגות, מחשבה במצבי לחץ ועוד. מפקדי הכיתות (המ"כים) בגיבוש הם בדרך כלל חניכים בשלב מסלולים של קורס הטיס, או חניכים בקורס מדריכי-טיסה (מדר"ט).


מי שעובר בהצלחה את כל השלבים הללו, מתקבל לקורס הטייס היוקרתי, ומתחיל את הקורס עם גיוסו לצה"ל.

על מהלך הקורס
הקורס מחייב חתימה על 9 שנות קבע, וכולל מספר שלבים שונים:
השלב הראשון הוא השלב המכין- שלב שנמשך כשישה חודשים, וכולל טירונות חי"ר (הסמכה לרובאי- 03 הנמשכת כ- 8 שבועות), לימודי תעופה, לימודים אקדמיים (בין היתר, מתמטיקה ופיזיקה- שלב שנמשך כשישה שבועות), וכן לימודים וטיסות מיון (צ'ק) במטוס סנונית (כארבע שבועות).
חניכים שמודחים בשלב טיסות המיון (הצ'קים) בשלב זה (השלב המכין) בשל רמת טיסה נמוכה, עוברים בדרך כלל למז"י (זרוע היבשה) ומשם להצבה מחדש ביחידות חי"ר שונות, ובמרבית המקרים- מעבר לאחר ראיון ליחידות מובחרות שונות. חניכים שמודחים בשל סיבות אחרות (אי התאמה, בעיות רפואיות, בעיות אמינות וכו')- מטופלים כל אחד בהתאם למצב שלו- חלקם עוברים ליחידות לוחמות, וחלקם הופכים לתומכי לחימה.
השלב הבא, הוא השלב הבסיסי- שלב שנמשך כחמישה חודשים. שלב קרקעי בעיקרו, שכולל סדרות חי"ר מורכבות והסמכה עד לרובאי 07, מעבר תכנים של ניווט, הישרדות ועוד, מעבר קורס צניחה, סדנת מילוט, הסמכה לקצונה ולימודים אקדמיים (חמישה שבועות). בסיום השלב עוברים החניכים טיסות מבחן (צ'ק) במטוסי צוקית, טיסות מבחן שמשפיעות על החלוקה למגמות בקורס.


חניכים שמודחים מהקורס בשלב טיסות המיון (הצ'קים) בשלב זה (השלב הבסיסי) בשל רמת טיסה נמוכה, מקבלים את הזכות לבחור בין שירות כקצינים בחייל בתפקידים שונים- בקרים, מפעילי כטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש), קציני מודיעין, ועוד. חניכים שמודחים בשל סיבות אחרות (אי התאמה, בעיות רפואיות, בעיות אמינות וכו')- מטופלים כל אחד בהתאם למצב שלו- חלקם עוברים ליחידות לוחמות, וחלקם הופכים לתומכי לחימה.
השלב הבא, הוא השלב הראשוני- שלב שנמשך כשישה חודשים. פרחי הטייס מתחלקים למגמות, וכל מגמה לומדת מיומנויות הטסה בסיסיות של כלי התעופה אליו שובצו.


השלב הבא הוא שלב מבואות ומסלולים- שני שלבים שנקראים 'שנת ההשכלה', ונמשכים כשנה. בשלבים אלו לומדים החניכים את מרבית המכסה להענקת תואר ראשון. מדובר בלימודים אקדמיים רצופים לתואר ראשון, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון שבבאר-שבע. הלימודים לתואר זה אינם מקבילים ללימודים רגילים באוניברסיטה- מדובר על שנת לימודים אינטנסיבית המורכבת משלושה סמסטרים בני 13 שבועות כל אחד. מסלולי הלימוד לתואר הם מתמטיקה ומדעי המחשב, ניהול טכנולוגיות מידע, כלכלה וניהול, פוליטיקה, ממשל וניהול. בנוסף ללימודים אלו, לומדים החניכים נושאים צבאיים, נושאים תעופתיים ושלושה קורסים באנגלית.
השלב האחרון בקורס הטייס, הוא השלב המתקדם. שלב זה מקנה לחניך הקורס מיומנויות הטסה מתקדמות, וכן מעבר סיום הלימודים האקדמיים. בסיום השלב מקבלים הבוגרים דרגת סגן, כנפי טיס ותואר ראשון. הנווטים והמכוננים מוצבים בטייסות, והטייסים עוברים לקורס האימון המבצעי (קא"מ)- קורס שמתבצע בתוך טייסת מבצעית, נמשך כחצי שנה, ותפקידו להכין את הטייסים למשימות המבצעיות של החייל והיחידה בה שובצו. קא"מ קרב נערך על מטוסי סקייהוק ועל מטוסי נץ, קא"מ מסוקים נערך על מסוקי ינשוף, קא"מ מסק"ר (מסוקי קרב) נערך על מסוקי קוברה, וקא"מ תובלה נערך על מטוסי צופית.


