Notice: Undefined variable: styleid in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 47

Notice: Undefined variable: wrapperID in /home/yehidaco/public_html/jvb_core.php on line 48
התחקיר הביטחוני

התחברות לאתר הירשם לאתר
זכור אותי
 
שכחתי סיסמא

תמונות שנוספו לאחרונה


באדיבות yes
באדיבות yes
באדיבות yes
לוחמת סנפיר בצלילה
לוחמי ילת
גדוד גפן- בה
לוחמים בזרוע הים
תג גדוד אב
תג בהל
תג יחידת יהלו
התחקיר הביטחוני
מדוע יש צורך לעבור תחקיר בטחוני ?
צה"ל בנוי ממגוון רחב של יחידות, מסווגות יותר ומסווגות פחות. על מנת להתקבל לחלק מהיחידות המסווגות, בדרך כלל יחידות מובחרות  יחידות מודיעין שונות, קורסים מובחרים ועוד- יש צורך לעבור סיווג בטחוני.הכוונה היא, שלאחר שחייל / המלש"ב (מועמד לשירות בטחון) עובר בהצלחה את תהליך הסיווג הבטחוני והתחקיר הבטחוני, צה"ל מקבל אישור שהחייל הספציפי יכול להיחשף לתכנים מסווגים שונים, סודיים ברמה כזו / אחרת, ביחידה אליה הוא נכנס.


מדוע הסיווג הבטחוני חשוב ?
בצה"ל יש שלל מידע מסווג: כלי נשק מתוחכמים והיכולות שלהם, תנועות של צה"ל ומבצעים מיוחדים בעומק מדינות ערב, מידע מודיעיני שהתקבל על ארגוני מחבלים שיש סוכני שב"כ / מוסד בתוכם, מסלולי המעקב של הלוויינים של מדינת ישראל, סדר הכוחות של אוגדות מילואים ועוד ועוד ועוד.
לא כולם יכולים להיחשף לנתונים הללו- יש חיילים שנוטים לפטפט על כל דבר מעניין שהם שומעים, יש חיילים שנוסעים לביקור בחו"ל פעם בחודש במדינות לא כל-כך ידידותיות, יש חיילים שבני המשפחה שלהם היו מעורבים בעסקים מפוקפקים לעיתים כנגד המדינה, יש חיילים שנוטים 'לברבר' בכל פעם שהם שותים קצת יותר מדי אלכוהול, ועוד ועוד.
הסיווג הבטחוני חשוב לקבוע האם החייל/ת יודעים לשמור סוד, לא חשופים ללחצים חיצוניים, והאם יוכלו לשמור את המידע לעצמם מבלי לשתף חברים, קרובי משפחה, או סתם נוסעים ברכבת.
בצה"ל יש מערכת סיווג עניפה ורמות סיווג שונות: חומר ברמת בלמ"ס (בלתי מסווג), דרך שמור ומוגבל, וכלה ברמות שונות של חומר סודי, כולל רשימות תפוצה שונות ורמות סיווג גבוהות בהרבה. חומר צה"לי בתחום האמל"ח (אמצעי לחימה), מודיעין, סד"כ (סדר כוחות), ומבצעים- שמגיע לידיים הלא נכונות, יכול לסכם חיי אדם ואת בטחון מדינת ישראל ואזרחיה- ולכן מערכת התחקיר הבטחוני נכנסת לפעולה.