בסיום הקורס, מתקיים מסדר כנפיים שבו מוענקים לבוגרים כנפי הטייס הנכספות, ובנוסף מתקיים מפגן אווירי, הזוכה לסיקור תקשורתי רב.
לדוגמה, סרטון טקס סיום מסדר כנפיים שנת 2007

מגמות בקורס טיס

טייס קרב
לימוד בשלב הראשוני על מטוס צוקית: הפעלת והטסת המטוס, תרגילי אירובטיקה, טיסות ניווט, לילה, מבנה ונוהלי חירום. בשלב המתקדם לימוד על מטוס סקייהוק: טיסות קרביות, תקיפת מטרות וקרבות אוויר.


טייס מסוקים
בשלב הראשוני על לימוד מסוק סייפן: יסודות ההטסה, טיסות מיוחדות ותרגילים. בשלב המתקדם (מסוקי סער), לימוד על מסוק ינשוף: טיסות ומשימות בסיסיות ומורכבות (לרבות נחיתה לחילוץ, הנחתת כוחות, והתמודדות עם בעיות ואיומים). בשלב המתקדם (מסוקי קרב), לימוד על מסוק קוברה: טיסות ומשימות שונות, לרבות משימות תקיפה.

טייס תובלה
בשלב המתקדם, לימוד על מטוס צופית (מטוס דו-מנועי מבצעי מתקדם): תפעול והטסת המטוס בתנאים שונים, תרגול מצבי חירום, אימוני חירום במדמה טיסה (סימולטור) והכשרה לתפקיד קברניט (מפקד מטוס).


נווט קרב
בשלב הראשוני לימוד על מטוס צוקית: טיסה קרבית, ניווט, תקיפה במבנים, קרבות אוויר ועבודת צוות. הנווטים יושבים במושב האחורי של תא הטייס, ולמרות ה- 'דימוי' אולי, חשובים לא פחות מהטייס עצמו, פעילות נכונה מבצעית ומהירה שלהם- יכולה להיות ההבדל בין הצלחה או כישלון במשימה. בשלב המתקדם לימוד על מטוסי צוקית וסקייהוק: גיחות מורכבות, קרבות אוויר, תרגול מצבי חירום בסימולטורים, יירוטים ושימוש במערכות נשק מתקדמות.

נווט תובלה
בשלב הראשוני לימוד על מטוסי צופית והרקולס: ניווט, הכרת הארץ ופתרון בעיות. בשלב המתקדם, לימוד על מטוס הרקולס: משימות מורכבות, לילה, מודיעין ומצבי חירום.


מכונן אוויר
איש צוות חיוני במיוחד במטוסי תובלה, שאחראי על הפעלת מערכות המטוס השונות (דלק, חשמל, מנוע ועוד). מבצע טיפול, בקרה וניתוח בעיות. שמו האזרחי של המקצוע הוא "מהנדס טיס". בשלב הראשוני: הכרת והפעלת המערכות, טיפול בתקלות ומצבי חירום. בשלב המתקדם: סדרות אימון מורכבות, ומצבי חירום מורכבים.

הקלות בריאותיות למועמדים לקורס טיס -פורום שאלות תשובות

באוויר: הקלות בתנאי הקבלה הרפואיים לקורס טיס - Ynet

0

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
יעל דניאל 16-10-2015 23:48:23
שלום יובל- מה תאריך הגיוס שלך ומה הנתונים?
יובל וין  - הגעה לקורס טיס 16-10-2015 17:29:27
איך אני מגיעה לקורס הטיס? פשוט לבקש בבקום? או שצריך הכנות לפני?
יעל דניאל 09-10-2015 13:17:36
שלום נ- ביכולתך להגיש ערעור לחיל האוויר, אבל הסיכוי שיתקבל נמוך.
שלום מ- תנסה להגיש ערעור למפקד הקורס.
בהצלחה!
מ  - הגשת ערעור על נשירה מהקורס 08-10-2015 23:43:13
למי ניתן להגיש/לשלוח מכתב ערעור על נפילה בסוף שלב הבסיסי של הקורס?
נ  - לא עברתי את השלב השני (ירפ"א א') 06-10-2015 19:58:33
שלום רב ,
אני לא עברתי את שלב המיונים השני
ואני מרגיש שלא מציתי את יכולותי והגעתי לא מוכן
זאת היחידה שאני הכי רוצה להגיע אליה
יש באפשרותי לעשות משו ? לפנות למישו ?
מתעניין מאוד  - עיוורון צבעים: קורס טיס ו/או סיירות מובחרות 27-09-2015 14:16:51
שלום רב,
יש לי עיוורון צבעים קל. קראתי בynet כתבה משנת 2011 לפיה ירפ"א שוקלת לאפשר לח'ברה עם עיוורון צבעים קל לנסות להתקבל למסלולים האלה (טיס / סיירת מטכל / שייטת 13 / 669). האם יש אכן איזשהי הקלה בעניין הזה?
נחנח  - נער לא מספר 24-09-2015 14:09:22
שלום,
אני מנסה במשך תקופה ארוכה לקבל זימון למיונים לצוות אוויר כחריג. הנתונים שלי הם 53 70 97 והצבא פשוט לא מוכן לתת לי הזדמנות במיונים...
אני שונא להגיד את זה אבל הצבא ממש מפספס פוטנציאל איכותי, ילד מצטיין בלימודים 5 יח בכל דבר שאפשר (מתמטיקה פיזיקה אנגלית וכו) ו10 יח מגמה מדעית הנדסית, ספורטיבי, מדריך בתנועת נוער עם חיים חברתיים פוריים בין כל הדברים.
הצבא לצערי שפט אותי לפי הראיון האישי אליו הגעתי במצב מסויים שצייר תמונה שגויה.לא אכנס לפרטי הראיון ועל השאלות השונות שהוצגו בפניי ועל היחס שקיבלתי.
לא משנה כמה המלצות מכמה מורים, כמה תעודות הצטיינות חברתיות לימודיות ומדעיות הצבא פשוט לא מוכן להביא לי הזדמנות.
הזדמנות, זה מה שאני מבקש ותו לא.
אם מישהו יכול או מוכן לעזור אני יותר מאשמח , רק ליצור צדק.