מהו התהליך אותו עוברים ?
קיימים שני שלבים לתהליך התחקיר הבטחוני-
(1) מילוי שאלון (2) התחקיר הבטחוני עצמו


חלק ראשון, מילוי השאלון
לחלקכם יגיע, בין אם בדואר האלקטרוני ובין אם בדואר ישראל, חבילת טפסים שנקראת בדרך כלל- "שאלון אישי לקביעת התאמה ביטחונית". הטפסים הללו כוללים כ- 20 עמודים, המלאים שאלות ועשרות שורות למילוי לגביכם. המון המון המון שאלות. זה הזמן לעשות אחד משניים: (א) למלא את השאלון כלאחר יד, לפהק כשמגיעים לדף 8 ולעזוב את כל העסק. (ב) להיות רציניים, לשבת על הטוסיק ולמלא את השאלון.
טופס התחקיר הביטחוני הוא הבסיס לשאלות שתשאל בשלב השני, בתחקיר הבטחוני עצמו. כל שאלה חשובה, כל שאלה קשורה אליכם ולרקע שלכם, וצה"ל רוצה לדעת הכל עליכם: ה-כ-ל, כל דבר שעלול לסכן את בטחון המדינה והפקדת מידע מסווג בידיים שלכם, ביחידה אליה אתם מיועדים.
לכן, קחו בחשבון שכל דבר חשוב, שבו, כתבו וענו ברצינות על כל שאלה. בטופס התחקיר הבטחוני (טופס תחקיר בטחוני), תשאלו עשרות שאלות על הוריכם, קרובי משפחה, ביקורים שלכם בחו"ל, כתובות קודמות, מקומות בהם למדתם, מקומות עבודה, עבר פלילי, אבחונים, סמים, השתייכות לגופים פוליטיים, קורות חיים, בת הזוג, חברים ועוד.

כמה נתונים שחשוב לדעת ולהבין את המשמעות שלהם:
*** ממליצים- אתם מתבקשים לרשום שמות של חברים ומעבידים לשעבר שיכולים להמליץ עליכם- על ההתנהגות שלכם, על היושר שלכם ועל הרצינות שלכם. כתבו רק אנשים רציניים, אנשים שאתם סומכים עליהם, ועדכנו אותם שמסרתם את הפרטים שלהם.

*** כתב ויתור על סודיות מידע- אתם מאשרים בחתימתכם, שאתם מאפשרים לצה"ל לפנות לכל פסיכולוג, יועץ חינוכי, עובד סוציאלי ועוד- גם ללא ידיעתכם- במטרה לברר פרטים עליכם. כך שבמידה ואתם מוסרים פרטים הנוגעים לאבחונים, התנהגות בבית הספר ועוד- חשוב שהפרטים הללו יהיו אמיתיים ומאומתים.

*** כתב ויתור על סודיות רפואית- אתם מאשרים בחתימתכם, שאתם מאשרים לצה"ל לפנות לכל רופא, עובד רפואי, פסיכולוג ועוד- גם ללא ידיעתכם- במטרה לברר פרטים רפואיים עליכם. כך, שחשוב שכל הפרטים שאתם מוסרים בנוגע למצב הרפואי שלכם, אשפוזים במידה והיו היסטוריה של ניתוחים או מחלות לא עלינו ואלרגיות- יהיו אמיתיים ומאומתים. לא להשמיט דבר, כיוון שיש סיכוי טוב שיעלו עליכם- ואתם לא רוצים להיתפס בשקר.


חלק שני, התחקיר הבטחוני עצמו
קיימים סיווגים שונים ליחידות שונות- חלק מהסיווגים יתבצעו בבסיסים צבאיים (בדרך כלל לאחר הגיוס), חלק מהסיווגים יתבצעו בלשכת הגיוס, חלק מהסיווגים יתבצעו בבתי החייל בערים מרכזיות בארץ, וחלק מהסיווגים יתבצעו בבתים שונים במרכז הארץ (בדרך כלל ליחידות מודיעין).

אין זה משנה היכן מתקיימים הסיווגים, המבנה שלהם דיי זהה.
החייל / המלש"ב יושב מול מראיין / מראיינת, שבמשך זמן רב (בין 3/4 שעה לבין 6-7 שעות, תלוי ביחידה ובקורות החיים של החייל) ישאלו שאלות כלליות, שאלות היכרות ושאלות חודרניות לא פעם, על החייל עצמו. טווח השאלות רחב: החברים, המשפחה, ארצות המוצא, קשרים עם אנשים מחו"ל, ביקורים בחו"ל, יחס לאלכוהול ולסמים, קרובי משפחה רחוקים במדינות זרות, שפות זרות ועוד ועוד. באופן כללי- המראיינים יעברו שלב שלב, אחרי טופס התחקיר הבטחוני שמילאתם לפני שהגעתם לתחקיר עצמו.

חשוב לדעת, שבמשך התחקיר הבטחוני, המראיינים שואלים שאלות, ואתם משיבים, ולא להיפך. הכוונה היא, ששאלות לגבי טיב היחידה אליה אתם עומדים להגיע, מה יהיה התפקיד שלכם, היכן היחידה ממוקמת ומה הפעילות שלה- ייתקלו ברוב המקרים בחומת שתיקה.
העצה שלנו- אם כבר הגעתם ליחידה שדורשת סיווג בטחוני- ככל הנראה מדובר ביחידה טובה. קחו את הסיכון, עברו את התחקיר הבטחוני, תגיעו ליחידה- ואז תגלו (כמאמר המשפט המפורסם- "תגיע- תדע !").


כיצד לענות לשאלות וכיצד להתנהג במהלך התחקיר הבטחוני ?
קודם כל, להגיע בזמן, ומומלץ להגיע כמה דקות קודם לכן. מדוע ? אתם לא רוצים להיות לחוצים בגלל איחור, וגם זמנים בצבא הם קודש- גם אם עדיין לא התגייסתם.

הגיעו לבושים בצורה מסודרת ונקייה. תספורת מסודרת, מגולחים (לבנים כמובן) ומריחים טוב. ממש לא 'לדפוק הופעה' אבל להגיע בצורה מסודרת. לא חייבים דווקא היום לבוא עם החולצה שמראה את הקעקועים ולענוד את העגילים הכי גדולים שיש לכם.

השאלה על 'כיצד לענות על שאלות' היא ארוכה, התשובה פשוטה. יש לענות בכנות. פשוט לספר את האמת, לא להסתיר, לא לבלף ולא לנסות 'לערבב' את המראיין / מראיינת. חברים, הם כבר ראו הכל ושמעו הכל, ואם תשקרו או אפילו תנסו 'לעגל פינות', בסופו של דבר יתפסו אתכם בשקר, וחבל. ספרו את האמת לאמיתה. גם בנושאי אלכוהול וסמים אם היו, גם בנושאי גניבות קטנות ממכולת כשהייתם צעירים, אם היו. אתם לא הראשונים ולא האחרונים שעשו דברים כאלה. אלא אם אתם סוכני חיזבאללה מושתלים או שיש לכם קרובי משפחה בק.ג.ב.- אין לכם ממה לפחד.
חשוב לא להילחץ. בסופו של דבר, מדברים עליכם. יש אנשים שאוהבים לדבר על עצמם- זוהי ההזדמנות שלכם ! J שתפו פעולה, ענו על כל דבר ששואלים אתכם, השאירו רושם חיובי על המראיין.

קחו בחשבון שהראיון לתחקיר הבטחוני שלכם יכול לקחת זמן רב, שוב- בין 3/4 שעה ועד כמה שעות טובות. שואלים אתכם את אותה השאלה בפעם השלישית, רק בצורה אחרת ? מבקשים מימכם להמתין בחוץ שעה וחצי ? שואלים אתכם אם אתם בטוחים בתשובה שלכם ? השיבו כל העת בשקט ובסבלנות- מאוד יכול להיות שבוחנים את התגובות שלכם ואת התשובות שלכם.

קישור לעמוד הטפסים באתרנו
.

הוסיפו תגובה
   
  שם מלא
  כותרת
 
    תוכן

   
yehida_yael 09-01-2016 19:19:34
שלום נועה,
את לא צריכה למלא את סעיף זה. המתחקר שעושה לך את התחקיר צריך למלא את זה.
נועה ורובל  - מאמת חתימה? 09-01-2016 14:13:52
כתוב בסוף הטופס של הסיווג הביטחוני:אימות חתימה
חתימת המצהיר/ה על מסמך זה אומתה על ידי:
שם פרטי ומשפחה, מספר מזהה,תאריך,חתימה
מי יכול לאמת את החתימה שלי? האם זה יכול להיות אבא שלי? אשמח אם תענו כמה שיותר חהר כי למחר אני צריכה להגיש את הטופס
yehida_yael 24-11-2015 12:07:57
שלום עמית,
כל עוד לא חתמת על מסמך שכזה אז לא.
עמית סגל  - אזרחות זרה 24-11-2015 09:08:44
רציתי לדעת האם סיווג ביטחוני מבטל אזרחות במדינה זרה?
מאן דהוא  - אורך הזמן של תחקיר בטחוני 20-01-2015 08:20:01
שלום רב,
עברתי תחקיר בטחוני אזרחי ואני ממתין לתוצאות כבר 5 חודשים. האם זה הגיוני? האם ייתכן שיש עיכוב מכוון ?
האם בכל מקרה אני אמור לקבל תשובה תוך פרק זמן המתקבל על הדעת?
שיר  - מחלה 04-01-2015 18:00:02
אם חליתי במחלה שנודעה לי כמה חודשים לפני הגיוס שלי מה עליי לעשות?
מישהי  - חשיש 03-08-2014 21:36:21
עישנתי פעם אחת חשיש בגיל 17...האם הפעם היחידה וחסרת ההשפעה הזאת עלולה לפגוע בי בתחקיר?
תודה.
א  - סמים ואלכוהל 04-02-2014 21:56:16
רציתי לדעת הם זה שעשנתי כצת חשיש שהיתי בסוף כיתה ט זה יכול לפגוא לי בתחקיר הביטחוני
לבנה לוי  - סיווג ביטחוני 27-01-2014 06:12:04
בתי נמצאת בקורס קד"צ אלקטרוניקה ואמרו לה לקראת סוף הקורס כי הסיווג שלה בברור, אין לנו כפי הנראה סיבות לחשוש, אך בתי מאוד לחוצה ופוחדת שתהיה לה בעיה, מה קורה במקרה כזה
אורי  - שאלה 01-11-2013 12:46:27
לפני שנתיים וקצת הייתי בבית חולים ליום כתוצאה משתייה מרובה. אני יודע שאצטרך לדווח על כך אבל האם זה ימנע ממני להתגייס לחידות מיוחדות?
אמייר  -  שלום 20-07-2013 22:11:13
חברה אני עסיתי סווג ביטחוני לפנה אזה חודש
וכמה ימים ואני לחוץ לדעת את התשובה
האם יש מישהו יודע כמה זמן עד שנותים תשובה
אולי אני נח כצד
תודה לכם
ענת  - שאלה חשובה 23-06-2013 21:50:29
בני עומד לעבור תחקיר לסיווג בטחוני ברמה לא הכי גבוהה אבל צריך לעבור.
הסבא שלו (מצד בעלי) לא היה יהודי היה ערבי ישראלי בעל ת.ז. ישראלית.
בעלי שירת בצבא כדין וכמובן שגם אני האם עובדה זו יכולה לגרום לפסילת של הסיווג הבטחוני לבן שמתגייס ?
ענת  - שאלה מסקרנת 23-06-2013 21:46:31
אם הסבא מצד האבא של החייל (הוא נפטר לפני 30 שנה) היה ערבי ישראלי כלומר בעל תעודת זהות ישראלית . האם דבר זה יכול לגרום לא לעבור סיווג ביטחוני. אבי שירת בצבא וכמובן גם אמי
אורן  - זימון לתחקיר בטחוני 16-06-2013 12:11:42
קבעו לי למחר תחקיר בטחוני בתל השומר בשעה 8 בבוקר ולא אוכל להגיע כי יש לי מחר בגרות שעה 12. איך משנים מועד ועם מי מדברים. דיברתי עם חיל האיסוף הקרבי, מיט''ב ומודיעין רגיל וכולם אומרים שזה לא דרכם...
אלמוג אברהמיאן  - לגבי רישום לא נכון של פרטים 04-06-2013 20:38:31
רציתי להתריע על שקר שנרשם עלי בסיווג ביטחוני של סטילים השם של המלש"ב מתן עדי משום מה הוא החליט לרשום פרטים עלי לאחר שביקשתי ממנו לא לרשום כלום ורציתי לדווח שאני לא מכיר אותו 3 שנים ולא חבר טוב שלו. הסיווג התבצע בתאריך ה4.6 תודה ויום טוב
אלי -שאלה  - תחקיר בטחוני בפעם השניה 20-11-2012 02:08:29
הייתי בתחקיר בטחוני בתקופת צה"ל
ואני לא זוכר מה סיפרתי שם כמו על אופן שימוש בסם וכו'..
קיום אני צריך לבצע שוב תחקיר בטחוני לצורך מקום עבודה האם חשוב לציין שעברתי בעבר תחקיר הם בודקים זאת???
לורן  - שאלה 19-08-2012 10:06:19
זימנו אותי לתחקיר ביטחוני ואני לא מעונינת כלל בתפקידים מהסוג הזה . אם אני לא מגיעה , מה קורה ? זה כיאלו שויתרתי ויתנו לי תפקיד אחר?
יעל קרמק  - ייעוץ פסיכיאטרי 03-06-2012 19:09:50
שלום!
הייתי במספר פגישות ייעוץ אצל פסיכיאטר בגלל פחד קהל ובעקבות כך נטלתי דרלין. האם זה יכול לפגוע בסיווג הביטחוני?(1-4)
דניאל  - רישום פלילי 20-05-2012 07:55:28
בכיתה ח' נקלעתי למספר היסתבכויות (אני לא יפרט יותר מידי..) ועקב זה ניפתחו 2 תיקים במשטרה ואני נישפט אליהם... כרגע אני בכתה י'א ובתחילת שנה הבא (בתחילת י'ב) סוף סוף התיקים אמורים להסגר.. רציתי לדעת האם זה יכל להשפיע אליי בתחקיר,ואם כן אז במה צה"ל יכל להגביל אותי? חשוב לציין שמאז לא ניקלעתי לשום בעיה עם המשטרה ועברתי שינוי ענק מאז,ויש המון גורמים שיכלים להעיד אל כך..
admin 26-03-2012 16:40:41
אני מכיר מישהו שבגיל 13.5 נעצר ליומיים ולא נפתח לו תיק פלילי במשטרה האם יש לו סיכוי לעבור סיווג ביטחוני או שזה לא משפיע??

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

מדריכים


Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 420

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724

Warning: Creating default object from empty value in /home/yehidaco/public_html/modules/mod_globalnews/helper.php on line 724
תמונה
קרב מגע ביחידות המובחרות - חלק 2
תמונה
מדריך התפקידים בצה"ל
תמונה
מילון ראשי תיבות בצה"ל
תמונה
קבוצות ההכנה לצה"ל
תמונה
מדריך למתגייס לסיירות
תמונה
איך להתכונן לבוחן הבר אור
תמונה
המדריך השלם לבקו"ם
תמונה
מנילה, כל מה שרציתם לדעת
כניסה לאגף    
 


כל הזכויות שמורות לאתר יחידה - אתר יחידות צה"ל © 2004 - 2015 (האתר הינו אתר פרטי ואינו אתר רשמי צה"לי) פרסום באתר | אודות אתר יחידה | צור קשר | מפת האתר