תודה רבה על הקריאה :)
הגשמה עצמית  - חשיבה יכולות כישורים ולב 03-08-2015 21:32:25
מלבד מה שצריך בדרך כלל קורדינציה על מנת להיות בקורס טיס צריך גם לדעת אגרונומיה וזה בדרך כלל לא כותבים למזלי אבא שלי הוא אגרונום וכך גם אני ולכן אני רוצה למצא את עצמי בכל מה שיש לי
מתעניין מאוד  - גיוס לאחר שירות 13-07-2015 00:30:24
שלום לכם
אני בן 29,לאחר שחרור,מרגיש תחושת החמצה
ופספוס שלא עשיתי מסלול ק.טייס, זה החלום שלי
מאז ומילדות ואני מוכן להתנדב לקורס טייס ,אשמח לשמוע איך עושים זאת? ( אני פשוט חושב על זה כל הזמן-תחושה שחייב לעשות )
תודה
יוב קרקו  - צעיר אך סקרן 15-05-2015 12:03:14
אני מטיס מטוסים בfsx מעז שאני ילד קטן
אני בונה רובוטים על בסיס "ארדואינו"
ויש לי ידע בסיסי+ בתכנות (++c ו java)
אובכנתי ויש לי תפיסה חזותית מהירה ויכולת תכנון גבוהה מהממוצע
אני מעוד צעיר(14) ואני רוצה לדעת אים יש משהוא שאני יכול לעשות שיעזור לי ליתקבל לקורס טיס בעתיד
אשמח אים תיצרו איתי קשר
אור גולדשטיין  - עקמת 18-04-2015 14:34:49
אם יש לי עקמת ממש קלה זה יכול לפגוע בסיכויים שלי להתקבל ?
ליאל טרון  - טייס קרב 13-04-2015 15:28:44
אם אני בשלוש יחידות מתמטיקה ואנגלית כימיה ופיסיקה עם ציון שישים אני יכול להתקבל לקורס טייס
רן עוקשי  - מסלול השוחרים 12-04-2015 22:30:26
הציעו לי להצטרף לשוחרים אבל לא רציתי ללכת. זה ישנה לרעה על הניסיון שלי להתקבל לקורס טיס?
רן עוקשי  - קריטריונים לקבלה לקורס טיס 12-04-2015 22:26:59
אני עכשיו עולה לכיתה י׳ ורציתי לשאול אם אני ילך לכיתה מדעית (מקצועות כגון: פיסיקה, ביולוגיה וכו׳) יעזור לי יותר להתקבל לקורס הטיס?
מאור  - נפילה מקורס טיס 22-03-2015 20:28:40
מי שנופל מקורס טיס- הספירה של הפזמ מתחילה מחדש או שהוא ממשיך מה נשאר? (לדוגמה אם נפל אחרי שנתיים האם ממשיך שנה אחת או מתחיל 3 שנים חדשות?)
מלול יאיר  - קורס טייס 12-02-2015 12:42:01
אני בן 17 ובריא ומאוד חולם על קורס טייס אפילו שאין לי את כל הנתונים אך אני בטוח שאוכל להוכיח לכולם שאכן אני יכול להגשים את חלומי/מטרתי הצבאית אשמח אם יעחזרו אליי בהקדם על מנת לתת לי כיוון כיצד לפעול לןהגשמת המטרה. תודדה
יהונתן בן ישראל  - קבלה לקורס טייס 30-01-2015 13:32:19
שלום,
אני בן 15 יש לי עקמת בגב ואני עובר ניתוח בקרוב ואז לא יהיה לי עקמת והגב שלי לא יכאב לאחר הניתוח. האם אני אוכל להתקבל לקורס טייס???
בעז בן אהרון  - בקשה לזימון לקורס טייס 05-01-2015 08:04:12
שלום רב
קבלתי קבא 56 ודפר 90 וכן הפרופיל שלי 97
הייתי בקשר עם לשכת הגיוס וכן אתכם לבקשה זימון לקורס טייס
לא קבלתי כיוון שהייתי צריך לעשות ניתוח לייזר הראיה שלי היתה 2.75 כרגע אי רואה מצויין לאחר הניתוח
בעבר הטסתי מטוסים ללא טייס בחוגים שונים
בתיכון והחלום שלי להתקבל לקורס
אבקש רק את ההזדמנות להגיע למיונים
תודה בעז
אאא 29-12-2014 20:52:16
האם 9 שנות הקבע הן כוללות את 3 שנות שירות החובה ? או שסך כל השירות הוא 12 שנים ?
רועי ינוביץ  - הכנה מלאה למיונים לקורס טיס 04-11-2014 07:43:48
שלום לכל מי שמעונין להגיע לקורס טיס.
כתבתי דף שנותן מידע ומכין לשלבי המיון בדרך לקורס המיוחל.
הדף עזר לעשרות רבות להצליח ולהגיע לגיבוש.
בהצלחה !
http://www.mysmartarmy.com/%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%A1-%D7%98%D7%99%D7%A1/

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים

תמונה
הכל על גיוס כלל צה"לי
תמונה
האם לצאת מהארון בזמן הצבא ?
תמונה
טפסים צבאיים
תמונה
ספר טלפונים צה"לי
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
תבנית הקבועה לתאריכי גיוס
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר